The Last of Us 3 – kiedy premiera? Wszystko, co wiemy o grze

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
The Last of Us 3 – kiedy premiera? Wszystko, co wiemy o grze

Nie bez powodu, premiera The Last of Us 3 jest tak mocno wyczekiwana. Dwie pierwsze części The Last of Us to zdecydowanie jedne z najbardziej cenionych gier, jakie kiedykolwiek się ukazały. Naughty Dog dostarczyło najwyższą jakość już przy okazji pierwszej odsłony, która zadebiutowała w 2013 roku na PlayStation 3. Ten tytuł zachwycił odbiorców pod każdym względem: począwszy od oprawy audiowizualnej, a na fabule i mechanikach skończywszy. Dla wielu był to dowód na to, że gry mogą podążać poważniejszą i przy okazji bardziej filmową drogą, w pełni zasługując na miano sztuki.

Na drugą część czekaliśmy 7 długich lat. Zawiesiła ona poprzeczkę jeszcze wyżej, choć nie obyło się bez kontrowersji. Twórcy zdecydowali się na ruch, który nie spodobał się wielu odbiorcom – częściowo należy tu jednak winić wyciek, za sprawą którego przedpremierowo poznaliśmy dużą część fabuły. O ile scenariusz nie musiał spodobać się każdemu, o tyle w temacie oprawy audiowizualnej Naughty Dog znów pokazało najwyższą jakość. Nie sposób też nie wspomnieć o rozgrywce, która była znacznie bardziej emocjonująca niż w części pierwszej, głównie za sprawą trzymających w napięciu, brutalnych starć. A jak będzie z The Last of Us 3? Przeczytaj, co już wiemy o grze.

Spis treści:

Fabuła The Last of Us 3 – czego możemy się spodziewać?

Trudno ocenić, w jakim kierunku rozwinie się historia rozgrywająca się w uniwersum The Last of Us. Z Joelem mieliśmy się już okazję pożegnać, ale pozostaje jeszcze druga, żądna zemsty protagonistka, która ostatecznie straciła wszystko. Nowa opowieść mogłaby skupić się na Ellie, rozwijając jej wątek. Równie dobrze moglibyśmy być świadkami jej drogi ku poświęceniu się dla całej ludzkości i próbie nadania życiu dziewczyny głębszego sensu. Mocno jej na tym zależało, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie sceny z finału „jedynki” oraz niektóre wydarzenia z „dwójki”. Ellie była mocno zawiedziona obrotem spraw i być może spróbuje to zmienić. Taki scenariusz stanowiłby dobre zwieńczenie serii, spinając wszystkie trzy części w spójną trylogię.

Drugi potencjalny scenariusz The Last of Us 3 mógłby ukazać dalsze losy Abby i Leva, którzy po wydarzeniach z „dwójki” będą najpewniej potrzebować sporo czasu, aby stanąć na nogi i zbudować swoje życie od nowa. Doświadczenie naszej umięśnionej bohaterki oraz dobroć Leva mogą zapoczątkować coś w rodzaju nowej działalności, bliskiej temu, co robiły Świetliki. Zresztą ich celem w drugiej części gry było odnalezienie ugrupowania. Czy będziemy świadkami ich sukcesu w tej kwestii? Może się to zresztą wiązać z wcześniej opisaną historią – w efekcie pomogliby Ellie zrealizować jej cel.

Kolejną opcją dla The Last of Us 3 jest skupienie się na całkowicie nowych postaciach, którym poniekąd towarzyszyłyby te dobrze nam już znane. Ich ścieżki mogłyby się w jakiś sposób krzyżować. Naughty Dog miałoby tu spore pole do popisu, bo scenarzyści nie musieliby się przejmować przeszłością naszych ulubieńców. Po wszystkich kontrowersjach związanych z The Last of Us 2, mogliby szukać bezpieczniejszego podejścia do tematu. Tak czy inaczej stoi przed nimi bardzo trudne zadanie, ale już wielokrotnie udowodnili, że potrafią zadowolić swoich odbiorców.

Rozgrywka w The Last of Us 3 – co nowego?

Po zestawieniu obok siebie obu części The Last of Us łatwo można zauważyć, że pod wieloma względami są bliźniaczo podobne, mimo iż debiuty dzieli 7 lat. Możemy się tym samym spodziewać, że podobnie będzie w przypadku „trójki”. Podobnie jak druga część, najpewniej będzie ona wzbogacona o nowe mechaniki, co zresztą tyczy się każdej innej serii tworzonej przez Naughty Dog.

Możemy się spodziewać, że The Last of Us: Part 3 będzie jeszcze większą grą, choć najpewniej wciąż liniową. Deweloperzy raczej dotrzymają tradycji, więc nie uświadczymy w kontynuacji otwartego świata – taki ruch mógłby spotkać się z ogromną krytyką ze strony fanów. TLoU to jedne z ostatnich gier AAA trzymające się tego klasycznego rozwiązania. Otwartych światów w grach znów nie brakuje. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby umieścić – tak samo jak w poprzedniku – jednej większej i bardziej otwartej lokacji, po której można byłoby się swobodnie przemieszczać.

Już „dwójka” mocno poprawiła kwestię starć z przeciwnikami. Wrogowie zyskali lepszą inteligencję, ale możliwości naszych postaci stały się jednocześnie bardziej różnorodne. W The Last of Us: Part 3 oprócz choćby czołgania się, przyszli protagoniści mogliby używać np. kamuflażu, aby maskować się podczas skradania. Być może doczekamy się też nowych sposobów na odwrócenie uwagi i niespotykanych wcześniej rodzajów pułapek. Najpewniej nie zabraknie nowych gadżetów na wzór linki z ostatniej części i innych, które będziemy mogli wytwarzać w ramach craftingu, a później używać w walce.

Prawdopodobnie natkniemy się też na nowych przeciwników, co świetnie wpisze się w naturę gry, gdzie mocno nakreślonym tematem jest zabójczy grzyb. Ciągle mutuje i staje się coraz groźniejszy, toteż możemy się spodziewać jeszcze bardziej przerażających istot. Kto wie – może The Last of Us 3 będzie bardziej nastawione na straszenie? Można poniekąd się tego spodziewać, zwłaszcza biorąc pod uwagę znacznie cięższy klimat „dwójki”.

The Last of Us 3 – kiedy premiera?

Premiera The Last of Us 3 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Wiemy tylko, że Neil Druckmann wraz z Halley Gross przygotowali zarys opowieści, którą chcieliby przybliżyć graczom. Nie oznacza to jednak, że prace nad grą już trwają. Sam zarys fabuły może się też zmienić.

Jeśli przyjrzymy się dotychczasowemu cyklowi wydawniczemu, możemy przypuszczać, że „trójka” ukaże się w 2027 roku. Może to jednak nastąpić jeszcze później, choćby z uwagi na fakt, że dzisiaj gry wymagają większego nakładu pracy i środków.

Naughty Dog zawsze dopieszcza swoje gry, za każdym razem ustanawiając nowe standardy techniczne, którym inni próbują dorównać. Niewykluczone więc, że twórcy będą potrzebować więcej czasu. Żeby jednak móc choćby zacząć snuć przypuszczenia odnośnie do daty premiery, gra musi zostać zapowiedziana, a do tego zdaje się jeszcze długa droga.

Wielu fanów z pewnością czeka na nową odsłonę, zwłaszcza po kontrowersyjnym remake’u pierwowzoru, który ukazał się 2 września 2022 roku. Wprowadza on za mało zmian względem oryginału i w żadnym stopniu nie zwiastuje jakości, której moglibyśmy spodziewać się po najnowszej odsłonie. Dobrze sprawdza się jedynie wtedy, gdy ma z nim do czynienia osoba, która nigdy nie grała w oryginał, albo nie pamięta go zbyt dobrze.

Tak czy inaczej gra nie zaspokaja głodu wystarczająco dobrze. Seria The Last of Us to as w rękawie zarówno Sony, jak i studia Naughty Dog, i wręcz głupio byłoby nie domykać tej opowieści. Dlatego odpowiedź na pytanie: „czy będzie The Last of Us 3” raczej nie pozostawia wątpliwości – kwestią sporną jest jedynie to, kiedy możemy się spodziewać tytułu. Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO