This War of Mine od warszawskiego studia 11 bit studios jako pierwsza w historii gra wideo miała trafić na listę lektur dla szkół średnich. Co prawda nieobowiązkowych, ale wciąż jest to ogromne wyróżnienie dla całej rodzimej branży. Do tej pory dla niektórych uczniów zdobycie tego tytułu mogło być jednak dość problematyczne. Trzeba bowiem pamiętać, że gry są dość kosztowną rozrywką, którą w dodatku trudniej wypożyczać w bibliotekach niż książki. Na szczęście Ministerstwo Edukacji zdecydowało się zaradzić temu problemowi i udostępniło This War of Mine za darmo.
Aby móc zdobyć swój bezpłatny egzemplarz This War of Mine, musicie wejść na stronę Ministerstwa Edukacji zalinkowaną poniżej. Tam kliknijcie na przycisk Pobierz grę i zostaniecie przeniesieni na WeTransfer, skąd możecie pobrać niezbędne pliki.
Decyzja o udostępnieniu tytułu właśnie za pośrednictwem tego serwisu doprowadziła jednak do pewnego problemu. Otóż dość szybko po starcie całej akcji… wyczerpał się limit transferu i gry nie można było ściągnąć. Obecnie wszystko działa, lecz nie wiadomo, czy w najbliższym czasie niedogodność nie powróci.
Ponadto ze strony ministerstwa można pobrać m.in. broszurę informacyjną na temat This War of Mine oraz przykładowy scenariusz lekcji, na której jednym z tematów przewodnich jest produkcja studia 11 bit studios. Są to przydatne rzeczy nie tylko dla nauczycieli, ale również osób postronnych, ciekawych tego, jak może wyglądać wykorzystanie gry komputerowej w celach edukacyjnych.
Dlaczego akurat This War of Mine zostało umieszczone na liście nieobowiązkowych lektur szkolnych? Osoby, które miały styczność z tą pozycją, raczej nie mają wielkich problemów z odpowiedzią na to pytanie. Jeśli jednak ktoś jeszcze miałby wątpliwości, oto cytat z oficjalnej strony Ministerstwa Edukacji:
„Interaktywna natura doświadczenia, jego emocjonalna warstwa i stonowana estetyka, a przede wszystkim narracja, którą kształtuje gracz, podejmując samodzielnie kroki, sprawiają, że This War of Mine ukazuje wojnę w niespotykany w literaturze czy kinie sposób. Podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia. Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych. Wydźwięk gry i wierność w portretowaniu ciężkich realiów czynią z niej pomocne narzędzie podczas rozmów z uczniami o wojnach, ich historii i naturze, a także etyce, psychologii, cenie godności człowieka czy jego zachowaniu w obliczu sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu”.
Trudno się nie zgodzić z tymi wnioskami. Z pewnością This War of Mine jest w stanie poruszyć serca i w bardzo dobitny sposób uświadomić młodym ludziom, że wojna to nie tylko żołnierze walczący na froncie, ale również ogromne dramaty ludności cywilnej. To lekcja niezwykle ważna, zwłaszcza w obliczu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, którego jesteśmy codziennie świadkami.
Mogą Cię zainteresować: