RX 7900 XTX z wydajnością na poziomie RTX 4090. Jest jednak pewien szczegół

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
RX 7900 XTX z wydajnością na poziomie RTX 4090. Jest jednak pewien szczegół

AMD, jako bezpośredni konkurent Nvidii, postanowiło nie wydawać karty, która stanie w szranki z topowym produktem „zielonych”. Celem producenta jest oferowanie sprzętu stworzonego z myślą o graczach, którzy poszukują wystarczająco dużej mocy przy możliwie najbardziej atrakcyjnej cenie. Firma jednocześnie nie chce tworzyć silniejszego sprzętu pożerającego energię tylko po to, aby móc udowodnić, że jest w stanie tego dokonać.

Jeden ze sprzętowych entuzjastów postanowił sprawdzić, czy AMD Radeon RX 7900 XTX mógłby konkurować wydajnością z najlepszą kartą konkurencji – Nvidia GeForce RTX 4090. Jak pokazuje jego eksperyment, jest to możliwe, ale w konkretnych warunkach.

RX 7900 XTX z wydajnością RTX 4090

Wspomnianym wyżej entuzjastą jest użytkownik Reddita o nicku jedi95. Jego celem było sprawdzenie, jak bardzo można zwiększyć wydajność RX-a 7900 XTX. Jak podaje w założonym przez siebie wątku, zdjęcie ograniczenia mocy pozwoliło na podkręcenie zegarów GPU do 3467 MHz – na przestrzeni całych testów Time Spy Extreme na stronie 3D Mark prędkość zegarów wynosiła 3333 MHz.

RX 7900 XTX z wydajnością RTX 4090
RX 7900 XTX w eksperymencie. Źródło: jedi95 na Reddicie

We wspomnianych testach karta graficzna AMD osiągnęła wynik na poziomie 19 137 punktów. Dla porównania – średnie wyniki RTX-a 4900 w tych samych testach wynoszą 19 508 punktów. Zmodyfikowany Asus TUF RX 7900 XTX użyty na potrzeby eksperymentu pochłaniał ogromne pokłady mocy, sięgające nawet 696 W. Wiązało się to oczywiście z użyciem odpowiedniego chłodzenia cieczą.

Z tak specjalistycznym chłodzeniem RX 7900 XTX może osiągnąć imponujące wyniki.
Z tak specjalistycznym chłodzeniem RX 7900 XTX może osiągnąć imponujące wyniki. Źródło: jedi95 na Reddicie

Cyberpunk 2077 uruchomiony z pomocą takiej karty i na ustawieniach Ultra przy rozdzielczości 1400p działał o 15% szybciej. Równie imponująco wypadło Call of Duty Warzone 2, osiągając wyniki o 17% lepsze przy wyżej wspomnianej rozdzielczości.

Cały eksperyment to oczywiście ciekawostka, która pokazuje, jak duży potencjał drzemie w kartach graficznych AMD. Jednakże producenci robią wszystko, aby maksymalnie ograniczyć współczynnik TDP. Niewielu graczy zdecyduje się na tak egzotyczne chłodzenie. Pozostaje liczyć, że kolejne karty „czerwonych” pokażą pazur w normalnych warunkach.

Karty graficzne Radeon RX 7900 XTX:


Karty graficzne GeForce RTX 4090:

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO