Jak walczyć w Stellar Blade? Poradnik dla początkujących

| autor: Sebastian "Junkie" Kasparek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak walczyć w Stellar Blade? Poradnik dla początkujących

Stellar Blade to gra akcji opracowana przez południowokoreańskie studio Shift Up. Twórcy ci przygotowali postapokaliptyczną przygodę przedstawiającą desperacką próbę odbicia Ziemi z rąk tajemniczej rasy Naytiba. Jak nietrudno się domyślić, zadanie odzyskania planety nie należy do najłatwiejszych, a więc warto sięgnąć do dotyczącego Stellar Blade poradnika. Jak walczyć z bossami w tym nowym hicie na PlayStation 5?

Podczas zabawy szybko przekonasz się, że w Stellar Blade walka opiera się na kontrowaniu poczynań wroga. Oznacza to, że Twoim najważniejszym wsparciem będą perfekcyjne parowania (szybkie wciśnięcie L1 chwilę przed nastąpieniem ataku) oraz idealnie uniki (naciśnięcie kółka w odpowiednim momencie). Korzystając z tych mechanik, unikasz obrażeń i zyskujesz okazję do wyprowadzania potężnych kontr. Kluczowe umiejętności obronne to także tzw. „mignięcie” oraz „odbicie”, których działanie objaśniamy poniżej. Te inne ważne dla grania w Stellar Blade porady poznasz w dalszej części artykułu.

Spis treści:

Walka w Stellar Blade – jak przeciwdziałać atakom, których nie można zablokować?

Szybko zauważysz, że przeciwnicy dysponują kilkoma rodzajami ataków, na które trzeba wyjątkowo uważać, bo nie da się ich normalnie zablokować – są to ich ciosy specjalne oznaczone efektem graficznym w kształcie okręgu o konkretnym kolorze.

Żółty okrąg informuje, że kolejny atak przeciwnika będzie niemożliwy do zablokowania i sparowania. Tego typu ofensywy należy po prostu uniknąć. Musisz jednak pamiętać, że żółty okrąg dopiero sygnalizuje cios i nie jest to moment, aby wcisnąć unik. 

To znak ostrzegawczy, po którym trzeba uważnie obserwować następny ruch przeciwnika i wcisnąć kółko w ostatniej chwili. Przed wieloma atakami tego typu można też salwować się ucieczką (za pomocą sprintu) na bezpieczną odległość. Część z nich da się także przerwać umiejętnością (beta) „tryplet”, która pozwala wyprowadzić trzy mocne uderzenia i ogłuszyć wroga – nie jest to metoda uniwersalna i w przeciwieństwie do uniku nie sprawdzi się w każdym przypadku.

W Stellar Blade walka wymaga przyswojenia kilku zasad.
W Stellar Blade walka wymaga przyswojenia kilku zasad.

Niebieski okrąg to znak, że należy wykonać mignięcie (unik z kierunkiem w przód). Moment użycia zdolności sygnalizowany jest przez niebieską poświatę na mieczu Eve. Po użyciu mignięcia wskakujesz przeciwnikowi za plecy, co jest wyśmienitą okazją, aby zadać mu duże obrażenia.

Fioletowy okrąg oznacza konieczność użycia odbicia (unik z kierunkiem w tył). W tym przypadku nie musisz czekać i gdy tylko zobaczysz efekt graficzny w tym kolorze, aktywuj wspomnianą zdolność. Odbijesz wtedy atak, odpychając wroga. Po oberwaniu przeciwnik zostanie na krótką chwilę unieruchomiony. Możesz to wykorzystać, aby zadać jakiś szybki cios.

Parowanie, uniki, odbicie i mignięcie da się rozwijać, powiększając okienko czasowe przeznaczone na dane umiejętności, co upraszcza korzystanie z nich podczas walki. Każda z tych zdolności po ulepszeniu zyska także dodatkowe ataki, pozwalające łatwiej karać przeciwnika za błędy poprzez skuteczne kontry.

Dodatkowo w pewnym momencie fabularnym odblokujesz tryb tachionowy. To wzmocnienie, po którym główna bohaterka jest przez określony czas nieśmiertelna i wyprowadza dużo potężniejsze ciosy. Warto z niego korzystać w najtrudniejszych chwilach. Tryb tachionowy jest dostępny po napełnieniu dedykowanego mu wskaźnika, a włączasz go poprzez jednoczesne wciśnięcie obu drążków analogowych (L3+R3).

Stellar Blade – bossowie, jak z nimi walczyć?

W Stellar Blade spotkasz wielu groźnych przeciwników i bossów, którzy z pewnością napsują Ci dużo krwi. Na każdego wroga istnieje oczywiście odpowiednia taktyka. Zacznijmy jednak od tego, że poza paskiem zdrowia każdy boss posiada także pasek osłony, pod którym znajdują się dodatkowo żółte kryształki symbolizujące stan jego postawy – zbijasz je poprzez idealne parowanie ataków.

Obozy to bezpieczna przystań, w której można odnowić lecznicze bukłaki.
Obozy to bezpieczna przystań, w której można odnowić lecznicze bukłaki.

Boss pozbawiony postawy jest tymczasowo ogłuszony, a nad jego ciałem pojawia się symbol trójkąta. Wciśnięcie tego przycisku aktywuje potężny atak zabierający dużą część energii. Dlatego im szybciej pozbawisz wroga postawy, tym wcześniej będziesz miał okazję zadać mu duże obrażenia. Poniżej natomiast znajdziesz ogólne porady dotyczące kilku występujących w grze bossów.

Tropiciel – jak go pokonać w Stellar Blade?

Tropiciel to jeden z pierwszych poważnych bossów, który sprawdzi Twoją znajomość systemu walki. Warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, bo spotkasz go więcej niż raz. Ten boss zawsze rozpoczyna starcie od rzutu kamieniami – nie da się tego zablokować, więc omijasz je za pomocą sprintu lub wyczekujesz chwili na wykonanie perfekcyjnego uniku. 

Tropiciela najlepiej trzymać blisko siebie i starać się parować wszystkie jego normalne ataki w celu szybkiego zbicia postawy. Czasem będziesz też miał okazję do zastosowania mignięcia, a po użyciu odbicia odsłonisz jego świecący na żółto słaby punkt, który najlepiej ostrzelać z broni dystansowej, co pozbawi go osłony.

Nasz dotyczący Stellar Blade poradnik przedstawia tylko część z wrogów, których można napotkać w trakcie gry.
Nasz dotyczący Stellar Blade poradnik przedstawia tylko część z wrogów, których można napotkać w trakcie gry.

Niszczyciel – jak go pokonać w Stellar Blade?

Niszczyciela spotkasz chwilę po odblokowaniu idealnych uników. Dlatego walka z nim opiera się na tej mechanice. Przed wieloma atakami Niszczyciela nie sposób się obronić, więc skup się na odpowiednim ich unikaniu. Kluczowe jest nauczenie się jego animacji, gdyż ten przeciwnik specjalnie spowalnia wykonywanie niektórych wymachów, co bywa frustrujące. Graj cierpliwie, a gdy boss zacznie używać ataków ognistych, najlepiej na chwilę się wycofaj.

Skażacz – jak go pokonać w Stellar Blade?

Skażacz potrafi być irytującym wrogiem ze względu na trujące ataki. Musisz przede wszystkim uważać na kałuże zielonej toksyny, gdyż ta błyskawicznie pozbawia zdrowia. Boss ten często chlapie trucizną, przed czym należy chronić się unikiem lub poprzez odbiegnięcie sprintem na bezpieczną odległość. Jego standardowe i mniejsze pociski jesteś w stanie odbijać idealnym parowaniem. Nie możesz jednak trzymać tego przeciwnika na zbyt daleki dystans, gdyż zacznie on posyłać w Twoim kierunku duży i niemożliwy do odbicia toksyczny pocisk.

Inne porady przed walką w Stellar Blade

Jest jeszcze kilka rzeczy, które warto wiedzieć. Przede wszystkim powinieneś zadbać o to, aby w Twoim ekwipunku zawsze znajdowała się pompa BK. Jest to przedmiot, który jednorazowo ożywi Cię w przypadku poniesienia porażki – korzystanie z niego bardzo ułatwia pokonywanie bossów. Pompę BK kupisz w mieście Xion, a konkretnie w sklepie Sisters’ Junk.

Oto sklep Sisters' Junk, w którym kupisz użyteczne przedmioty.
Oto sklep Sisters’ Junk, w którym kupisz użyteczne przedmioty.

Twoim głównym przedmiotem leczącym jest napełniony bukłak. Łatwo przez to zapomnieć, że Eve posiada także dodatkowe apteczki w postaci mikstur leczących, z których również warto korzystać. Wybierasz je poprzez przytrzymanie strzałki w górę. Pilnuj, aby mieć ich pełny zapas w ekwipunku.

W pewnym momencie fabuły otrzymasz dostęp do umiejętności o nazwie „szał”. Warto z nich korzystać, gdy dopadnie Cię panika. Za ich pomocą odepchniesz przeciwnika na bezpieczną odległość, a podczas trwania animacji unikniesz poważniejszych obrażeń. Na podobnej zasadzie działa tryb tachionowy, warto więc ratować się nim w chwilach, gdy robi się niebezpiecznie i masz mało zdrowia. W ten sposób możesz wyjść cało z najgorszych opresji.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan popkultury, kinomaniak, który stara się analitycznie patrzeć na gry. Bierze udział w misji szerzenia miłości do Nicolasa Windinga Refna i Goichiego Sudy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO