System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry – co to za błąd i jak go naprawić?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry – co to za błąd i jak go naprawić?

Fani takich gier jak CS2 mogą znać ten komunikat: „System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry”. Pojawia się on na platformie Steam (najczęściej dotyczy właśnie wspomnianej produkcji, wcześniej CS:GO, ale występuje również w innych tytułach) i jest wyjątkowo frustrujący, gdyż uniemożliwia dołączenie do rozgrywek sieciowych. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest system VAC oraz co zrobić w sytuacji, gdy system VAC nie mógł zweryfikować sesji gry

Spis treści:

System VAC – co to jest?

System VAC (Valve Anti-Cheat) odpowiada za ochronę rozgrywek wieloosobowych przed nieuczciwymi graczami stosującymi niedozwolone programy, np. wallhacki czy aimboty, mające zapewnić im przewagę w grze. VAC wykrywa obecność takiego oprogramowania, blokuje jego użytkownika oraz powiadamia Valve o naruszeniu zasad platformy Steam.

„System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry” – czym jest ten błąd i z czego może wynikać?

VAC zajmuje się sprawdzaniem tzw. podpisu cyfrowego, jakim dysponuje każda aplikacja uważana przez Valve za dopuszczoną do użytku. Chociaż program ten nie jest tak skuteczny i ingerujący jak Vanguard dla Valoranta, to weryfikuje programy, które takiego podpisu nie posiadają. W przypadku wykrycia takiego oprogramowania anti-cheat go blokuje, a my otrzymujemy informację o tym, że system VAC nie mógł zweryfikować naszej sesji gry.

Zdarza się, że VAC nie może zweryfikować sesji gry, nawet jeśli na komputerze nie ma żadnego niedozwolonego oprogramowania. Może za tym stać kilka różnych kwestii i każdą z nich gracze CS2 powinni wziąć pod uwagę:

  • Problemy z połączeniem sieciowym – innymi słowy, nasz komputer nie łączy się z usługą Steam, co z kolei prowadzi do trudności z systemem VAC i zagraniem w CS2.
  • Niezgodność plików systemowych/gry – jeden z najczęstszych powodów niewłaściwego funkcjonowania anti-cheata.
  • Problemy z platformą Steam – zdarza się, że niewłaściwe funkcjonowanie systemu VAC wynika z tymczasowych problemów, jakie występują z usługą Steam bądź niewłaściwą aktualizacją platformy.
  • Niewłaściwa konfiguracja profilu Steam – choć sam profil nie ma wpływu na rozgrywkę, to nieodpowiednie treści mogą aktywować anti-cheat, a co za tym idzie – wywołać komunikat związany z systemem VAC.
  • Niewłaściwe działanie innych programów – choć VAC służy do wykrywania oprogramowania odpowiedzialnego za oszukiwanie, nierzadko zdarza się, że liczne programy zupełnie niepowiązane z rozgrywką mogą negatywnie wpływać na działanie rzeczonego anti-cheata.

Jak naprawić ten błąd i wrócić do grania?

Poniższa lista przedstawia szereg rozwiązań, które możesz zastosować, kiedy pojawi się informacja, że system VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry. Lista ta powstała w oparciu o doświadczenia graczy, którzy otrzymywali komunikat: „System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry”.

Pierwsze sposoby najczęściej dają pozytywne rezultaty w przypadku problemów z CS2. Z kolei pozostałe propozycje działały w razie kłopotów z CS:GO i również mogą okazać się pomocne w naprawieniu błędu dotyczącego systemu VAC. Najskuteczniejsze sposoby na uporanie się z komunikatem, iż system VAC nie mógł zweryfikować sesji gry CS2:

  1. Restart komputera i Steama
  2. Ponowne połączenie z siecią na Steamie
  3. Sprawdzenie bana VAC w Steam
  4. Zmiana awatara i nazwy profilu
  5. Wywołanie aktualizacji bety
  6. Sprawdzenie spójności plików systemu
  7. Wyczyszczenie pamięci podręcznej pobierania Steama
  8. Aktualizacja sterowników
  9. Wyłączenie nakładek
  10. Reinstalacja gry i/lub Steama

Pozostałe sposoby:

  1. Wyłączenie zapory Windowsa
  2. Sprawdzenie połączenia sieciowego oraz daty/czasu
  3. Konflikt Steama z innymi programami
  4. Aktualizacja plików dll
  5. Skorzystanie ze SteamService
  6. Włączenie DEP
  7. Techniczne awarie Steama – czekanie

Restart komputera i Steama

Co więc powinieneś zrobić, przeczytawszy, że system VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry? Zacznij od najbardziej elementarnego rozwiązania, jakim jest restart komputera i Steama. Może się zdarzyć tak, że VAC przestanie działać poprawnie, jeśli Twój sprzęt pracuje zbyt długo i w międzyczasie zainstalujesz jakieś inne programy, sterowniki, aktualizacje systemu itd.

Jeżeli ponowne uruchomienie Steama nic nie da, można też wylogować się z tej platformy i na powrót do niej zalogować z aktywowanymi uprawnieniami administratora.

Ponowne połączenie z siecią na Steamie

  • Zrestartuj Steama.
  • Z menu w górze ekranu wybierz „Steam”, a następnie „Przejdź w tryb offline…”.
  • Poczekaj na ponowne uruchomienie Steama.
  • Z menu w górze ekranu wybierz „Steam”, a następnie „Przejdź w tryb online…”.
System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry - pomóc może ponowne polaczenie z siecia na Steamie.
Ponowne połączenie z siecią na Steamie może okazać się rozwiązaniem Twojego problemu.

Sprawdzenie bana VAC w Steam

Jeżeli ponowne połączenie z siecią na Steamie oraz restart komputera nie pomogły, to być może błąd związany z komunikatem wynika faktu, że nasze konto zostało zbanowane przez system. Aby to sprawdzić, musimy wykonać następujące kroki:

  1. Uruchamiamy aplikację Steam i klikamy na zakładkę „Steam” w lewym górnym rogu.
  2. Wybieramy „Ustawienia”.
  3. W zakładce „Konto” możemy sprawdzić, czy na nasz profil nałożono blokadę lub ograniczenie.
System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry – może pomóc sprawdzenie bana VAC w Steam

Zmiana awatara i nazwy profilu

Czasem problem z systemem VAC może być dość nietypowy, otóż mógł go spowodować nasz profil. Niewykluczone, że wybrany przez nas awatar jest niezgodny z wytycznymi społeczności lub korzystamy z nieodpowiedniej nazwy użytkownika. 

W takim przypadku potrzebne są zmiany. Aby ich dokonać, należy kliknąć na awatar w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać opcję „Wyświetl mój profil” i w dalszej kolejności „Edytuj profil”.

Wywołanie aktualizacji bety

Jeżeli nasze konto nie sprawia żadnych problemów z grą, to źródła kłopotów można szukać w samych plikach CS2. W tym przypadku istnieje kilka możliwych rozwiązań. Pierwszym z nich jest wywołanie aktualizacji najnowszej wersji produkcji poprzez uruchomienie bety. Aby tego dokonać, należy wykonać poniższe kroki.

  1. Prawym przyciskiem myszy trzeba wybrać „Właściwości” gry.
  2. Następnie wchodzimy w zakładkę „Beta”.
  3. Zmieniamy udział w wersji beta z „Brak” na ostatnią, najnowszą wersję.
  4. Instalujemy aktualizację i uruchamiamy grę.
  5. Wyłączamy grę i ponownie przechodzimy do zakładki „Beta”.
  6. Zmieniamy z powrotem wersję na „Brak” i ponownie uruchamiamy grę.
System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry – może pomóc wywołanie aktualizacji bety

Sprawdzenie spójności plików systemu

Jeżeli powyższy sposób nie zadziałał, to możliwe, że wcześniej niechcący naruszyłeś strukturę plików, dlatego system VAC nie mógł zweryfikować sesji gry. Co należy zrobić w tym przypadku?

  1. Przejdź do Biblioteki Steama i wybierz grę, z którą masz problem.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.
  3. Przejdź do zakładki „Zainstalowane pliki”
  4. Kliknij na „Sprawdź spójność plików gry”.

Jeśli skan znajdzie jakieś problemy, Steam automatycznie je naprawi.

System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry –  może pomóc sprawdzenie spójności plików systemu

Wyczyszczenie pamięci podręcznej pobierania Steama

Może się okazać, że system VAC nie mógł zweryfikować sesji gry ze względu na problemy w pamięci podręcznej Steama, które mogły zostać wywołane przez niepoprawne pobieranie aktualizacji aplikacji bądź wybranej przez nas gry. W celu naprawienia tego problemu, wejdź do klienta Steama i z menu w lewym górnym rogu wybierz zakładkę „Ustawienia”. Następnie przejdź do sekcji „Pobieranie”, gdzie znajdziesz opcję „Wyczyść pamięć podręczną”.

System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry – może pomóc wyczyszczenie pamięci podręcznej pobierania Steama

Aktualizacja sterowników

Choć nie jest to powszechne rozwiązanie, część graczy zwraca uwagę, że o dziwo, aktualizacja sterowników pomogła im uporać się z błędem VAC w CS2. Korzystając z tego sposobu, warto spróbować zaktualizować wszystkie niezbędne sterowniki, nie ograniczając się wyłącznie do tych odpowiedzialnych za grafikę.

Wyłączenie nakładek

VAC to system przeciwdziałający korzystaniu z programów trzecich. Tym samym bardzo często może on traktować nakładki innych aplikacji, takich jak Discord czy MSI Afterburner lub nawet nakładki pochodzące od kart graficznych, za zagrożenie. Wtedy w ustawieniach programu, z którego korzystamy, należy wyłączyć wszelkie opcje „nakładek w grze”.

System VAC nie mógł zweryfikować  Twojej sesji gry – może pomóc wyłączenie nakładek

Reinstalacja gry i/lub Steama

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł pożądanych rezultatów, w ostateczności należy ponownie zainstalować grę, a nawet i całą aplikację Steam. W tym celu najlepiej skorzystać z narzędzi, które całkowicie wyczyszczą wszystkie informacje o aplikacjach. Ten albo któryś z wcześniejszych sposobów powinien wyeliminować problem i umożliwić nam swobodne odpalenie CS2.

Powyższe sposoby powinny rozwiązać problem związany z systemem VAC i pozwolić na komfortowe granie w CS2. Jeżeli jednak wcześniejsze propozycje zawiodły, to być może rozwiązania należy szukać w poniższych instrukcjach.

Wyłączenie zapory Windowsa

Zapora Windowsa może powodować, że system VAC nie będzie mógł zweryfikować sesji gry, co też raportowano w latach 2018 czy 2019. Spróbuj wyłączyć zaporę – jeśli ta metoda zadziała, niezbędne będzie skonfigurowanie listy aplikacji blokowanych przez ochronę systemu.

Sprawdzenie połączenia sieciowego oraz daty/czasu

Zobacz, czy Twoje połączenie sieciowe i router umożliwiają bezproblemowy dostęp do internetu. Upewnij się, że data i godzina na komputerze są poprawne. VAC działa we właściwy sposób tylko wtedy, gdy czas na komputerze odpowiada Twojej strefie czasowej.

Konflikt Steama z innymi programami

Według Valve VAC może popadać w konflikt z poniższymi programami:

  • CCleaner
  • Cheat Engine
  • Hypervisors
  • Idlers Steam
  • Menu Start IObit 8
  • Powershell
  • Sandboxie
  • Process Hacker
  • Wtryskiwacze DLL

Spróbuj je wyłączyć i wtedy sprawdź, np. uruchamiając CS2, czy komunikat „System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry” nadal występuje.

Aktualizacja plików dll

System VAC nie będzie mógł zweryfikować sesji gry, jeśli pliki dll Steama są uszkodzone lub z jakiegoś powodu nieaktualne. Aby to naprawić, zamknij Steama i otwórz folder, w którym zainstalowana została ta aplikacja. Ścieżka folderu to najczęściej: C:\Program Files (x86)\Steam.

Usuń z tego folderu dwa pliki: Steam.dll oraz SteamUI.dll. Następnie otwórz ponownie Steama i pozwól mu pobrać te dwa pliki od nowa.

Skorzystanie ze SteamService

SteamService pozwala na naprawę składników platformy Steam i może pomóc w problemie związanym z systemem VAC. Co należy zrobić?

  • Zamknij Steama.
  • Naciśnij „START” w Windowsie i przejdź do aplikacji „Uruchom”.
  • W polu „Otwórz” wpisz linijkę: C:\Program Files (x86)\Steam\bin\SteamService.exe/repair.
  • Kliknij „OK”.
SteamService to przydatne narzędzie.
SteamService to przydatne narzędzie.

Poczekaj, aż program zakończy pracę, po czym otwórz ponownie Steama i zobacz, czy błąd „System VAC nie mógł zweryfikować Twojej sesji gry” dalej się pojawia.

Włączenie DEP

DEP (Data Execution Prevention) blokuje wykonywanie kodu z adresów pamięci oznaczonych jako niewykonalne. Dzięki temu funkcja DEP chroni Cię przed atakami złośliwego oprogramowania. Jeśli DEP jest wyłączony, VAC może nie chcieć dopuścić Cię do gry. Warto zatem sprawdzić, czy włączenie DEP nie rozwiąże problemu z systemem VAC.

Aby to zrobić, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Kliknij „START” w Windowsie i przejdź do aplikacji „Uruchom”.
  • W polu „Otwórz” wpisz komendę: cmd.
  • W otwartym oknie wpisz polecenie: bcdedit.exe/set {current} nx OptIn.
  • Naciśnij klawisz Enter.

To polecenie uruchomi DEP, ale może zatrzymać program wymagany do wyłączenia DEP. Można ten problem rozwiązać w poniższy sposób:

  • Otwórz „Panel sterowania” i przejdź do opcji „System”, a potem wybierz „Zaawansowane ustawienia systemu”. 
  • W sekcji „Wydajność” kliknij „Ustawienia”.
  • Przejdź do karty „Zapobieganie wykonywaniu danych”.
  • Włącz opcję „Włącz funkcję DEP dla wszystkich programów i usług oprócz wybranych przeze mnie”.
  • Kliknij przycisk „Dodaj” i wskaż wszystkie programy, które powinny działać przy wyłączonym DEP.

Techniczne awarie Steama – czekanie

Może się też zdarzyć, że Steam ma tymczasowe problemy techniczne, przechodzi konserwację lub instaluje aktualizacje. W takich sytuacjach należy cierpliwie poczekać na rozwiązanie problemów. Status usług Steama można sprawdzić na stronie https://steamstat.us/

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (22 głosy)

Czytaj Więcej