Zewnętrzna karta graficzna eGPU – czy warto dokupić ją do laptopa?

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Zewnętrzna karta graficzna eGPU – czy warto dokupić ją do laptopa?

Laptopy są bardzo wszechstronnymi urządzeniami, które cenimy za ich przenośność. Jest ona jednak często okupiona kompromisem  w postaci mało wydajnych układów graficznych. Jeśli potrzebujemy większej mocy do gier czy obróbki wideo, wybawieniem może się okazać zewnętrzna karta graficzna, tak zwane eGPU.

Spis treści:

 • Czym jest zewnętrzna karta graficzna? Różnice pomiędzy eGPU i GPU
 • Jak działa eGPU?
 • Zalety zewnętrznej karty graficznej
 • Wady zewnętrznej karty graficznej
 • Zewnętrzna karta graficzna do laptopa czy laptop gamingowy? Co lepsze?
 • Czy warto zainwestować w zewnętrzną kartę graficzną?

Podkręć swojego laptopa, aby poradził sobie z grami

Ultrabooki są cienkie i lekkie, a jednocześnie modele z wyższych półek są wyposażone w całkiem wydajne procesory. Wystarcza to do pracy biurowej, surfowania po Internecie, czy oglądania Netflixa. I jeszcze do niedawna posiadacze tego typu komputerów musieliby się ograniczyć wyłącznie do tych czynności. Szczęśliwie już od kilku lat na rynku dostępne są produkty takie, jak eGPU.

eGPU pozwolą dodać mocy obliczeniowej naszemu laptopowi, aby ten poradził sobie z najnowszymi grami wideo, czy też renderingiem obrazu.

Czym jest zewnętrzna karta graficzna? Różnice pomiędzy eGPU i GPU

eGPU – zewnętrzna karta graficzna

Zewnętrzna karta graficzna, z angielskiego External Graphics Processing Unit (w skrócie eGPU), to zewnętrzna karta graficzna do laptopa. Jest ona dodatkowym komponentem, nie mieszczącym się w obudowie komputera przenośnego.

eGPU to specyficzny termin, odnoszący się wyłącznie do tego konkretnego typu układu graficznego.

GPU – wszystkie karty grafiki

GPU to zaś szersze pojęcie obejmujące wszystkie karty grafiki, w tym:

 • iGPU, czyli zintegrowane układy,
 • a także dGPU, czyli dedykowane układy graficzne.

Zintegrowane i dedykowane GPU różnią się tym od eGPU, że znajdują się wewnątrz laptopa, najczęściej jako część płyty głównej, a w przypadku niektórych układów zintegrowanych – na procesorze.

Jak działa eGPU?

eGPU do laptopa podłączamy za pomocą kabla USB-C z obsługą Thunderbolt 3. Zewnętrzna karta graficzna potrzebuje dodatkowego źródła zasilania, aczkolwiek nowe obudowy z Thunderbolt 3 mają zintegrowany zasilacz (starsze eGPU potrzebują osobnego zasilacza).

Po podłączeniu eGPU nasz komputer przenośny zamiast ze zintegrowanej karty grafiki, będzie korzystał z tej zewnętrznej.

Asus rok przystawka do karty graficznej

Przystawka do karty graficznej zwiększająca wydajność w grach ROG XG STATION 2

Zalety zewnętrznej karty graficznej

Jednym z największych atutów eGPU do laptopa jest możliwość dokupienia karty w dowolnym momencie. Nie jesteś zadowolony z płynności gier? Po prostu dokupujesz to akcesorium.

Co więcej, dzięki urządzeniom takim, jak zewnętrzne karty grafiki możemy grać w wymagające gry także na komputerach o znacznie mniejszych gabarytach, np. ultrabookach. Oczywiście warunkiem jest posiadanie przyzwoitego procesora oraz rozsądnej ilości RAM.

Wady zewnętrznej karty graficznej

Jeśli zaś chodzi o wady, to przede wszystkim:

 • Potrzebna będzie obudowa do eGPU, co jest dodatkowym kosztem (nawet do 1700 zł i więcej).
 • Najczęstszym standardem jest tutaj eGPU Thunderbolt 3, co oznacza, że nasz komputer musi posiadać port Thunderbolt 3. Laptopy z tego typu złączem również nie należą do najtańszych.
 • Trzeba również liczyć się z lekką utratą wydajności w porównaniu do dedykowanej karty graficznej, a co za tym idzie nasz komputer powinien dysponować szybkim procesorem, aby uniknąć tzw. bottlenecka. Jest to efekt wąskiego gardła, ograniczającego jeszcze bardziej efektywność eGPU do laptopa i przekładającego się na spadek FPS-ów w grach (CPU nie nadąża za GPU).
 • Dodatkową wadą jest również znacznie mniejsza przenośność. Obudowy do eGPU mogą ważyć nawet ponad 6kg, a to więcej niż praktycznie jakikolwiek komputer przenośny.

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa czy laptop gamingowy?

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a ostateczna odpowiedź zależy od potrzeb użytkownika.

Kiedy lepiej wybrać eGPU?

Zewnętrzna karta graficzna do laptopa może okazać się nieoceniona, jeśli posiadasz np. MacBooka i potrzebujesz dodatkowej mocy do renderowania wideo. Natomiast jeśli zajmujesz się tworzeniemi CGI, czy też projektami CAD na Windowsie – wtedy na PC może dla Ciebie okazać się korzystniejsza stacja graficzna eGPU aniżeli laptop do gier, ze względu na specyficzne zastosowanie.

eGPU może okazać się również dobrą inwestycją, gdy po prostu chcesz przedłużyć życie swojemu laptopowi bez wykładania pieniędzy na nowy. Warto jednak liczyć się z tym, że sam koszt laptopa z Thunderbolt 3 i eGPU może wynieść tyle, bądź nawet więcej, niż laptopa gamingowego z wysokiej półki.

Za eGPU może przemawiać też lepsza kultura pracy, ze względu na to, że układ graficzny znajduje się poza laptopem, a więc nie generuje tyle ciepła.

zewnętrzna karta graficzna do laptopa

Zewnętrzna karta graficzna Razer Core X

Kiedy lepiej kupić laptopa gamingowego?

Laptop gamingowy z kolei może okazać się prostszym zakupem dla konsumenta. Nie trzeba przejmować się tym, czy znajdziemy w nim gniazda Thunderbolt 3, a procesor i układ graficzny będą do siebie dobrze dopasowane, zapewniając optymalną wydajność.

Ponadto, wydajność dedykowanych laptopów do gier będzie wyższa aniżeli w przypadku eGPU w analogicznej klasie – układ graficzny jest integralną częścią płyty głównej i będzie funkcjonować z maksymalną efektywnością (nawet od 30 do 50% wyższą).

Ostatecznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić gamingowy laptop i gdy z czasem okaże się niedostatecznie wydajny – dokupić zewnętrzne GPU.

Czy warto zainwestować w zewnętrzną kartę graficzną?

Zewnętrzna karta graficzna wydaje się szczególnie dobrym rozwiązaniem dla profesjonalistów, którzy wolą podróżować z lekkim laptopem np. na spotkania, a bardziej wymagającą pracę wykonywać w domu z dołączonym eGPU.

Tego typu układ graficzny może również być wybawieniem dla osób, które po prostu chcą zmodernizować swój laptop, ale nie chcą kupować nowego komputera przenośnego.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO