Postacie Valorant – zestawiliśmy 15 najlepszych agentów

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Postacie Valorant – zestawiliśmy 15 najlepszych agentów

W sieciowych produkcjach takich jak Valorant postacie odgrywają istotną rolę. Trudno skutecznie rywalizować z innymi graczami, jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy o tym, jak posługiwać się poszczególnymi bohaterami. Ma to szczególne znaczenie w rozgrywkach drużynowych, gdzie od opanowania postaci w Valorant (tzw. agentów) i znajomości ich umiejętności zależy jakość współpracy między członkami zespołu. Warto więc wiedzieć, na jakie typy dzielą się agenci i w jaki sposób należy daną klasę wykorzystywać. W tym artykule opisujemy najlepsze postacie w Valorant. Dowiecie się, jakie są ich umiejętności, styl gry oraz w jakich scenariuszach okazują się najbardziej przydatne.

Najlepsze postacie Valorant – ranking 2024:

 1. Jett
 2. Raze
 3. Chamber
 4. Skye
 5. Omen
 6. Cypher
 7. Viper
 8. Sova
 9. Reyna
 10. Astra
 11. Sage
 12. Phoenix
 13. Neon
 14. Killjoy
 15. Brimstone

Zanim przejdziemy do opisów możliwości postaci z powyższej listy, to mamy kilka informacji dla początkujących graczy. W Valorant postacie charakteryzują się unikalnym imieniem, wyglądem i historią. Z punktu widzenia rozgrywki dzielą się na kilka typów. Role te są podyktowane zdolnościami postaci, ale ramy nie są sztywne – postać w Valorant może np. jednocześnie leczyć i zdobywać mnóstwo killów.

 • Szturmowcy – zajmują się przede wszystkim walką i eliminacją przeciwników.
 • Inicjatorzy – agenci wspierający, odpowiadający za ogłuszanie lub oślepianie przeciwników, co prowadzi do ich łatwiejszej eliminacji.
 • Kontrolerzy – ich zadaniem jest sprawowanie kontroli na wybranych obszarach mapy poprzez rozstawianie pułapek i gadżetów.
 • Strażnicy – leczą pozostałych członków drużyny i wykrywają wrogów.

1. Jett (Szturmowiec) – najlepsza postać w Valorant, ale… trudna do opanowania!

Jett w Valorant
Postać Jett w Valorant

Jett należy do postaci Valorant przeznaczonych raczej dla zaawansowanych graczy, jednak mimo tego warto wyróżnić ją jako agentkę, którą każdy powinien chociaż spróbować opanować. Dzięki różnorodnym zdolnościom to wszechstronna bohaterka, co się ceni. Jest szybka, więc łatwo wyjdzie z każdej opresji, ale jej zdolności wymagają dużej precyzji. Jett potrafi szybować w powietrzu po wykonaniu skoku, rzucać pociski dymne (również po łuku, niekoniecznie prosto!) i wzbijać się wysoko w powietrze. Jej popisową zdolnością jest podmuch wiatru, który dodaje jej bonus do szybkości. To połączenie sprawia, że agentka może być przydatna przy zajmowaniu miejsca na mapie, ale również w układaniu kolejnych pojedynków pod swoje dyktando. Jak widać, jest to postać, której siła drzemie w mobilności. 

Jett jest Szturmowcem, ale widać to dopiero w jej ostatecznej umiejętności (tzw. Ulti). Jett bowiem rzuca wtedy nożami, zadającymi spore obrażenia. Każde zabójstwo od tej broni przywraca nam do dyspozycji jeden nóż, więc precyzyjni gracze mogą z pomocą tej postaci w Valorant zebrać spore żniwo.

2. Raze (Szturmowiec)

Raze w Valorant
Postać Raze w Valorant

Raze jest dobrym wyborem zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących graczy. Jej typ postaci w Valorant to Szturmowiec, a ostateczna umiejętność to strzał z wyrzutni rakiet. Eksplozja po użyciu tej broni jest na tyle silna, że dobrze wycelowany pocisk potrafi zlikwidować kilku wrogów jednocześnie.

Pozostałe elementy wyposażenia, takie jak granaty, wybuchowe paczki czy boom bot, pozwalają zarówno kontrolować obszary mapy, jak i eliminować mnóstwo przeciwników.

3. Chamber (Strażnik)

Chamber w Valorant
Postać Chamber w Valorant

W Valorant jednym z lepszych Strażników jest Chamber. Jego skanery pozwalają wcześnie wykrywać wrogów, a do tego posiada on kotwice, umożliwiające teleportowanie się do wybranych miejsc na mapie.

Chamber jest do tego całkiem przydatny w walce, gdyż dysponuje ciężkim pistoletem zadającym spore obrażenia, a jego umiejętność ostateczna to użycie karabinu snajperskiego. Umożliwia on powalenie każdego wroga jednym strzałem, jeśli uda nam się trafić w górną część ciała. Co więcej, zabicie przeciwnika z tej broni tworzy w miejscu zabójstwa pole siłowe, które spowalnia wchodzących w nie graczy.

4. Skye (Inicjator)

Postać Skye w Valorant
Postać Skye w Valorant

Skye jest jedną z najlepszych obecnie inicjatorek w Valorant. Jej umiejętności dają graczowi ogromną przewagę przy sprawdzaniu pozycji wroga i zajmowaniu kolejnych miejsc na mapie. Agentka może tymczasowo zamienić się w tygrysa i w tej postaci rzuca się na przeciwnika, raniąc go i ogłuszając. Jej popisowym atakiem jest wypuszczenie sokoła, którego lot można kontrolować i który zmienia się w oślepiający błysk. Skye może być przydatna drużynie również poprzez leczenie – potrafi wykonywać to działanie na kilku sojusznikach jednocześnie, aczkolwiek nie uleczy sama siebie.

Ulti agentki to tak zwane „szperacze”. Wskazują one pozycje trzech najbliższych wrogów, a dodatkowo ograniczają wizję ujawnionych postaci. Ta umiejętność jest bardzo przydatna zarówno w ataku, jak i w obronie zajętego już terenu.

5. Omen (Kontroler)

Postać Omen w Valorant
Postać Omen w Valorant

Omen jest postacią, która potrafi uprzykrzyć życie wrogom. Pozwalają mu na to umiejętności ograniczające wizję przeciwnej drużyny. Pierwszą z nich jest pocisk powodujący krótkowzroczność, a druga to jego popisowa zdolność, czyli wypuszczanie „mrocznych kul”, tworzących dym w wybranym przez gracza miejscu.

Dodatkowo Omen jest świetny we wprowadzaniu chaosu. Umiejętność „Krok w Mrok” pozwala mu na teleportowanie się na bliskie odległości, natomiast jego Ulti umożliwia szybkie przeniesienie się w dowolne miejsce na mapie. Ta zdolność jest niezwykle przydatna, ponieważ dzięki niej można łatwo uzyskać przewagę liczebną, zajść przeciwników od tyłu lub poradzić sobie w sytuacji, kiedy zostaniemy na polu walki jako ostatni z naszej drużyny.

6. Cypher (Strażnik)

Postać Cypher w Valorant
Postać Cypher w Valorant

Cypher to obecnie jeden z najsilniejszych agentów. Jego znaczącym atutem jest możliwość ustawiania różnych pułapek: cyberklatki, potykacza i kamery szpiegowskiej. Dwie pierwsze ograniczają możliwości przeciwników. Kamera szpiegowska ujawnia natomiast pozycję trafionego przez nią wroga.

Ulti Cyphera również wskazuje miejsce przebywania przeciwników. Po zabiciu jednego z nich można ujawnić pozycje wszystkich pozostałych. Zestaw umiejętności agenta sprawia, że sprawdza się on znakomicie szczególnie w obronie, kiedy może z wyprzedzeniem rozstawić swoje pułapki.

7. Viper (Kontroler)

Viper w Valorant
Postać Viper w Valorant

Viper jest Kontrolerem, a więc pełni funkcję wspierającą wobec innych postaci w Valorant. W ramach podstawowych ataków dysponuje wyrzutnią chemicznych pocisków, które tworzą chmurę toksycznego gazu. Wrogowie wchodzący z nią w kontakt otrzymują obrażenia i są bardziej podatni na pozostałe ataki. Innym podstawowym atakiem Viper jest emiter gazu, który może znajdować się na mapie nawet przez całą rundę.

Jej popisową zdolnością jest wspomniany emiter gazu, który może penetrować ściany. Jej umiejętność ostateczna również polega na użyciu gazu, ale dużo silniejszego niż te opisane wyżej, i to we wszystkich kierunkach. Z tymi umiejętnościami łatwo jest kontrolować sytuację na polu bitwy i trzymać przeciwników w szachu.

8. Sova (Inicjator)

Sova w Valorant
Postać Sova w Valorant

Do interesujących postaci w Valorant warto zaliczyć również Sovę. Jest on Inicjatorem wyposażonym w łuk i interesujące gadżety. Jedną z podstawowych umiejętności jest wysłanie drona, który strzela rzutkami. Przeciwnik trafiony taką rzutką zostaje oznaczony na mapie u sojuszników, przez co łatwiej go upolować. Inną podstawową zdolnością jest posyłanie eksplodujących strzał.

Z ciekawych możliwości warto wymienić strzałę, która po osiągnięciu celu działa jak radar i przekazuje nam informacje o położeniu pobliskich przeciwników. Ostateczna umiejętność Sovy to wystrzelenie trzech eksplodujących strzał, które zarówno zdradzają nam położenie wrogów, jak i zadają im spore obrażenia.

9. Reyna (Szturmowiec)

Postać Reyna w Valorant
Postać Reyna w Valoran

Reyna jest dość niezależną postacią, jednak już od dłuższego czasu można obserwować jej dominację w kolejce solo. Reyna wykorzystuje zabójstwa do wzmocnienia się na dalszą część trwania rundy. W ten sposób może się uleczyć lub zapewnić sobie chwilową nieuchwytność. Dodatkowo ma zdolność wywołującą u wrogów krótkowzroczność.

Jej Ulti zapewnia zwiększoną szybkość strzału oraz posługiwania się bronią, co daje znaczącą przewagę w pojedynkach jeden na jednego. Mimo że Reyna nie zapewnia zbyt wiele pomocy swojej drużynie, łatwość eliminacji wrogów sprawia, że jest bardzo użyteczną agentką.

10. Astra (Kontroler)

Astra w Valorant
Postać Astra w Valorant

Po wprowadzeniu tej postaci do Valorant, rozgrywka uległa przebudowie. Astra to Kontroler o zaskakujących zdolnościach, takich jak tworzenie grawitacyjnej studni, która przyciąga do siebie znajdujące się w pobliżu postacie, a następnie częstuje je eksplozją. Jej pozostałe umiejętności pozwalają oszałamiać wrogów i stawiać zasłony dymne.

Ostateczną zdolnością Astry jest stworzenie pola siłowego między dwoma dowolnymi punktami. Pole zatrzymuje pociski i mocno wygłusza dźwięki. Tym samym Astra jest bardzo ważnym elementem prawie każdej drużyny w Valorant.

11. Sage (Strażnik)

Sage w Valorant
Postać Sage w Valorant

Jeden z lepszych Strażników wśród agentów w Valorant. Jest dedykowanym medykiem w grze i przy dobrze zgranej drużynie właściwe zastosowanie jej umiejętności może zadecydować o zwycięstwie lub porażce. Sage potrafi stawiać bariery chroniące ją i inne postacie z zespołu, tworzy pola siłowe spowalniające agentów, oraz – jak na medyka przystało – leczy sojuszników.

Jej specjalną umiejętnością jest przywracanie pokonanych towarzyszy do życia. W tym celu należy najechać celownikiem na ciało sojusznika i nacisnąć przycisk strzału – po kilku chwilach kompan wstanie z pełnym zapasem energii.

12. Phoenix (Szturmowiec)

Postać Phoenix w Valorant
Postać Phoenix w Valorant

Phoenix jest bardzo dynamicznym szturmowcem. Błyski wysyłane zza rogów oraz Ulti dające mu drugie życie pozwalają szybko zdobywać teren przy pomocy tej postaci. Daje to duży potencjał na zaskoczenie przeciwników.

Dodatkowo agent ten ma inne użyteczne umiejętności – istotne zarówno w ataku, jak i podczas działań obronnych. Ściana ognia oraz płomienie rzucane na podłogę doskonale ograniczają teren, po którym mogą poruszać się wrogowie. Dzięki temu Phoenix jest dość łatwą do kontrolowania postacią, z której wykorzystaniem można jednak nieco pokombinować, ponieważ daje graczowi pewne pole do kreatywności.

13. Neon (Szturmowiec)

Neon w Valorant
Postać Neon w Valorant

Jeśli interesują Cię nowe postacie Valorant to jedną z nich jest Neon. Mamy tu do czynienia ze Szturmowcem, który – podobnie jak Jett – stawia na zdolności ruchu. Jej popisową akcją jest uzyskanie nagłego przyspieszenia. Do tego Neon stawia ściany energii, zasłaniające wrogom widok, i strzela pociskami energetycznymi oszałamiającymi przeciwników.

W ramach swojej ostatecznej zdolności Neon łączy szybkość poruszania się z możliwością strzelania zabójczymi pociskami energetycznymi. To wszystko sprawia, że postać ta świetnie nadaje się do prowadzenia ataków z zaskoczenia.

14. Killjoy (Strażnik)

Killjoy w Valorant
Postać Killjoy w Valorant

W Valorant postacie oferują szeroką gamę zdolności, ale te u Killjoy cechują się szczególną oryginalnością. Killjoy jest Strażnikiem i widać to już po jej podstawowych ruchach, np. wezwaniu robota, który szuka przeciwników i detonuje się w ich pobliżu, zadając obrażenia oraz zwiększając podatność oponentów na kolejne ataki.

Warto wspomnieć o rzucie granatem, który wypuszcza rój małych robotów atakujących pobliskich wrogów, a także o możliwości rozstawienia wieżyczki strażniczej, która – pokrywając kąt 180 stopni – broni wybranego kawałka mapy.

Ostateczną umiejętnością Killjoy jest zastawienie pułapki trzymającej w szachu wrogów, którzy mieli na tyle dużo pecha, żeby wejść w zasięg jej działania. Chociaż przeciwnicy mogą się z niej wydostać, wymaga to od nich dłuższej chwili, co daje reszcie drużyny szansę na przygotowanie się do walki.

15. Brimstone (Kontroler)

Postać Brimstone w Valorant
Postać Brimstone w Valorant

Zestawienie najlepszych agentów w Valorant zamyka Brimstone. Jego dużym plusem jest przystępność w kontrolowaniu, dzięki czemu będzie dobrym wyborem dla początkujących graczy. Może on zrzucać chmury dymu oraz wykonać laserowy ostrzał z wykorzystaniem do tego mapy taktycznej. To oznacza, że nie potrzeba celowania, a zdolności można używać z ukrycia przed wejściem w kontakt z przeciwnikiem.

Brimstone potrafi również zajmować teren za pomocą granatu, który w miejscu wybuchu tworzy na ziemi płomień. W defensywie natomiast przydaje się nadajnik stymulujący tej postaci, po rzuceniu gwarantujący na wyznaczonym polu szybkostrzelność. Warto jednak pamiętać, że przeciwnikom łatwo jest zauważyć wspomniany obszar, co może pozwolić na odgadnięcie położenia gracza operującego tym agentem.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.9/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO