RTX 4070 Ti – nowa nazwa wycofanej karty graficznej Nvidia? Kiedy premiera?

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
RTX 4070 Ti – nowa nazwa wycofanej karty graficznej Nvidia? Kiedy premiera?

RTX 4070 Ti to prawdopodobnie powrót wycofanej karty graficznej. Niedawno Nvidia poinformowała, że rezygnuje z premiery karty graficznej RTX 4080 w wersji z 12 GB. Firma przyznała się do błędu, stwierdzając, że podobne nazewnictwo dwóch różnych kart faktycznie wprowadzało zamieszanie. Teraz wychodzi na to, że powróci ona pod inną nazwą, choć nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.

RTX 4070 Ti to powrót RTX 4080 12 GB?

Jak poinformował informator znany na Twitterze jako kopite7kimi, wycofana karta graficzna RTX 4080 nie zniknie z oferty Nvidii, a po prostu wróci pod inną nazwą, która ma teraz brzmieć RTX 4070 Ti. Użytkownicy serwisu społecznościowego są zgodni co do tego, że powinno być tak od początku. Wielu zresztą spodziewało się podobnego ruchu ze strony korporacji.

RTX 4070 Ti – premiera, specyfikacja, cena

Model karty noszący nową nazwę RTX 4070 Ti ma zostać ponownie zaprezentowany na początku przyszłego roku (w styczniu 2023). Można się spodziewać, że będzie posiadać taką samą specyfikację, jak wycofany wariant – pasowała ona zresztą bardziej do modeli oznaczanych zawsze jako Ti. Przypuszczalnie będzie to 7680 rdzeni CUDA i 12 GB pamięci GDDR6X na 192-bitowej magistrali.

Pozostaje jeszcze kwestia – cena RTX 4070 Ti. RTX 4080 z 12 GB pamięci wyceniony był na niecałe 900 dolarów, co w przeliczeniu daje około 4200 zł. Można się spodziewać, że „nowy” wariant będzie kosztować właśnie tyle. Na potwierdzenie ceny trzeba jednak poczekać, podobnie jak na oficjalną zapowiedź karty.

Przypomnijmy, że karty RTX 4080 z 12 GB pamięci były już przygotowywane do wysyłki, co wiązało się z koniecznością przygotowania nowych opakowań. Nvidia w momencie wycofania modelu z oferty zapowiedziała jednak, że jest gotowa zapewnić rekompensaty swoim partnerom biznesowym. Oba warianty miały wylądować na rynku 16 listopada 2022 – teraz pojawi się jedynie ten droższy, wyceniony na około 7000 złotych.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO