Na rynku dostępne są telewizory o różnych parametrach, nie każdy jednak spełni wymagania gracza, który celuje w granie na konsoli PlayStation 5. Nasi eksperci przygotowali ranking, w którym wyróżnili obecnie najlepsze telewizory do PS5. Doradzają także, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przed kupnem telewizora do PS5, aby w pełni cieszyć się grą i maksymalnie wykorzystać niezwykły potencjał PlayStation 5.
Bardzo ważne, aby telewizor do grania na PS5 był przemyślanym wyborem. Przede wszystkim dopasuj rozmiar TV do odległości, z której będziesz grać, a oprócz tego zwracaj uwagę na obecność portów HDMI 2.1, odświeżania 120 Hz, tryb VRR oraz niski input lag. Jeżeli dysponujesz większym budżetem na telewizor do gier, to ekran OLED jest lepszym wyborem niż LCD. Natomiast QLED może być dobrym, wypośrodkowanym wyborem pomiędzy tymi dwoma.
Miejsce 1: Samsung QE65QN85CATXXH
65-calowy Samsung QE65QN85CAT to telewizor NeoQLED z obsługą obrazu 4K i 120Hz, z HDMI 2.1 we wszystkich 4 portach oraz zgodnością z dźwiękiem eARC. Jego input lag na poziomie 6,5 ms gwarantuje jeden z najniższych poziomów opóźnień na rynku. Całość dopełnia technologia VRR, która minimalizuje efekt urwanych ramek obrazu oraz niweluje spadki płynności w grach. Poza tym, możemy tu liczyć na wysoką jasność obrazu, świetny tryb HDR i dobrą powłokę antyrefleksyjną, przez co można śmiało na tym TV grać w ciągu dnia.
Szukasz naprawdę dużego TV, który zapewni zarazem 4K i 120 FPS? 75-calowy Philips 75PUS8818/12 to coś dla Ciebie. Dzięki HDMI 2.1, telewizor zapewni super ostry obraz w 4K przy 120 FPS, przez co uzyskamy maksimum płynności. Oprócz tego dzięki technologiom VRR (Variable Refresh Rate), AMD FreeSync i Nvidia G-Sync nie uświadczymy tu ani zacięć animacji ani rozrywania obrazu. Funkcja automatycznego trybu gry dba o to, aby wybierać optymalne ustawienia, gdy przełączymy się na PS5, zachowując minimalny poziom input lagu. Natomiast trójstronny system oświetlenia Ambilight zadba o odpowiednią otoczkę w formie kolorów odbijanych z aktualnie wyświetlanej sceny na ścianie.
Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor do PS5 zapewni niezłą jakość w atrakcyjnej cenie, to zwróć uwagę na SONY KD-50X75WL. Jego zaletami są przede wszystkim: przystępna cena, obsługa 4K, minimalny input lag na poziomie 10,6 ms (przez co nasze ruchy są bardzo płynne, a granie to przyjemność). Oprócz tego ten 50- calowy telewizor do gier wyróżnia się bardzo niezłą jasnością i powłoką antyrefleksyjną, przez co nadaje się świetnie do grania w ciągu dnia.
Ten 65-calowy odbiornik to najlepszy telewizor do PlayStation 5, który oferuje świetny stosunek cena/jakość. Za sprawą samopodświetlającej się matrycy OLED będziemy mieć tu zniewalająco ostry obraz, wraz z perfekcyjną czernią i bezkresnym kontrastem. Wrażenia niczym w kinie gwarantowane. Uzyskamy tutaj rewelacyjny efekt HDR, który zaakcentuje jasne i ciemne sceny oraz sprawi, że kolory będą jak żywe. Wielkim atutem telewizora są 4 porty HDMI 2.1 (w tym jeden z obsługą dźwięku eARC) i 120 Hz ekran 4K z minimalnym poziomem opóźnień rzędu 5,5 ms i obsługą technologii VRR, która redukuje zacięcia w grach. Na takim wyświetlaczu każda gra uzyska maksimum płynności.
Samsung QN65C to fantastyczny 65-calowy TV do PS5 z ekranem typu QLED. Pozwala on uzyskać bardzo wysoką jasność, wyrazisty obraz oraz bardzo nasycone kolory, przez co bez problemu będziemy mogli grać na konsoli nawet przy świetle dziennym. Jedną z najważniejszych funkcji dla graczy jest zgodność z 4K przy 120 FPS, za sprawą matrycy 120 Hz. Nie można też zapominać o technologii minimalizującej przycięcia, VRR w formie FreeSync Premium Pro. Jakość sprzętu pieczętuje minimalny input lag na poziomie 10 ms, a jeśli chodzi o złącza HDMI 2.1, to znajdziemy je aż cztery.
55-calowy telewizor LG OLEDC3 jest idealnym wyborem do PS5. Jego największą zaletą jest kinowa jakość obrazu, którą zapewnia samopodświetlająca się matryca OLED, oferująca doskonałą czerń i kontrast. Dodatkowo, telewizor ten oferuje znakomity efekt HDR, dzięki czemu kolory są bardzo żywe, a ciemne i jasne sceny wyraźnie się od siebie odróżniają. Seria G łączy wszystkie zalety serii C, ale dodatkowo zapewnia jeszcze wyższy poziom jasności. Nie można też zapomnieć o matrycy 120 Hz, która gwarantuje płynność obrazu przy input lagu wynoszącym 5,5 ms oraz obsłudze technologii VRR, eliminującej wszelkie przycięcia w grach.
Ten 42-calowy telewizor OLED to fantastyczny wybór, jeśli masz nieco mniejszy pokój do grania. Zapewnia on obraz 4K w 120 FPS za sprawą dwóch portów HDMI 2.1, a także obsługę technologii VRR minimalizującej opóźnienia i efekt rwania ekranu. Oprócz tego możemy tutaj liczyć na kinową jakość obrazu, fenomenalnie zaakcentowaną czerń i nieskończony kontrast. Telewizor Sony gwarantuje świetny efekt HDR, który uwypukla jaskrawość i naturalność kolorów, a także kontrasty między jasnymi a ciemnymi elementami na ekranie. Za sprawą minimalnego input lagu rzędu 9,2 ms otrzymamy tu maksimum płynności naszych ruchów, co przełoży się na maksymalną wygodę użytku.
55-calowy telewizor LG OLEDC3 to bardzo dobry telewizor do PS5. Jego największą zaletą jest obraz kinowej jakości, dzięki samopodświetlającej się matrycy OLED, która zapewnia doskonałą czerń i kontrast. Oprócz tego TV ten zapewnia doskonałej jakości efekt HDR, przy pomocy którego uzyskamy bardzo żywe kolory, a ciemne i jasne sceny będą jeszcze bardziej się odróżniać. Nie można też zapominać o 120 Hz matrycy która zapewni ogromną płynność przy input lagu 10 ms, z obsługą technologii VRR, która nie pozwoli nam odczuć żadnych przycięć w grach.
Interesuje Cię telewizor do PlayStation 5 z dużym ekranem, a jednocześnie sporymi możliwościami gamingowymi i w rozsądnej cenie? 75-calowy Philips 75PUS8008/12 to model dla Ciebie. Obsługuje on wszystko, czego mógłby chcieć gracz, zarówno rozdzielczość 4K przy 60 FPS, jak i tryb Variable Refresh Rate, który zapobiega zacięciom i spadkom płynności. Oprócz tego możemy tu liczyć na niski input lag automatyczny tryb gry (ALLM), obsługę dźwięku Dolby Atmos, jak i trójstronny system podświetlenia Ambilight, który odbije aktualnie wyświetlane kolory na ścianie.
Samsung Q80C to dobry 55-calowy telewizor do PS5 w średniej półce cenowej. Jest on w stanie zapewnić rozdzielczość 4K przy 120 FPS, a także technologii VRR zapobiegającej zacięciom się gier i spadkom płynności. Gdy dodamy do tego bardzo niski input lag (10 ms), wysoką jasność i szerokie kąty widzenia oraz bardzo żywe kolory dzięki technologii kropek kwantowych (QLED) oraz obsłudze HDR10 – mamy kompletny produkt dla graczy. Całość dopełniają 4 porty HDMI 2.1 i automatyczny tryb gry.
Od współpracy TV z konsolą PlayStation 5 zależy jakość gamingowych doświadczeń. Dobry telewizor pod PS5 sprawi, że gra znacznie bardziej wciąga, a zatem emocje mogą być nieporównywalnie większe. Kluczowy dla jakości korzystania z telewizora do PS5 jest:
Typ ekranu – do wyboru jest kilka opcji. Najtańsza to LCD, której nieco droższym wariantem jest QLED, a droższa i wyższej jakości – OLED lub jego wariant QD-OLED. OLED zapewnia najgłębszą czerń i najwyższy możliwy kontrast. Natomiast telewizory z technologią QLED wyróżniają się dużym nasyceniem kolorów oraz jasnością.
Przekątna ekranu – powinna być większa jeżeli siedzisz dalej od telewizora. Aby osiągnąć maksimum immersji (wczucia się w grę), musimy siedzieć w odpowiednej odległości, którą obliczymy po pomnożeniu przekątnej ekranu w calach x 1,2. Na przykład przy 55-calowym ekranie (139,7 cm) będzie to około 170 cm, a przy 65-calowym ekranie będą to 2 m. Musimy również zachować 40-stopniowy kąt widzenia, tak aby wzrok spoczywał na środku, a cały ekran był w zasięgu wzroku przy 40-stopniowym kącie widzenia.
Rozdzielczość – standardem jest teraz rozdzielczość 4K. Każdy producent, niezależnie od półki cenowej i swojej renomy jest w stanie zaproponować telewizor 4K.
Częstotliwość odświeżania – minimum to 60 Hz, wszystko powyżej tej wartości zapewnia lepszą jakość, najlepsze telewizory do PS5 mają 120 Hz. Wysokie odświeżanie przekłada się na niższy input lag (o nim niżej) i lepszą obsługę trybów wysokiej wydajności, które zapewniają płynność nawet do 120 FPS.
VRR – ten tryb redukuje spadki płynności w grach, stabilizuje wyświetlanie obrazu przy zmiennym odświeżaniu i zapobiega tzw. rozrywaniu się ramek obrazu. Dzięki VRR (Variable Refresh Rate) możemy grać w gry, które mają płynność wyższą niż 30 FPS, ale nie zapewniają w pełni 60 FPS, obraz będzie przy tym stabilny, a my nie uświadczymy żadnych opóźnień.
ALLM – tryb ALLM (Auto Low Latency Mode) zapewnia automatyczne przełączanie telewizora w tryb gry za każdym razem, gdy przechodzimy z jednego źródła obrazu (np. dekodera albo aplikacji VOD) na konsolę w naszym TV. Telewizor rozpoznaje sygnał z konsoli i zawsze wybiera tryb zoptymalizowany pod gry.
Niski input lag (opóźnienie sygnału) – im mniejszy tym lepszy. Celuj najlepiej w 10-15 ms. Najlepsze warunki do grania osiągniesz do 20 ms, ale jeśli nie dysponujesz aż tak dużym budżetem, to ostatecznym minimum powinno być 40 ms.
HDR 10 i Dolby Vision – technologia HDR sprawia, że kolory będą bardziej żywe, a obraz naturalny. Co więcej, dzięki niej w ciemnych scenach będziemy widzieć więcej szczegółów, kontrast będzie lepszy, a rozświetlone elementy będą znacznie jaśniejsze.
Złącze HDMI 2.1 – możliwe jest użycie HDMI 2.0 jednak będzie miało to przełożenie m.in. na niższe odświeżanie ekranu. Lepszej klasy telewizory posiadają więcej niż jeden port HDMI 2.1 – warto na to zwracać uwagę, jeśli masz jeszcze inne sprzęty obsługujące ten standard.
Tryb gra – ta funkcja pozwala błyskawicznie dostosować parametry TV do gry i zminimalizować input lag (opóźnienia). Telewizory z HDMI 2.1 i obsługą ALLM automatycznie wybierają tryb gry, gdy tylko przełączymy źródło wybierania obrazu na PS5. W TV bez HDMI 2.1 musimy ten tryb wybrać ręcznie.
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?