Seria The Sims – dlaczego Simsy są nadal tak popularne?

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Seria The Sims – dlaczego Simsy są nadal tak popularne?

Seria The Sims zdecydowanie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w historii. To kultowa gra, która nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. W ostatnim czasie fani Simsów są mocno rozpieszczani. Po pierwsze, premiera The Sims 5 w końcu do czekała się oficjalnej zapowiedzi. Po drugie, aktualnie każdy może zagrać w The Sims 4 za darmo, ponieważ gra udostępniona została w modelu free to play. Z tej okazji, że Simsy są obecnie na fali popularności, wymieniamy najważniejsze atuty Simsów, które złożyły się na sukces, jaki osiągnęła seria The Sims. Zebraliśmy także wszystkie gry Sims w jednym miejscu.

Fenomen gier The Sims

Seria The Sims charakteryzuje się przede wszystkim oryginalnym i uniwersalnym światem, w którym bohaterowie komunikują się w języku Simlish, bazującym między innymi na takich językach jak ukraiński, francuski czy estoński. Występuje w nim zaledwie kilkaset słów, które głównie są reakcjami na pojedyncze wydarzenia lub są opisem uczuć sima.

W ciągu 20 lat stworzono ponad 1,6 miliardów Simsów, jak wynika z danych udostępnionych przez EA. Dla wielu graczy The Sims jest po prostu pasją, którą się chwalą w sieciowej galerii, tworząc piękne budowle lub wymieniając opinie.

The Sims 4 Star Wars: Wyprawa na Batuu
The Sims 4 Star Wars: Wyprawa na Batuu

Prosty i zarazem wciągający cel gry

Gra nie posiada żadnego konkretnego celu, a jej głównym zadaniem jest kontrolowanie życia wykreowanego Sima. Można im organizować wolny czas, pomagać w osiąganiu życiowych celów lub zdobywaniu nowych umiejętności. Oczywiście trzeba także zadbać o ich potrzeby, bo obniżony nastrój Sima sprawia, że nie ma on ochoty na żadne rozrywki, czy chociażby rozmowy z innymi Simami.

Ogromne zainteresowanie grą

The Sims znajduje się w dziesiątce najlepiej sprzedających się serii gier wszech czasów. Cztery części wraz z dodatkami zostały docenione przez ponad 200 milionów graczy. Każda kolejna część zbierała ponadto pozytywne recenzje, a średnie oceny wynosiły 92, 80, 86, 70 (w 100-stopniowej skali).

Dopracowana seria i ciekawe dodatki

Każda z części Simsów, a także ich dodatki, gwarantowały różne urozmaicenia, dodając nowe elementy ubioru, wystroju wnętrz lub opcji rozrywki, często inspirując się tradycjami z różnych regionów świata, ale nie tylko. Rozszerzenia oferują również grywalne światy. Można zwiedzić dżunglę lub wybrać się na polinezyjską wyspę Sulani. Ciekawym celem wyprawy może być również Batuu, w dodatku The Sims 4 Star Wars: Wyprawa na Batuu.

Obecnie najpopularniejsze są dodatki do „czwórki”:
Najlepsze dodatki do The Sims 4
Najlepsze dodatki doThe Sims 4

Seria The Sims – która odsłona jest najlepsza?

Obecnie do serii gier The Sims należą 4 gry, ale z niecierpliwością wyczekujemy 5 odsłony:

The Sims

Pierwsza część Simsów została wydana 21 lat temu. W Polsce miała premierę 2 marca 2000 roku. Dwa lata później została okrzyknięta najlepiej sprzedającą się w historii grą na PC. Grali w nią właściwie wszyscy, a wielkie zainteresowanie tytułem sprawiło, że powstały jego kolejne, ulepszone części. Do pierwszej części pojawiło się kilka dodatków, między innymi Randki, Światowe Życie oraz Zwierzaki i Wakacje. Poszerzało to możliwości wychodzenia z domu na miasto lub wyjechania na wypoczynek w kilku różnych lokalizacjach.

The Sims
The Sims

The Sims 2

The Sims 2 zadebiutowało we wrześniu w 2004 roku i przenosiło rozrywkę na wyższy poziom, dzięki rozbudowanemu interfejsowi, lepszej grafice oraz dodatkowym opcjom, takim jak określenie wieku Sima. Tutaj również pojawiły się ciekawe dodatki, jak chociażby możliwość wysłania swoich Simów na studia. Jedno z rozszerzeń wprowadziło także pory roku z charakterystycznymi dla nich zjawiskami.

Seria The Sims: The Sims 2
The Sims 2

The Sims 3

Kolejna, trzecia część pojawiła się w Polsce w połowie 2009 roku i główną zmianą, jaka zaszła w jest otwarty świat w grze. Simy mogą się swobodnie przemieszczać poza swoim domem. Usunięto obawy i pragnienia i zastąpiono je chwilowymi potrzebami, za które otrzymać można punkty szczęścia życiowego. Wśród dodatków warto wymienić chociażby Skok w przyszłość, gdzie Sim może przenieść się do futurystycznego miasta.

Seria The Sims: The Sims 3
The Sims 3

The Sims 4

Ostatnia, wydana do tej pory część serii to The Sims 4. Simy otrzymały możliwość przeżywania różnych emocji, które wpływają na rozwój postaci. Istotną zmianą jest także brak otwartego świata, z którego zrezygnowali twórcy. Wszystkie dodatki do The Sims 4 lub akcesoria do gry można pobierać ze sklepu Origin. Dostępnych jest 12 dodatków, wśród których wymienić warto chociażby Wiejską Sielankę, w której można hodować zwierzaki i cieszyć się życiem na wsi. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, The Sims 4 w podstawowej wersji jest już dostępne za darmo.

Seria The Sims: The Sims 4
The Sims 4

Zapowiedź piątej odsłony Simsów

Podczas wydarzenia Behind The Sims Summit oficjalnie zapowiedziano Project Rene, który uznawany jest przez większość fanów za piątą część The Sims. Miłośnicy serii The Sims po 7 latach od premiery „czwartej” części doczekali się w końcu pierwszej zapowiedzi kolejnej odsłony.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO