Jaki telewizor do PS5? Wybraliśmy najlepsze TV pod PlayStation 5

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki telewizor do PS5? Wybraliśmy najlepsze TV pod PlayStation 5

Szukasz nowego telewizora do PS5 lub PS4? Na rynku dostępne są telewizory o różnych parametrach, nie każdy jednak spełni wymagania gracza, który celuje w granie na konsoli PlayStation 5. W podjęciu decyzji, jaki telewizor do gier wybrać pomoże Ci nasz ranking TOP 5, w którym znajdziesz najlepsze telewizory do PS5 lub PS4. Dowiesz się również, na jakie cechy zwrócić uwagę przed kupnem TV do PS5, aby w pełni cieszyć się grą i maksymalnie wykorzystać niezwykły potencjał swojej konsoli.

Bardzo ważne, aby telewizor do PS5 był przemyślanym wyborem. Przede wszystkim dopasuj rozmiar TV do odległości, z której będziesz grać, a oprócz tego zwracaj uwagę na obecność portów HDMI 2.1, odświeżania 120 Hz, tryb VRR oraz niski input lag. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, to ekran OLED jest lepszym wyborem niż LCD. Natomiast QLED może być dobrym, wypośrodkowanym wyborem pomiędzy tymi dwoma.

Najlepsze telewizory do PS5 – ranking 2024

Poniżej znajdziesz nasze propozycje TV do PS5. Pamiętaj, że wszystkie sprawdzą się również jako telewizor do PS4. Obecnie na podstawie opinii graczy i ekspertów na szczególną uwagę zasługują poniższe modele:

Jaki telewizor do PS5 wybrać? Porady

Od współpracy TV z konsolą PlayStation 5 zależy jakość Twoich gamingowych doświadczeń. Dobry telewizor pod PS5 sprawi, że gra pochłonie Cię całkowicie, a emocje będą nieporównanie większe. Wybór odpowiedniego modelu może jednak przyprawić o zawrót głowy. Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup? Kluczowy dla jakości korzystania z telewizora do PS5 jest:

  • Typ ekranu – do wyboru jest kilka opcji. Najtańsza to LCD, której nieco droższym wariantem jest QLED, a droższa i wyższej jakości – OLED lub jego wariant QD-OLED. OLED zapewnia najgłębszą czerń i najwyższy możliwy kontrast. Natomiast telewizory z technologią QLED wyróżniają się dużym nasyceniem kolorów oraz jasnością.
  • Przekątna ekranu – powinna być większa jeżeli siedzisz dalej od telewizora. Aby osiągnąć maksimum immersji (wczucia się w grę), musimy siedzieć w odpowiednej odległości, którą obliczymy po pomnożeniu przekątnej ekranu w calach x 1,2. Na przykład przy 55-calowym ekranie (139,7 cm) będzie to około 170 cm, a przy 65-calowym ekranie będą to 2 m. Musimy również zachować 40-stopniowy kąt widzenia, tak aby wzrok spoczywał na środku, a cały ekran był w zasięgu wzroku przy 40-stopniowym kącie widzenia.
  • Rozdzielczość – standardem jest teraz rozdzielczość 4K. Każdy producent, niezależnie od półki cenowej i swojej renomy jest w stanie zaproponować telewizor 4K.  
  • Częstotliwość odświeżania – minimum to 60 Hz, wszystko powyżej tej wartości zapewnia lepszą jakość, najlepsze telewizory do PS5 mają 120 Hz. Wysokie odświeżanie przekłada się na niższy input lag (o nim niżej) i lepszą obsługę trybów wysokiej wydajności, które zapewniają płynność nawet do 120 FPS.
  • VRR – ten tryb redukuje spadki płynności w grach, stabilizuje wyświetlanie obrazu przy zmiennym odświeżaniu i zapobiega tzw. rozrywaniu się ramek obrazu. Dzięki VRR (Variable Refresh Rate) możemy grać w gry, które mają płynność wyższą niż 30 FPS, ale nie zapewniają w pełni 60 FPS, obraz będzie przy tym stabilny, a my nie uświadczymy żadnych opóźnień.
  • ALLM – tryb ALLM (Auto Low Latency Mode) zapewnia automatyczne przełączanie telewizora w tryb gry za każdym razem, gdy przechodzimy z jednego źródła obrazu (np. dekodera albo aplikacji VOD) na konsolę w naszym TV. Telewizor rozpoznaje sygnał z konsoli i zawsze wybiera tryb zoptymalizowany pod gry.
  • Niski input lag (opóźnienie sygnału) – im mniejszy tym lepszy. Celuj najlepiej w 10-15 ms. Najlepsze warunki do grania osiągniesz do 20 ms, ale jeśli nie dysponujesz aż tak dużym budżetem, to ostatecznym minimum powinno być 40 ms.
  • HDR 10 i Dolby Vision – technologia HDR sprawia, że kolory będą bardziej żywe, a obraz naturalny. Co więcej, dzięki niej w ciemnych scenach będziemy widzieć więcej szczegółów, kontrast będzie lepszy, a rozświetlone elementy będą znacznie jaśniejsze.
  • Złącze HDMI 2.1 – możliwe jest użycie HDMI 2.0 jednak będzie miało to przełożenie m.in. na niższe odświeżanie ekranu. Lepszej klasy telewizory posiadają więcej niż jeden port HDMI 2.1 – warto na to zwracać uwagę, jeśli masz jeszcze inne sprzęty obsługujące ten standard.
  • Tryb gra – ta funkcja pozwala błyskawicznie dostosować parametry TV do gry i zminimalizować input lag (opóźnienia). Telewizory z HDMI 2.1 i obsługą ALLM automatycznie wybierają tryb gry, gdy tylko przełączymy źródło wybierania obrazu na PS5. W TV bez HDMI 2.1 musimy ten tryb wybrać ręcznie.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (14 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO