Wiedźmin 3 – rozwój postaci. W co inwestować, by bohater był silniejszy?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wiedźmin 3 – rozwój postaci. W co inwestować, by bohater był silniejszy?

Ze względu na gatunek reprezentowany przez Wiedźmina 3 rozwój postaci odgrywa tu bardzo istotną rolę. Pozwala wzmacniać naszego bohatera, by jeszcze lepiej stawiał czoła pojawiającym się na drodze niebezpieczeństwom.

W niniejszym poradniku skupiającym się na grze Wiedźmin 3 omawiamy rozwój postaci i to, w co warto inwestować – czyli jakie umiejętności przydadzą się podczas przechodzenia produkcji studia CD Projekt RED.

Spis treści:

Jakie możliwości rozwoju postaci daje Wiedźmin 3?

W Wiedźmin 3 rozwój postaci odbywa się za pośrednictwem kilku drzewek umiejętności. Są to:

W tym artykule przedstawiamy każdą z powyższych kategorii, a także jeszcze inną możliwość rozwoju Geralta z Rivii – poprzez mutageny.

Zdobywanie poziomów i punkty umiejętności

Rozwój postaci w Wiedźminie 3 opiera się na punktach doświadczenia pozwalających awansować na kolejne poziomy. Aby ten mechanizm działał, musimy wykonywać zadania i aktywności poboczne oraz zabijać przeciwników (w tym potwory). Każde działanie przynosi określoną liczbę punktów doświadczenia – mniej, jeśli poziom Geralta jest większy przynajmniej o sześć od sugerowanego przez grę dla danego zadania lub wroga.

Za realizację zadania z poziomem niższym o sześć od poziomu bohatera otrzymamy jedynie 5% pełnego PD. Z kolei za zabicie potwora o podobnie słabszym stopniu wyzwania dostaniemy zaledwie 1 PD.

Aktualny poziom rozwoju postaci w Wiedźminie 3 widoczny jest w menu gry, a znajdujący się obok licznik wskazuje, ile PD brakuje do kolejnego awansu.  

Za każdy zdobyty poziom (a także odwiedzone miejsce mocy!) otrzymujemy jeden punkt do zainwestowania w dowolną kategorię umiejętności. Tak jak wspomnieliśmy – Wiedźmin 3 oferuje rozwój postaci na takich drzewkach jak szermierka czy znaki.

Szermierka

Podstawowa kategoria rozwoju postaci w Wiedźminie 3. To właśnie walka bronią białą jest głównym sposobem na przetrwanie w świecie Geralta. 

Wiedźmin 3 – rozwój postaci i szermierka. W co inwestować?

  • „Pamięć mięśniowa” oraz „trening siłowy”. Zwiększają one siłę naszych ataków (szybkich i silnych). Warto jak najszybciej zacząć w nie inwestować, ponieważ na piątym poziomie poprawiają obrażenia aż o 25%.
  • „Odbijanie strzał”. Dzięki tej umiejętności możemy blokować strzały przeciwników korzystających z broni dystansowej. Na wyższych poziomach „odbijanie strzał” pozwala dodatkowo ranić wrogich łuczników i kuszników, zadając im poważne obrażenia.
  • „Młynek” (świetny w walce z wieloma przeciwnikami naraz), „rozpłatanie” (zadaje ekstremalnie duże obrażenia) i „czuły punkt”. Ostatnia z wymienionych umiejętności pozwala zablokować specjalne zdolności potwora, gdy dosięgnie go krytyczne trafienie z kuszy. Jest to wyjątkowo pomocne w walce z przeciwnikami potrafiącymi paraliżować lub zatruwać naszego bohatera.

Znaki

Kategorii znaków nie należy bagatelizować, jeśli poważnie traktujemy rozwój postaci w Wiedźminie 3 i chcemy uczestniczyć w najcięższych starciach. 

Wiedźmin 3 – rozwój postaci i znaki. W co inwestować?

  • „Stopienie pancerza”. Osłabia znakiem Igni aż do 75% wartości pancerza wroga.
  • „Rozładowanie tarczy”. Działa ze znakiem Quen i odpycha przeciwników w momencie rozładowania tarczy Geralta.
  • „Sugestia”. Odblokowuje dodatkowe opcje dialogowe, łączy się ze znakiem Aksji.
  • „Krąg Aard”. Pozwala odpychać przeciwników znakiem Aard, nie tylko tych przed Geraltem, lecz także znajdujących się po bokach i za jego plecami. Świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy nasz bohater zostaje osaczony przez grupę wrogów.
  • „Magiczna pułapka”. Dotyczy znaku Yrden, pozwala osłabiać i spowalniać wrogów, którzy wejdą w zasięg pułapki. Szczególnie skuteczna przeciwko potworom.

Alchemia

Alchemia jest w Wiedźminie 3 ważnym elementem rozwoju postaci, ponieważ umożliwia skuteczniejszą walkę w trudnych sytuacjach.

Wiedźmin 3 – rozwój postaci. W co inwestować?

  • „Zatrute ostrze”. Jeśli często nakładasz oleje na ostrza, ta zdolność okaże się bardzo przydatna. Dodaje ona szansę na zatrucie wroga zaatakowanego bronią nasmarowaną olejem.
  • „Jasność umysłu”. Ta umiejętność automatycznie włącza spowolnienie czasu w momencie, gdy wróg wyprowadza przeciwko nam kontratak. Działa, jeśli Geralt ma poziom toksyczności wyższy niż 0.
  • „Synergia”. Wymaga wydania co najmniej 20 punktów na drzewku alchemii, ale warto ją odblokować, gdyż zwiększa skuteczność mutagenów. W połączeniu z zastosowaniem poprawnej kombinacji kolorystycznej przynosi imponujące rezultaty, np. podwyższa o 50% bazową skuteczność mutagenu.

Zdolności 

Kategoria zdolności ogólnych obejmuje wiele różnych umiejętności poprawiających regenerację bohatera oraz siłę ataku. Tym samym również stanowi ważny element rozwoju postaci w Wiedźminie 3. 

Wiedźmin 3 – rozwój postaci i zdolności. W co inwestować?

  • „Cykl dobowy”. Poprawia regenerację zdrowia w ciągu dnia (gdy nikt nie atakuje Geralta) i wytrzymałości w nocy (podczas walki).
  • „Instynkt przetrwania”. Szczególnie przydatny na wyższych poziomach trudności. Dodaje aż 500 punktów żywotności.
  • „Skupienie”. Dzięki tej zdolności gromadzona adrenalina zwiększa siłę ataków i wzmacnia wiedźmińskie znaki. Dobra propozycja dla graczy preferujących agresywny styl gry.

Mutageny

Ostatnią kategorią rozwoju postaci w Wiedźminie 3 są mutageny. Mutageny to specjalne przedmioty, które można przypiąć do umiejętności, aby polepszyć ich efektywność. Czerwone mutageny zwiększają siłę ataku, niebieskie podnoszą skuteczność znaków, a zielone dodają Geraltowi więcej zdrowia.

W przypadku Wiedźmina 3 poradnik rozwoju postaci nie mógł pominąć tak ważnej kategorii jak mutageny

Mutageny współpracują z rozwijanymi umiejętnościami. Jeśli np. koncentrujecie się na walce wręcz, zainteresujcie się czerwonymi mutagenami, aby poprawić swoje ataki szermiercze. 

Mutageny pozyskuje się z potworów (szczególnie tych ze zleceń wiedźmińskich), a także w procesie samodzielnego ich przygotowywania w ramach alchemii. Można użyć kilku mutagenów niższego poziomu do wykonania mutagenu wyższego poziomu.

Każdy gracz w Wiedźmina 3, na PS4 czy PC, po lekturze tego poradnika powinien zwrócić większą uwagę na rozwój postaci. Żadne forum ani instrukcja nie udzielą jednak jasnej odpowiedzi, na jaki build Geralta z Riviii należy postawić – bo to też kwestia wybranego stylu gry. Preferujecie nastawienie na znaki, a może chcecie uczynić z protagonisty wyśmienitego szermierza? To już Wasza decyzja.  

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 - (21 głosów)

Czytaj Więcej