Co to jest Xbox Game Pass? Czy warto mieć abonament?

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (17 głosów)
| autor: Wojciech Kulik |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Co to jest Xbox Game Pass? Czy warto mieć abonament?

Granie może być dość kosztowną rozrywką. Przynajmniej w wariancie, gdy dużo grasz a każdą grę trzeba kupić żeby w nią zagrać. Dziś jednak nie jest to jedyna z dostępnych opcji. Gdy ceny zarówno pudełkowych jak i cyfrowych gier rosną, z odsieczą przychodzi Xbox Game Pass. Xbox Game Pass to usługa na abonament, która pozwala być na bieżąco z nowościami i nadrabiać zaległości za naprawdę małe pieniądze. Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć.

Spis treści:

Co to jest Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass to wyjątkowa usługa dla graczy, która redukuje, a w wielu przypadkach wręcz eliminuje konieczność kupowania gier na własność. Zasada jest taka: opłacasz abonament i w zamian otrzymujesz dostęp do ponad setki gier, przy których możesz bawić się bez ograniczeń.

Na katalog gier w Xbox Game Pass składają się zarówno premierowe produkcje, tytuły sprzed kilku miesięcy czy lat i wreszcie klasyczne perełki.

Miej jednak świadomość, że nie jest to kolekcja stała. Co miesiąc kilka tytułów znika z oferty, a kilka pojawia się na ich miejsce. W ten sposób Microsoft dba o to, by nigdy nie zabrakło gier do sprawdzenia.

Jak działa Xbox Game Pass

Można więc podsumować, że Xbox Game Pass jest dla graczy tym, czym Netflix dla maniaków filmów i seriali, a Spotify dla miłośników dobrej muzyki.

Dla kogo jest Xbox Game Pass?

Xbox Game Pass jest kierowany przede wszystkim do graczy, korzystających z:

 • konsol Xbox Series X i Xbox Series S
 • konsoli Xbox One
 • komputerów osobistych.

Plany zakładają jednak rozszerzenie dostępności usługi o kolejne platformy. Więcej o najnowszych konsolach: Xbox Series X i Xbox Series S – wszystko o nowych konsolach Microsoftu.

Abonament Xbox Game Pass

Abonament na konsolę lub PC – czy to się opłaca?

W przypadku Xbox Game Pass cena jest jednym z największych atutów. Co istotne, jest ona właściwie niezależna od urządzenia. Podstawowy cennik prezentuje się następująco:

 • Xbox Game Pass PC – 40 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc za 4 zł)
 • Xbox Game Pass Konsola – 40 zł miesięcznie
 • Xbox Game Pass Ultimate – 55 zł miesięcznie (pierwszy miesiąc za 4 zł)

Do ostatniego wariantu przejdziemy za moment, ale już teraz widać, że to się opłaca.

Możesz przez pół roku grać lub testować ponad 100 różnych produkcji za te same pieniądze, które normalnie wydałbyś na zakup jednej gry.

Innymi słowy, korzystanie z Xbox Game Pass 12 miesięcy kosztuje mniej więcej tyle, co dwie gry kupione na własność. Jasne, nie otrzymujesz żadnego tytułu na stałe, ale czy naprawdę tego potrzeba? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa w kontekście tego, czy warto wykupić Xbox Game Pass, czy też nie.

Co oznacza subskrypcja Ultimate?

Jak mogłeś zobaczyć nieco wyżej, oprócz standardowych pakietów za cztery dyszki, masz też do wyboru droższy o 15 złotych abonament Xbox Game Pass Ultimate. W kilku przypadkach jest to najbardziej atrakcyjna opcja, gdy:

 • grasz na konsoli z innymi graczami online,
 • grasz nie tylko na Xboxie/pececie, ale też innych urządzeniach,
 • jesteś miłośnikiem produkcji wydawnictwa Electronic Arts – takich jak FIFA, Need for Speed czy The Sims.

Jest tak ponieważ Xbox Game Pass Ultimate to zestaw, na który składają się:

 • PC Game Pass (czyli ponad 100 gier komputerowych w katalogu),
 • Xbox Game Pass Konsola (czyli ponad 100 gier konsolowych w katalogu),
 • Xbox Game Pass Android (czyli kilkadziesiąt gier mobilnych w katalogu),
 • EA Play (czyli kilkadziesiąt gier EA na konsole, a wkrótce też komputery)
 • oraz Xbox Live Gold (czyli tryb online na konsoli + co miesiąc gry, które możesz zachować na stałe).

Oprócz tego, jeśli jesteś abonentem Xbox Game Pass Ultimate, to możesz również liczyć na dodatkowe bonusy, rabaty i oferty specjalne.

Jak wyglądają płatności w Xbox Game Pass?

Podkreślmy, że stworzony przez Microsoft Game Pass działa na zasadzie automatycznie odnawiającego się abonamentu, czyli określona kwota schodzi z twojego konta co 30 dni. W każdej chwili i bez żadnych konsekwencji możesz zrezygnować z dalszego korzystania. Wówczas możesz grać do końca opłaconego okresu, a po tym czasie utracisz dostęp do pobranych tytułów.

Istnieje również możliwość wykupienia pakietu na określony okres (bez samoodnawiania) w formie cyfrowej karty z kodem, który wpisujesz podczas aktywacji konta. To mogą być trzy miesiące albo pół roku. Niejednokrotnie jest to szansa na spore oszczędności.

Karty Xbox Game Pass w Komputronik.pl

Jak działa Xbox Game Pass?

Aby korzystać z Xbox Game Pass musisz mieć bezpłatne konto Microsoft / Xbox Live. To do niego przypisywana jest subskrypcja.

Gdy już je masz i wykupisz interesujący cię pakiet, to katalog dostępnych gier możesz przeglądać na komputerze (w sklepie Microsoft), na konsoli (w sklepie z grami) oraz na smartfonie. Jest nawet specjalna aplikacja na Androida, ułatwiająca wyszukiwanie gier i instalowanie ich na Xbox. Później wszystkie je znajdziesz w sekcji Gry i aplikacje > Moja biblioteka > Xbox Game Pass.

Gry na Xbox Game Pass

We wszystkie pobrane i zainstalowane gry możesz grać offline lub online* tak długo, jak pozostaną obecne w katalogu Xbox Game Pass. Większość tytułów pozostaje w nim przez co najmniej pół roku, więc czasu na zabawę jest niemało.

Gdy gra zniknie z katalogu, tracisz też możliwość gry – nawet gdy wciąż opłacasz abonament.

Jedynym rozwiązaniem jest wówczas jej zakup na własność. Jako użytkownik Xbox Game Pass możesz za to liczyć na okazyjne ceny w sklepie Microsoftu.

*Rozgrywka online na pecetach nie jest w żaden sposób ograniczana, ale na konsolach wymaga wykupionego pakietu Xbox Live Gold. Ten jest częścią abonamentu Xbox Game Pass Ultimate, a w razie czego można go kupić osobno – za 29 zł miesięcznie.

Najlepsze gry z Xbox Game Pass – nasz TOP 20

Dzięki abonamentowi Xbox Game Pass już w dniu premiery zagrasz w wiele gier, na które czekasz. Dotyczy to przede wszystkim tytułów wydawanych przez Microsoft. Pod skrzydłami giganta znajdują się też takie studia jak Obsidian, Rare, 343industries, Ninja Theory, inXile Entertainment, Playground Games, The Initiative czy Mojang.

W katalogu znajdziesz też wiele hitów z portfolio innych wydawców. Właściwie z każdego gatunku: od gier akcji i strzelanek, przez erpegi, przygodówki, zręcznościówki, symulatory i strategie, po gry sportowe i popularne gry wyścigowe. Są to zarówno nowości, jak i nieco starsze tytuły, każdy jest w stanie znaleźć coś, co go zainteresuje.

W bibliotece Xbox Game Pass do wyboru mamy ponad 100 gier. Wymienimy najpopularniejsze i naszym zdaniem najciekawsze tytuły, które obecnie są dostępne w ramach usługi:

 1. Halo Infinite
 2. Aliens: Fireteam Elite
 3. Mortal Kombat 11
 4. Among Us
 5. Microsoft Flight Simulator
 6. Forza Horizon 5
 7. Minecraft
 8. Back 4 Blood
 9. DOOM Eternal
 10. Sea of Thieves
 11. Star Wars Jedi: Fallen Order
 12. Star Wars: Battlefront 2
 13. Titanfall 2
 14. Quantum Break
 15. NHL 22
 16. Gand Beats
 17. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege Deluxe Edition
 18. NBA 2K22
 19. MLB The Show 22
 20. ARK: Ultimate Survivor Edition

Katalog gier dla osób posiadających abonament cały czas się rozwija, dzięki czemu oferta Xbox Game Pass z każdą aktualizacją staje się ciekawsza. Pamiętajcie jednak, że za każdym razem, gdy pojawiają się nowości, żegnamy się z kilkoma pozycjami z listy dostępnych gier.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO