Steam – wszystko, co gracz musi wiedzieć o platformie Valve

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)
| autor: Jakub Krawczyński |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Steam – wszystko, co gracz musi wiedzieć o platformie Valve

Platforma Steam jest silnie utożsamiana z graniem na PC. To największy sklep z cyfrową dystrybucją gier. Istnieje on od 2003 roku i od tamtej pory posiada ponad 50.000 tytułów w swej ofercie.

Spis treści:

 • Valve i sukces platformy Steam
 • Co to jest Steam?
 • Czy Steam jest darmowy?
 • Ile Steam ma użytkowników?
 • Na jakich platformach działa Steam?
 • Ile gier jest na platformie Steam?
 • Darmowe gry na Steam – w co warto zagrać?
 • Co to jest Steam Deck?
Ruszyła wyprzedaż tysięcy gier na Steamie:
Co kupić na Steam Summer Sale 2022?

Valve i sukces platformy Steam

Valve pierwotnie dało się poznać jako twórcy słynnej serii strzelanek Half-Life, które dokonały rewolucji w gatunku FPS. Dziś już mało kto utożsamia firmę z Seattle z wydawaniem i tworzeniem własnych gier. Głównym tego powodem jest oszałamiający sukces Steam – platformy do cyfrowej dystrybucji gier.

Steam oficjalnie wystartował we wrześniu 2003 roku i w ciągu pierwszych 10 lat zyskał aż 75% udział na rynku PC. Steam niezwykle mocno zarysował się w świadomości graczy, przez co jest uznawany wręcz za synonim grania na komputerach osobistych.

Popularnym sloganem dotyczącym tej platformy jest „No Steam, No Buy” (w wolnym tłumaczeniu: „nie ma gry na Steamie, no to jej nie kupię”).

Co to jest Steam?

Steam to platforma dystrybucji gier cyfrowych przeznaczona na komputery osobiste.

Za pomocą platformy Steam możemy przeglądać sklep oferujący dziesiątki gier i instalować je na naszym komputerze, czy też dodawać je do listy życzeń.

Wszystkie zakupione przez nas tytuły są przypisane do naszego konta. Oznacza to, że możemy mieć do nich dostęp z dowolnego komputera, na który się zalogujemy. Nasze zapisywane stany gry są przechowywane w chmurze – pobierzemy je z dowolnego komputera.

Steam oferuje zarazem możliwość czatu głosowego w grach ze znajomymi, jak również wprowadza system zintegrowanych osiągnięć w stylu platformy Xbox.

Jak korzystać z platformy Steam?

Ze Steam można korzystać przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację.

 • W  przypadku przeglądarki internetowej będziemy mogli przeglądać katalog gier i kupować je.
 • Aby korzystać z zakupionych już tytułów, należy zainstalować aplikację, tzw. klient Steam.
klient Steam

Ten program – poza możliwością przeglądania i kupowania gier, umożliwia ich instalację, a także uruchamianie. Klient Steam zadba również o automatyczne aktualizacje tytułów, w które gramy.

Dużym atutem Steam jest możliwość zarządzania naszą kolekcją gier w formie przystępnej i wygodnej w użyciu biblioteki. Jeśli graliśmy kiedyś w dany tytuł, będzie on się tam znajdował i za jednym kliknięciem pobierzemy go ponownie.

Co ciekawe, Steam oferuje możliwość dodawania gier spoza sklepu Valve do naszej biblioteki – tj. tytułów zakupionych na innych platformach dystrybucji cyfrowej.

Wyprzedaże gier na Steamie

Steam często organizuje wyprzedaże gier, które są wyczekiwane przez wielu graczy, gdyż oferują zniżki nawet przewyższające 80% oryginalnej ceny.

W innych sklepach cyfrowych można także znaleźć klucze Steam na sprzedaż, które następnie aktywujemy na platformie Valve. W ten sposób także można znaleźć niektóre tytuły w niższych cenach.

Czy Steam jest darmowy?

Dołączenie do Steam jest całkowicie darmowe.

Istnieją jednak początkowe restrykcje dla kont, które nie wydały równowartości 5 dolarów. Mają one status kont ograniczonych. Użytkownicy takich kont nie mogą korzystać z większości opcji społecznościowych, począwszy od dodawania przyjaciół po otwieranie czatu grupowego. To zabezpieczenie ma przeciwdziałać fałszywym kontom na podejmowanie działań spamerskich, scamu czy phishingu.

Status konta ograniczonego można znieść przez zasilenie Portfela Steam kwotą przynajmniej 5 dolarów bądź zakupem gry w takiej cenie. Dodatkowymi sposobami na usunięcie tych restrykcji jest: zakupienie karty przedpłaconej portfela bądź karty podarunkowej na kwotę minimum 5 dolarów.

Ile Steam ma użytkowników?

Na platformie Steam zarejestrowano ponad 1 miliard kont. Według oficjalnych danych Valve ze stycznia 2021 roku, realnych, aktywnych użytkowników miesięcznie jest 120 milionów.

W lipcu 2021 r. szczytowa liczba użytkowników Steam zalogowanych w tym samym momencie wyniosła prawie 24 miliony, a rekordem wszech czasów jest 26,92 w marcu 2021 r.

Na jakich platformach działa Steam?

Steam jest dostępny na Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10 oraz w przyszłości na Windows 11. Oprócz tego z platformy Valve można korzystać na platformie Linux (także w formie jego specjalnej wersji, zwanej SteamOS) oraz – w ograniczonym ujęciu – także na komputerach Apple z macOS.

Ile gier jest na platformie?

Dane na dzień 29 sierpnia 2021 r. wykazują, że na Steam znajduje się 55.875 gier. Z informacji podanych przez portal Statista wynika, że w samym 2020 r. wyszło 10.263 tytułów na Steam.

Statystyki gier Steam na 29 sierpnia 2021 pokazują, że najpopularniejszym tytułem jest Counter-Strike: Global Offensive z 804.133 jednocześnie rywalizującymi graczami. Ogromną popularnością cieszą się też m.in. Dota 2, PUBG: Battlegrounds, Apex Legends oraz GTA V.

Jako ciekawostkę (za steamladder.com) warto podać, że dwie osoby posiadające najwięcej gier na Steam, zgromadziły bibliotekę zawierającą ponad 30 tysięcy tytułów! Co ciekawe, mimo oferowania ogromnej liczby gier oraz częstych zniżek – aż 37% zakupionych tytułów nigdy nie zostało przez graczy odpalonych (dane z 2014 wg Ars Technica).

Darmowe gry na Steam – w co warto zagrać?

Nieodpłatne tytuły mogą się głównie kojarzyć w ostatnich latach z rywalem Steam – Epic Games. Darmowe gry są dostępne jednak także na platformie Valve – i to od dawna.

Jednymi z najpopularniejszych darmowych tytułów są: Dota 2 i Counter-Strike: Global Offensive.

Jednak na tym wybór się nie kończy, do tego grona zalicza się także:

 • sieciowa strzelanina PVE/PVP,
 • Destiny 2 od Bungie, twórców Halo,
 • Crusader Kings II – historyczna strategia na ogromną skalę,
 • budzący skojarzenia z Diablo – Path of Exile.

Inne rozchwytywane darmowe gry na Steam to sieciowa strzelanina battle royale, Apex Legends, czy też MMO RPG Star Wars: The Old Republic.

Co to jest Steam Deck?

Steam Deck to opracowany przez Valve kieszonkowy komputer PC przeznaczony do gier z platformy Steam.

Idea jego działania bardzo przypomina przenośną konsolę Nintendo Switch. Urządzenie wyposażone jest w procesor AMD Zen 2 z 4 rdzeniami i 8 wątkami, o taktowaniu do 3,5GHz oraz GPU opartym na architekturze RDNA 2 z 8 blokami Compute Units. Zegar układu graficznego ma częstotliwość taktowania do 1,6GHz.

Steam Deck posiada czterokanałowy RAM 16GB LPDDR5 z efektywnością operacji rzędu 5500 MT/s. Całość dopełnia, w zależności od wersji, 64GB pamięci wewnętrznej typu eMMC lub 256/512 GB NVMe SSD.

Kieszonkowy sprzęt Valve dysponuje 7-calowym ekranem o rozdzielczości 1280×800 i 60Hz odświeżaniu.

Ze Steam Deck można korzystać w trybie handheldowym, jak i podłączyć pod zewnętrzny ekran, w tym telewizor.

Aby podpiąć sprzęt pod telewizor lub monitor, będzie z kolei trzeba dokupić osobno stację dokującą.

Sprzęt ma preinstalowany system operacyjny SteamOS, który pozwala na uruchomienie dowolnej gry z naszej Biblioteki Steam. SteamOS to wariant Linuxa, który dzięki technologii Proton pozwala grać w tytuły normalnie dostępne na Windowsa.

Co ciekawe, istnieje także możliwość odinstalowania firmowo wgranego systemu i wgrania np. Windows 10, co może otworzyć nowe możliwości, m.in. obsługę Xbox Game Pass.

Żywotność baterii sprzętu to od 2 do 8 godzin, w zależności od gry oraz ustawień.

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej