STALKER 2 – wymagania sprzętowe. Nowy gameplay pokazuje, że warto czekać na premierę

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
STALKER 2 – wymagania sprzętowe. Nowy gameplay pokazuje, że warto czekać na premierę

Zebraliśmy wszystko, co już wiemy o najnowszej odsłonie wyczekiwanego Stalkera. Możecie już zerknąć na wymagania sprzętowe STALKER 2, aby sprawdzić, czy wasz komputer będzie gotowy na rozgrywkę. Niestety mamy złe wiadomości dla graczy, którzy liczyli na to, że premiera STALKER-a 2 będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. Oficjalnie data premiery gry została przesunięta. Twórcy pokazują jednak, że jest na co czekać. Gra doczekała się nowego trailera, na którym wygląda zjawiskowo.

Spis treści:

STALKER 2 - premiera i wymagania sprzętowe
Tak ma prezentować się S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

Wymagania sprzętowe STALKER 2

STALKER 2 to kontynuacja świetnej gry na PC wydanej w 2007 roku. Podobnie jak poprzednik, jest to połączenie gry FPS, immersive sima oraz survival horroru, ale tym razem w otwartym świecie. Fabuła ponownie rozegra się na terenie Zony – obszaru wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych w historii jest nieco podkoloryzowane na potrzeby gry, dzięki czemu możemy spodziewać się gęstego klimatu oraz wielu ciekawych i wzbudzających grozę przeciwników.

S.T.A.L.K.E.R. 2 ma być dostępny w polskiej wersji językowej (napisy) z dźwiękiem angielskim lub ukraińskim. W planach były też głosy w języku rosyjskim, ale zostały usunięte. Zastanawiasz się, jaki komputer gamingowy/jaki laptop do gier poradzi sobie z nowym STALKER-em?

Jeśli chodzi o grę STALKER 2, wymagania sprzętowe nie są szczególnie wygórowane. Poradzi sobie z nimi nawet czteroletni sprzęt.

Minimalne wymagania STALKER 2:

 • System operacyjny: Windows 10/11
 • Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K
 • Pamięć: 8 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

Zalecane wymagania STALKER 2:

 • System operacyjny: Windows 10/11
 • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K
 • Pamięć: 16 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
 • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

STALKER 2 – kiedy premiera?

Bardzo długo żyliśmy nadzieją, że w STALKER-a 2 zagramy jeszcze w tym roku. Zapewniało o tym studio GSC Game World i potwierdzały to trailery. Wciąż jednak pozostawało echo plotek, zgodnie z którymi – rzekomo ze względu na wysoką rotację pracowników – premiera tego tytułu zostanie jednak przesunięta. I w trakcie targów gamescom 2023 obawy te zostały potwierdzone.

Otrzymaliśmy oficjalną informację, że STALKER 2 ukaże się na rynku dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku.

Kiedy konkretnie? Tego powinniśmy dowiedzieć się wkrótce. Już teraz wiemy za to, że na premierę gra będzie dostępna na PC oraz Xboksie Series X/S. Posiadacze PlayStation najprawdopodobniej będą musieli obejść się smakiem przynajmniej w pierwszych miesiącach, o ile nie w ogóle.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, gdy jesteśmy świadkami przesunięcia premiery STALKER-a 2. Tytuł został zapowiedziany w 2018 roku i opóźniano go już kilkukrotnie, między innymi ze względu na wojnę w Ukrainie.

Zwiastun STALKER 2: Heart of Chornobyl

Twórcy STALKER-a 2 przygotowali nowy zwiastun. To typowa, dobrze zmontowana mieszanka prezentująca skrawki fabuły oraz rozgrywki. Możemy zerknąć również na to, jak prezentuje się kwestia zarządzania ekwipunkiem i przeszukiwania zwłok. Fragmenty przedstawiające likwidowanie przeciwników za pomocą strzelby przywodzą na myśl pierwszą część – fani pierwowzoru powinni być więc zadowoleni.

Niektórzy mogą poczuć się zawiedzeni tym, że zwiastun zrealizowany został w języku angielskim. Ponadto momentami widać, że gra wymaga jeszcze poprawek optymalizacji, bo widoczne są gdzieniegdzie spadki animacji. Nie zmienia to jednak faktu, że STALKER 2: Heart of Chornobyl prezentuje się co najmniej dobrze. Fani mają z pewnością na co czekać. Nowy zwiastun to też potwierdzenie ze strony twórców, że ich gra ukaże się w tym roku.

Rozgrywka w Heart of Chornobyl

Do naszej dyspozycji ma zostać oddany jeden z największych światów w grach wideo. Znajdą się w nim zarówno zalesione tereny, jak i zrujnowane miasta. Charakter tego miejsca ma wymuszać na graczu ciągłą uwagę – czyhać będzie na niego wiele niebezpieczeństw (od mutantów aż po różnorakie anomalie). Z pomocą przyjdzie mu jednak rozbudowane uzbrojenie (ponad 30 rodzajów broni), a także gadżety czy artefakty. Całość powstaje na silniku Unreal Engine 5, więc możemy liczyć na oprawę graficzną najwyższej jakości.

Nowy gameplay – aktualizacja 25.08.23

Wybrani szczęśliwcy mogli zobaczyć, jak tytuł prezentuje się w akcji na targach gamescom 2023. Rzecz jasna nie wszystkie osoby wyczekujące premiery miały możliwość odwiedzenia niemieckiej Kolonii pod koniec sierpnia. Na pocieszenie otrzymały one półtoraminutowy zwiastun, w którym znalazły się fragmenty rozgrywki. W materiale króluje akcja, lecz nie zabrakło też paru spokojniejszych scen. 

Całość wygląda ładnie, lecz pojawiają się głosy, że to, co zostało zaprezentowane, nie ma do końca klimatu, do jakiego przyzwyczaiły nas poprzednie odsłony popularnej serii. Może być to jednak skutek wykorzystania angielskiego dubbingu lub też po prostu zaburzonego balansu między scenami pełnymi akcji a tymi względnie spokojnymi. Niewykluczone też, że jest to swego rodzaju chwyt reklamowy, mający przyciągnąć do gry jak największą liczbę graczy, a sam tytuł będzie już wyglądał nieco inaczej – bardziej w stylu tego, do czego zdążyli się już przyzwyczaić miłośnicy STALKER-a. Nie musicie jednak bazować na cudzych reakcjach. Obejrzyjcie poniższy zwiastun sami i wyciągnijcie własne wnioski.

STALKER 2 – edycje kolekcjonerskie, ceny i pre-order

Na grę można składać zamówienia przedpremierowe. Dostępne są trzy rodzaje cyfrowego wydania (Standard, Limited oraz Deluxe) i cztery edycje fizyczne (Standard, Limited, Collector’s i Ultimate).

Jeśli chodzi o edycje cyfrowe, to:

 • Cena STALKER 2 w wersji Standardowej wynosi 199,99 zł.
 • Cena STALKER 2 w wersji Deluxe to 259,99 zł. W tej rozbudowanej wersji zyskamy dostęp do dodatkowej misji, cyfrowego albumu, oficjalnej ścieżki dźwiękowej oraz kilku przedmiotów kosmetycznych dla broni i ubioru postaci.
 • Cena STALKER 2 w wersji Ultimate to 349,99 zł. Tutaj otrzymamy dodatkowo dwa rozszerzenia fabularne i przepustkę sezonową (czyli dostęp do wszystkich przyszłych nowości).

Edycja limitowana wydania fizycznego kosztować ma około 350 zł i zawierać w sobie m.in. plakat, naszywki, mapę Zony czy steelbook. Kolekcjonerska edycja to już koszt około 880 zł. W niej znajduje się dodatkowo figurka stalkera i album. Natomiast w cenie około 1 600 zł otrzymujemy dodatkowo plecak czy wyjątkowy pojemnik.

STALKER 2 - edycja kolekcjonerska
Najbogatsze wydanie fizyczne STALKER-a 2.
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (12 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO