Jak ustawienia myszki mogą poprawić celność strzelania w grze? Sprawdzamy w CS:GO

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak ustawienia myszki mogą poprawić celność strzelania w grze? Sprawdzamy w CS:GO

Wybór dobrej myszki gamingowej nie gwarantuje sukcesu w sieciowych rozgrywkach. Dobre wyniki można osiągnąć dzięki odpowiedniej konfiguracji ustawień myszki oraz gier. Chcesz zwiększyć swoją precyzję w grach sieciowych? Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednich ustawień myszki, bo dzięki temu poprawisz celność strzelania w grach CS: GO czy Fortnite.

Ustawienia myszki cs go wpływają nie tylko na lepsze wyniki w sieciowych pojedynkach, ale także na zwiększenie komfortu grania. Trochę już pograłeś, wczułeś się w klimat, ale teraz zastanawiasz się jak poprawić celność CS GO? No to zaczynamy!

Spis treści:

 • Po pierwsze – porządna mysz dla gracza
 • Ustawienia myszki CS:GO w Windows i CS:GO
 • Ustawienia myszki CS:GO
 • Jak zmienić DPI w myszce?
 • Jak zwiększyć precyzję myszki? Kwestia treningu 
 • Nie zapominaj o dobrej podkładce pod mysz

Po pierwsze – porządna mysz dla gracza

 • Pierwszym krokiem zawsze jest zakup odpowiedniej myszki. Dopasowanej do własnych wymagań i preferowanego stylu rozgrywki.

A jeśli na serio myślisz o poprawieniu swoich wyników, większej skuteczności i liczysz na dobre ustawienia myszy cs go, to raczej nie zrobisz tego zwykłą myszką uniwersalną, ani pseudo tanią myszką do gier (np: taką do 50 zł). Koniecznie zainwestuj w solidną myszkę gamingową. Naprawdę warto, szczególnie gdy wejdziesz już na poziom ustawienia pro graczy cs go.

Zobacz także: Counter Strike: Global Offensive – jak grać w trybie turniejowym?

porządna mysz dla gracza

To może banał, ale wybór konkretnego modelu powinien zostać dobrze przemyślany i poprzedzony analizą zagadnień takich jak:

 • ulubiony sposób chwytu – mysz dopasowana do Twojego chwytu
 • rozdzielczość DPI – im wyższy zakres tym lepiej
 • wyposażenie w specjalne funkcje – np. programowalne przyciski do zmiany DPI w locie, czy zaawansowane sterowniki z obsługą makr
 • LOD (lift-off distance) – punkt, na którym myszka przestaje odczytywać położenie, po podniesieniu jej w górę.
 • łączność – przewodowa lub bezprzewodowa – większą precyzją cechują się myszki przewodowe, ale bardzo zaawansowane modele (no i raczej drogie – powyżej 500zł) też mogą oferować świetną precyzję.

Ta metoda wyboru będzie korzystna zarówno dla komfortu, jak i domowego budżetu.

Jeśli nie możesz przeznaczyć dużej kwoty na myszkę gamingową, pamiętaj że do FPS takich jak CS: GO zawsze lepiej wybrać model przewodowy.

Zobacz także: Najlepsze myszki gamingowe do 300 zł – ranking

Kształt i przyciski dopasowane do chwytu

Kolejną kwestią podczas analizowania skuteczności i celności w CS:GO jest kształt myszki i jej funkcjonalność. Powinna idealnie współgrać z rozmiarem Twojej dłoni oraz stosowanym przez Ciebie chwytem – tak zwanym gripem.

Odpowiedni chwyt nie tylko poprawi Twoją szybkość i skuteczność, ale może także zwiększać komfort gry i eliminować dolegliwości bólowe.

dopasowane myszy do chwytu

Grafika: www2.razer.com

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje chwytu:

 • palm grip – mysz prowadzona całą dłonią,
 • fingertip – mysz kierowana opuszkami palców bez opierania na niej wewnętrznej strony dłoni,
 • claw grip – mysz stabilizowana wnętrzem dłoni, ułożenie i oparcie palców na przyciskach niemal pod kątem prostym.
rodzaje gripów

Grafika: press.razer.com

Jak sprawdzić swój optymalny chwyt myszy?

Kluczowym pojęciem jest tutaj pamięć mięśniowa. Usiądź wygodnie przy biurku i wyciągnij rękę do myszki, tak jak robisz to zazwyczaj, ale tym razem odsuń od siebie gryzonia. Jedynie wyobrażaj sobie, że go trzymasz i zaraz czeka cię wielogodzinna sesja w ulubioną grę. Niech sama dłoń ułoży się najwygodniejszy sposób. Następnie spójrz na nią i postaraj się zapamiętać ten chwyt.

Ustawienia myszki CS:GO

Teraz właściwym krokiem będzie odpowiednia konfiguracja, dzięki której szybko i precyzyjnie namierzysz przeciwników oraz trafisz w wymierzony cel.

Ustawienia myszki w Windows 10

Od razu warto nastawić się na myszkę, która ma własne i dobre dedykowane sterowniki do konfiguracji, bo w ustawieniach Windows 10 nie znajdziemy za wiele przydatnych funkcji.

ustawienia myszki Windows 10

W ustawieniach Windows najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie systemowego suwaka prędkości wskaźnika na domyślnej wartości – poziom 6.

Dlaczego warto wyłączyć precyzję?

Akceleracja myszy różni się w zależności od wersji Windows 10, dlatego też  zalecane jest wyłącznie opcji „Zwiększ precyzję wskaźnika”. Wbrew temu, co sugeruje nazwa tej systemowej opcji, zwiększenie precyzji myszki w rzeczywistości powoduje przekłamanie wartości zbieranych przez sensor.

wyłącz precyzję myszki Windows 10

Ustawienia CS:GO

Z kolei w ustawieniach CS:GO wybieramy”

 • Bezpośredni odczyt: włączony
 • Akceleracja myszy: wyłączona

Ustawienia myszki CS:GO

Niemal każda dobra myszka gamingowa posiada własne dedykowane sterowniki i najczęściej można je pobrać z oficjalnej strony producenta (szukaj na stronie produktu lub w sekcjach „sterowniki”, „wsparcie techniczne”).

Ustawienia myszki CS:GO

Przy strojeniu myszki do gier – a w tym wypadku CS: GO lub innej tego typu strzelanki, można wymienić cztery podstawowe elementy:

 • Ustawienie odpowiedniego DPI – zależnie od stylu gry i preferencji – optymalny zakres używany przez graczy Pro to od 450 do 800.
  Jeśli jest taka możliwość, zdefiniowanie szybkiego przełączania pomiędzy dwoma lub trzema najczęściej używanymi.
jakie dpi w myszce
 • Przypisanie DPI właściwego dla danej akcji do dodatkowego przycisku szybkiego przełączania – np: dla celownika snajperki, aby celowanie było precyzyjniejsze potrzebne jest niższe DPI.
 • Przypisanie szybkich akcji do wybranych dodatkowych przycisków – zależnie od stylu gry, np: szybkie cięcie nożem, rzut granatem, itp
 • Stworzenie makr dla najczęściej wykonywanych szybkich akcji i powiązanych ze sobą ustawień myszki – również zależnie od stylu gry. Gdy pograsz wystarczająco długo, poczujesz dynamikę rozgrywki i specyfikę rozgrywki w danej grze, sam poczujesz do których akcji przyda się makro 😉
Stworzenie makr

Odpowiednie ustawienie myszki może znacząco poprawić celność strzelania nie tylko w CS: GO, ale w każdej strzelance, jak Call of Duty czy Battlefield. Szukasz nowej strzelanki? Mamy dla Ciebie kilka poleceń: Najlepsze gry podobne do CS:GO

Jak zmienić DPI w myszce?

DPI jest parametrem opisującym czułość myszki.

Jak zmienić czułość myszki Windows 10? Aby ruch kursora był szybszy w stosunku do ruchu ręki należy ustawić wyższe DPI w sterowniku myszy. Natomiast w celu zmniejszenia czułości, niższą wartość DPI.

Przykładowo: wysoka czułość myszy – od 800 do 1200 – sprawdzi się przede wszystkim przy poruszaniu się postacią, może jednak sprawiać problemy podczas celowania.

Z racji tego, że w grach FPS można odgrywać różne role, nie ma jednego uniwersalnego ustawienia wartości DPI. Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie różnych ustawień w celu znalezienia najlepszej wartości dla siebie.

Wiele nowoczesnych myszy dla graczy posiada przyciski DPI do zmian na bieżąco.

Wystarczy, że naciśniesz jeden z nich i możesz szybko zmienić z 800 na 400 lub jeszcze mniej, jeśli tylko mysz ją oferuje.

Warto też wiedzieć, że ustawienia DPI możesz w wielu przypadkach zmieniać i przypisywać do wybranego przycisku. Takie ustawienia umożliwia wielu producentów. Wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w dołączonym oprogramowaniu.

Jak zwiększyć precyzję myszki? Kwestia treningu

Masz już wybraną najlepszą mysz? Ustawiłeś optymalną czułość? Teraz trzeba nauczyć się celować jak profesjonalista. Trening czyni mistrza. Dłoń i ramię muszą ze sobą idealnie współgrać.

Kluczowe w wypracowaniu celności i precyzji w grach FPS jest wyuczenie się odpowiednich ruchów w taki sposób, aby były one wykonywane niemal automatycznie (bez zastanowienia) i powtarzalnie bez względu na tytuł, w który grasz.

Wykonaj mały eksperyment, w którym pomoże Ci zwykła, biała kartka papieru.

 • Podłóż ją między myszką, a podkładką.
 • Następnie włącz ulubionego FPS-a i znajdź punkt nad środkiem myszy.
 • Teraz zaznacz to miejsce na kartce.
 • Wykonaj postacią obrót o 360 stopni i sprawdź, w którym miejscu zatrzymuje się myszka – to również zaznacz na kartce.
 • Teraz musisz wyuczyć się takiego ruchu ręką, aby obrót o 360 lub 180 stopni wymagał identycznego poziomego ruchu myszy, jak zmierzony na początku.

Warto też obejrzeć kilka materiałów wideo jak trenują gracze Pro i jakie są najlepsze mapy do trenowania celności w CS:GO, lub innych grach FPS.

Jak jeszcze bardziej poprawić celność CS:GO? 6 najważniejszych porad znajdziesz w artykule: Jak trenować, aby lepiej strzelać w CS: GO?

Nie zapominaj o dobrej podkładce pod mysz

Podkładka jest wręcz integralną częścią myszy dla gracza. Bez odpowiedniego podłoża nawet najlepszy sprzęt nie będzie mógł wykorzystać swoich możliwości. Całe szczęście jest w czym wybierać. Producenci oferują podkładki w wielu kształtach, wzorach i wymiarach.

Symulacja wielkości podkładek pod myszkę

Jaka musi być podkładka dla gracza? Na pewno kluczową rolę podczas wyboru odgrywają takie parametry jak rozmiar (im większa, tym lepsza) i materiał, z którego została wykonana. Twardy materiał będzie doskonały dla myszy laserowych, a miękki świetnie współgra z urządzeniami z sensorami optycznymi.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO