STALKER 2 – premiera w 2025? Twórcy dementują plotki

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
STALKER 2 – premiera w 2025? Twórcy dementują plotki

STALKER 2 to kontynuacja świetnej gry na PC wydanej w 2007 roku. Podobnie jak poprzednik, jest to połączenie FPS-a, immersive sima oraz survival horroru, ale tym razem w otwartym świecie. Fabuła ponownie rozegra się na terenie Zony – obszaru wokół elektrowni nuklearnej w Czarnobylu. Miejsce jednej z największych katastrof ekologicznych w historii jest nieco podkoloryzowane na potrzeby gry, dzięki czemu możemy spodziewać się gęstego klimatu oraz wielu ciekawych i wzbudzających grozę przeciwników.

Spis treści:

Rozgrywka w STALKER 2: Heart of Chornobyl

Do naszej dyspozycji ma zostać oddany jeden z największych światów w grach wideo. Znajdą się w nim zarówno zalesione tereny, jak i zrujnowane miasta. Charakter świata ma wymuszać na graczu ciągłą uwagę – czyhać będzie na niego wiele niebezpieczeństw (od mutantów aż po różnorakie anomalie). Z pomocą przyjdzie mu jednak rozbudowane uzbrojenie (ponad 30 rodzajów broni), a także gadżety czy artefakty. Całość powstaje na silniku Unreal Engine 5, więc możemy liczyć na oprawę graficzną najwyższej jakości.

STALKER 2 – premiera i plotki z nią związane

STALKER 2 nie ma niestety lekko. Nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że twórcy zmagają się z wieloma trudnościami. Deweloperskie piekło może przyczynić się do poważnej obsuwy i sprawić, że gra pojawi się nie w 2023 roku, a dopiero w 2024 albo nawet w 2025 roku. Informacje dotarły do świata za sprawą Witalija Kazunowa. Redaktor serwisu iXBT skontaktował się z byłymi i obecnymi pracownikami studia i swoją wiedzą podzielił się na poniższym filmie – fragment dotyczący gry znajdziecie w 52 minucie.

Deweloperzy z GSC Game World mieli mu powiedzieć, że od ataku Rosji na Ukrainę produkcja przebiega w trudnych warunkach. Przeniesienie zespołu do Czech jeszcze bardziej spowolniło prace nad grą, choćby z uwagi na dużą rotację pracowników. Ze studia odeszło podobno wielu kluczowych twórców, którzy zostali zastąpieni przez nowych, mających odmienny pomysł na STALKER-a 2. Z tego też powodu wiele elementów gry (w tym całe lokacje) jest tworzonych od nowa.

Efekt jest taki, że gra daleka jest od stanu, w którym da się ją przejść od początku do końca. W pełni gotowy ma być jedynie pierwszy rozdział. Dlatego możliwe jest, że wydawca zdecyduje się na udostępnienie Serca Czarnobyla we wczesnym dostępie. To pozwoliłoby deweloperom na ciągłe doskonalenie i korzystanie ze wsparcia najwierniejszych fanów.

STALKER 2 - premiera
Tak ma prezentować się S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

W tym miejscu warto przypomnieć, że gra miała pierwotnie pojawić się w kwietniu tego roku. Data premiery została jednak przesunięta na grudzień, a ostatecznie oznajmiono, że debiut nastąpi dopiero w przyszłym roku – już bez konkretnego terminu.

Twórcy STALKER-a 2 dementują plotki o przesunięciu premiery

Na wieści przekazywane przez redaktora serwisu iXBT zwrócił uwagę Tom Henderson, który opublikował wiadomość na stronie Insider Gaming. Na to z kolei zareagowali twórcy, wydając oficjalne oświadczenie.

Twórcy gry oznajmili w powyższym oświadczeniu, że premiera STALKER 2 nie została ponownie przesunięta i pojawi się w 2023 roku, tak jak zostało zapowiedziane podczas pokazu Microsoftu na E3 tego lata.

To pocieszająca informacja, która daje nadzieję na to, że z drugim STALKER-em jest lepiej, niż może się wydawać. Pozostaje więc czekać do przyszłego roku, kiedy gra rzekomo pojawi się na PC, PlayStation 5 i Xbox Series X/S. Ma być też ona dostępna od dnia premiery w ramach usługi Xbox Game Pass.

STALKER 2 – wymagania sprzętowe

Zastanawiasz się, jaki komputer gamingowy/jaki laptop do gier poradzi sobie z nowym STALKER-em? Jeśli chodzi o grę STALKER 2, wymagania sprzętowe prezentują się one następująco:

Minimalne wymagania STALKER 2:

  • System operacyjny: Windows 10/11
  • Procesor: AMD Ryzen 5 1600X / Intel Core i5-7600K
  • Pamięć: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
  • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

Zalecane wymagania STALKER 2:

  • System operacyjny: Windows 10/11
  • Procesor: AMD Ryzen 7 3700X / Intel Core i7-9700K
  • Pamięć: 16 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB / NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
  • Miejsce na dysku: 150 GB SSD

S.T.A.L.K.E.R. 2 ma być dostępny w polskiej wersji językowej (napisy) z dźwiękiem angielskim lub ukraińskim. W planach były też głosy w języku rosyjskim, ale zostały usunięte.

STALKER 2 – edycje kolekcjonerskie, ceny i pre-order

Na grę można składać zamówienia przedpremierowe. Dostępne są trzy rodzaje cyfrowego wydania (Standard, Limited oraz Deluxe) i cztery edycje fizyczne (Standard, Limited, Collector’s i Ultimate).

STALKER 2 - edycja kolekcjonerska
Najbogatsze wydanie fizyczne STALKER-a 2.

Jeśli chodzi o edycje cyfrowe, to zamawiając rozbudowaną edycję za 259,99 zł, zyskamy dostęp do dodatkowej misji, cyfrowego albumu, oficjalnej ścieżki dźwiękowej oraz kilku przedmiotów kosmetycznych dla broni i ubioru postaci. Wydając 349,99 zł otrzymamy dodatkowo dwa rozszerzenia fabularne i przepustkę sezonową (czyli dostęp do wszystkich przyszłych nowości).

Edycja limitowana wydania fizycznego kosztować ma około 350 zł i zawierać w sobie m.in. plakat, naszywki, mapę Zony czy steelbook. Kolekcjonerska edycja to już koszt około 880 zł. W niej znajduje się dodatkowo figurka stalkera i album. Natomiast w cenie około 1 600 zł otrzymujemy dodatkowo plecak czy wyjątkowy pojemnik.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO