O co chodzi w Valorant? Najważniejsze informacje o grze

| autor: Aleksandra Nowak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
O co chodzi w Valorant? Najważniejsze informacje o grze

Valorant to sieciowa strzelanka pierwszoosobowa free-to-play, w której gracze dobrani w pięcioosobowe zespoły rywalizują ze sobą na zamkniętych mapach. W trakcie meczu kontrolują wcześniej wybranych bohaterów, dysponujących specjalnymi umiejętnościami oraz rozmaitymi rodzajami broni palnej. Valorant oferuje kilka trybów, które różnią się od siebie czasem rozgrywki i niektórymi zasadami.

Data premiery2 czerwca 2020 r. (PC), 2 sierpnia 2024 r. (PS5, Xbox Series X/S)
ProducentRiot Games
WydawcaRiot Games
Gatunekstrzelanka FPS
Tryb grymultiplayer
Wersje językowe:polska (napisy i dubbing), angielska
Kategoria wiekowa PEGI16
Cenaza darmo

Spis treści:

Najpopularniejszy poradnik w tej tematyce:
Kody na celowniki Valorant od pro graczy

O czym jest gra Valorant?

Świat Valoranta to multiversum, co oznacza, że gra zakłada równoczesne istnienie kilku wersji Ziemi. Akcja tej produkcji toczy się w przyszłości na Ziemi Alfa, gdzie w konsekwencji tajemniczego zdarzenia zwanego „Pierwszym Światłem” nastąpił szybki rozwój technologiczny oraz odkryto substancję nazywaną „promienitem”.

W Valorancie każdy bohater ma unikalne umiejętności.
W Valorancie każdy bohater ma unikalne umiejętności.

Gracze drużyny atakującej wcielają się w agentów z alternatywnej Ziemi Omega, których zadaniem jest zdetonowanie bomby Spike, co ma im pozwolić później na wydobycie wspomnianej substancji. Drużyna broniąca stanowi natomiast część organizacji VALORANT Protocol, której celem jest niedopuszczanie do niebezpiecznych sytuacji związanych z promienitem. Agenci pochodzą z różnych stron świata, a za każdym z nich stoi osobna historia, którą gracze mogą odkrywać w zapowiedziach kolejnych aktualizacji czy w trakcie dialogów podczas meczu.

Valorant oferuje wiele różnych trybów rozgrywki.
Valorant oferuje wiele różnych trybów rozgrywki.

W Valorancie fabuły jako takiej nie ma. Są dwie ekipy. Jedna chce podłożyć bombę, a druga musi to udaremnić. Postacie w Valorancie są różne, a każda z nich ma swoją historię. Każda z postaci ma 4 umiejętności (3 podstawowe i 1 ultimate). Dwie z umiejętności podstawowych gracz kupuje. Jedną dostaje na start i resetuje się ona po 2 zabójstwach.

Multiplayer to jak na razie jedyna możliwość gry w Valorancie, choć jest kilka trybów. W klasycznym trybie każda z drużyn wybiera po pięć postaci, które nie mogą się powtarzać (jak w LoLu). Rozgrywka przypomina CS2, czyli jedna z drużyn atakuje, a jej celem jest podłożenie Spike’a. Druga ma za zadanie to udaremnić.

Wszystko o trybach gry w Valorant

Valorant oferuje aż 8 trybów gry, z których każdy ma nieco inne zasady.

  1. Gra nierankingowa to tryb, w którym gracze podzieleni są na pięcioosobowe drużyny: atakującą oraz broniącą. Zadaniem drużyny atakującej jest podłożenie i zdetonowanie Spike’a, natomiast broniąca ma do tego nie dopuścić. Co rundę gracze otrzymują kredyty, za które mogą kupić wyposażenie na kolejne starcie, a ich liczba zależy od dokonanych zabójstw, podłożenia Spike’a oraz wygranej lub przegranej w poprzedniej rundzie. Po 12 rundach drużyny zamieniają się stronami. Zwycięstwo osiąga się po wygraniu 13 rund.
  2. Gra rankingowa polega na tym samym co gra nierankingowa. Różnica jest taka, że po każdym meczu gracze otrzymują punkty, które pozwalają im na zdobycie kolejnych rang. Gra rankingowa nie kończy się remisem i w przypadku wyniku 12:12 następuje dogrywka. Dogrywka składa się z 2 rund – po jednej na każdej ze stron. Dogrywkę powtarza się aż do momentu, gdy któraś z drużyn wygra obie rundy.
  3. Szybka gra ma zasady podobne do gry nierankingowej. Trwa krócej, ponieważ do zwycięstwa wystarczy wygranie 5 rund.
  4. Replikacja polega na tym samym co gra nierankingowa, jednak każdy gracz ma tę samą postać i tę samą liczbę kredytów. Zwycięża drużyna, która pierwsza wygra 5 rund.
  5. Gorączka Spike’a to tryb, w którym każdy gracz drużyny atakującej otrzymuje Spike’a, a broń jest losowo przydzielana co rundę – każdy otrzymuje ten sam zestaw. Dodatkowo na mapie można zdobywać różne wzmocnienia. Do wygranej wystarczą 4 rundy.
  6. W deathmatchu gracze nie zostają podzieleni na drużyny. Jest to tryb „wszyscy na wszystkich”, w którym można wybrać dowolną broń. Wygrywa osoba, która pierwsza będzie mieć na koncie 40 zabójstw.
  7. Drużynowy deathmatch ma zasady podobne do zwykłego deathmatchu. Różnica polega na tym, że wygrywa drużyna, która pierwsza dokona 100 zabójstw lub będzie ich mieć więcej, kiedy skończy się czas. Jedna gra trwa 9 minut i 30 sekund i jest podzielona na 4 etapy. Na początku każdego z nich ekwipunek zostaje automatycznie ulepszony. W trakcie meczu drużyny mogą doskonalić swoje wyposażenie również poprzez zdobywanie broni na mapie.
  8. Eskalacja ponownie dzieli graczy na pięcioosobowe drużyny. Zasady są takie jak w deathmatchu – z tym, że kiedy drużyna osiąga odpowiednią liczbę zabójstw, otrzymuje kolejną broń. Wygrywa drużyna, w której każdy zawodnik dokona przynajmniej jednego zabójstwa każdą z kolejnych 12 broni.

Ile kosztuje Valorant na PC?

Valorant to gra sieciowa dostępna za darmo. Wymagania sprzętowe Valoranta nie są zbyt wysokie, dzięki czemu ta popularna strzelanka dostępna jest praktycznie dla każdego. Warto dodać, że w grze można wydawać pieniądze. Jest możliwość kupienia specjalnych przedmiotów kosmetycznych (np. dla broni) za pomocą cyfrowej waluty Valorant Points.

Czy Valorant jest tylko na PC?

Valorant po czterech latach od premiery na PC zadebiutował również na PlayStation 5 i Xboksie Series X/S. Nie ma jednak możliwości rozgrywek między użytkownikami konsol a grającymi na komputerach. Za to można grać na tym samym koncie i kontynuować swój progres niezależnie od platformy – czyli ekwipunek zdobyty np. podczas zabawy na urządzeniu Sony wykorzystamy później także w rywalizacji na blaszakach.

Jakie są opcje turniejowe w Valorant?

Riot Games w dużej mierze promuje swoje gry podczas organizowanych przez studio turniejów e-sportowych. Podobnie jak w przypadku League of Legends, również w Valorancie przeprowadzane są profesjonalne rozgrywki – Valorant Champions Tour oraz mistrzostwa świata – Valorant Champions. 

Z opcji turniejowych mogą korzystać też osoby, które nie grają w Valoranta profesjonalnie. Specjalnie w tym celu został stworzony tryb Premier, w którym gracze rejestrują swoje drużyny, a potem mogą sprawdzać swoje umiejętności w kolejnych etapach. Valorant Premier ma dać szansę doświadczenia na własnej skórze uczestnictwa w turniejach, a także związanych z tym przygotowań i emocji.

Opinie o grze Valorant

Podsumowując opinie o Valorancie można wyróżnić powtarzające się plusy i minusy, które wymieniają gracze.

Mocne strony Valoranta:

  • Umiejętności dają potencjał na taktyczne zagrywki
  • Umiejętności wprowadzają ciekawy element do gry
  • Gra bardzo ciekawie się prezentuje, jest ładna
  • Każdy agent jest inny i ma swoją historię
  • Stosunkowo niewysokie wymagania sprzętowe
  • Gra wynagradza za umiejętności
  • Brak Pay-2-win (każdy ma dostęp do tych samych broni i postaci)
  • Brak K-Popowego zespołu
  • Jest przyjazna młodszym użytkownikom.

Minusy Valoranta:

  • Umiejętności mogą być mylące w strzelance
  • Dość wysoki próg wejścia
  • Stroma krzywa uczenia się
  • Bardzo wysoki skill cap
  • Wymaga dużego refleksu.

Najważniejsze artykuły w tej tematyce:

Miłośniczka gier, do których pasję realizuje m.in. w pisaniu. Szczególnie upodobała sobie gatunek RPG, a do tego chętnie szuka e-sportowych emocji. Od czasu do czasu próbuje swoich sił w komentowaniu turniejów w League of Legends.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj Więcej