Uncharted 5 – kiedy premiera? Zapowiada się ciekawa fabuła

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Uncharted 5 – kiedy premiera? Zapowiada się ciekawa fabuła

Uncharted 5 to nowa odsłona flagowej serii Sony. Kiedy możemy spodziewać się premiery? Czy fabuła i rozgrywka sprosta oczekiwaniom fanów? Zebraliśmy wszystko, co wiemy o grze, która może być kolejną świetną przygodą na konsole Playstation.

Spis treści:

Uncharted 5 – dlaczego wyczekujemy kolejnej odsłony?

Uncharted zadebiutował w 2007 roku na PlayStation 3 i z miejsca stał się przykładem tego, jak powinna wyglądać filmowa gra akcji rodem z Hollywood. W tej produkcji było wszystko, czego mógł oczekiwać zapalony fan Indiany Jonesa: lekki humor, zapierająca dech w piersiach akcja i klimat przygody związany z poszukiwaniem zaginionych artefaktów.

Formuła zaprezentowana wówczas przez Naughty Dog była daleka od ideału, ale wraz z kolejnymi odsłonami przeszła wyjątkową ewolucję. Trwało to aż do maja 2016 roku, gdy zadebiutował Uncharted 4: Kres Złodzieja. W następnym roku pojawiło się rozszerzenie do tej gry – Uncharted Zaginione Dziedzictwo. Na tym kończy się przygodowa seria Naughty Dog, przynajmniej na razie. Jej powrót może być jednak kwestią czasu.

Fabuła w Uncharted 5 – czego możemy się spodziewać?

Dotychczasowe odsłony Uncharted przedstawiły niemal całe życie Nathana Drake’a, protagonisty serii. Podtytuł czwartej części (Kres Złodzieja) wyraźnie sugerował, że będzie to pożegnanie z tą postacią. Zaginione Dziedzictwo pokazało jednak, że ta historia nie kończy się na żartobliwym poszukiwaczu przygód.

W serii Uncharted występuje wiele interesujących postaci, których historie można przedstawić w Uncharted 5.

Sully z błyskotliwym poczuciem humoru

Weźmy choćby Sully’ego. Do tej pory pełnił on rolę towarzysza Nathana, ale twórcy mogą pokusić się o powrót do jego młodości i stworzyć coś w rodzaju prequela. W podobnym wydaniu mogliśmy zobaczyć Sully’ego jedynie przez chwilę, kiedy w trzeciej części Nathan powrócił we wspomnieniach do swojego dzieciństwa. Ten urzekający bohater o błyskotliwym poczuciu humoru z pewnością przeżył niejedną emocjonującą przygodę, zanim spotkał się z protagonistą cyklu.

Cassandra – kobieta w roli głównej

Jest także Cassandra, czyli córka Nathana Drake’a i Eleny Fisher. Nie mieliśmy okazji za bardzo się z nią zapoznać, bo pojawiła się jedynie w krótkim epilogu czwartej odsłony. Można jednak założyć, że ostatecznie pójdzie w ślady rodziców i odda się poszukiwaniu starożytnych artefaktów. Zaginione Dziedzictwo jest znakomitym przykładem na to, że w Uncharted postacie kobiece również odnajdują się w rolach głównych i nie muszą jedynie komuś partnerować. W takim scenariuszu Nathan Drake (lub ktoś ze starszych bohaterów) mógłby zastąpić Sully’ego i pojawić się jako towarzysz.

Sam lub Chloe

W czwartej części poznaliśmy również Sama, który towarzyszył Chloe i Nadine w Zaginionym Dziedzictwie. Jest to brat Nathana, nadal prowadzący awanturniczy tryb życia. Fabuła Uncharted 5 mogłaby opowiadać o jego przygodach. To samo tyczy się zresztą i Chloe, która najpewniej wyruszy na jeszcze niejedną wyprawę. 

Opcji jest naprawdę wiele, ale na ten moment każda z nich musi pozostać w strefie potencjalnych marzeń. Studio Naughty Dog nie potwierdziło oficjalnie, że pracuje nad Uncharted 5.

Rozgrywka w Uncharted 5 – co nowego dostarczy Naughty Dog?

W pierwszych trzech odsłonach Uncharted rozgrywka była do siebie bliźniaczo podobna, ale za każdym razem pojawiały się pewne usprawnienia względem poprzednika. Większe zmiany wprowadzono w czwartej odsłonie. Mocny lifting przeszedł system strzelania, dzięki czemu wymiany ognia stały się znacznie bardziej satysfakcjonujące. Ponadto dodano linkę z hakiem, która usprawniła eksplorację i przyczyniła się do kilku ekscytujących sekwencji wypełnionych wybuchową akcją.

Duże zmiany zaszły również w konstrukcji świata. Gry Uncharted 4: Kres Złodzieja i Uncharted: Zaginione dziedzictwo poza etapami w pełni liniowymi dysponują też otwartymi lokacjami, po których możemy się swobodnie poruszać, a szereg narzuconych celów wykonać w dowolnej kolejności. Żeby to ułatwić, twórcy pozwolili nam na swobodne korzystanie z samochodu.

Zwolniła i spoważniała nieco narracja, co przełożyło się na charakter rozgrywki. W ostatnich odsłonach jest znacznie więcej momentów, w których możemy się spokojnie przechadzać i przysłuchiwać rozmowom, podobnie jak w The Last of Us. Zauważyć można odejście od wątków nadprzyrodzonych, dlatego w dwóch najnowszych częściach nie walczymy z żadnymi potworami.

Można się spodziewać, że twórcy Uncharted 5 pozostaną przy tych założeniach. Tym samym nie uświadczymy żadnej rewolucji. Prędzej będzie to ewolucja, która przyniesie kilka nowych rozwiązań. Być może pojawi się czołganie, wzorowane na rozwiązaniu, które zostało wprowadzone w The Last of Us: Part II. Za tym z pewnością poszłoby usprawnienie sztucznej inteligencji, co przełożyłoby się bezpośrednio na jakość rozgrywki w Uncharted 5.

Premiera Uncharted 5 – kiedy gra wyjdzie? 

Na ten moment nie ma żadnych oficjalnych informacji wskazujących na to, że nowa odsłona serii w ogóle powstaje. Tym bardziej nie wiemy więc, kiedy mogłaby odbyć się premiera Uncharted 5. Trudno jednak uwierzyć, że Sony porzuciłoby tak rozpoznawalną markę, dlatego kolejna część prędzej czy później zapewne zostanie wyprodukowana. Nie musi to jednak oznaczać, że odpowiadać będzie za nią Naughty Dog. Projektem może zająć się nowe studio lub kilku współpracujących deweloperów.

Przedstawiciele Naughty Dog wyraźnie zaznaczyli, że Sony skupi się na swoich największych hitach i markach, chcąc dostarczyć nam jak najlepszą jakość. Dlatego pogrzebana została kontynuacja Days Gone. Gra, mimo iż okazała się dochodowa, z uwagi na niezadowalający stan techniczny, jaki cechował ją w dniu premiery, nie doczeka się sequela. Uncharted to inny przypadek, bo gry z tej serii od zawsze były wyznacznikiem najwyższego poziomu.

Głosy branżowych specjalistów wskazują na to, że Uncharted 5 jest w produkcji. Dowodzi tego też ogłoszenie sporządzone przez rekruterkę Naughty Dog, którego treść może zdradzać potencjalne plany studia.

(…) Jeszcze bardziej wyjątkowa jest możliwość tworzenia zespołów mających zająć się nie tylko opracowywaniem nowych tytułów, ale też budowaniem dziedzictwa Uncharted. Dla mnie i mojej rodziny [ta seria] ma bardzo specyficzny i osobisty charakter.

Z kolei wypowiedź Neila Druckmanna (reżysera Uncharted 4 i obu części The Last of Us) wskazuje na to, że chciałby on nowej odsłony, ale od kogoś innego. Najwyraźniej z większą chęcią Druckmann wszedłby w rolę opiekuna Uncharted 5, aniżeli głównego twórcy. Stało się to już przy okazji Zaginionego Dziedzictwa – niewykluczone, że taka sytuacja powtórzy się także w przyszłości. Tym bardziej, że z tego, co wiemy, Naughty Dog jest obecnie zajęte pracą nad całkiem nową marką w klimatach fantasy.

Jesteśmy niemal pewni, że Uncharted 5 powstanie. Być może jednak brakuje w tej chwili studia deweloperskiego, które ma wolne przebiegi i spełnia wymagania Sony w kwestii jakości. To tylko domysły i jedyne, co nam pozostaje, to czekać na informacje z oficjalnych źródeł.

Raczej nieprędko dowiemy się, kiedy odbędzie się premiera Uncharted 5 – pierwszych konkretów na temat produkcji spodziewamy się w 2023 roku.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO