Czy warto pracować jako tester gier w 2023 roku? Wymagania i średnie zarobki

| autor: Dariusz Matusiak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Czy warto pracować jako tester gier w 2023 roku? Wymagania i średnie zarobki

Testowanie gier brzmi jak wymarzony zawód. Zwłaszcza dla bardzo młodych osób, słyszących często od rodziców, że gry to marnowanie czasu. Wszak mowa tu o spędzaniu całych dni na graniu w najnowsze, przedpremierowe produkcje, w dodatku za konkretne pieniądze i na pełen etat. Marzenie, aby zdobyć pracę jako tester gier komputerowych, nie jest jednak tak idealnym rozwiązaniem, jak może się wydawać.

Tester gier jako stanowisko pracy straciło nieco na swojej atrakcyjności przez szybki rozwój zjawiska streamowania. Zajmujące się tym osoby rzeczywiście zarabiają duże sumy, i to za granie dla przyjemności w swoje ulubione gry. W dodatku często sami mniej lub bardziej świadomie, godzimy się na rolę testera, gdy kupujemy niedokończone gry w fazie early access (wczesnego dostępu).

Tymczasem prawdziwe testowanie gier to tak naprawdę bardzo trudna i żmudna praca. Ma niewiele wspólnego z rozrywką przed konsolą czy możliwością przejścia długo oczekiwanego hitu przed innymi. Obalmy więc parę mitów i sprawdźmy, jak naprawdę wygląda praca w tym zawodzie, kto może się o nią ubiegać oraz ile zarabia tester gier komputerowych.

Spis treści:

Jak zostać testerem gier?
Testowanie gier wymaga specyficznych cech i sporo samodyscypliny.

Na czym polega praca testera gier?

Zawód testera gier dzieli się na dwa główne obszary zainteresowania: playtesterów i kontrolę jakości. Oczywiście są też inne możliwe drogi pracy jako tester.

Playtester

Pierwszy z nich skupia się na ocenie samej rozgrywki przez tzw. playtesterów. Grę testuje się pod kątem atrakcyjności, poziomu trudności, a także ewentualnych „ślepych uliczek” uniemożliwiających dokończenie rozgrywki. Może to być szczególnie długi i żmudny proces, jeśli np. do sprawdzenia jest każda możliwa modyfikacja broni, ścieżka rozwoju postaci lub lista kombinacji ciosów w bijatykach. Ogólnie chodzi o user experience, czyli wrażenia z rozgrywki.

Kontrola jakości gier

Drugi obszar to kontrola jakości – quality assurance. Testuje się tutaj wszelkie błędy techniczne, glicze, próbuje się szukać exploitów, czyli dziur w kodzie dających nieplanowane ułatwienia w rozgrywce. Czyimś zadaniem może być choćby podejmowanie prób utknięcia gdzieś na mapie. Tester stara się sprawdzić każdy możliwy scenariusz, sposób postępowania, a nawet rozwiązania nieoczywiste czy zupełnie abstrakcyjne, które nie przyszłyby na myśl twórcom.

Inne zadania testera gier

Podział na playtesterów i kontrolę jakości to rozróżnienie, które oczywiście nie jest jedyną możliwą drogą pracy testera gier. Często pracę testera gier dzieli się na różne mniejsze etapy. Na początku główne mechaniki testują wewnętrznie sami autorzy. Czasem wybiera się tzw. ślepe testy, gdy oceniający nie mają pojęcia, jaką grę sprawdzają (nie znając tytułu ani nazwy dewelopera). Wtedy liczą się dość ogólne wrażenia, a także to, czy fabuła jest wciągająca i zrozumiała, a rozgrywka angażująca. Później robi się dokładnie testy techniczne gotowych elementów i wreszcie, zależnie od zasobów i czasu, w postprodukcji wyłapuje się wszelkie pozostałe bugi, by doszlifować wersję premierową.

Praca jako tester gier

Tester gier – jakie powinien mieć cechy i wiedzę?

Rolą testera jest więc doświadczenie całej gry w jej najgorszej postaci – skupianie się godzinami na jednym elemencie i żmudne sprawdzanie każdej możliwej kombinacji.

Podstawowe wymogi dla testera gier

Podstawowe wymogi dla testera to wiedza ogólna o grach, jak największa znajomość gier, różnych gatunków i platform oraz pojęcie o tym. Przyda się też wiedza techniczna np. jak i przez co w grach pojawiają się błędy oraz problemy. Pomoże też znajomość mechanik narracyjnych i pamięć do detali w fabule.

Bez angielskiego się nie obejdzie

Druga sprawa to dobra znajomość języka angielskiego, pozwalająca na swobodną komunikację oraz sprawne posługiwanie się fachowymi pojęciami. Biorąc pod uwagę, że współczesne studia deweloperskie to międzynarodowe zespoły zatrudniające ludzi z całego świata, bez angielskiego się nie obędzie!

Istotne są także cechy charakteru testera gier

Testowanie wymaga dużej skrupulatności i samodyscypliny w dokładnym notowaniu błędów oraz jasnym i zrozumiałym raportowaniu o nich. Zwykle trzeba być też przygotowanym na bardzo długą, wyczerpującą pracę, wymagającą przestrzegania wszelkich terminów.

Tester powinien nie tylko charakteryzować się dobrą zdolnością komunikacji, ale mieć też opanowane techniczne słownictwo używane w gamedevie. Niezbędna jest oczywiście cierpliwość i tolerancja na ciągłe powtarzanie tej samej czynności w kółko.

W niektórych przypadkach liczyć się będzie również własna kreatywność, pomysłowość oraz fachowa wiedza, by zasugerować, jak dany element można poprawić albo co wprowadzić nowego, by nudna mechanika stała się atrakcyjna.

Jak zostać testerem gier?

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie dużo wcześniej budowania swojego CV pod tym kątem pracy, jako tester gier.

  • Specjalizacja po ukończonej edukacji nie ma większego znaczenia, choć kierunki związane z informatyką i tworzeniem gier, jak programowanie czy grafika komputerowa, zawsze będą dodatkowym atutem.
  • Z pewnością przyda się natomiast certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego – od poziomu C1 w górę.
  • Portfolio – najłatwiej dostępne są tu programy otwartych beta testów różnych gier, które warto wykorzystać nie jako okazję do wcześniejszego ogrania tytułu, ale rzeczywiście do wyszukiwania błędów i aktywnego raportowania ich twórcom wskazanymi kanałami.
  • Portfolio – oprócz tego warto się starać o dostęp do zamkniętych alfa i beta testów swoich ulubionych tytułów. Takie programy są często ogłaszane wśród społeczności największych fanów gry lub na oficjalnie prowadzonych forach czy grupach. Istnieją też strony poświęcone wyłącznie testom beta z rozpiską aktualnych i nadchodzących sesji.

Warto jak najwcześniej budować swoje CV testera gier komputerowych aktywnym uczestnictwem w testach gier.

Na czym polega testowanie gier?

Ile zarabia tester gier?

Wysokość zarobków, jak zawsze, zależy od wielu elementów. Istotna jest wielkość i renoma studia oraz osobiste doświadczenie w tym zawodzie. Praca testera może być dorywcza, na umowę-zlecenie bądź na cały etat. Niektóre kontrakty oferują stawki za godzinę, a inne stałe, miesięczne pensje.

Średnie zarobki testera gier w 2023 roku

Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mówią o następujących stawkach w Polsce:

  • Średnie zarobki testera gier miesięcznie wynoszą 4 980 zł brutto (3724 zł netto).
  • Przy stałej umowie tester może zarobić średnio od 4 310 zł do 5 720 zł brutto (od 3 268 zł do 4 230 zł netto) miesięcznie.
  • Zaawansowany, najlepiej opłacany fachowiec w tej branży dostaje nawet ponad 6 tysięcy złotych brutto (4 420 zł netto) miesięcznie.

Czy warto zostać testerem gier?

Jak widać, zarobki testera gier nie są zbyt duże. Tylko najlepsi profesjonaliści, mający już lata doświadczenia, mogą zakręcić się wokół 4,5 tysiąca złotych netto miesięcznie. Istnieją branże bardziej opłacalne, a też podkreślmy, że praca testera gier jest wymagająca i wcale nie musi być przyjemną realizacją pasji – bo gramy w konkretnym celu, umożliwiającym dopracowanie danej produkcji, a nie dla naszej rozrywki.

Praca zdalna testera gier – na ile jest możliwa?

Dużo bardziej prawdopodobna jest praca w biurze, ponieważ to minimalizacja ryzyka, że dany tytuł trafi w niepowołane ręce. Pamiętajmy, że testowane wersje gier są ściśle tajne i nawet informacje na ich temat nie mogą być w żaden sposób publikowane pod groźbą kar finansowych.

Dochodzi jeszcze kwestia posiadania odpowiedniego urządzenia do testów. To w biurze znajdzie się sprzęt o wymaganej specyfice technicznej, na którym wskazane będzie testowanie. Praca zdalna nie jest zupełnie wykluczona, ale lepiej nastawić się na stacjonarną, wymagającą zamieszkania w dużym mieście, takim jak Warszawa czy Kraków.

Praca jako tester gier – gdzie szukać ofert?

Tradycyjnie warto samemu szukać ofert pracy – niekoniecznie na portalach ogłoszeniowych, ale raczej na stronach konkretnych studiów i wydawców, gdzie mogą pojawiać się tego typu oferty, oraz serwisach specjalistycznych, np. LinkedIn.com.

Szukając pracy testera, warto przeszukiwać portale typu LinkedIn.com oraz strony studiów deweloperskich.

Na koniec zaznaczmy, że przygoda z testowaniem gier jest często furtką do kolejnych stanowisk w gamedevie. To właśnie stamtąd łatwo trafić do swojego ulubionego studia, obejmując bardziej kreatywne stanowisko przy tworzeniu zupełnie nowej gry.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. O grach i technologii pisze od 2014 roku. Fan ultrarealistycznych symulatorów i gier z klimatem. Miłośnik technicznych nowinek, urządzania swojego “minimal desk setup” i kotów.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO