Wiedźmin 3 next-gen z dużymi problemami. Jest komentarz twórców

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wiedźmin 3 next-gen z dużymi problemami. Jest komentarz twórców

Zgodnie z zapowiedziami w ulepszoną wersję Wiedźmina 3 grać można począwszy od 14 grudnia obecnego roku. Nowa wersja gry dostępna jest na PC, PlayStation 5 oraz na Xboksie Series X/S (łatka jest dostępna za darmo dla wszystkich posiadaczy gry). O ile wersja na konsole spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem, tak w przypadku wersji PC gracze zgłaszają poważne problemy. Cierpi ona na wiele problemów i dla niektórych jest niegrywalna. CD Projekt RED skomentował sprawę.

Spis treści:

Wiedźmin 3 Next-Gen z poważnymi problemami na PC

Po bardzo ciepłym przyjęciu wersji konsolowej next-genowego Wiedźmina 3, na wierzch wypłynęły problemy z wersją PC. W sieci pojawiło się wiele negatywnych komentarzy graczy, którzy narzekają na niską wydajność gry, czy problemy z jej stabilnością – niektórzy nie mogą jej nawet uruchomić mimo posiadania wystarczająco mocnego sprzętu.

CD Projekt RED na szczęście widzi problem, o czym świadczy opublikowana na Twitterze wiadomość. Dostrzegają oni problemy i postarają się jak najszybciej je usunąć. W międzyczasie graczom pozostaje przywrócenie poprzedniej wersji gry poprzez skorzystanie z zakładki Beta – twórcy niestety nie przygotowali osobnej wersji, aby osoby niezainteresowane next-genowym ulepszeniem dalej mogli się cieszyć grą.

Wiedźmin 3 next-gen – co zmienia ta łatka?

Studio CD Projekt RED opublikowało obszerną listę zmian, jakie wprowadziła do gry aktualizacja. Brylują w niej rzecz jasna ulepszenia graficzne, takie jak:

 • ray tracing (na wszystkich platformach z wyjątkiem Xboksa Series S),
 • lepszej jakości tekstury,
 • poprawione roślinność i woda,
 • ładniejsze modele bohaterów, np. Geralta, Yennefer, Triss i Ciri.

Nie zabrakło też implementacji technologii DLSS oraz FSR – ta druga będzie przeznaczona dla wersji konsolowych i ma już swoje zastosowanie w przypadku gry Cyberpunk 2077. Poza tym w wersji PC pojawił się nowy poziom ustawień graficznych, czyli Ultra+. Podkręca on takie elementy, jak liczba postaci w tle, gęstość trawy, zasięg widoczności roślinności, jakość tekstur, cieni, terenu i wody oraz ilość szczegółów. Z kolei gracze konsolowi mogą skorzystać z dwóch trybów graficznych: wydajnościowego oraz jakościowego. Gra wykorzystuje też funkcje next-genowych kontrolerów, takie jak haptyczne wibracje.

Warto zaznaczyć, że wszelkie usprawnienia graficzne zawarte w next-genowym patchu to nie tylko efekt prac samego CD Projekt RED. Studio nawiązało bowiem współpracę z niektórymi modderami i zawarło ich dzieła, a także zawartość nimi inspirowaną, w przygotowywanej przez siebie łatce. Mowa tu o takich projektach, jak:

 • The Witcher 3 HD Reworked Project autorstwa HalkHogana.
 • HD Monsters Reworked autorstwa Denrotha.
 • Immersive Real-time Cutscenes autorstwa teiji25.
 • Nitpicker’s Patch autorstwa chuckcasha.
 • World Map Fixes autorstwa Terg500.

Dodatkowo do gry trafił szereg innych elementów uprzyjemniających życie. Chodzi tu o rozbudowany tryb fotograficzny, nową opcję dotycząca ustawień kamery, która pozwala na umiejscowienie jej bliżej Geralta, ustawienie skrótów pod Znaki, dzięki czemu korzystanie z nich przebiega sprawniej, czy filtrowanie znaczników na mapie, które pozwala je wszystkie wyłączyć i zdać się na samodzielne odkrywanie krain. Nie zapomniano też o eliminacji mniejszych i większych błędów. Wszelkie dodatkowe szczegóły znajdziecie w tym miejscu.

Twórcy przygotowali również niewielkie DLC, które obejmuje przedmioty nawiązujące do wiedźmińskiego serialu Netfliksa. Mowa tu o alternatywnym wyglądzie postaci oraz uzbrojeniu. Oprócz tego pojawiło się też kilka wybranych modyfikacji zintegrowanych z grą. Dodatki te nie są jednak ograniczone do ulepszonej wersji –  otrzymali je również posiadacze gry na konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch.

Pierwsze recenzje Wiedźmina 3 łatką next-genową

Wiedźmin 3 z łatką next-genową został przyjęty bardzo ciepło przez recenzentów,, co zaowocowało średnią ocen w serwisie Metacritic na poziomie 97/100 (dotyczy wersji na PS5 na podstawie 15 recenzji). Dziennikarze są niemal w 100% zgodni – ulepszona grafika i inne wymienione w niniejszym tekście usprawnienia sprawiają, że świetna gra stała się jeszcze lepsza. Oto wybrane opinie:

 • GameSpot – 10/10
 • TheSixthAxis – 10/10
 • Attack of the Fanboy – 5/5
 • VGC – 5/5
 • PlayStation Universe – 9/10
 • Push Square – 9/10

Fani gier z wiedźminem mają na co czekać. CD Projekt RED podzieliło się ostatnio swoimi planami na przyszłość. W przygotowaniu jest kilka projektów, spośród których warto wyróżnić remake pierwszej gry: Wiedźmin 1 Remake oraz początek nowej trylogii: Wiedźmin 4. Nie wiadomo jednak jeszcze zbyt wiele na ich temat.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (12 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO