Wiedźmin 1 Remake – kiedy premiera? Wszystko, co już wiemy

Autor
Miłosz "AlexB" Szubert
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)
| autor: Miłosz "AlexB" Szubert |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Wiedźmin 1 Remake – kiedy premiera? Wszystko, co już wiemy

Zapowiedź Wiedźmin 1 Remake z pewnością ucieszyła fanów. Wczoraj minęło równo 15 lat od premiery pierwszej odsłony cyklu gier Wiedźmin na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego. Okrągła rocznica nie mogła pozostać bez odpowiedniej oprawy. I faktycznie, studio CD Projekt RED przygotowało doprawdy godną tego wydarzenia zapowiedź. Otóż ogłosiło ono, że tajemniczy projekt Canis Majoris z uniwersum słynnego łowcy potworów, o którego powstaniu wiemy od blisko miesiąca, to w istocie Wiedźmin 1 Remake opracowywany na silniku Unreal Engine 5.

Wiedźmin 1 Remake – czego możemy się spodziewać?

Remake pierwszej odsłony Wiedźmina jest opracowywany przez studio Fool’s Theory z Bielska-Białej (które jest znane przede wszystkim z gry Seven) we współpracy z CD Projekt RED. Tytuł jest jak na razie na bardzo wczesnym etapie rozwoju, zatem to tak naprawdę wszystkie szczegóły, jakie wiemy na jego temat. Pozostają nam jedynie spekulacje i domysły, czego możemy się po nim spodziewać.

Zważywszy na to, że będzie to remake, a nie remaster, będziemy mieli do czynienia z grą przygotowaną od podstaw, której rdzeniem będzie projekt pierwszego Wiedźmina. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, zostanie on stworzony na Unreal Engine 5, czyli najnowszej wersji słynnego silnika firmy Epic Games, na której działa m.in. zapierające dech w piersiach demo The Matrix Awakens.

Pewne jest zatem, że Wiedźmin 1 Remake zapewni nieporównywalnie lepszą oprawę graficzną w porównaniu z oryginałem.

Nowa technologia może również pozwolić na to, iż świat gry nie będzie już podzielony na liczne „huby”, lecz zostanie otwarty i będzie się można po nim przemieszczać bez zbędnych ekranów ładowania.

Co poza tym? Zważywszy na to, że system walki w oryginalnym Wiedźminie był źródłem krytyki, niewykluczone, że zostanie on wyrzucony i zastąpiony nowym, zapewne bardziej zbliżonym do tego, co mogliśmy zobaczyć w Wiedźminie 2 i 3. Istnieje także spora szansa, że inne mechaniki również zostaną bardziej dostosowane do pomysłów z kolejnych części. Mowa tu chociażby o systemie rozwoju postaci, a także większej różnorodności, jeśli chodzi o ekwipunek czy wygodniejsze spożywanie eliksirów.

Wiedźmin 1 Remake – kiedy premiera? Jakie platformy?

Jak na razie nie wiemy, kiedy odbędzie się premiera Wiedźmin 1 Remake. Zważywszy jednak na to, że projekt jest rzekomo we wczesnej fazie rozwoju, możemy śmiało założyć, że raczej nie ukaże się wcześniej niż w 2024 roku. Nie wiemy również, na jakich platformach ukaże się Wiedźmin Remake. Pewniakami wydają się jednak PC oraz konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S.

Co jeszcze czeka fanów Wiedźmina?
Premiera Wiedźmin 4 – wszystko, co wiemy o grze

Nie pierwsza próba odświeżenia

Warto przypomnieć, że kiedyś były już plany odświeżenia pierwszej odsłony cyklu Wiedźmin. Mowa tu o Wiedźminie: Powrocie Białego Wilka, który miał ukazać się na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 i oferować m.in. poprawioną oprawę graficzną. Projekt ten, opracowywany przez studio CD Projekt RED we współpracy z francuskim WideScreen Games, ostatecznie nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Wiedźmin 1 Remake – moje nadzieje

Nie ukrywam, że do dziś uważam pierwszego Wiedźmina za najlepszą odsłonę całego cyklu studia CD Projekt RED, pomimo sporych zastrzeżeń co do scenariusza. Dlatego jestem niezwykle ciekaw, co takiego wyjdzie z remake’u tej odsłony. Osobiście chciałbym, by pozostał on jak najbardziej w duchu oryginału. Zważywszy jednak na popularność trzeciej odsłony, która pod względem gameplayu mimo wszystko dość mocno różniła się od „jedynki”, zdaję sobie sprawę, że jest to mało prawdopodobne.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO