Temperatura karty graficznej – ile stopni powinna mieć i jak to sprawdzić?

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Temperatura karty graficznej – ile stopni powinna mieć i jak to sprawdzić?

Czy wiesz, jaką temperaturę powinna mieć Twoja karta graficzna podczas intensywnego grania? Sprawdź, na co wpływa temperatura karty graficznej, jakie są optymalne wartości, a także jak monitorować i kontrolować te parametry. W tym poradniku tłumaczymy, jak dbać o wydajność i długowieczność podzespołów Twojego komputera i laptopa.

Spis treści:Jak sprawdzić temperaturę karty graficznej?

Monitorowanie temperatury karty graficznej jest kluczowe dla utrzymania jej w optymalnych warunkach pracy. Istnieją różne programy, które pozwalają na kontrolę temperatury GPU w czasie rzeczywistym. Najpopularniejszymi z nich są MSI Afterburner, HWMonitor oraz GPU-Z. Programy te, oprócz wyświetlania temperatury GPU, pokazują także inne istotne parametry kart, takie jak prędkość obrotów wentylatora, częstotliwość zegara oraz obciążenie GPU.

Aplikacja MSI Afterburner pozwala sprawdzić, jaka jest temperatura karty graficznej.
Aplikacja MSI Afterburner pozwala sprawdzić, jaka jest temperatura karty graficznej.

Monitorowanie parametrów karty umożliwiają też aplikacje oferowane przez producentów, w tym oprogramowanie ze sterownikami AMD Radeon i aplikacja NVIDII GeForce Experience.

Oprócz tego sam system operacyjny Microsoft Windows 10 i nowsze wersje tego systemu również podają temperaturę karty graficznej. Jak w Windowsie sprawdzić temperaturę karty graficznej? Wystarczy otworzyć Menedżera zadań, wybrać opcję Więcej szczegółów, a następnie przejść do zakładki Wydajność. Tam w lewej kolumnie należy odszukać Procesor graficzny, który oprócz procentowego użycia będzie pokazywał aktualną temperaturę karty.

Programy do monitorowania temperatury GPU:

 • Oprogramowanie ze sterownikami AMD Radeon
 • GeForce Experience
 • GPU-Z
 • MSI Afterburner
 • HWMonitor
 • Menedżer zadań w Windows 10 i Windows 11.

Jakie są dopuszczalne temperatury kart graficznych?

Podczas oceny temperatury GPU ważne jest rozróżnienie między temperaturami bezpiecznymi a optymalnymi. Karty graficzne, w zależności od obciążenia powinny osiągać różne temperatury. W przypadku pracy bez obciążenia np. wyświetlania pulpitu, przeglądania Internetu czy obsługi pakietu biurowego, temperatura karty graficznej powinna być niska.

W momencie, gdy procesor graficzny pracuje pod dużym obciążeniem np. gramy w wymagające gry na wysokich detalach, renderujemy grafikę 3D czy plik wideo, temperatura pracy może zbliżać się do górnej, dopuszczalnej granicy.

Warto również uwzględnić, że karty graficzne zamontowane w komputerze stacjonarnym będą skuteczniej odprowadzały ciepło, a co za tym idzie, ich temperatura będzie trochę niższa niż w przypadku tego samego modelu GPU zamontowanego w laptopie. Ponadto maksymalne, dopuszczalne wartości temperatury kart graficznych różnią się w zależności od producenta i modelu. Poniżej możecie sprawdzić, ile stopni powinna mieć karta graficzna Nvidia, a ile AMD.

Maksymalne temperatury kart graficznych przy dużym obciążeniu powinny wynosić około 50 - 70 stopni Celsjusza.
Maksymalne temperatury kart graficznych przy dużym obciążeniu powinny wynosić około 50 – 70 stopni Celsjusza.

Temperatury kart graficznych NVIDIA

Dla większości kart graficznych NVIDIA, maksymalna, bezpieczna temperatura przy dużym obciążeniu wynosi około 50 – 70 stopni Celsjusza, a w laptopach może ona przekroczyć nawet 90 stopni. Te karty są zaprojektowane do pracy w takich temperaturach i będą automatycznie zmniejszać swoją wydajność (tzw. thermal throttling), aby zapobiec przekroczeniu tego limitu. W przypadku pracy bez obciążenia temperatura graficznych kart NVIDIA powinna wynosić ok 40 stopni Celsjusza.

Temperatury kart graficznych AMD

Karty graficzne AMD pracują zazwyczaj w bardzo podobnych temperaturach co ich odpowiedniki od NVIDII. W ich przypadku maksymalnym bezpiecznym poziomem około 50 – 75 stopni Celsjusza w komputerach stacjonarnych i 90 stopni w laptopach. Podobnie jak w przypadku GPU NVIDIA, również karty AMD posiadają mechanizmy ochrony termicznej, które zapobiegają przegrzewaniu. W przypadku niskiego obciążenia temperatura karty powinna wynosić ok 40 stopni Celsjusza.

Jakie temperatury są niebezpieczne dla karty graficznej?

Mimo że karty graficzne są zaprojektowane do wytrzymywania wysokich temperatur, stałe utrzymanie ich blisko maksymalnych granic może prowadzić do skrócenia żywotności sprzętu.

Ogólnie w stacjonarnych komputerach, temperatura karty graficznej powyżej 80 stopni Celsjusza powinna być sygnałem do zbadania, czy GPU nie ma problemów z chłodzeniem. Jeśli karta graficzna regularnie przekracza 90 stopni Celsjusza, może to oznaczać, że sprzęt jest niewłaściwie chłodzony, co może prowadzić do przegrzewania się, spadku wydajności i potencjalnie kosztownych w naprawie uszkodzeń. W takim przypadku należy sprawdzić stan układu chłodzenia, w tym wentylatorów i pasty termoprzewodzącej.

W przypadku laptopów normalna temperatura pracy GPU jest znacznie wyższa. W przypadku laptopów powinniśmy zainteresować się sprawdzeniem układu chłodzenia karty, jeżeli przez dłuższy czas temperatura GPU utrzymuje się na poziomie 100 stopni Celsjusza.

Jak zmniejszyć temperaturę karty graficznej?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie temperatury karty graficznej.

 1. Czyszczenie układu chłodzenia karty graficznej
 2. Poprawa cyrkulacji powietrza w komputerze
 3. Wymiana pasty termoprzewodzącej
 4. Wymiana układu chłodzenia karty
 5. Obniżenie napięcia

1. Czyszczenie układu chłodzenia karty graficznej

Po pierwsze, należy się upewnić czy układ chłodzenia jest czysty i wolny od kurzu, ponieważ nawet drobne zabrudzenie może utrudniać lub nawet blokować prawidłowy przepływ powietrza. Do usunięcia kurzu możemy użyć np. sprężonego powietrza, które usunie zanieczyszczenia z wentylatorów, radiatorów i zakamarków, do których ciężko dotrzeć.

2. Poprawa cyrkulacji powietrza w komputerze

Drugą rzeczą, którą należy zweryfikować jest dobra cyrkulacja powietrza w obudowie komputera. Wentylatory umieszczone w jej wnętrzu powinny sprawnie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Należy upewnić się, że nic nie blokuje ani nie zaburza przepływu powietrza. W przypadku, gdy obudowa nie posiada dodatkowych warto dokupić wentylatory do obudowy i zamontować je tak, aby odprowadzały gromadzące się w obudowie ciepło. Chłodne powietrze powinno być zaciągane z przodu obudowy, a ciepłe odprowadzane z jej tyłu.

W przypadku komputerów przenośnych, w których nie zamontujemy dodatkowych wentylatorów, można rozważyć zakup podstawek chłodzących pod laptopa, które mogą być pomocne w obniżeniu temperatury notebooka.

3. Wymiana pasty termoprzewodzącej

Trzecią czynnością, która może pomóc w zmniejszeniu temperatury karty graficznej jest wymiana pasty termoprzewodzącej na GPU. Termoprzewodząca pasta z czasem traci swoje właściwości przewodnictwa cieplnego, a jeżeli karta graficzna pracuje często przy wysokim obciążeniu lub jest podkręcona, to dodatkowo czas wymiany pasty należy skrócić. Nowa pasta odprowadzająca ciepło poprawi przewodnictwo ciepła pomiędzy GPU a układem chłodzenia, co wpłynie na niższe temperatury graficznej karty. Czynność taką najlepiej powierzyć sprawdzonemu serwisowi komputerowemu.

4. Wymiana układu chłodzenia karty

Kolejnym krokiem, na który można się zdecydować jest wymiana całego układu chłodzenia karty graficznej. Na opcję tą warto zdecydować się, gdy wentylatory zamontowane przez producenta nie działają prawidłowo, a także gdy podkręcaliśmy GPU i standardowe wentylatory nie są wystarczające do schłodzenia układu.

Dobrym powodem do wymiany układu chłodzenia może być też chęć zmniejszenia hałasu generowanego przez wentylatory karty. W takim przypadku warto zainteresować się chłodzeniem wodnym. Systemy chłodzenia cieczą są drogie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, ale ciche i wydajne, dzięki czemu sprawdzają się nawet na najbardziej wydajnych kartach graficznych pracujących przy dużym obciążeniu. Wymianę układu chłodzenia karty graficznej również polecamy zlecić do serwisu.

Temperatury kart graficznych może obniżyć chłodzenie wodne.

5. Obniżenie napięcia

W niektórych przypadkach, aby zmniejszyć temperaturę karty graficznej, warto rozważyć undervolting, czyli obniżenie napięcia dostarczanego do karty. Może to pomóc w redukcji temperatury karty graficznej, jednak ta metoda wymaga pewnej wiedzy technicznej bez której nie należy się za nią zabierać.

Co to jest throttling termiczny i jak wpływa na GPU?

Throttling termiczny (ang. thermal throttling), inaczej dławienie termiczne, jest mechanizmem stosowanym przez producentów GPU, który zabezpiecza karty graficzne przed przegrzewaniem.

Jeśli GPU przekroczy określoną temperaturę (zazwyczaj jest to wartość bliska maksymalnej dopuszczalnej temperaturze), system automatycznie zmniejszy taktowanie karty, przez co spadnie zużycie przez nią energii i obniży się jej temperatura. W praktyce oznacza to spadek wydajności GPU. Przy długotrwałym przekroczeniu dopuszczalnej temperatury karty graficznej, throttling termiczny może prowadzić do znacznego pogorszenia płynności gier i spadku FPS czy przetwarzania grafiki.

Dlaczego warto kontrolować temperatury kart graficznych?

W świecie komputerów i elektroniki, temperatura ma kluczowe znaczenie dla długotrwałej wydajności i trwałości sprzętu. Karty graficzne, znane również jako GPU (Graphics Processing Units), są jednym z podzespołów komputera, które generują najwięcej ciepła. Kontrolowanie temperatury GPU jest zatem niezwykle istotne, zarówno dla zapewnienia płynności gier, jak i zadbania o niezawodność i długowieczność tego podzespołu komputera.

Przegrzewanie GPU może prowadzić do różnych problemów, począwszy od spadku wydajności, poprzez zawieszanie się i wyłączanie komputera, a skończywszy na trwałym uszkodzeniu sprzętu. Dodatkowo, nadmierne ciepło generowane przez kartę graficzną może negatywnie wpływać również na inne komponenty komputera, potencjalnie skracając ich żywotność.

Problem ten jest szczególnie niebezpieczny w przypadku laptopów, które mają znacznie ciaśniej zamontowane podzespoły, gdzie wysoka temperatura jednego komponentu może mieć bardzo duży wpływ na inny podzespół.

Co wpływa na przegrzewanie się kart graficznych?

Przegrzewanie kart graficznych jest zazwyczaj wynikiem kilku czynników.

 • Po pierwsze, obciążenie sprzętu. Intensywne sesje gier lub prace związane z grafiką komputerową, edycją oraz renderowaniem wideo mogą zmusić GPU do pracy na pełnych obrotach, co zwiększa generowanie ciepła.
 • Po drugie, warunki środowiskowe, takie jak temperatura pokojowa czy wentylacja, mogą wpływać na zdolność sprzętu do rozpraszania ciepła.
 • Wreszcie, stan samego sprzętu, w tym ilość i rodzaj pasty termoprzewodzącej, stan wentylatorów i radiatorów, czy nawet obecność kurzu gromadzącego się w komputerze, może wpływać na zbyt wysokie temperatury karty graficznej.

Monitorowanie temperatury karty graficznej to kluczowy aspekt dbania o wydajność i długowieczność komputera. Niska temperatura zapewnia optymalną wydajność, podczas gdy przegrzewanie GPU może prowadzić do jego uszkodzenia. Korzystając z dedykowanych programów można łatwo śledzić osiągane przez kartę graficzną temperatury i podejmować odpowiednie działania, aby je kontrolować.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (15 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO