Typy i kontry w Pokemon GO – tabela efektywności Pokemonów

| autor: Karolina Myślińska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Typy i kontry w Pokemon GO – tabela efektywności Pokemonów

Rodzaje Pokemonów niejednego trenera przyprawiają o zawrót głowy. Ich efektywność względem siebie bywa bardzo skomplikowana i podlegała rozmaitym zmianom na przestrzeni lat. Z uwagi na to, że walka jest jedną z podstawowych aktywności w Pokemon GO, wiedza na temat tego, jakimi stworkami możemy dysponować oraz jakie typy Pokemonów są dobre na inne jest niezbędna.

Spis treści:

W dalszej części tego artykułu znajdziecie przejrzystą tabelę efektywności prezentującą poszczególne typy Pokemonów. Przed zapoznaniem się z nią warto wiedzieć, że w Pokemon GO, w przeciwieństwie do gier z głównej serii, nie istnieje tzw. Immunity. Oznacza to, że nawet jeśli dany typ jest nieefektywny w walce z drugim, to nadal będzie zadawał mu obrażenia (oczywiście znacznie niższe niż typ efektywny). Ten mechanizm ma sens, a jednocześnie wcale tak bardzo nie ułatwia życia, dlatego wciąż należy zainteresować się tematem takim jak kontry w Pokemon GO. Przed przejściem do tej kwestii dodajmy również, że wszystkich rodzajów Pokemonów we wspomnianej produkcji znajduje się osiemnaście. 

Typy Pokemonów i kontry w Pokemon GO
Walka Timburra i Oshawotta

Kontry w Pokemon GO – co trzeba wiedzieć?

Pokemon i kontry – dobrze zapamiętajcie te dwa słowa, bo to od nich może zależeć Wasza wygrana w potyczce. Wszystkie rodzaje Pokemonów mają swoje słabości i atuty. Innymi słowy, przeciwko jednym typom nasze stworki są silniejsze, a przeciwko innym – słabsze. 

W początkowej rozgrywce może nie wydawać się to aż tak istotne. Ktoś mógłby założyć, że najważniejsza jest kwestia zdobytego poziomu i rozwinięcia znajdujących się pod naszą opieką stworków. Dłuższe granie uświadomi Wam jednak, jak kluczowe jest zadbanie o efektywność pokemonów.  W starciach na wyższych poziomach trzeba brać pod uwagę, jakie dany pokemon ma kontry. Jeśli np. stworki o typie Electric (elektryczne) są skuteczne wobec Flying (latających) i Water (wodnych), to tę wiedzę koniecznie należy wykorzystać! Kontry w Pokemon GO otworzą Wam drogę do sukcesów. Dotyczy to zarówno podbijania gymów, walki z członkami Teamu Rocket (w Polsce znanego jako Zespół R) oraz rywalizacji z innymi graczami (PvP).

Typy Pokemonów – tabela ich efektywności w Pokemon GO

Jeśli zastanawiacie się, jakie typy Pokemonów są dobre na inne i jakie wystawić do walki, to poniższe zestawienie rozwieje Wasze wątpliwości. Z tabeli dowiecie się, jakie kontry i odporności cechują poszczególne rodzaje Pokemonów w Pokemon GO.

Typ Silny przeciwko (kontruje) Słaby przeciwko (jest kontrowany przez)
Bug Dark, Grass, Psychic Fire, Flying, Rock
Dark Ghost, Psychic Bug, Fairy, Fighting
Dragon Dragon Dragon, Fairy, Ice
Electric Flying, Water Ground
Fairy Dark, Dragon, Fighting Poison, Steel
Fighting Dark, Ice, Normal, Rock, Steel Fairy, Flying, Psychic
Fire Bug, Grass, Ice, Steel Ground, Rock, Water
Flying Bug, Grass, Fighting Electric, Ice, Rock
Ghost Ghost, Psychic Ghost, Dark
Grass Ground, Rock, Water Bug, Fire, Flying, Ice, Poison
Ground Electric, Fire, Poison, Rock, Steel Grass, Ice, Water
Ice Dragon, Flying, Grass, Ground Fighting, Fire, Rock, Steel
Normal Fighting
Poison Fairy, Grass Ground, Psychic
Psychic Fighting, Poison Bug, Dark, Ghost
Rock Bug, Fire, Flying, Ice Fighting, Grass, Ground, Steel, Water
Steel Fairy, Ice, Rock Fighting, Fire, Ground
Water Fire, Ground, Rock Electric, Grass

Polecamy stosować się do powyższej tabeli przedstawiającej efektywność Pokemonów. Tylko w ten sposób będziecie mogli zmaksymalizować szansę na osiągnięcie zwycięstwa. Warto wiedzieć, że w przypadku efektywności na dany rodzaj Pokemona (czyli kontry wobec niego) przelicznik zadawanych obrażeń wyniesie powyżej 100%. Maksymalnie może to być 256%, ale przeważnie mówimy o 160%. Z kolei jeśli nasz stworek jest słaby wobec pewnego rodzaju, to podobny przelicznik zostanie zastosowany wobec otrzymywanych obrażeń.

Pokemony z dwoma różnymi typami

Pokemony z dwoma różnymi typami to szczególny przypadek w Pokemon GO. Weźmy na przykład takiego Rayquazę. Jej główny typ to Dragon (smoczy), natomiast drugim jest Flying (latający). Oba są kontrowane przez Ice, co oznacza, że Rayquaza jest najbardziej podatna na ataki typu lodowego. Wystawienie tego Pokemona np. naprzeciwko Vulpixowi nie jest więc dobrym pomysłem.

Bonus wynikający ze spójności typów Pokemonów

Jeśli chcemy studiować efektywność Pokemonów w Pokemon GO, warto wiedzieć o sekretnym bonusie do zadawanych obrażeń. Pojawia się on w momencie, gdy typ akcji jest tożsamy z typem wykonującego ją stworka.

Przykładowo Dynamic Punch (atak typu fighting/walczącego) będzie zadawał więcej obrażeń w wykonaniu Machampa (Pokemona typu fighting/walczącego) niż Lediana (Pokemona typu bug-flying/robaczo-latającego).

Wspomniane wcześniej Pokemony z dwoma typami mają tutaj pewną przewagę, gdyż ten bonus mogą otrzymywać w przypadku jednych i drugich pasujących ataków.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia medio- i groznawca. Wielka fanka franczyzy Pokemon. Może pochwalić się znajomością każdego z 905 stworków. Oprócz tego interesuje się filmami, serialami i digital paintingiem.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO