Ranking myszek gamingowych 2024 – wybraliśmy 10 najlepszych modeli

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 11 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Ranking myszek gamingowych 2024 – wybraliśmy 10 najlepszych modeli

Chcesz wiedzieć, co powinna mieć najlepsza myszka gamingowa? Szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie, jaka myszka do gier jest rozsądnym wyborem w 2024 roku? Rozłożyliśmy ten temat na czynniki pierwsze, przedstawiając odpowiedzi na najpopularniejsze pytania o myszki dla graczy. Wybór gryzonia wcale nie jest taki prosty, ale nie mamy wątpliwości, że nasz poradnik oraz poniższy ranking myszek gamingowych, pomoże Ci zdecydować, który model będzie perfekcyjnym wyborem.

Najlepsza myszka gamingowa 2024 – ranking

Oto nasz ranking myszek gamingowych, w którym zebraliśmy najlepsze modele polecane przez graczy i ekspertów:
Najczęściej zadawane pytania dotyczące myszek do gier:

Ile kosztuje dobra myszka gamingowa?

Wiesz już, jak prezentuje się aktualny ranking myszek gamingowych. Jeśli nadal nie masz pewności, jaki budżet należy przeznaczyć na porządny model, to nadszedł czas, by o tym porozmawiać. Przejdźmy zatem do tego, co powinna mieć najlepsza myszka gamingowa w określanym przedziale cenowym.

 • Model do 100 zł – nie możesz w tej kategorii oczekiwać najlepszych sensorów, wielu przycisków czy pierwszorzędnej jakości wykonania. Może on jednak sprawdzić się wyśmienicie u niedzielnego gracza, który chce, by weekendowa rozgrywka odbywała się w dość komfortowych warunkach. Polecane myszki dla graczy w tym przedziale cenowym znajdziesz w rankingu: Tania myszka gamingowa do 100 złotych – TOP 5
 • Model do 200 zł – nie trzeba dokładać wiele, by kupić dobrego gryzonia. Myszki gamingowe do 200 zł są w stanie zaoferować zdecydowanie lepsze wrażenia z rozgrywki. Świetne sensory i ergonomiczne konstrukcje to ich znaki rozpoznawcze.
 • Myszka gamingowa do 300 zł – pozwala przeskoczyć o kolejny poziom. Obok zaawansowanych modeli znajdziesz w tej kategorii cenowej także myszki turniejowe – kierowane do (bardziej lub mniej) profesjonalnych e-sportowców. To też miejsce flagowych sensorów i komponentów o ponadprzeciętnej trwałości – gotowych na najbardziej intensywną rozgrywkę.
 • Najlepsze myszki gamingowe – teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto kupić jeszcze droższą myszkę gamingową? Tutaj najczęściej motywacją jest pasja do gier albo wręcz sposób na życie. Takie modele kosztują już ponad 500 zł, ale w zamian oferują najwyższy poziom ergonomii, pełną niezawodność i niezaprzeczalną precyzję. Wymienne panele boczne, nieprzeciętna liczba przycisków czy szerokie opcje konfiguracji to niektóre atutów, jakimi mogą pochwalić się te najlepsze myszki dla graczy.


ranking myszek gamingowych 2023

Jak wybrać mysz gamingową? Porady

Ranking myszek gamingowych jest najłatwiejszym sposobem na wybór sprawdzonego modelu, jednak nie każdy chce iść na łatwiznę. Dla tych, którzy chcą samodzielnie zdecydować, jaka myszka do gier będzie najlepiej dopasowana do jego preferencji – mamy poradnik. Przede wszystkim zwróć uwagę kilka konkretnych cech, gdy Twoim celem jest najlepsza myszka gamingowa:

 • Sensor – jest sercem myszki i to od niego zależy, jak dobrze działa.
 • Rozdzielczość – tym wyższa, im bardziej dynamiczną grę preferujesz.
 • Łączność – może być przewodowa lub bezprzewodowa, byle niezawodna.
 • Liczba programowalnych przycisków – w niektórych gatunkach ma kluczowe znaczenie.
 • Waga – szczególnie ważna dla graczy FPS.
 • Konstrukcja – dostosowana do twojej dłoni i używanego chwytu.

Przy okazji zobacz popularne podkładki pod myszkę dla graczy:


Sensor optyczny czy laserowy w myszce dla gracza?

Sensor to serce, a więc najważniejszy element myszki. To on określa jak sprawnie działa urządzenie. Laserowe czujniki odchodzą już do lamusa i aktualnie znacznie rozsądniej jest wybrać myszkę z sensorem optycznym. Sensor optyczny zapewnia większą precyzję działania, niezależnie od ustawionego poziomu czułości. Oczywiście nie każdy model oferuje takie same możliwości, szczególnie zasługujące na uznanie sensory znajdziesz w naszym rankingu: Najlepsze sensory w myszkach do gier

Najlepsza myszka gamingowa musi mieć sensor optyczny.
Zdaniem wielu graczy najlepsza myszka gamingowa musi mieć sensor optyczny.

Co to jest DPI w myszce? Jaką rozdzielczość wybrać?

DPI to jednostka, w jakiej podawana jest rozdzielczość sensora myszki. Określa ile punktów na ekranie jest w stanie pokonać myszka podczas przesunięcia o 1 cal (czyli 2,54 cm) po podkładce czy blacie biurka.

To jasne, że im wyższa rozdzielczość, tym szybszy jest gryzoń. Najlepsze myszki gamingowe potrafią zaoferować 20.000 DPI, a nawet 25.600 DPI. W rzeczywistości jednak rzadko kiedy wykorzystuje się więcej niż 8000 DPI, ponieważ trudno wówczas o zachowanie pełnej kontroli nad rozgrywką. Mimo to, za standard uważa się dziś wartość dwa razy wyższą. Jeśli chcesz kupić dobrą myszkę do gier, to celuj w taką, której sensor oferuje rozdzielczość między 8000 a 16.000 DPI.

Najlepsze myszki gamingowe oferują rozdzielczość oferują rozdzielczość między 8000 a 16.000 DPI.
Najlepsze myszki gamingowe oferują rozdzielczość oferują rozdzielczość między 8000 a 16.000 DPI.

Bezprzewodowa czy przewodowa myszka do gier?

Która łączność jest lepsza w myszkach gamingowych – przewodowa czy bezprzewodowa? To jedno z najczęściej padających pytań i jeden z największych dylematów, z jakimi musi zmierzyć się każdy gracz, szukający optymalnego gryzonia dla siebie. Zarówno myszka przewodowa, jak i ta bez „ogonka” ma swoje zalety – omówmy je sobie teraz pokrótce.

Bezprzewodowe myszki gamingowe

Gracze coraz częściej celują właśnie w myszki bezprzewodowe do gier. Przy nich nie ma niczego, co mogłoby nam ograniczać ruchy, a zatem można liczyć na większą swobodę. Nie ma też ryzyka, że opierający się o blat biurka kabelek spowoduje jakiś niechciany ruch kursora na ekranie.

Z drugiej jednak strony modele, które sprawdzą się, jako myszki bezprzewodowe dla graczy są zacznie droższe. Ich minusem jest fakt, że trzeba pamiętać o ładowaniu (albo zapasie baterii). Jeśli zdecydujecie się na tańsze myszki bezprzewodowe, to mogą pojawić się opóźnienia, które bywają na tyle duże (szczególnie w przypadku łączności Bluetooth), by negatywnie wpływać na reakcje w strzelankach czy innych grach wymagających refleksu. Coraz więcej producentów oferuje jednak stabilne i szybkie połączenie radiowe. Ciekawym rozwiązaniem są zestawy: bezprzewodowa mysz i podkładka ładująca. Takie podkładki ładujące tworzą pole magnetyczne, a ono stale zasila myszkę.

Jaka myszka gamingowa bezprzewodowa
Bezprzewodowa mysz i podkładka ładująca.

Przewodowe myszki gamingowe

Mysz przewodowa do gier z kolei zapewnia niezawodne połączenie bez opóźnień w każdej sytuacji. Do tego pozwala uwolnić głowę od obaw o rozładowany akumulator – jest gotowa na rozgrywkę w każdej chwili. Urządzenia tego typu są też wyraźnie tańsze, więc jeśli cena jest dla Ciebie istotnym aspektem, to lepiej postawić właśnie na to rozwiązanie.

Oczywiście i tutaj jest druga strona. Przewodowa myszka do gier może ograniczać twoje ruchy, szczególnie gdy kabelek nie należy do najdłuższych lub jest za sztywny. Zwróć również uwagę, by przewód był maksymalnie elastyczny (najlepiej w oplocie), żeby podczas zabawy walczyć tylko z przeciwnikami w grze, a nie z przewodem myszki.

Ile przycisków powinna mieć mysz dla gracza?

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, są programowalne przyciski. Nie zawsze trzeba szukać jak najbardziej obfitej w tej kwestii myszki. W większości gier, takich jak pierwszoosobowe strzelanki, erpegi czy przygodówki, wystarczą dwa dodatkowe przyciski pod kciukiem  – do szybkiego aktywowania jakiejś dodatkowej funkcji.

Najlepsza myszka gamingowa z przyciskami do strzelanek, erpegów czy przygodówek.
Najlepsza myszka gamingowa z przyciskami do strzelanek, erpegów czy przygodówek.

W przypadku FPS’ów dobrze też, gdy jest specjalny przycisk do zmiany rozdzielczości DPI. W końcu czego innego wymagasz, dzierżąc wirtualną snajperkę, a czego innego ruszając na szturm z karabinem maszynowym.

Najlepsza myszka gamingowa do FPS-ów.
Najlepsza myszka gamingowa do FPS-ów.

Jednakże gracze MMO i MOBA bez trudu zrobią użytek nawet z 12 programowalnych przycisków.

Najlepsza myszka gamingowa z przyciskami do MMO i MOBA.
Najlepsza myszka gamingowa z przyciskami dobrymi do MMO i MOBA.

Warto w tym miejscu wspomnieć o myszkach, które posiadają wymienne panele boczne: z dwoma, sześcioma lub dwunastoma przyciskami do zaprogramowania. Możesz założyć taki zestaw przycisków, jakiego w danej chwili potrzebujesz.

mysz z przyciskami bocznymi
Myszki z wymiennymi panelami bocznymi

Waga myszki do gier

Waga często jest lekceważona, tymczasem to też ważna cecha myszy. Wiele zależy od preferencji gracza i od tego w co gra. Kiedy wybrać lekką, a kiedy cięższą mysz do gier?

Lekka myszka do gier = dynamiczna gra. W przypadku tych najbardziej dynamicznych gier, waga powinna być jak najmniejsza, żeby przesunięcie kursora odbywało się tak szybko, jak to tylko możliwe. Aby obniżyć ciężar swojego urządzenia producenci coraz częściej stosują „ażurową” konstrukcję. Dzięki temu, że plastiku jest mniej, całość też mniej waży.

jaka myszka gamingowa
Lekka konstrukcja myszki do gier

Cięższa myszka do gier = precyzja i kontrola. Gracze, którym najbardziej zależy na precyzji i pełnej kontroli, wybierają cięższe modele. Takie, które na pewno nie przesuną się przy przypadkowych czy minimalnych dotknięciach. W związku z tym optymalnym wyborem wydaje się gryzoń, umożliwiający regulowanie wagi za pomocą odważników. Możesz je dokładać lub wyjmować – w zależności od potrzeb. Dzięki nim masz też możliwość ustawienia idealnego środka ciężkości.

myszka dla gracza
Myszka z regulowaniem wagi za pomocą odważników.

Konstrukcja – symetryczna czy profilowana?

Jeśli jesteś praworęczny, to bez problemu znajdziesz dla siebie mysz do gier wyprofilowaną tak, by grało się maksymalnie wygodnie. W droższych modelach na przykład z podpórką pod kciuka.

Jeśli jednak Twoją dominującą dłonią jest lewa, a jesteś graczem, to masz nie lada problem. Jedyną opcją na dobrą sprawę często pozostaje wybór myszy o uniwersalnym, czyli symetrycznym kształcie. Bardzo ciężko znaleźć myszki dla leworęcznych, które są dedykowane graczom.


Myszki dla graczy o profilu uniwersalnym:


Czy dobra mysz gamingowa podbija umiejętności?

Zanim przejdziemy do szczegółów warto zaznaczyć, dlaczego dobrze dobrana mysz jest tak ważna dla gracza. Często pojawia się pytanie – jaka myszka do gier podbije umiejętności gracza? Odpowiedź jest skomplikowana. Faktem jest, że

Nawet najlepsza myszka gamingowa nie uczyni cię lepszym graczem. Jednak słaby model może sprawić, że nie będziesz w stanie wykorzystać pełni swojego potencjału.

Gryzoń, którego sensor nie nadąża za twoimi ruchami, albo który nie pozwala korzystać z zaprogramowanych skrótów, może po prostu negatywnie wpłynąć na osiągane przez Ciebie wyniki.

Warto przy okazji podkreślić, że istotne jest nie tylko to, jakie urządzenie zdecydujesz się kupić, ale też sposób, w jaki je później skonfigurujesz. Dobre ustawienia myszki mogą na przykład poprawić celność strzelania. Doskonałym przykładem są: ustawienia myszki CS:GO.

W przypadku takich gier jak CS:GO lub Call of Duty warto inwestować w najlepsze myszki gamingowe.
W przypadku takich gier jak CS:GO lub Call of Duty warto inwestować w najlepsze myszki gamingowe.

Sposób trzymania – jak dobrać mysz do chwytu?

W przypadku konstrukcji istotniejsze jest to, by właściwie dobrać mysz do gier do swojego chwytu. Odpowiednio dobrana konstrukcja zwiększy wygodę, ale też pomoże uniknąć zmęczenia dłoni podczas wielogodzinnej rozgrywki.

Jak dobrać mysz do chwytu?
Jak dobrać mysz do chwytu?

Wyróżnia się przede wszystkim trzy:

 • Palm grip – dłoń całkowicie spoczywa na myszce: kciuk leży na lewej stronie, wskazujący na LPM, środkowy na PPM, a serdeczny i mały na prawej stronie.  Dostosowane myszki mają podpórkę pod kciuk.
 • Claw grip – dłoń częściowo spoczywa na myszce: kciuk na lewej stronie, wskazujący na LPM, środkowy na scrollu, serdeczny na PPM, a mały na prawej stronie. Dostosowane myszki mają wysokie krawędzie.
 • Fingertip grip – tylko opuszki dotykają myszy: kciuk dotyka lewej strony, wskazujący LPM, środkowy PPM, a serdeczny i mały prawej strony. Dostosowane myszki mają niski profil.
Myszka do gier dobrana do chwytu.
Grafika: www2.razer.com

Mysz gamingowa RGB – czy potrzebujesz podświetlenia?

Podświetlenie RGB nie jest może niezbędnym elementem myszki gamingowej, ale jest jej standardową cechą. Na dobrą sprawę łatwiej znaleźć gryzonia, który to oferuje niż takiego, który nie zawiera podświetlenia RGB (i to niezależnie od tego, na jakiej półce cenowej się zatrzymasz). O ile jednak w przypadku klawiatury podświetlenie może ułatwiać obsługę po zmroku, o tyle w przypadku myszki jest to po prostu bajer, mogący pozytywnie (albo i negatywnie) wpływać na estetykę.

Myszki RGB
Myszka z podświetleniem RGB.
Komputronik Gaming Google News
Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (21 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO