Uncharted 5 jednak powstanie? Najnowsze informacje o nowej odsłonie

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Uncharted 5 jednak powstanie? Najnowsze informacje o nowej odsłonie

Uncharted to jedna z flagowych serii firmy Sony, a jej piąta główna odsłona jest wyczekiwana przez wielu graczy. Kiedy i czy w ogóle możemy spodziewać się premiery Uncharted 5? Czy fabuła i rozgrywka sprosta oczekiwaniom fanów? Zebraliśmy wszystko, co wiemy o grze, która może być kolejną świetną przygodą na konsole Playstation.

Spis treści:

Premiera Uncharted 5 – kiedy gra wyjdzie? 

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy w ogóle będzie Uncharted 5? Oficjalnie nie ma żadnych informacji wskazujących na to, że nowa odsłona serii w ogóle powstaje. Tym bardziej nie wiemy więc, kiedy mogłaby odbyć się premiera Uncharted 5. Czy istnieje jednak jakakolwiek szansa, że gra w końcu ujrzy światło dzienne? Na ten moment krąży na ten temat mnóstwo sprzecznych informacji.

Przedstawiciele Naughty Dog wyraźnie zaznaczyli, że Sony skupi się na swoich największych hitach i markach, chcąc dostarczyć nam jak najlepszą jakość. Dlatego pogrzebana została kontynuacja Days Gone. Gra, mimo iż okazała się dochodowa, z uwagi na niezadowalający stan techniczny, jaki cechował ją w dniu premiery, nie doczeka się sequela. Uncharted to inny przypadek, bo gry z tej serii od zawsze były wyznacznikiem najwyższego poziomu.

Uncharted 5 może być w produkcji

Głosy branżowych specjalistów wskazują na to, że Uncharted 5 jest w produkcji. Dowodzi tego też ogłoszenie sporządzone przez rekruterkę Naughty Dog, którego treść może zdradzać potencjalne plany studia. „(…) Jeszcze bardziej wyjątkowa jest możliwość tworzenia zespołów mających zająć się nie tylko opracowywaniem nowych tytułów, ale też budowaniem dziedzictwa Uncharted. Dla mnie i mojej rodziny [ta seria] ma bardzo specyficzny i osobisty charakter.

Wypowiedź reżysera Uncharted 4

Nieco mniej optymistyczna dla miłośników serii o przygodach Nathana Drake’a wydaje się jednak niedawna wypowiedź Neila Druckmanna (reżysera Uncharted 4 i obu części The Last of Us), która padła podczas wywiadu udzielonego dziennikarzowi serwisu Buzzfeed przy okazji promocji serialu The Last Of Us. Oto słowa twórcy: „Dla nas seria Uncharted okazała się niesamowitym sukcesem. Uncharted 4 to jedna z naszych najlepiej sprzedających się gier – byliśmy w stanie wykonać ostatnie pociągnięcie pędzlem w przypadku tej historii oraz powiedzieć, że skończyliśmy. Idziemy dalej.”

Uncharted 5 w spocie PlayStation?

Czy to zamyka temat? Oczywiście, że nie. Kilka dni po tej wypowiedzi w sieci pojawił się stylizowany na wiadomości telewizyjne spot Live from PS5, mający za zadanie promować największe marki gier kojarzone obecnie z PlayStation (do obejrzenia powyżej). Widzimy tam urywki nawiązujące do takich serii, jak God of War, Horizon, Gran Turismo, Spider-Man czy Final Fantasy. W pewnym momencie pojawia się kadr, który niektórzy internauci interpretują jako pierwsze spojrzenie na Uncharted 5. Prezentuje on kobietę, co może potwierdzać teorię, że ta odsłona otrzyma nową protagonistkę.

Uncharted 5 w spot Live from PS5.
Uncharted 5 w spot Live from PS5.

Nie da się ukryć, że jest to myślenie dość życzeniowe i być może niepodparte jakimiś mocnymi dowodami. Istnieje jednak cień szansy, że firma Sony, nie chcąc porzucać przebojowej marki, lecz będąc świadoma niechęci Naughty Dog do stworzenia kontynuacji, po prostu powierzyła to zadanie jakiemuś innemu podległemu jej studiu. Jak jednak jest w rzeczywistości? Musimy cierpliwie czekać na oficjalne informacje. Miejmy nadzieję, że pojawią się one jeszcze w tym roku. 

Uncharted 5 – dlaczego wyczekujemy kolejnej odsłony?

Uncharted zadebiutował w 2007 roku na PlayStation 3 i z miejsca stał się przykładem tego, jak powinna wyglądać filmowa gra akcji rodem z Hollywood. W tej produkcji było wszystko, czego mógł oczekiwać zapalony fan Indiany Jonesa: lekki humor, zapierająca dech w piersiach akcja i klimat przygody związany z poszukiwaniem zaginionych artefaktów.

Formuła zaprezentowana wówczas przez Naughty Dog była daleka od ideału, ale wraz z kolejnymi odsłonami przeszła wyjątkową ewolucję. Trwało to aż do maja 2016 roku, gdy zadebiutował Uncharted 4: Kres Złodzieja. W następnym roku pojawiło się rozszerzenie do tej gry – Uncharted Zaginione Dziedzictwo. Na tym kończy się przygodowa seria Naughty Dog, przynajmniej na razie. Jej powrót może być jednak kwestią czasu.

Fabuła w Uncharted 5 – czego możemy się spodziewać?

Dotychczasowe odsłony Uncharted przedstawiły niemal całe życie Nathana Drake’a, protagonisty serii. Podtytuł czwartej części (Kres Złodzieja) wyraźnie sugerował, że będzie to pożegnanie z tą postacią. Zaginione Dziedzictwo pokazało jednak, że ta historia nie kończy się na żartobliwym poszukiwaczu przygód.

W serii Uncharted występuje wiele interesujących postaci, których historie można przedstawić w Uncharted 5.

Sully z błyskotliwym poczuciem humoru

Weźmy choćby Sully’ego. Do tej pory pełnił on rolę towarzysza Nathana, ale twórcy mogą pokusić się o powrót do jego młodości i stworzyć coś w rodzaju prequela. W podobnym wydaniu mogliśmy zobaczyć Sully’ego jedynie przez chwilę, kiedy w trzeciej części Nathan powrócił we wspomnieniach do swojego dzieciństwa. Ten urzekający bohater o błyskotliwym poczuciu humoru z pewnością przeżył niejedną emocjonującą przygodę, zanim spotkał się z protagonistą cyklu.

Cassandra – kobieta w roli głównej

Jest także Cassandra, czyli córka Nathana Drake’a i Eleny Fisher. Nie mieliśmy okazji za bardzo się z nią zapoznać, bo pojawiła się jedynie w krótkim epilogu czwartej odsłony. Można jednak założyć, że ostatecznie pójdzie w ślady rodziców i odda się poszukiwaniu starożytnych artefaktów. Zaginione Dziedzictwo jest znakomitym przykładem na to, że w Uncharted postacie kobiece również odnajdują się w rolach głównych i nie muszą jedynie komuś partnerować. W takim scenariuszu Nathan Drake (lub ktoś ze starszych bohaterów) mógłby zastąpić Sully’ego i pojawić się jako towarzysz.

Sam lub Chloe

W czwartej części poznaliśmy również Sama, który towarzyszył Chloe i Nadine w Zaginionym Dziedzictwie. Jest to brat Nathana, nadal prowadzący awanturniczy tryb życia. Fabuła Uncharted 5 mogłaby opowiadać o jego przygodach. To samo tyczy się zresztą i Chloe, która najpewniej wyruszy na jeszcze niejedną wyprawę. 

Opcji jest naprawdę wiele, ale na ten moment każda z nich musi pozostać w strefie potencjalnych marzeń. Studio Naughty Dog nie potwierdziło oficjalnie, że pracuje nad Uncharted 5.

Rozgrywka w Uncharted 5 – co nowego dostarczy Naughty Dog?

W pierwszych trzech odsłonach Uncharted rozgrywka była do siebie bliźniaczo podobna, ale za każdym razem pojawiały się pewne usprawnienia względem poprzednika. Większe zmiany wprowadzono w czwartej odsłonie. Mocny lifting przeszedł system strzelania, dzięki czemu wymiany ognia stały się znacznie bardziej satysfakcjonujące. Ponadto dodano linkę z hakiem, która usprawniła eksplorację i przyczyniła się do kilku ekscytujących sekwencji wypełnionych wybuchową akcją.

Duże zmiany zaszły również w konstrukcji świata. Gry Uncharted 4: Kres Złodzieja i Uncharted: Zaginione dziedzictwo poza etapami w pełni liniowymi dysponują też otwartymi lokacjami, po których możemy się swobodnie poruszać, a szereg narzuconych celów wykonać w dowolnej kolejności. Żeby to ułatwić, twórcy pozwolili nam na swobodne korzystanie z samochodu.

Zwolniła i spoważniała nieco narracja, co przełożyło się na charakter rozgrywki. W ostatnich odsłonach jest znacznie więcej momentów, w których możemy się spokojnie przechadzać i przysłuchiwać rozmowom, podobnie jak w The Last of Us. Zauważyć można odejście od wątków nadprzyrodzonych, dlatego w dwóch najnowszych częściach nie walczymy z żadnymi potworami.

Można się spodziewać, że twórcy Uncharted 5 pozostaną przy tych założeniach. Tym samym nie uświadczymy żadnej rewolucji. Prędzej będzie to ewolucja, która przyniesie kilka nowych rozwiązań. Być może pojawi się czołganie, wzorowane na rozwiązaniu, które zostało wprowadzone w The Last of Us: Part II. Za tym z pewnością poszłoby usprawnienie sztucznej inteligencji, co przełożyłoby się bezpośrednio na jakość rozgrywki w Uncharted 5.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (12 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO