The Last of Us 3 może powstać, ale pod jednym warunkiem

| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
The Last of Us 3 może powstać, ale pod jednym warunkiem

Nie bez powodu premiera The Last of Us 3 jest tak mocno wyczekiwana. Dwie pierwsze części The Last of Us to zdecydowanie jedne z najbardziej cenionych gier, jakie kiedykolwiek się ukazały. Naughty Dog dostarczyło najwyższą jakość już przy okazji pierwszej odsłony, która zadebiutowała w 2013 roku na PlayStation 3. Ten tytuł zachwycił odbiorców pod każdym względem: począwszy od oprawy audiowizualnej, a na fabule i mechanikach skończywszy. Dla wielu był to dowód na to, że gry mogą podążać poważniejszą i przy okazji bardziej filmową drogą, w pełni zasługując na miano sztuki.

Na drugą część czekaliśmy 7 długich lat. Zawiesiła ona poprzeczkę jeszcze wyżej, choć nie obyło się bez kontrowersji. Twórcy zdecydowali się na ruch, który nie spodobał się wielu odbiorcom – częściowo należy tu jednak winić wyciek, za sprawą którego przedpremierowo poznaliśmy dużą część fabuły. O ile scenariusz nie musiał spodobać się każdemu, o tyle w temacie oprawy audiowizualnej Naughty Dog znów pokazało najwyższą jakość. Nie sposób też nie wspomnieć o rozgrywce, która była znacznie bardziej emocjonująca niż w części pierwszej, głównie za sprawą trzymających w napięciu, brutalnych starć.

Jak będzie z The Last of Us 3? To już zależy od tego, czy twórcom uda się stworzyć przekonujące podwaliny pod fabułę następnej części, o czym wypowiedział się ostatnio Neil Druckmann, reżyser dwóch pierwszych części. Trzecia odsłona ma więc szansę powstać.

Spis treści:

The Last of Us 3 – kiedy premiera?

Premiera The Last of Us 3 nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona i przez długi czas raczej się to nie zmieni.

Jeśli natomiast przyjrzymy się dotychczasowemu cyklowi wydawniczemu, możemy przypuszczać, że „trójka” ukaże się w 2027 roku.

Może to jednak nastąpić jeszcze później, choćby z uwagi na fakt, że dzisiaj gry wymagają większego nakładu pracy i środków. Naughty Dog zawsze dopieszcza swoje gry, za każdym razem ustanawiając nowe standardy techniczne, którym inni próbują dorównać. Niewykluczone więc, że twórcy będą potrzebować więcej czasu. Żeby jednak móc choćby zacząć snuć przypuszczenia odnośnie do daty premiery, gra musi zostać zapowiedziana, a do tego zdaje się jeszcze długa droga.

Wielu fanów z pewnością czeka na nową odsłonę, zwłaszcza po kontrowersyjnym remake’u pierwowzoru, który ukazał się 2 września 2022 roku. Wprowadza on za mało zmian względem oryginału i w żadnym stopniu nie zwiastuje jakości, której moglibyśmy spodziewać się po najnowszej odsłonie. Dobrze sprawdza się jedynie wtedy, gdy ma z nim do czynienia osoba, która nigdy nie grała w oryginał, albo nie pamięta go zbyt dobrze.

Tak czy inaczej, gra nie zaspokaja głodu wystarczająco dobrze. Seria The Last of Us to as w rękawie zarówno Sony, jak i studia Naughty Dog, i wręcz głupio byłoby nie domykać tej opowieści. Dlatego odpowiedź na pytanie: „czy będzie The Last of Us 3” raczej nie pozostawia wątpliwości – kwestią sporną jest jedynie to, kiedy możemy się spodziewać tytułu. Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje i w międzyczasie cieszyć się adaptacją gry – nowym serialem The Last of Us na HBO, który zgarnia świetne oceny i bije rekordy popularności.

The Last of Us 3 może powstać, ale pod jednym warunkiem

Dotychczas docierały do nas informacje, że Neil Druckmann wraz z Hailey Gross przygotowali zarys opowieści, którą chcieliby przybliżyć graczom. Mógł się on jednak nie przyjąć. Główny twórca serii w rozmowie z Buzzfeed przyznał, że The Last of Us 3 ma szansę powstać, o ile uda się stworzyć przekonujący koncept fabularny.

W przeciwnym razie seria pozostanie taka, jaka jest, czyli „zakończona w bardzo dobry sposób”, jak uważa sam Druckmann. „Proces przedprodukcyjny wygląda tak samo, jak w przypadku drugiej części. Jeśli uda nam się wymyślić przekonującą i uniwersalną opowieść mówiącą o miłości – tak, jak było w przypadku pierwszej i drugiej odsłony – wtedy ujrzy ona światło dzienne. (…) Jeśli się nam nie uda, mamy bardzo mocne zakończenie zaserwowane przez The Last of Us: Part II i na tym seria się zakończy” – brzmi wypowiedź Neila Druckmanna.

Tyle szczęścia nie ma niestety seria Uncharted, od której studio Naughty Dog ostatecznie się odsuwa – wraz z czwartą częścią zakończyli sagę w satysfakcjonujący dla nich sposób. Jeśli Uncharted 5 powstanie, to z inicjatywy innych ludzi. Jest to ich decyzja, za którą także należy się jakieś uznanie. Uncharted 4 to wielki hit i bez problemu można wyobrazić sobie twórców oraz wydawcę, chcących „doić” markę i produkujących gry, których do końca nie czują. Trzeba wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na zejście ze sceny.

Neil Druckmann zaznaczył jeszcze, że studio ma dużo szczęścia, będąc pod skrzydłami Sony. Nie ma mu się co dziwić – trudno o drugą korporację, która oferuje podobne produkcje na tak wysokim poziomie. Dotychczasowe portfolio pokazuje też, że Sony otwarte jest na coś bardziej ryzykownego i niekonwencjonalnego, choćby w postaci The Last Guardian czy Returnal.

Fabuła The Last of Us 3 – czego możemy się spodziewać?

Trudno ocenić, w jakim kierunku rozwinie się historia rozgrywająca się w uniwersum The Last of Us. Z Joelem mieliśmy się już okazję pożegnać, ale pozostaje jeszcze druga, żądna zemsty protagonistka, która ostatecznie straciła wszystko. Nowa opowieść mogłaby skupić się na Ellie, rozwijając jej wątek. Równie dobrze moglibyśmy być świadkami jej drogi ku poświęceniu się dla całej ludzkości i próbie nadania życiu dziewczyny głębszego sensu. Mocno jej na tym zależało, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie sceny z finału „jedynki” oraz niektóre wydarzenia z „dwójki”. Ellie była mocno zawiedziona obrotem spraw i być może spróbuje to zmienić. Taki scenariusz stanowiłby dobre zwieńczenie serii, spinając wszystkie trzy części w spójną trylogię.

Drugi potencjalny scenariusz The Last of Us 3 mógłby ukazać dalsze losy Abby i Leva, którzy po wydarzeniach z „dwójki” będą najpewniej potrzebować sporo czasu, aby stanąć na nogi i zbudować swoje życie od nowa. Doświadczenie naszej umięśnionej bohaterki oraz dobroć Leva mogą zapoczątkować coś w rodzaju nowej działalności, bliskiej temu, co robiły Świetliki. Zresztą ich celem w drugiej części gry było odnalezienie ugrupowania. Czy będziemy świadkami ich sukcesu w tej kwestii? Może się to zresztą wiązać z wcześniej opisaną historią – w efekcie pomogliby Ellie zrealizować jej cel.

Kolejną opcją dla The Last of Us 3 jest skupienie się na całkowicie nowych postaciach, którym poniekąd towarzyszyłyby te dobrze nam już znane. Ich ścieżki mogłyby się w jakiś sposób krzyżować. Naughty Dog miałoby tu spore pole do popisu, bo scenarzyści nie musieliby się przejmować przeszłością naszych ulubieńców. Po wszystkich kontrowersjach związanych z The Last of Us 2, mogliby szukać bezpieczniejszego podejścia do tematu. Tak czy inaczej stoi przed nimi bardzo trudne zadanie, ale już wielokrotnie udowodnili, że potrafią zadowolić swoich odbiorców.

Rozgrywka w The Last of Us 3 – co nowego?

Po zestawieniu obok siebie obu części The Last of Us łatwo można zauważyć, że pod wieloma względami są bliźniaczo podobne, mimo iż debiuty dzieli 7 lat. Możemy się tym samym spodziewać, że podobnie będzie w przypadku „trójki”. Podobnie jak druga część, najpewniej będzie ona wzbogacona o nowe mechaniki, co zresztą tyczy się każdej innej serii tworzonej przez Naughty Dog.

Możemy się spodziewać, że The Last of Us: Part 3 będzie jeszcze większą grą, choć najpewniej wciąż liniową. Deweloperzy raczej dotrzymają tradycji, więc nie uświadczymy w kontynuacji otwartego świata – taki ruch mógłby spotkać się z ogromną krytyką ze strony fanów. TLoU to jedne z ostatnich gier AAA trzymające się tego klasycznego rozwiązania. Otwartych światów w grach znów nie brakuje. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby umieścić – tak samo jak w poprzedniku – jednej większej i bardziej otwartej lokacji, po której można byłoby się swobodnie przemieszczać.

Już „dwójka” mocno poprawiła kwestię starć z przeciwnikami. Wrogowie zyskali lepszą inteligencję, ale możliwości naszych postaci stały się jednocześnie bardziej różnorodne. W The Last of Us: Part 3 oprócz choćby czołgania się, przyszli protagoniści mogliby używać np. kamuflażu, aby maskować się podczas skradania. Być może doczekamy się też nowych sposobów na odwrócenie uwagi i niespotykanych wcześniej rodzajów pułapek. Najpewniej nie zabraknie nowych gadżetów na wzór linki z ostatniej części i innych, które będziemy mogli wytwarzać w ramach craftingu, a później używać w walce.

Prawdopodobnie natkniemy się też na nowych przeciwników, co świetnie wpisze się w naturę gry, gdzie mocno nakreślonym tematem jest zabójczy grzyb. Ciągle mutuje i staje się coraz groźniejszy, toteż możemy się spodziewać jeszcze bardziej przerażających istot. Kto wie – może The Last of Us 3 będzie bardziej nastawione na straszenie? Można poniekąd się tego spodziewać, zwłaszcza biorąc pod uwagę znacznie cięższy klimat „dwójki”.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (15 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO

Polecane produkty

TP-Link Archer A6
TP-Link Archer A6
Cena od 189,00zł
Logitech G Pro X
Logitech G Pro X
Cena od 499,00zł
California Access Boa CA-1731 USB RGB
California Access Boa CA-1731 USB RGB
Cena od 149,00zł
Komputronik Infinity X512 [N02]
Komputronik Infinity X512 [N02]
Cena od 5 890,00zł
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
Cena od 4 199,00zł
MSI G274QPF QD
MSI G274QPF QD
Cena od 1 999,00zł
Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon
Cena od 399,00zł
Razer Viper Ultimate
Razer Viper Ultimate
Cena od 649,00zł
Netgear RAX30-100EUS
Netgear RAX30-100EUS
Cena od 799,00zł
Logitech G213 Prodigy
Logitech G213 Prodigy
Cena od 199,00zł
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
Cena od 2 099,00zł
Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
Cena od 279,00zł
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
Cena od 999,00zł
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
Cena od 4 999,00zł
Razer Kraken V3 X
Razer Kraken V3 X
Cena od 369,00zł
SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
Cena od 309,00zł
Roccat Burst Core AIMO czarna
Roccat Burst Core AIMO czarna
Cena od 89,00zł
California Access Sunda CA1045
California Access Sunda CA1045
Cena od 69,00zł
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
Cena od 3 699,00zł
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
Cena od 649,00zł
ASUS RT-AX86S
ASUS RT-AX86S
Cena od 739,00zł
Komputronik Infinity X512 [S2]
Komputronik Infinity X512 [S2]
Cena od 5 390,00zł
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
Cena od 169,00zł
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
HyperX Cloud II Czerwone
HyperX Cloud II Czerwone
Cena od 349,00zł
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Cena od 3 299,00zł
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Cena od 3 499,00zł
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
ASUS TUF-AX5400
ASUS TUF-AX5400
Cena od 594,99zł