Najlepsze mody do Skyrim – TOP 10

| autor: Adrian Werner | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze mody do Skyrim – TOP 10

The Elder Scrolls V: Skyrim pozostaje jednym z najpopularniejszych RPG-ów na rynku. Częściowo jest to zasługą niezliczonych reedycji gry, ale na PC stałe zainteresowanie podtrzymują mody do Skyrim. Studio Bethesda udostępniło potężne narzędzia moderskie, które fani chętnie wykorzystują do zmieniania i rozbudowywania produkcji.

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji pobawić się modyfikacjami do tej gry, to niniejszy artykuł będzie dla Was dobrym punktem startowym. Opisujemy w nim najlepsze mody do Skyrima – to lista TOP 10 modyfikacji, którymi szczególnie warto się zainteresować. Ponadto wyjaśniamy tu, jak pobrać mody do Skyrima. Warto dodać, że tekst prezentuje paczki modów do Skyrim Special Edition, gdyż ta wersja jest obecnie najłatwiejsza do kupienia. Wciąż istnieją mody działające tylko w starszych wydaniach (np. w Skyrim Legendary Edition), jednak najważniejsze projekty doczekały się konwersji na Special Edition i to na nich koncentruje się ten artykuł.


Spis treści:


Najlepsze mody do Skyrim

Skyrim Script Extender

Przygodę pt. „Skyrim mody” należy zacząć od zainstalowania Skyrim Script Extender. Znacznie rozszerza on możliwości tworzenia nowych skryptów w grze, pozwalając moderom na rzeczy, które wcześniej nie były możliwe.

Jeśli tylko gracie, to ten opis niewiele Wam powie, ale nic nie szkodzi. Musicie jedynie wiedzieć, że Skyrim Script Extender jest projektem, którego wymaga do działania większość najbardziej zaawansowanych modyfikacji do przeboju studia Bethesda. Instalacja tego moda jest odrobinę inna niż w przypadku standardowych modyfikacji. Po pobraniu Script Extender wypakujcie archiwum do folderu z grą. Potem uruchomcie plik skse64_loader.exe.

Unofficial Skyrim Special Edition Patch

Studio Bethesda zapracowało sobie na opinię zespołu, którego gry pozostawiają wiele do życzenia pod względem technicznym. Jednym z przykładów na to jest właśnie piąta odsłona serii The Elder Scrolls – pomimo masy patchów i kilku reedycji wciąż mająca sporo błędów. Na szczęście z pomocą przychodzą tu mody do Skyrima.  

Zgodnie z tytułem, Unofficial Skyrim Special Edition Patch pełni rolę nieoficjalnego patcha. Naprawia on praktycznie wszystkie problemy, jakie pozostały w grze po wszystkich oficjalnych aktualizacjach od Bethesdy. Nie ogranicza się to tylko do błędów technicznych. Mod usuwa również masę innych niedoróbek, jak np. niewłaściwe modele postaci.

SkyUI

W Skyrim mody reprezentuje SkyUI.
Żadna lista prezentująca ciekawe mody do Skyrim nie może się obejść bez SkyUI.

Również interfejs gry pozostawia sporo do życzenia. To dlatego najlepsze mody do Skyrima wymagają wspomnienia o SkyUI. Modyfikacja ta ulepsza interfejs produkcji – sprawia, że staje się on znacznie bardziej dopasowany do zabawy myszką i klawiaturą na monitorach z wysoką rozdzielczością. Wszystkie okna i menusy zyskują na przejrzystości oraz funkcjonalności. Dodano także masę dodatkowych opcji (np. sortowania obiektów) oraz informacji.

Skyrim 202X

Mody do Skyrim - Skyrim 202X.
Mody graficzne do Skyrima upiększają grę, a żaden z nich nie robi tego tak skutecznie jak Skyrim 202X.

Po usunięciu błędów i poprawieniu interfejsu czas na przyjrzenie się odrębnej kategorii, jaką stanowią dedykowane Skyrimowi mody graficzne. Najpopularniejszym projektem tego typu jest Skyrim 202X. Wystarczy zauważyć, że do tej pory w serwisie Nexus ten mod został pobrany ponad 16 milionów razy.

Skyrim 202X ulepsza tekstury takich elementów gry, jak miasta, lochy, zbroje czy krajobrazy. Nowe wersje obiektów wykonano w rozdzielczości 8K i oferują one znacznie wyższy poziom detali, ale z zachowaniem oryginalnego stylu. Rezultat jest spektakularny – z modem Skyrim 202X gra zyskuje na jakości, a eksploracja wirtualnego świata staje się jeszcze większą przyjemnością.

Static Mesh Improvement Mod (SMIM)

Skyrim 202X jest świetne, ale grafika nie składa się tylko z tekstur. Dlatego jeśli chcecie, aby gra wypiękniała, to powinniście sięgnąć także po Static Mesh Improvement Mod.

Projekt ten ulepsza modele statycznych obiektów w grze. Różnica jest ogromna. Dzięki Static Mesh Improvement Mod pożegnacie kanciaste liny i znaki drogowe, kwadratowe meble i przedmioty czy płaskie drzewa. Wiele elementów 2D zostało także zastąpionych trójwymiarowymi (np. łańcuchy). W sumie ulepszono w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy obiektów w wirtualnym świecie. Jeśli interesują Was, jako fanów Skyrima, mody graficzne, to Static Mesh Improvement Mod z pewnością powinien trafić na Wasze komputery.

Total Character Makeover

Najlepsze mody do Skyrim - Total Character Makeover
Total Character Makeover musiał się znaleźć na liście najlepszych modów do Skyrima. Dzięki niemu postacie przestają straszyć paskudnymi twarzami.

Kategoria „Mody graficzne do Skyrim” dobiega końca. Ostatnią tego rodzaju modyfikacją, którą chcemy Wam polecić, jest Total Character Makeover. Przedstawiany projekt zbiera najlepsze paczki modów do Skyrima, ulepszające wygląd postaci niezależnych w grze. Dzięki niemu twarze stają się bardziej naturalne, ubrania lepiej dopasowane, a tekstury mniej rozmazane. Zmieniono praktycznie każdą część ciała NPC-ów i produkcja zdecydowanie na tym zyskuje.

Ordinator – Perks of Skyrim

Skyrim mody - Ordinator
Ordinator – Perks of Skyrim urozmaica rozgrywkę poprzez rozbudowę rozwoju postaci

System rozwoju w Skyrimie też mógłby być lepszy. Jak zwykle na ratunek ruszyli fani. Dla osób bawiących się dłużej w RPG-u Bethesdy jedną z pozycji praktycznie obowiązkowych jest mod Ordinator – Perks of Skyrim, rozbudowujący drzewka rozwoju bohatera

Niektóre dodane zdolności oferują jedynie modyfikację statystyk, za to inne wprowadzają zupełnie nowe mechaniki. Dzięki temu modowi system rozwoju zyskuje masę głębi, a postacie graczy stają się bardziej zróżnicowane. Można je też lepiej dopasować do własnego stylu rozgrywki.

Legacy of the Dragonborn

Mody do Skyrim - Legacy of the Dragonborn.
W odpowiedzi na pytanie o najlepsze mody do Skyrima trzeba zawrzeć Legacy of the Dragonborn. Modyfikacja wprowadza do gry wiele nowych przygód

Omówiliśmy już najlepsze mody graficzne do Skyrima oraz projekty ulepszające grę. Czas przejść do modyfikacji z nowymi przygodami.

Jednym z najważniejszych tego typu modów jest Legacy of the Dragonborn. Bardziej przypomina on oficjalny dodatek niż fanowską produkcję. Modyfikacja dodaje setki nowych przedmiotów, lokacji i mechanik (jak np. opcję założenia własnej Gildii Odkrywców i zarządzania nią) oraz wprowadza dodatkowe przygody. Nie jest to jednak odrębna historia –  całość opracowano tak, aby wzbogacała podstawową kampanię, czyniąc ją obszerniejszą i bardziej zróżnicowaną.

Falskaar

Najciekawsze mody Skyrim - Falskaar
Jeśli macie ochotę eksplorować nowe ziemie w Skyrimie, to Falskaar powinien spełnić Wasze oczekiwania

Jeśli szukacie nowej krainy do eksploracji, doskonałą propozycją będzie Falskaar. We wspomnianym modzie trafiamy na ziemie zamieszkane przez Nordów i bierzemy udział w wielkiej intrydze, obracającej się wokół pradawnej przepowiedni. Poza pięknymi terenami Falskaar oferuje świetną kampanię z zadaniami zapewniającymi około 20 godzin dodatkowej zabawy.

Enderal: Forgotten Stories 

Listę godnych polecenia modów kończymy prawdziwym arcydziełem. Enderal: Forgotten Stories to nie tylko najbardziej ambitna modyfikacja do Skyrima, lecz także jeden z najlepszych fanowskich projektów w historii.

Enderal: Forgotten Stories przenosi akcję do nowego autorskiego świata i podmienia praktycznie wszystkie elementy gry. Otrzymujemy ogromną kampanię fabularną i znacznie zmodyfikowaną rozgrywkę. Mod oferuje również przerobiony system umiejętności z nowymi klasami oraz bardziej wymagającą mechanikę walki. Wprowadzono elementy survivalowe, a całość kładzie większy nacisk na fabułę niż podstawowy Skyrim. Do tego praktycznie wszystkie modele i tekstury są nowe.

W praktyce jest to po prostu świeżutkie, wielkie RPG dla pojedynczego gracza, które wypuszczono w formie moda. Całość zapewnia od 30 do nawet 100 godzin zabawy – zależnie od tego, jak wiele zadań pobocznych zechcecie ukończyć.

Dodatkową zaletą Enderala jest to, że przy jego instalacji nie musicie bawić się w żadne ręczne wypakowywanie plików czy korzystanie z managerów modów. Możecie pobrać go jak zwykły dodatek za pomocą platformy Steam.

Skąd pobierać mody do Skyrim?

Pewnie zastanawiacie się, jak pobierać mody do Skyrim. Ogólnie rzecz biorąc, liczą się dwa serwisy. Oficjalny portal to mods.bethesda.net. Jego zaletami są prosta obsługa oraz fakt, że znajdują się na nim także modyfikacje dla konsolowych wydań gry. Wada – dostępne tam mody są bardzo proste.

Aby pobawić się bardziej skomplikowanymi fanowskimi projektami, musicie udać się na łamy serwisu Nexus. To serce społeczności moderskiej, gdzie publikowana jest lwia część ciekawych modów do Skyrima.

Wgrywanie modów do Skyrim krok po kroku

Większość modów do Skyrima jest całkiem prosta do zainstalowania. W przypadku pobierania modyfikacji z serwisu Bethesdy odbywa się to automatycznie. Wystarczy, że na stronie mods.bethesda.net będziecie zalogowani na swoim koncie i na stronie moda klikniecie „DODAJ DO BIBLIOTEKI”.

Jeśli chcecie skorzystać z projektów dostępnych w serwisie Nexus, to proces ich instalacji jest trochę dłuższy. Poniżej znajdziecie instrukcję, jak w tym przypadku pobrać i zainstalować mody do Skyrima.

  • Pobierzcie mod z Nexusa, klikając na stronie „Download:MANUAL”
  • Pobrany plik będzie miał formę archiwum. Wypakujcie zawartość do folderu „Data” w miejscu zainstalowania gry. Najczęściej jest to C:\Pliki programów (x86)\Steam\SteamApps\common\Skyrim\Data lub C:\Program Files (x86)\Steam\SteamApps\common\Skyrim\Data
  • Na koniec aktywujcie mody w launcherze gry

Jak instalować mody do Skyrim przy użyciu Nexus Mod Managera?

Jeśli nie chcecie bawić się w ręczne instalowanie modów, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z programu Vortex (dawniej znanego jako Nexus Mod Manager). Wystarczy założyć darmowe konto na Nexusie, zainstalować aplikację, a potem na stronie Nexus na karcie interesującej Was modyfikacji wybrać: „Download:VORTEX” (pod warunkiem, że projekt wspiera tę opcję – jeśli nie, to pozostaje Wam ręczna instalacja opisana w poprzednim punkcie). Wasza przeglądarka zapyta, czy otworzyć link za pomocą pobranego programu. Wyraźcie na to zgodę, a aplikacja całą resztę zrobi już za Was. 

Najlepsze mody do Skyrim – podsumowanie

Skyrim w dniu premiery był świetną grą RPG, a dzięki modom stał się produkcją ponadczasową. Przez ponad dekadę fani w pocie czoła naprawiali jego błędy, ulepszali rozgrywkę i grafikę oraz rozbudowywali produkcję o nowe elementy. To również dlatego nawet dzisiaj na platformie Steam w przebój Bethesdy bawią się dziesiątki tysięcy graczy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was początkiem wspaniałej przygody z modyfikowaniem Skyrima. Naprawdę warto rozpocząć tę wyprawę, zwłaszcza jeśli samą grę – pozbawioną fanowskich projektów – znacie już jak własną kieszeń. Zaprezentowane tutaj ciekawe mody do Skyrima z pewnością sprawią, że zabawa będzie jeszcze lepsza.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Miłośnik gier komputerowych. Zaczynał od Commodore 64, a od ćwierć wieku jest szczęśliwie zakochany w PC. Uwielbia niszowe produkcje, ale nie pogardzi również wysokobudżetowym szlagierem, zwłaszcza jeśli może go modami dopasować do swoich preferencji.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO