Jak sprawdzić float skina? Stany broni CS:GO

| autor: Paweł Woźniak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak sprawdzić float skina? Stany broni CS:GO

Skiny to nieodłączna część Counter-Strike’a: Global Offensive. Kwoty, za które sprzedawane są niektóre przedmioty, bywają zaskakujące, a gdyby nie system ich zbytu oraz inwestycji, gra najpewniej nie zyskałaby aż takiej popularności. Jednym z elementów określających wartość skórki są stany broni CS:GO, które opisuje pięciostopniowa skala. Poniższy artykuł wyjaśni Wam wszystko, co potrzebujecie wiedzieć na ten temat.

Spis treści:

Stany zużycia broni CS:GO – co to jest?

W grze został zaimplementowany system określający zużycie broni CS:GO (z ang. float – nie musicie więc już wpisywać w wyszukiwarkę „float co to”), dzięki któremu wiemy, jak prezentuje się dany skin w rzeczywistości. Podczas losowania przedmiotu ze skrzyni wskazywany jest stopień jego sfatygowania (w większości przypadków od 0 do 1,00), który definiuje wygląd danej rzeczy – najlepszą kategorię „fabrycznie nowy” cechuje brak jakichkolwiek śladów zniszczenia. Przedmiot „zaprawiony w walkach” odznacza się z kolei sporymi otarciami. 

Poniżej przedstawiamy dokładne zakresy wartości odpowiadających za przypisanie do danej grupy zużycia broni w CSGO wraz z wizualnymi przykładami.

  • Zaprawiony w walkach (Battle-Scarred) – 0,45–1,00
Jakość broni CSGO: AK-47 Assimov Battle-Scarred.
Jakość broni CSGO: AK-47 Assimov Battle-Scarred.
  • Ślady używania (Well-Worn) – 0,38–0,45
Zużycie broni CSGO: AK-47 Assimov Well-Worn.
Zużycie broni CSGO: AK-47 Assimov Well-Worn.
  • Przetestowany w boju (Field-Tested) – 0,15–0,38
Stany broni CSGO: AK-47 Assimov Field-Tested.
Stany broni CSGO: AK-47 Assimov Field-Tested.
  • Lekko używany (Minimal Wear) – 0,07–0,15
Współczynnik zużycia broni CSGO: AK-47 Assimov Minimal Wear.
Współczynnik zużycia broni CSGO: AK-47 Assimov Minimal Wear.
  • Fabrycznie nowy (Factory New) – 0–0,07
Stany broni CS:GO – AK-47 Assimov Factory New.
Stany broni CSGO: AK-47 Assimov Factory New.

Bardzo często skiny w obrębie tej samej kategorii zużycia różnią się między sobą wizualnie. Wspomóc można się liczbami podanymi w rubryce „Współczynnik zużycia”. Dla przykładu – zdarza się, że dwie skórki opisane jako „lekko używane”, ale z dwiema odmiennymi wartościami (np. 0,07 oraz 0,15) mogą prezentować się inaczej.

Czy skiny w CS:GO się zużywają?

Określenie „zużycie broni CS:GO” dla nowych graczy bywa dość mylące, przez co wielu z nich zastanawia się, czy skiny w CS:GO się zużywają i czy faktycznie ich współczynnik z czasem się podnosi. Odpowiedź brzmi: nie. Wartość przypisana do skórki w momencie, gdy ją otrzymujecie, jest niezmienna i nawet korzystanie z danego skina nie jest w stanie jej obniżyć. Dobrze o tym wiedzieć, gdybyście obawiali się używania jakiejś skórki, którą w przyszłości będziecie chcieli sprzedać.

Float – co to jest?

Szukając informacji związanych z taką kwestią jak współczynnik zużycia w CS:GO, możecie natknąć się na słowo „float”. Co to takiego? Jest to nic innego jak stan jakości broni CS:GO w języku angielskim. Dzięki temu dowiecie się, jak bardzo zniszczona jest Wasza skórka na broń.

Jak sprawdzić float skina?

Zastanawiacie się, jak sprawdzić float skina? Dawniej stany broni CS:GO trzeba było przeglądać na zewnętrznych stronach niepowiązanych z Valve. Na szczęście twórcy jakiś czas temu dodali do swojej produkcji opcję, dzięki której dwoma prostymi klikami zweryfikujecie zużycie broni CSGO w przypadku interesującego Was skina. 

Aby tego dokonać, wystarczy, że przejdziecie do Waszego ekwipunku, klikniecie przedmiot prawym przyciskiem myszy i wybierzecie opcję „Zbadaj”. Następnie pod skinem (w lewym rogu) możecie uzyskać najważniejsze informacje na jego temat, w tym te dotyczące stopnia jakości broni CS:GO.

Tutaj można zobaczyć, jaką wartość przyjmuje współczynnik zużycia CS:GO.
Tutaj można zobaczyć, jaką wartość przyjmuje współczynnik zużycia CS:GO.

Natomiast jeśli chcecie sprawdzić dokładny float skina, który nie należy do Was, musicie się nieco bardziej nagimnastykować. Przede wszystkim należy na rynku społeczności odnaleźć przedmiot, który Was interesuje, a następnie kliknąć przycisk „Zbadaj w grze…”, co powinno uruchomić Counter Strike’a i pokazać daną rzecz. Tam, podobnie jak wcześniej, będziecie mogli uzyskać informacje na jego temat, poznacie również zużycie broni CS:GO.

Stan jakości broni CS:GO możecie sprawdzić również wtedy, kiedy nie należy ona do Was.
Stan jakości broni CS:GO możecie sprawdzić również wtedy, kiedy nie należy ona do Was.

Teraz powinniście wiedzieć już wszystko na temat współczynnika zużycia broni CSGO – również to, czy skiny w CS:GO się zużywają. Na szczęście można śmiało z nich korzystać, nawet jeśli planujecie sprzedać je w przyszłości. W przypadku większości skinów stan zużycia broni ma spory wpływ na ich cenę na rynku.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO