RPG Maker – jak stworzyć grę bez znajomości języków programowania?

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
RPG Maker – jak stworzyć grę bez znajomości języków programowania?

Marzyłeś kiedyś o zostaniu twórcą gier komputerowych? Chciałeś tworzyć gry RPG pokroju “Wiedźmina”? Masz nieskończoną ilość pomysłów na fabuły? Jeżeli na wszystkie 3 pytania twoje odpowiedzi brzmiały “Tak!”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W tym artykule skupie się w większości na “nowszych”, bardziej aktualnych “RPG Makerach”, oraz na uwielbianym przeze mnie, wydanym w 2005 roku “RPG Maker XP”, z którym posiadam szczególną ilość wspomnień, ale o tym później.

Co to RPG Maker?

Jeżeli nie posiadasz wielkich umiejętności programistycznych, a chciałbyś spróbować swoich sił w tworzeniu gier, to jedną z niewielu opcji jakie Ci pozostają są programy, które pomagają w procesie tworzenia gier.

Oferując napisany już wcześniej kod źródłowy upraszczają cały rozwój gry i pozwalają skupić się nam na rzeczach takich jak fabuła lub otoczka graficzna.

Seria programów o sugestywnej nazwie – “RPG Maker”, która swoje początki miała już ponad 20 lat temu, pomogła wielu twórcom stworzyć wiele wspaniałych produkcji.

RPG Maker XP

Jak próbowałem zostać twórcą gier?

W 2012 roku, podczas trwania roku szkolnego razem z kolegami w trakcie przeglądania Internetu na przerwie spostrzegliśmy wiadomość, która nas zaciekawiła, mianowicie mała grupka licealistów szukała kilku ludzi do pomocy przy stworzeniu małej, przeglądarkowej gry MMO. Jako iż wszyscy byliśmy wówczas zafascynowani “Margonem”, to uznaliśmy, że to może być szansa naszego życia, więc jeszcze na tej przerwie wysłałem do twórców maila i wyraziłem moje zainteresowania projektem.

Po zapytaniu się o wymagania, otrzymałem prostą i szybką odpowiedź – po prostu znajomość “RPG MAKERA”. Choć co prawda o tym ciekawym programie wiedziałem już wcześniej, to jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się z niego korzystać.

Moje pierwsze zlecenie polegało na stworzeniu kilku mapek z lasem, rzeką i jakąś dróżką, co po obejrzeniu kilku poradników – wydawało się naprawdę łatwe. Wszystkie mapki zrobiłem dość szybko i wysłałem je dalej do twórców. Jakiś tydzień później gra wystartowała i jedyną mapką, po której można było się przemieszczać był właśnie mój lasek.

I co prawda gra nie utrzymała się zbyt długo, gdyż doszło do jakiejś kłótni między twórcami, to mimo tego naprawdę byłem z siebie zadowolony, ponieważ po raz pierwszy w moim życiu, coś co stworzyłem własnoręcznie, pojawiło się w internecie, dostępne do szerokiej grupy odbiorców.

Jak stworzyć grę w programie RPG Maker?

Wszystko w większości ogranicza się do formy graficznej, po stworzeniu nowego projektu od razu dostajemy możliwość utworzenia nowej mapy i w związku z tym ustalenia miejsca spawnu naszego protagonisty.

RPG Maker recenzja

W tym momencie rozpoczyna się zabawa, na lewo od edytora mamy dostęp do różnych tilesetów, z których możemy budować lokacje oraz wnętrza (W zależności który styl mapy wybierzemy). Do dyspozycji mamy 3 warstwy na których możemy stawiać obiekty (w wersji XP) oraz jedną warstwę do tworzenia zdarzeń, takich jak NPC.

Jak wiadomo gry RPG nie opierają się tylko i wyłącznie na lokacjach, ale jak i na całej masie innych rzeczy, takich jak walki, fabuła oraz grywalność, we wszystkie te rzeczy “RPG Maker” pozwala nam ingerować w znacznym stopniu – wszystko możemy ułożyć po swojemu.

Jako że “RPG Maker XP” jest programem już trochę wiekowym, to dzięki temu do internetu przez ostatnie lata wrzucona została cała masa poradników jak się w czym połapać (choć według mnie dużo więcej przyjemności sprawia uczenie się nowych funkcji oraz schematów samemu).

Podsumowanie RPG Maker

“RPG Maker” pozwala na tworzenie naprawdę świetnych gier, jeżeli masz pomysł i chęci do działania. Uważam, że jest to świetne narzędzie nie wymagające obszernej wiedzy, ale pozwalające chociaż w małym stopniu wcielić się w twórców gier komputerowych.

Polecam go dla zdecydowanie każdego kto chce spróbować swoich sił w tworzeniu gier albo po prostu się trochę pobawić. Przez ostatnie lata wydanych zostało wiele wspaniałych produkcji stworzonych właśnie przez to narzędzie, takich jak wyśmienite “To The Moon” albo bardzo ciekawe “Doom & Destiny”. Więc uwierzcie mi, naprawdę nie ma tu nic do stracenia.

Autorem artykułu jest Maciej “Ekonomiczny” Kalisz

Inne rankingi gier:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO