Wiedźmiński Project Sirius może się mocno zmienić

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wiedźmiński Project Sirius może się mocno zmienić

Project Sirius ma być kolejną grą osadzoną w uniwersum Wiedźmina, opartym na prozie Andrzeja Sapkowskiego i przeniesionym do gier przez polskie studio deweloperskie i wydawcę CD Projekt RED. Na temat nowej gry nie wiemy jeszcze zbyt wiele. Może się jednak okazać, że dotychczas opublikowane informacje nie będą miały znaczenia – Project Sirius mógł zostać całkowicie zresetowany.

Project Sirius został zresetowany?

Studio CD Projekt RED podzieliło się swoimi wynikami finansowymi za 2022 rok. Omówione zostały one w trakcie zorganizowanej w tym celu transmisji. Poruszono także temat nowych projektów, którymi polska firma planuje wzbogacić swoje portfolio – w tym Projectu Sirius. Zapis streamu znajdziecie poniżej – właściwa część zaczyna się w 21:27 minucie.

W trakcie transmisji Piotr Nielubowicz, czyli wiceprezes zarządu do spraw finansów, stwierdził, iż Project Sirius jest dla CD Projektu czymś całkowicie nowym – z uwagi na swój kształt i to, jak odstaje od pozostałych gier. Oświadczył jednocześnie, że firma musi być gotowa na zmianę podejścia w stosunku do pierwszych koncepcji, nawet jeśli prace nad projektem już trwają, aby nie tworzyć dalej czegoś, z czym deweloperzy nie czują się pewnie.

Można z tego wywnioskować, że Project Sirius nie został porzucony, a zresetowany.

Wszystkie informacje, które dotychczas ujrzały światło dzienne, najpewniej straciły ważność. Dodatkowe potwierdzenie stanowi poniższy raport giełdowy, dotyczący strat poniesionych w trakcie opracowywania projektu Sirius.

„Zarząd CD PROJEKT S.A. z siedzibą w Warszawie („Spółka”) niniejszym informuje o podjęciu decyzji w sprawie utworzenia w księgach Spółki odpisu aktualizującego wartość poniesionych dotychczas nakładów na prace rozwojowe związane z projektem Sirius tworzonym przez studio The Molasses Flood. Wartość nakładów poniesionych do końca roku 2022 wyniosła 33,4 mln zł i obciąży wynik finansowy Spółki i Grupy Kapitałowej CD PROJEKT za rok 2022. Wartość nakładów dotychczas ujętych w księgach w styczniu oraz lutym 2023 roku wyniosła 9,5 mln zł i obciąży odpowiednio wynik finansowy za pierwszy kwartał 2023 roku”.

Powodem takiej decyzji ma być zdefiniowanie nowych ram dla projektu. Możemy więc założyć, że większość tego, co dowiedzieliśmy się o „Syriuszu”, przestanie mieć znaczenie. Pozostaje czekać na dalsze informacje.

Poprzednie informacje na temat projektu Sirius

Jeśli jesteście ciekawi, o czym mówiły starsze doniesienia, możecie zapoznać się z nimi poniżej.

CD Projekt RED poszukuje specjalistów

Na Reddicie pojawił się wątek, którego autor zwrócił uwagę na nowe oferty pracy opublikowane przez CD Projekt RED. Ich treść pozwala przypuszczać, że w grze pojawią się tryby kooperacji oraz PvE (player versus environment), choć już wcześniej wiedzieliśmy, iż ma ona posiadać elementy gier sieciowych.

Opublikowane ogłoszenia wyraźnie wskazują, że firma szuka różnych specjalistów – m.in. od implementowania szeroko pojętych elementów związanych z budowaniem narracji, kreowaniem świata przedstawionego, systemu walki i kogoś odpowiedzialnego za zawartość generowaną losowo. Do tego wszystkiego dochodzi – i to jest najbardziej interesujące – specjalista mający odpowiadać za szeroko rozumiane elementy sieciowe. Ma to być wyżej wymieniona kooperacja oraz PvE, ale oprócz tego klasy postaci i aktywności społeczne.

Wiedźmiński Project Sirius niczym Monster Hunter

Przyglądając się poszczególnym ofertom, można wychwycić interesujące szczegóły. Gdyby je zebrać, otrzymalibyśmy grę w otwartym świecie, z nieliniowo prowadzoną fabułą (nastawioną na wybory gracza) i o filmowym charakterze. Do tego dochodzi podział na klasy, rozbudowany system walki i kilka różnych trybów gry, w tym opcja wieloosobowa. Całość nieco wskazuje, że gra mogłaby być podobna do serii Monster Hunter, bo najpewniej skupiałaby się na polowaniu na potwory w kooperacji z innymi graczami.

Trudno jednoznacznie określić, co faktycznie pojawi się w grze i jaką formę ona przybierze, ale fakt, iż studio poszukuje osób znających się na takich, a nie innych systemach, wskazuje na to, że w jakiejś formie pojawią się one w grze. Trzeba oczywiście podejść do tego z dystansem, bo nie są to potwierdzone informacje. Project Sirius jest w produkcji, ale nie znamy choćby przybliżonej daty premiery i nie widzieliśmy żadnych materiałów promocyjnych. Pozostaje więc czekać, aż takowe się pojawią.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO