Saints Row przypomina ekipę studentów z TikToka, a nie gangsterów

| autor: Dariusz Matusiak |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Saints Row przypomina ekipę studentów z TikToka, a nie gangsterów

Seria Saints Row jest na rynku już od 16 lat, a teraz w końcu doczekaliśmy się jej piątej, pełnoprawnej odsłony. Jeśli pominąć dodatki i remastery, to od premiery czwartej części upłynęła już niemal dekada. Czy zatem warto było czekać?

Spis treści:

Saints Row – co przekonało graczy do tej serii?

Saints Row od zawsze było takim ubogim kuzynem serii Grand Theft Auto. Tutaj również rozgrywka polega na budowaniu swojego gangsterskiego imperium w otwartym świecie, gdzie mamy mnóstwo swobody i dostęp do wszelkiego rodzaju narzędzi totalnej demolki.

Tyle że cykl Saints Row to jednocześnie nie ten sam rozmach, co GTA, nie ta jakość i mniejsza dbałość o detale. Od tych wszystkich braków twórcy odwracali naszą uwagę absurdalnymi pomysłami w kwestii fabuły, humoru czy swobodnego podejścia do wszelkich norm obyczajowych. To właśnie tutaj przechodnie chadzali po mieście przebrani za zwierzęta, gangsterzy gonili się z kosmitami z bronią przypominająca „zabawki” ze sklepów dla dorosłych, puszczając przy tym soczyste wiązanki – odpustowy kicz mieszał się z psychodelią i papką z filmów akcji klasy B. Dzięki temu nawet przy słabszej jakości wykonania seria zdobyła rzeszę oddanych fanów. Co z tego zostało w najnowszym Saints Row? Sporo, jednak bez dawnej kwintesencji serii.

Nowa gra jest o wiele bardziej „grzeczna” i pozbawiona kontrowersji, które w dzisiejszych realiach mogłyby kogoś oburzyć.

Nie ma już nieprzyzwoitych gadżetów, kosmitów i prawdopodobnie nawet możliwości grania w przebraniu muszli klozetowej. Zostało za to sporo kiczowatej fabuły i dialogów oraz oprawa graficzna rodem z początków ery PS4. Ale jest też dająca frajdę demolka, kapitalna ścieżka dźwiękowa, dużo swobody i bardzo zróżnicowane misje, które ostatecznie dają wiele powodów, by spędzić z nowymi Świętymi trochę czasu.

Recenzja Saints Row
Ekipa Świętych z Saints Row przypomina studentów z TikToka, a nie gangsterów.

Fabularna papka

Grzeczniejszą formułę nowej gry po części tłumaczy fakt, że jest to prequel i w pewnym sensie również reboot całego cyklu, pokazujący nam, jak powstał gang Świętych i jak jego członkowie wspinali się na szczyt kryminalnego półświatka. Skoro więc w ostatnich odsłonach widzieliśmy szczyt absurdu, można się ewentualnie zgodzić, że początki były znacznie bardziej przyziemne. Naszych bohaterów poznajemy, gdy każdy z nich jest członkiem innego gangu w mieście Santo Ileso, ale nie przeszkadza im to przyjaźnić się i żyć razem w jednym mieszkaniu, niczym ekipa studentów.

Saints Row fabuła
Fabuła gry skupia się na początkach gangu.

Mimo gangsterskich powiązań nie wiedzie im się najlepiej. Brakuje pieniędzy nawet na podstawowe opłaty. Po paru niefortunnych wydarzeniach rodzi się więc ambitny plan, by zbudować własne kryminalne imperium pod szyldem Świętych i przejąć pełną kontrolę nad miastem. Tak zaczyna się szalona droga na gangsterskie szczyty, w której towarzyszymy czwórce przyjaciół bardziej przypominających gwiazdy TikToka niż członków mafii. Ogólnie historia jest więc mocno przerysowana, pełna słabych, męczących ucho dialogów, z niezbyt ciekawymi postaciami pobocznymi, jednak ma dobrą siłę napędową w postaci pomysłowych i zróżnicowanych misji głównych oraz ogromu aktywności w otwartym świecie.

Demolka na setki sposobów!

Trudno wymienić jednym tchem, co i ile dzieje się podczas zadań fabularnych! Strzelamy z wszelkich rodzajów broni palnej, walczymy wręcz, przepychamy się samochodami podczas pościgów na autostradzie, razimy z rakietnicy, leżąc na dachu pędzącego pojazdu. W jednej chwili robimy napad na pociąg, potem na muzeum, a później walczymy „na niby”, uczestnicząc w wielkim LARP-ie ze swoim klanem, ubrani w zbroje z tektury! Demolkę da się też robić, lecąc śmigłowcem uzbrojonym w rakiety, czołgiem, jest wingsuit do szybowania, a walki w zwarciu można zakończyć widowiskowym finisherem niczym w rasowej bijatyce.

Jest więc co robić, jest swoboda i ogromna frajda z totalnej rozwałki bez żadnych ograniczeń. Dobre wrażenie psuje jednak fakt, że te wszystkie mechaniki nie są zbyt dopracowane, nawet jeśli towarzyszy im prosty rozwój postaci i odblokowywanie różnych perków z nowymi umiejętnościami.  Zarówno strzelanie, jazda samochodem czy wszelkie animacje są nieco „drewniane” w porównaniu do innych, współczesnych gier. Czuć ich siermiężność, widać prostotę skryptów, choćby, gdy zawsze w tym samym miejscu wyskakuje ta sama liczba nierozgarniętych przeciwników albo policja wyrasta znikąd i zawsze wie, gdzie jesteśmy. Tylko jeśli już przymknęło się oko na oprawę graficzną, klimat gry i inne rzeczy, można zrobić to samo i przy mechanikach. Po prostu pasują do całości doświadczenia z nowym Saints Row.

Saints Row misje
Największe zalety gry to dynamiczna akcja i zróżnicowane misje.

A już zupełnie nie zwraca się uwagi na wady podczas zabawy w trybie kooperacji. Demolka mapy daje podwójną frajdę, gdy robi się ją razem z dobrym znajomym! Działanie na pokaz ułatwia niezwykle szczegółowy kreator postaci, gdzie tworzymy swojego unikatowego Świętego, decydując o jego sylwetce, twarzy, ubiorze, a nawet cenzurze części intymnych. W dodatku cały czas mamy pełny dostęp do swojego edytora z poziomu wirtualnego smartfona, gdzie zawsze można zmienić projekt oraz sprawdzić dopiero co odblokowane stroje. Równie drobiazgowe zmiany dostępne są przy samochodach oraz broni. Saints Row to rewia szalonej mody na całego w najbardziej niezwykłych sceneriach.

Mapa i aktywności poboczne

W grze z otwartym światem liczy się także mapa, która powinna być odpowiednio rozległa, wypełniona aktywnościami i tętniąca życiem. Tutaj w zasadzie się to udało, ale ponownie – nie bez zastrzeżeń. Santo Ileso to miasto położone gdzieś na pustynnych terenach Ameryki Północnej, utrzymane w bardzo meksykańskich klimatach. Ulice są odpowiednio zatłoczone, chodzą nawet piesi, choć oczywiście na przypadkowe interakcje z NPC-ami na poziomie GTA nie ma co liczyć.

Oprócz miasta podzielonego na kilka dzielnic jest też ogromna przestrzeni poza nim – wszędzie dominuje więc brunatno-pomarańczowa kolorystyka pustyni, co w połączeniu z dużym rozmiarem lokacji po pewnym czasie staje się nieco monotonne. Małym kontrastem jest tu centrum miasta z nowoczesną architekturą, jednak główne misje nie wysyłają nas tam zbyt często.

Saints Row mapa
Pośród licznych aktywności pobocznych każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Tutaj pomocne stają się aktywności poboczne i znajdźki, których jest mnóstwo i można dla nich swobodnie eksplorować dowolny rejon mapy. Niektóre z nich to dość dziwne pomysły, jak grzebanie w kubłach na śmieci. Inne są totalnie szalone, w stylu Saints Row, do czego zalicza się choćby inicjowanie wypadków, by wyłudzać odszkodowania. Wiele zadań dodatkowych staje się dostępnych dopiero wraz z rozwojem fabuły, gdy wykupujemy w mieście kolejne parcele z nowymi obiektami, co daje dodatkowe poczucie progresji i pogłębiania swoich wpływów. Są też mniej oczywiste, ukryte na mapie zadania, które wynagradzają nasza ciekawość podczas eksploracji.

Saints Row – wymagania sprzętowe PC 

Biorąc pod uwagę niezbyt ładną jak na dzisiejsze standardy, mało szczegółowa oprawę graficzną, Saints Row nie powinien mieć kłopotów z wydajnością, zwłaszcza przy rozdzielczości 1080p. I rzeczywiście tak jest. Gra całkiem dobrze sobie radzi w wersji PC, utrzymując 60 klatek na sekundę nawet w sytuacjach, gdy na ekranie dominują eksplozje. Niezłą wydajność zapowiadały zresztą oficjalne wymagania sprzętowe, które nie są zbyt wygórowane.

Minimalne wymagania sprzętowe (30 fps / 1080p):

  • Procesor: Intel Core i3-3240 / AMD Ryzen 3 1200
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Miejsce na dysku: 50 GB HDD
  • System: Windows 10 64-bit

Rekomendowane wymagania sprzętowe (60 fps / 1080p):

  • Procesor: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 5 1500X
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 570 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Miejsce na dysku: 50 GB HDD
  • System: Windows 10 64-bit

Wymagania dla jakości Ultra (60 fps / 4K):

  • Procesor: Intel Core i5-12600 / AMD Ryzen 7 5800X
  • Karta graficzna: 12 GB GeForce RTX 3080 Ti / Radeon RX 6800 XT lub lepsza
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Miejsce na dysku: 50 GB HDD
  • System: Windows 10 64-bit
Saints Row wymagania
Średnią oprawę graficzną czasem udaje się dobrze maskować.

Recenzja Saints Row – opinia i ocena gry

Przygoda z najnowszym Saints Row to więc cały wachlarz dość skrajnych doświadczeń – od dużej frajdy ze swobody i totalnej demolki czy świetnie dobranej muzyki po dość przeciętną jakość wykonania, taką sobie fabułę i błędy techniczne, których w recenzowanej wersji było sporo. Najwięksi fani będą musieli się również pogodzić z mocnym ugrzecznieniem stylu oraz z odejściem od tych najbardziej hardkorowych żartów i nawiązań.

Saints Row kreator postaci
Dawne szaleństwa i absurdy Saints Row wciąż można znaleźć w kreatorze postaci.

Saints Row jednak nadal jest udanym pastiszem filmów akcji i sandboxów. Jest też trochę takim odpowiednikiem disco-polo w gierkowym świecie. Nietrudno ponarzekać na styl, klimat, jakość wykonania, wszechobecny kicz, ale równocześnie, przy odrobinie pozytywnego nastawienia, można się tu naprawdę nieźle pobawić – niezależnie od gustu. Pozostaje tylko pytanie, czy bez takiej dawki kontrowersyjności i szalonych pomysłów to nadal stare, dobre Saints Row? Prawdę mówiąc, chyba już nie. Po tak długim okresie przerwy twórcy mieli jednak prawo do zmian i eksperymentów. Nowi gracze tego nie odczują, a fani? Tutaj każdy sam chyba będzie musiał się przekonać, na ile akceptuje nowy wizerunek Świętych.

Plusy Saints Row:

  • Pomysłowe, różnorodne misje fabularne.
  • Totalna swoboda w eksploracji i sposobach walki.
  • Odczuwalny progres i rozwój postaci.
  • Dużo aktywności pobocznych i znajdziek.
  • Dobrze dobrana ścieżka dźwiękowa w kilku stacjach radiowych z różnymi gatunkami.
  • Świetna zabawa w trybie kooperacji.

Minusy Saints Row:

  • Główne mechaniki, jak jazda i strzelanie są słabo wykonane.
  • Sporo błędów technicznych i źle działających skryptów.
  • Oprawa graficzna mocno odstaje od współczesnych standardów.
  • Taka sobie fabuła, bez zapadających w pamięć postaci.
  • Bardzo grzeczna i o wiele mniej szalona rozgrywka w porównaniu do poprzednich odsłon.

Ocena: 6.5/10

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Dariusz Matusiak
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. O grach i technologii pisze od 2014 roku. Fan ultrarealistycznych symulatorów i gier z klimatem. Miłośnik technicznych nowinek, urządzania swojego “minimal desk setup” i kotów.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO

Polecane produkty

TP-Link Archer A6
TP-Link Archer A6
Cena od 189,00zł
Logitech G Pro X
Logitech G Pro X
Cena od 499,00zł
California Access Boa CA-1731 USB RGB
California Access Boa CA-1731 USB RGB
Cena od 149,00zł
Komputronik Infinity X512 [N02]
Komputronik Infinity X512 [N02]
Cena od 5 890,00zł
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
Cena od 4 199,00zł
MSI G274QPF QD
MSI G274QPF QD
Cena od 1 999,00zł
Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon
Cena od 399,00zł
Razer Viper Ultimate
Razer Viper Ultimate
Cena od 649,00zł
Netgear RAX30-100EUS
Netgear RAX30-100EUS
Cena od 799,00zł
Logitech G213 Prodigy
Logitech G213 Prodigy
Cena od 199,00zł
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
Cena od 2 099,00zł
Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
Cena od 279,00zł
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
Cena od 999,00zł
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
Cena od 4 999,00zł
Razer Kraken V3 X
Razer Kraken V3 X
Cena od 369,00zł
SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
Cena od 309,00zł
Roccat Burst Core AIMO czarna
Roccat Burst Core AIMO czarna
Cena od 89,00zł
California Access Sunda CA1045
California Access Sunda CA1045
Cena od 69,00zł
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
Cena od 3 699,00zł
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
Cena od 649,00zł
ASUS RT-AX86S
ASUS RT-AX86S
Cena od 739,00zł
Komputronik Infinity X512 [S2]
Komputronik Infinity X512 [S2]
Cena od 5 390,00zł
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
Cena od 169,00zł
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
HyperX Cloud II Czerwone
HyperX Cloud II Czerwone
Cena od 349,00zł
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Cena od 3 299,00zł
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Cena od 3 499,00zł
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
ASUS TUF-AX5400
ASUS TUF-AX5400
Cena od 594,99zł