Poczuj się jak Robert Makłowicz w tej modyfikacji do Skyrima

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Poczuj się jak Robert Makłowicz w tej modyfikacji do Skyrima

Społeczność fanów The Elder Scrolls V: Skyrim nie ustaje w wysiłkach mających na celu wzbogacenie tego RPG-a firmy Bethesda o nowe elementy oraz mechaniki za pomocą różnej maści modyfikacji. Jeden z najnowszych modów do Skyrim nosi nazwę Gourmet – A Cooking Overhaul. Jak nietrudno się domyślić, skupia się na jedzeniu i kulinariach. Dzięki niej można gotować niczym Robert Makłowicz.

Bardziej złożony system przygotowania potraw

Jak być może pamiętacie, w podstawowej wersji The Elder Scrolls V: Skyrim jedzenie sprowadzono przede wszystkim do roli regeneratora zdrowia. Omawiana modyfikacja nadaje poszczególnym potrawom nieco więcej cech. Ich spożywanie zapewnia bowiem premię do czasowej odnowy życia, wytrzymałości oraz energii magicznej. Jak czytamy w oficjalnym opisie moda stworzonym przez jednego z jego autorów, Simona Magusa: 

Mięso i gulasze zapewniają regenerację zdrowia; warzywa, zupy i chleb zapewniają regenerację wytrzymałości; a wypieki, desery i sery zapewniają regenerację magii. Wszystkie premie od jedzenia domyślnie trwają 20 minut i gracze mogą skorzystać ze wszystkich trzech premii jednocześnie”.

Im bardziej skomplikowana potrawa, tym lepsze efekty. Surowe pożywienie gwarantuje jedynie 10-procentowe premie do regeneracji. Natomiast przetworzone na specjalnych stołach do wytwarzania żywności, przypominających nieco te wykorzystywane chociażby do alchemii, oraz przy pomocy różnego typu garnków (z których część powstała na potrzeby modyfikacji) – od 25-50% w zależności od liczby wykorzystanych składników. Ponadto do gry trafiły specjalne książki kucharskie. Zapewniają one chociażby permanentne bonusy, na przykład do czasu trwania premii regeneracyjnej.

Master Chef Tamriel Edition. Brakuje tylko Magdy Gessler.

Jak już wspomnieliśmy, większość potraw dodawanych przez modyfikację Gournet gwarantuje premię do regeneracji tylko jednej statystyki. Jej twórcy przygotowali jednak swego rodzaju „superjedzenie” – tzw. Posiłek Domowy. Po jego zjedzeniu gracze mogą cieszyć się z „buffa” do odnowy zdrowia, wytrzymałości i magii. Niestety istnieje pewne ograniczenie, gdyż posiłek ten działa tylko raz dziennie.

Składniki wykorzystywane do gotowania w rzeczonym modzie można kupować u sprzedawców. Modderzy stworzyli również kilku nowych handlarzy, specjalizujących się przede wszystkim w jedzeniu. Ponadto karczmarze mają w swoim asortymencie gotowe potrawy o różnym stopniu złożoności, zatem jeśli nie mamy do końca ochoty na bawienie się w kucharza, to jest to rozwiązanie tego problemu.

Alkohol i inne używki

To jednak nie wszystko. Modyfikacja Gournet bierze także na warsztat alkohol i narkotyki. Po wykorzystaniu któregoś z typów tej pierwszej używki gracze mogą liczyć na długotrwałe wzmocnienie jednej z dwóch statystyk: Wytrzymałości lub Magii. Konsekwencją tego jest jednak osłabienie przeciwnej. Trzeba zatem brać to pod uwagę przed spożyciem.

Robert Makłowicz ze swoimi kulinarnymi podróżami trafił tym razem do świata Skyrima.

W podobny sposób działają narkotyki, lecz wpływają one na wszystkie trzy statystyki (podnoszą jedną, a osłabiają dwie pozostałe). Dodatkowo istnieje 25% szans na uzależnienie od danego specyfiku. Jeśli tak się stanie, otrzymamy kary do prędkości regeneracji wytrzymałości i energii magicznej (tym większe, im bardziej zaawansowany poziom nałogu).

Szansa na rozwój

Jeśli zatem poszukujecie sposobów na jeszcze większe pogłębienie doświadczenia płynącego z obcowania z The Elder Scrolls V: Skyrim oraz chcecie poczuć się niczym Robert Makłowicz świata fantasy, który odkrywa różne smaki i oddaje się pasji gotowania, to modyfikacja Gourmet – A Cooking Overhaul powinna przypaść Wam do gustu. A należy raz jeszcze zaznaczyć, że jest to całkiem świeża rzecz. Istnieje zatem szansa, że z czasem pojawią się w niej również nowe elementy. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak śledzić ten projekt i oddawać się kulinarnym przyjemnościom.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO