Steam – wszystko, co gracz musi wiedzieć o platformie Valve

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Steam – wszystko, co gracz musi wiedzieć o platformie Valve

Platforma Steam jest silnie utożsamiana z graniem na PC. To największy sklep z cyfrową dystrybucją gier. Istnieje on od 2003 roku i od tamtej pory posiada ponad 50.000 tytułów w swej ofercie. Jeśli zastanawiacie się, czy warto kupować gry na Steamie, jakie korzyści platforma oferuje graczom lub szukacie porad, jak korzystać ze Steam, to w tym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Spis treści:

Co to jest Steam?

Na platformie Steam możemy przeglądać sklep oferujący gry w wersji cyfrowej i instalować je na PC, czy też dodawać je do listy życzeń. Dodatkowo Steam oferuje możliwość czatu głosowego w grach ze znajomymi oraz wprowadza system zintegrowanych osiągnięć w stylu platformy Xbox.

Steam to platforma sprzedająca gry cyfrowe na komputery.

Wszystkie zakupione przez nas tytuły są przypisane do naszego konta. Oznacza to, że możemy mieć dostęp do gier z dowolnego komputera, na który się zalogujemy. Dodatkowo nasze zapisywane stany gry są przechowywane w chmurze – pobierzemy je z dowolnego komputera.

Co to jest Steam?

Czy Steam jest darmowy?

Dołączenie do Steam jest całkowicie darmowe. Istnieją jednak początkowe restrykcje dla kont, które nie wydały równowartości 5 dolarów. Mają one status kont ograniczonych. Użytkownicy takich kont nie mogą korzystać z większości opcji społecznościowych, począwszy od dodawania przyjaciół po otwieranie czatu grupowego. To zabezpieczenie ma przeciwdziałać fałszywym kontom na podejmowanie działań spamerskich, scamu czy phishingu.

Status konta ograniczonego można znieść przez zasilenie Portfela Steam kwotą przynajmniej 5 dolarów bądź zakupem gry w takiej cenie. Dodatkowymi sposobami na usunięcie tych restrykcji jest: zakupienie karty przedpłaconej portfela bądź karty podarunkowej na kwotę minimum 5 dolarów.

Czy Steam jest bezpieczny?

Czasami program antywirusowy informuje o znalezionym wirusie lub trojanie, wskazując na aplikację Steam. Dzieje się tak, ponieważ hakerzy czasami używają dla plików z wirusami nazw identycznych do nazw popularnych gier. Czy są wirusy na Steam? Nie ma podstaw, by tak myśleć. Osoby, które zastanawiają się, czy gry na Steam są bezpieczne, mogą więc spać spokojnie. Twórcy Steama dbają o bezpieczeństwo użytkowników i ich danych.

Popularność platformy Steam

Valve pierwotnie dało się poznać jako twórcy słynnej serii strzelanek Half-Life, które dokonały rewolucji w gatunku FPS. Dziś już mało kto utożsamia firmę z Seattle z wydawaniem i tworzeniem własnych gier. Głównym tego powodem jest oszałamiający sukces platformy Valve. Steam oficjalnie wystartował we wrześniu 2003 roku i w ciągu pierwszych 10 lat zyskał aż 75% udział na rynku PC. Popularnym sloganem dotyczącym tej platformy jest „No Steam, No Buy” (w wolnym tłumaczeniu: „nie ma gry na Steamie, no to jej nie kupię”).

Steam niezwykle mocno zarysował się w świadomości graczy, przez co jest uznawany wręcz za synonim grania na komputerach osobistych.

Ile Steam ma użytkowników? Na platformie Steam zarejestrowano ponad 1 miliard kont. Według oficjalnych danych Valve ze stycznia 2021 roku, realnych, aktywnych użytkowników miesięcznie jest 120 milionów. W lipcu 2021 r. szczytowa liczba użytkowników Steam zalogowanych w tym samym momencie wyniosła prawie 24 miliony, a rekordem wszech czasów jest 26,92 w marcu 2021 r.

Jak korzystać z platformy Steam?

Ze Steam można korzystać przez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację. W przypadku przeglądarki internetowej na stronie platformy Steam można jedynie przeglądać katalog gier i kupować je. Aby korzystać z zakupionych już tytułów, należy zainstalować aplikację, tzw. klient Steam.

Aplikacja Steam umożliwia przeglądanie i kupowanie gier oraz ich instalację, a także uruchamianie. Klient Steam zadba również o automatyczne aktualizacje tytułów, w które gramy.

Steam jest dostępny na Windows 7, Windows 8, 8.1, Windows 10 oraz w przyszłości na Windows 11. Oprócz tego z platformy Valve można korzystać na platformie Linux (także w formie jego specjalnej wersji, zwanej SteamOS) oraz – w ograniczonym ujęciu – także na komputerach Apple z macOS.

Biblioteka Steam – wszystko, co musisz wiedzieć

Dużym atutem Steam jest możliwość zarządzania naszą kolekcją gier w formie przystępnej i wygodnej w użyciu biblioteki. Jeśli graliśmy kiedyś w dany tytuł, będzie on się tam znajdował i za jednym kliknięciem pobierzemy go ponownie. Co ciekawe, Steam oferuje możliwość dodawania gier spoza sklepu Valve do naszej biblioteki – tj. tytułów zakupionych na innych platformach dystrybucji cyfrowej.

Ile gier jest na platformie? Dane na dzień 29 sierpnia 2021 r. wykazują, że na Steam znajduje się 55.875 gier. Z informacji podanych przez portal Statista wynika, że w samym 2020 r. wyszło 10.263 tytułów na Steam.

Biblioteka gier na Steam

Jako ciekawostkę (za steamladder.com) warto podać, że dwie osoby posiadające najwięcej gier na Steam, zgromadziły bibliotekę zawierającą ponad 30 tysięcy tytułów! Co ciekawe, mimo oferowania ogromnej liczby gier oraz częstych zniżek – aż 37% zakupionych tytułów nigdy nie zostało przez graczy odpalonych (dane z 2014 wg Ars Technica).

Jak kupić grę na Steam?

To proste! Wybierasz jeden z tytułów, a następnie jedną z dostępnych form płatności – np. PayPal lub karta kredytowa. Można też doładować swoje konto w Steam i w przyszłości korzystać z tych środków w celu kupienia kolejnych gier.  Dobrym pomysłem na prezent dla posiadaczy Steama jest natomiast Steam Wallet Gift Card – przedpłacona karta ze środkami do zrealizowania w platformie.

Podczas zakupu gier jedyną dostępną walutą jest waluta kraju, do którego przypisujemy swoje konto. Osoby zastanawiające się jak zmienić walutę na Steam niestety nie znajdą pozytywnej odpowiedzi na takie pytanie.

Czy gry Steam są na zawsze?

Kupione na Steam gry możesz instalować i odinstalowywać wiele razy. Teoretycznie gry Steam są na zawsze, choć trudno zakładać, że platforma będzie je przechowywała na przykład przez 100 lat. Samo Valve sugeruje też wykonanie kopii zapasowych zakupionych tytułów. Gry utracisz także wtedy, gdy trwale usuniesz konto na Steam.

Czy można oddać grę na Steam?

Sporo osób zastanawia się, czy zwrócenie gry na Steamie jest w ogóle możliwe. Jak się okazuje, Steam daje swoim użytkownikom możliwość rezygnacji z zakupu gry. Zwrot gry na platformie to na szczęście kilka prostych kroków, które opisaliśmy w poradniku: Jak zwrócić grę na Steam? To spory atut platformy i dość rzadko spotykana sytuacja – zwykle ciężko jest oddać cyfrową wersję gry, muzyki, czy innych treści. W historii transakcji sprawdzisz też łącznie, ile wydałeś na gry Steam.

Udostępnianie gier znajomym na Steam

Równie ciekawą opcją jest dzielenie się grami ze znajomymi. To świetny sposób na to, by pożyczyć grę na Steam swoim bliskim. Jak udostępnić grę na Steam?

  • Wystarczy znaleźć zakładkę “Rodzinne”. Tam znajdziesz listę użytkowników, którym możesz udostępnić bibliotekę swoich gier.
  • W trybie “Big Picture” opcja ta znajduje się w sekcji Ustawienia, dalej wybierając Udostępnienie gier.

Przy okazji warto odpowiedzieć na pytanie – jak sprzedawać gry na Steam? Obecnie nie ma takiej możliwości. Kupioną grę można jedynie bezpłatnie udostępnić znajomemu lub oddać ją, gdy spełnisz pewne warunki

W co warto zagrać za darmo na Steam?

Nieodpłatne tytuły mogą się głównie kojarzyć w ostatnich latach z rywalem Steam – Epic Games. Darmowe gry są dostępne jednak także na platformie Valve – i to od dawna. Najpopularniejsze darmowe gry na Steam to między innymi:

  • najpopularniejsza gra FPS na świecie – Counter-Strike: Global Offensive
  • wydana przez Valve Corporation – Dota 2
  • MMO od Bungie, twórców Halo – Destiny 2
  • historyczna strategia na ogromną skalę – Crusader Kings II
  • budzący skojarzenia z DiabloPath of Exile.
  • sieciowa strzelanina battle royaleApex Legends oraz PUBG: Battlegrounds
  • rozchwytywana gra MMORPGStar Wars: The Old Republic.
Tutaj znajdziesz aktualny ranking TOP 10:
Najlepsze gry na steamie za darmo
Fajne gry na Steamie za darmo

Przeceny gier na Steamie – kiedy startują promocje?

Na platformie Steam możemy liczyć na liczne rabaty. Promocje na Steam są dobrym sposobem, by kupić wybrane gry w bardzo niskich cenach – przeceny sięgają nawet 80%! Taktyka Valve zakłada cykliczne promocje związane z różnymi okazjami i świętami. Przykładem mogą być aktualne promocje na Steam które potrwają od 5 stycznia 2023. W tej promocji w śmiesznie niskich cenach kupić można np. God of War, Metro Exodus, RimWorld, Jurassic World Evolution 2, Pentiment, Elden Ring, Horizon Zero Dawn czy Cyberpunk 2077.

Przenośna konsola Steam Deck

Ostatnio dużą popularnością cieszy się wyczekiwana przez graczy konsola Steam Deck – opracowany przez Valve kieszonkowy komputer PC przeznaczony do gier z platformy Steam. Urządzenie wyposażone jest w mocne podzespoły, które pozwalają uruchomić nawet komputerowe wersje gier (także spoza platformy Steam), a nawet zainstalować system Windows. Idea jego działania bardzo przypomina przenośną konsolę Nintendo Switch.

Steam – najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić Steam ID?

Czasem, na przykład w celu uzyskania pomocy technicznej, będziesz potrzebować swojego numeru użytkownika. Wtedy musisz sprawdzić Steam ID. Po zalogowaniu do konta Steam naciśnij na swój awatar (prawy górny róg ekranu). ID znajduje się pod pozycją “Szczegóły konta”, pod napisem KONTO (tu jest też podany Twój login).

Jak usunąć konto Steam?

Wystarczy zalogować się do konta Steam i nacisnąć swój awatar w prawym górnym rogu ekranu. Będąc w tym miejscu wybierz z rozwijanej listy „Szczegóły konta”, na dole strony znajdziesz opcję usunięcia profilu gracza. Wybierz opcję “Usuń moje konto Steam” i zatwierdź operację.

Jak zmienić hasło na Steam?

Po zalogowaniu wciśnij przycisk “Steam” (lewy górny róg aplikacji), opcja zmiany hasła znajduje się w menu “Ustawienia”.

Jak wypłacić pieniądze ze Steam? 

Teoretycznie nie ma takiej możliwości – Steam nie ma możliwości wypłaty (zamiany środków ze Steam na gotówkę). Można natomiast skorzystać z usług zewnętrznego pośrednika, np. SkinCashier, który akceptuje płatności nawet przy pomocy środków Steam, albo przedmiotów posiadanych na koncie.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (10 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO