STALKER 2 – premiera w końcu nadejdzie. Poznaj wymagania gry, nim wyruszysz do Zony

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
STALKER 2 – premiera w końcu nadejdzie. Poznaj wymagania gry, nim wyruszysz do Zony

Zebraliśmy wszystko, co już ujawniono na temat najnowszej odsłony serii STALKER. Wiemy, kiedy nastąpi premiera gry STALKER 2 i jakie będą wymagania sprzętowe. Niestety, mamy złe wiadomości dla graczy, którzy nastawiali się na debiut produkcji we wcześniej zapowiedzianym terminie. 

STALKER 2 wyjdzie później niż zakładano, premiera została ponownie przesunięta. Twórcy pokazują jednak, że jest na co czekać. W ręce oczekujących fanów oddawane są kolejne trailery przedstawiające rozgrywkę, która rokuje naprawdę dobrze. Pozostaje więc wypatrywać, kiedy w końcu nadejdzie STALKER 2 – a wcześniej poznać wymagania sprzętowe, jakie trzeba spełniać, by w niego zagrać.

Spis treści:

STALKER 2 - premiera i wymagania sprzętowe
Tak ma prezentować się S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

Wymagania sprzętowe STALKER 2

STALKER 2 to kontynuacja świetnej gry na PC wydanej w 2007 roku. Podobnie jak poprzednik, jest to połączenie gry FPS, immersive sima oraz survival horroru, ale tym razem w otwartym świecie. Fabuła ponownie rozegra się na terenie Zony – obszaru wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych w historii jest nieco podkoloryzowane na potrzeby gry, dzięki czemu możemy spodziewać się gęstego klimatu oraz wielu ciekawych i wzbudzających grozę przeciwników.

Jeśli chodzi o grę STALKER 2, wymagania sprzętowe nie są szczególnie wygórowane. Poradzi sobie z nimi nawet czteroletni sprzęt.

Minimalne wymagania STALKER 2:

 • System operacyjny: Windows 10/11
 • Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

Zalecane wymagania STALKER 2:

 • System operacyjny: Windows 10/11
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

STALKER 2 – kiedy premiera?

Bardzo długo żyliśmy nadzieją, że STALKER 2 wyjdzie w 2023 roku, premiera jednak została przesunięta. Później gra miała ukazać się w pierwszym kwartale 2024 roku. Niestety również te zapowiedzi się nie sprawdziły. Mamy jednak kolejny komunikat producenta.

Otrzymaliśmy oficjalną informację, że STALKER 2 ukaże się na rynku 5 września 2024 roku.

Wiemy również, że na premierę gra będzie dostępna na PC oraz Xboksie Series X/S. Posiadacze PlayStation najprawdopodobniej będą musieli obejść się smakiem przynajmniej w pierwszych miesiącach, o ile nie w ogóle.

S.T.A.L.K.E.R. 2 ma być dostępny w polskiej wersji językowej (napisy) z dźwiękiem angielskim lub ukraińskim. W planach były też głosy w języku rosyjskim, ale zostały usunięte.

Zwiastuny STALKER 2: Heart of Chornobyl

Twórcy STALKER-a 2 przygotowali kolejne zwiastuny. Pierwszy z nich to typowa, dobrze zmontowana mieszanka prezentująca skrawki fabuły oraz rozgrywki. Możemy zerknąć również na to, jak prezentuje się kwestia zarządzania ekwipunkiem i przeszukiwania zwłok. Fragmenty przedstawiające likwidowanie przeciwników za pomocą strzelby przywodzą na myśl pierwszą część – fani pierwowzoru powinni być więc zadowoleni.

Niektórzy mogą poczuć się zawiedzeni tym, że zwiastun zrealizowany został w języku angielskim. Ponadto momentami widać, że gra wymaga jeszcze poprawek optymalizacji, bo widoczne są gdzieniegdzie spadki animacji. Nie zmienia to jednak faktu, że STALKER 2: Heart of Chornobyl prezentuje się co najmniej dobrze. Fani mają z pewnością na co czekać. Nowy zwiastun to też potwierdzenie ze strony twórców, że ich gra ukaże się w tym roku.

Pod koniec 2023 roku swoją zapowiedź otrzymał również jeden z bohaterów nowej części STALKER-a. Wiemy, że w Heart of Chornobyl pojawi się Strider –  postać z pierwszej odsłony gry. Wygląda na to, że jego historia będzie miała duże znaczenie. Część tego, co Strider ma nam do powiedzenia, można usłyszeć w poniższym trailerze.

Najnowszy zwiastun STALKER 2: Heart of Chornobyl przedstawia miejsca, które będziemy mogli odwiedzić w trakcie rozgrywki. Twórcy prezentują nam elementy dotkniętego katastrofą miasta: zniszczone budynki, a także opuszczone podwórka i samochody. Jest to również pierwszy trailer, którego posłuchamy wyłącznie w języku ukraińskim. 

Rozgrywka w Heart of Chornobyl

Do naszej dyspozycji ma zostać oddany jeden z największych światów w grach wideo. Znajdą się w nim zarówno zalesione tereny, jak i zrujnowane miasta. Charakter tego miejsca ma wymuszać na graczu ciągłą uwagę – czyhać będzie na niego wiele niebezpieczeństw (od mutantów aż po różnorakie anomalie). Z pomocą przyjdzie mu jednak rozbudowane uzbrojenie (ponad 30 rodzajów broni), a także gadżety czy artefakty. Całość powstaje na silniku Unreal Engine 5, więc możemy liczyć na oprawę graficzną najwyższej jakości.

STALKER 2 – edycje kolekcjonerskie, ceny i pre-order

Na grę można składać zamówienia przedpremierowe. Dostępne są trzy rodzaje cyfrowego wydania (Standard, Limited oraz Deluxe) i cztery edycje fizyczne (Standard, Limited, Collector’s i Ultimate).

Jeśli chodzi o edycje cyfrowe, to:

 • Cena STALKER 2 w wersji Standardowej wynosi 199,99 zł.
 • Cena STALKER 2 w wersji Deluxe to 259,99 zł. W tej rozbudowanej wersji zyskamy dostęp do dodatkowej misji, cyfrowego albumu, oficjalnej ścieżki dźwiękowej oraz kilku przedmiotów kosmetycznych dla broni i ubioru postaci.
 • Cena STALKER 2 w wersji Ultimate to 349,99 zł. Tutaj otrzymamy dodatkowo dwa rozszerzenia fabularne i przepustkę sezonową (czyli dostęp do wszystkich przyszłych nowości).

Wydanie fizyczne będzie droższe od cyfrowego, jednak już w edycji standardowej otrzymamy z nim kilka bonusów. Będzie to między innymi steelbook, naklejki czy pamiątkowa przepustka do Zony. Za taką przyjemność zapłacimy około 250 zł. Edycja limitowana wydania fizycznego kosztować ma około 350 zł i zawierać w sobie dodatkowo m.in. plakat, naszywki i mapę Zony. Kolekcjonerska edycja to już koszt około 880 zł. W niej znajduje się dodatkowo figurka stalkera i album. Natomiast w cenie około 1 600 zł otrzymujemy dodatkowo plecak czy wyjątkowy pojemnik.

STALKER 2 - edycja kolekcjonerska
Najbogatsze wydanie fizyczne STALKER-a 2.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (14 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO