Co to jest Zły Omen w Minecraft i jak go usunąć?

| autor: Żaneta Żydek | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Co to jest Zły Omen w Minecraft i jak go usunąć?

Przy Minecrafcie można się zrelaksować po ciężkim w dniu w szkole lub pracy. Pozyskiwanie surowców, budowanie i eksploracja sprawiają wiele przyjemności i pomagają się odstresować… do momentu, gdy na skraju ekranu gry nie pojawi się złowroga ikona rozbójnika, a po wejściu do wioski, zaczyna się ładowanie najazdu – to sytuacja, którą każdy gracz Minecrafta powinien znać jako „zły omen Minecraft”. Jest to negatywny efekt, który zaburza spokojną rozgrywkę.

Być może jednak pierwszy raz spotykasz się z tym terminem. W takim razie jesteś we właściwym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest Zły Omen w Minecrafcie. Na wyjaśnieniu wcale nie skończymy. Przedstawiamy również, jak usunąć Zły Omen, by Minecraft dalej gwarantował przyjemną rozgrywkę bez negatywnych efektów nakładanych na postać. 

Spis treści:

W jaki sposób nasza postać może otrzymać Zły Omen w Minecrafcie? Czym jest ten efekt?

Zły Omen w Minecrafcie to nic innego, jak jeden z efektów, które nakładane są na postać w czasie gry. Tego rodzaju wpływ widać za sprawą wydobywających się z bohatera cząsteczek o odpowiednim kolorze. 

Efekty mogą mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Co oznacza Zły Omen w Minecrafcie? Niestety złą wiadomość, bo należy on do drugiej z tych kategorii. 

Dla porządku – oto najpopularniejsze efekty w Minecrafcie:

 • spowolnienie (zmniejsza prędkość chodu i pole widzenia)
 • zatrucie (powoduje utratę zdrowia na jakiś czas i barwi serduszka na pasku życia na zielono)
 • odporność (redukuje otrzymywane obrażenia)
 • siła (zwiększa ilość obrażeń, które możemy zadać w walce wręcz)

Zły Omen w grze Minecraft otrzymuje się poprzez zabicie kapitana rozbójników – łatwo go rozpoznać, ponieważ nosi on złowieszczy sztandar rozbójników na plecach. Kapitana można znaleźć w posterunkach złosadniczych lub na patrolach z innymi rozbójnikami, którzy odradzają się o kilkaset bloków od wiosek. Dodajmy, że patrole pojawiają się dopiero po spędzeniu pięciu dni w klockowym świecie (czyli po 100 minutach).

Czym jest zły omen Minecraft?
Kapitan rozbójników w Minecrafcie – to z nim wiąże się Zły Omen, negatywny efekt nałożony na naszą postać

Po zabiciu kapitana uaktywnia się efekt Zły Omen (który można podejrzeć w ekwipunku) wraz z oznaczeniem jego poziomu – maksymalny to V. Wskaźnik ten da się jeszcze zwiększyć poprzez zabijanie kolejnych kapitanów. Należy pamiętać, że z każdym poziomem rośnie fala atakujących mobów, mających lepsze lub zaklęte bronie.

Co powoduje Zły Omen w Minecrafcie?

Na ekranie pojawiły się nieznane ikonki i tajemniczy efekt, ale nic więcej się nie dzieje – niestety trwa to tylko do pewnego momentu.

Zły Omen w Minecrafcie aktywuje się w chwili wejścia gracza do wioski, w której znajduje się przynajmniej jeden osadnik oraz łóżko. Na górze ekranu pojawia się pasek o nazwie „najazd”, odliczający czas do rozpoczęcia właściwego najazdu rozbójników. W tym czasie większość osadników w wiosce ucieka do swoich domów, a jeden z nich bije w dzwon. 

Początek najazdu zwiastuje dźwięk koziego rogu. Następnie pojawiają się rozbójnicy, których celem jest zabicie wszystkich osadników i gracza oraz zniszczenie wioski w akcie zemsty za poległego kapitana. 

Każda fala przywołuje większą liczbę agresywnych i silniejszych mobów oraz postaci specjalne.

 • W pierwszej fali odradzają się pospolici rozbójnicy i obrońcy.
 • W drugiej (Java Edition) lub trzeciej (Bedrock Edition) fali pojawia się wielki mob o nazwie Dewastator, który zadaje dużą liczbę obrażeń (12 serduszek) i niszczy rośliny oraz niektóre bloki. Dewastatora mogą ujeżdżać rozbójnicy, obrońcy i przywoływacze.
 • W trzeciej (Java Edition) lub czwartej (Bedrock Edition) fali przybywa wiedźma, która walczy miksturami miotanymi, nakładającymi na gracza następujące efekty: truciznę, szkodę, osłabienie i spowolnienie.
 • W ostatniej, piątej fali pojawia się przywoływacz, przyzywający niebezpiecznych dręczycieli – przed którymi nie można się schować, ponieważ przenikają przez ściany – oraz rozstawiający wnyki, zabierające życie. 

Podczas walki gracz może uderzyć w wiosce w dzwon, który nadaje przeciwnikom efekt Blasku, dzięki czemu łatwiej ich zlokalizować. Pasek najazdu stale zmniejsza się wraz z zabijaniem najeźdźców.

Co powoduje zły omen w Minecraft?
Co oznacza Zły Omen w grze Minecraft? Przede wszystkim – najazd wrogich mobów

Jak usunąć Zły Omen w Minecrafcie?

Pewnie zastanawiacie się, jak usunąć Zły Omen. Minecraft pozwala pozbyć się tego efektu na trzy różne sposoby. 

 • Pierwszym jest wzięcie udziału w rozpoczętym najeździe – gracz może przejść przez wszystkie fale rozbójników, zabić każdego z nich oraz ochronić wioskę i jej mieszkańców. Efekt Złego Omenu zostanie usunięty zarówno w przypadku wygranej gracza, jak i przegranej – do porażki dochodzi w momencie, kiedy rozbójnikom uda się zabić każdego z osadników lub zniszczyć wszystkie łóżka. 

Warto podjąć wyzwanie uratowania wioski, ponieważ po zwycięstwie gracz otrzymuje efekt Bohatera Wioski, co gwarantuje zniżki u osadników. Do tego farmerzy nagradzają nas drobnymi upominkami – ciastkami i plackami dyniowymi.

 • Drugim sposobem pozbycia się efektu Zły Omen w Minecrafcie jest wypicie mleka lub śmierć postaci.
 • Ostatni sposób usunięcia efektu Zły Omen dla graczy Minecrafta to komenda /effect – z ustawionym czasem trwania na 0 lub wpisanie /effect clear <nazwa gracza>. W tym rozwiązaniu należy użyć konsoli czatu. 

To nie koniec – Zły Omen możemy dać także innemu grającemu w Minecrafta. Wystarczy komenda /effect give <nazwa gracza>.

Jeśli wolimy zająć się spokojną eksploracją i budowaniem, ostatnie z tych sposobów pozwalają na najłatwiejsze pozbycie się niechcianego efektu. Ale czemu nie rzucić sobie małego wyzwania? Minecraft to też przygoda, a Zły Omen jest jej częścią – zamiast szukać szybkiej metody, jak się pozbyć efektu, można po prostu zmierzyć się z jego konsekwencjami.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fanka japońskiej literatury i kinematografii oraz gier wideo, głównie RPG i MMO. Odnajduje się w świecie kulinarnym i wyznacza sobie nowe ścieżki smaku. Zawodowo zajmuje się korektą, ale próbuje swoich sił jako autorka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO