Ranking klawiatur gamingowych 2024. Jak wybrać najlepszy model?

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 10 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Ranking klawiatur gamingowych 2024. Jak wybrać najlepszy model?

Jaka klawiatura do gier jest najlepsza? Membranowa czy mechaniczna? Z podświetleniem czy bez? Jakie powinna mieć jeszcze funkcje? Mamy odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Z tego poradnika dowiesz się, czym cechują się najlepsze klawiatury gamingowe. Przygotowaliśmy również ranking klawiatur gamingowych 2024, w którym znajdziecie obecnie polecane przez graczy modele.

Wybierając klawiaturę do gier, w pierwszej kolejności warto określić, jaki rodzaj sprawdzi się dla Ciebie najlepiej (membranowa, mechaniczna czy hybrydowa). Drugim ważnym aspektem jest łączność, tutaj do wyboru masz opcje przewodowe i bezprzewodowe. Następnie zdecyduj, które funkcje gamingowe są dla Ciebie niezbędne (makra, anti-ghosting, key rollover). Na końcu zwróć uwagę na kwestie dotyczące wygody takie jak: układ klawiatury, podświetlenie oraz dodatki typu podpórka pod nadgarstki.

Spis treści:

Najlepsza klawiatura gamingowa 2023 - TOP 10

Najlepsza klawiatura gamingowa 2024 – TOP 10

Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze klawiatury gamingowe w różnych przedziałach cenowych. Znajdziesz tutaj klawiatury mechaniczne oraz membranowe, które obecnie uznawane są przez graczy za najlepsze. Oto nasz ranking klawiatur gamingowych 2024:Inne popularne klawiatury gamingowe:


Jak wybrać klawiaturę do gier? Poradnik

Powyższy ranking klawiatur gamingowych jest dużym ułatwieniem, gdy szukasz polecanego przez graczy modelu, jednak zanim podejmiesz decyzję, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. W dalszej części tego poradnika szczegółowo wyjaśniamy każdy aspekt dotyczący klawiatur dla graczy. Zacznijmy jednak od najważniejszych cech, na które trzeba zwrócić uwagę:

 1. Technologia: membranowa lub mechaniczna – jedna i druga ma swoje plusy, choć to mechaniczna zawsze będzie o poziom wyżej.
 2. Łączność: przewodowa lub bezprzewodowa – znów oba rozwiązania mają swoje atuty i wady, musisz wybrać co u ciebie przeważa.
 3. Funkcjonalność: makra, anti-ghosting, key rollover – to dzięki tym rozwiązaniom można mówić o klawiaturze do grania.
 4. Przełączniki: czerwone, niebieskie czy brązowe – każde z nich mają charakterystykę, która może ci bardziej lub mniej odpowiadać.
 5. Układ klawiszy: amerykański, a może europejski – różnice nie są duże, ale mają spore znaczenie podczas rozgrywki.
 6. Klawiatura numeryczna: powinna być czy nie? – zarówno w jej obecności, jak i braku można wypatrywać zalety.
 7. Podświetlenie jednokolorowe lub RGB – to drugie jest bardziej efektowne, ale niekoniecznie bardziej praktyczne.
 8. Wygoda: podpórka pod nadgarstki, regulacja wysokości – to niektóre z cech poprawiających komfort rozgrywki.

Klawiatura do gier dobrze musi się też sprawdzić przecież poza graniem, podczas codziennych czynności, takich jak pisanie. Dlatego przed dokonaniem zakupu najlepiej samodzielnie przetestować urządzenie, bo każdy z nas ma inne preferencje.

Oto najczęściej zadawane pytania, które dotyczą wyboru klawiatury gamingowej:

Jaka klawiatura do gier będzie najlepsza? Poradnik

Klawiatura membranowa czy mechaniczna?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z grami zastanawia się, czy lepsza jest klawiatura mechaniczna czy może jednak ta membranowa. Prawda jest taka, że jedna i druga ma swoje zalety. Co więcej, jest jeszcze trzeci rodzaj: klawiatura hybrydowa łącząca najlepsze cechy jednej i drugiej technologii (choć nie bez kompromisów).

Dla kogo klawiatura membranowa?

Największym atutem, jakim mogą się pochwalić klawiatury membranowe, jest to, że najzwyczajniej w świecie sa dość tanie. Wynika to z tego, że konstrukcja takiego urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana. W rezultacie nie można liczyć na tak dużą precyzję działania, szybkość reakcji i wytrzymałość, ale jak to zwykle bywa coś za coś. Jeszcze jedną zaletą tych urządzeń jest fakt, że są zdecydowanie cichsze, ponieważ nie ma tu elementu generującego charakterystyczne kliknięcie, z jakiego znane są „mechaniki”.

 • Plusy membranówek: przystępna cena, cicha praca.
 • Minusy membranówek: mniejsza precyzja działania, szybkość reakcji i wytrzymałość.
 • Najlepsze do gier: klawiatura membranowa sprawdzi się na biurku miłośnika strategii, przygodówek czy erpegów. Ze względu na swoją charakterystykę, klawiatury membranowe mogą być dobrym rozwiązaniem jedynie w tych grach, które nie wymagają aż tak dużej szybkości.

Popularne klawiatury membranowe:


Dla kogo klawiatura mechaniczna?

Klawiatury mechaniczne z kolei są rozwiązaniem znacznie bardziej zaawansowanym. W takich modelach pod każdym przyciskiem zainstalowany jest przełącznik, zapewniający błyskawiczną reakcję na kliknięcie. To gwarancja ponadprzeciętnej szybkości i precyzji, ale to także nie jest konstrukcja pozbawiona wad. Przede wszystkim musisz liczyć się ze zdecydowanie większym wydatkiem, a do tego (szczególnie w tańszych modelach) – na znaczącą głośność działania. Z drugiej strony, żywotność może być nawet kilka razy dłuższa – sięga nawet 150 mln kliknięć – więc ostatecznie ta „inwestycja” może się zwrócić.

 • Plusy klawiatur mechanicznych: szybkość i precyzja, żywotność przełączników.
 • Minusy klawiatur mechanicznych: wysoka cena, głośniejsza praca.
 • Najlepsze do gier: szybkość i precyzja działania sprawia, że klawiatura mechaniczna jest optymalnym wyborem dla fanów trzecio- i pierwszoosobowych strzelanek, dynamicznych zręcznościówek, gier sportowych czy też produkcji z gatunku MOBA.

Polecane klawiatury mechaniczne:


A może klawiatura hybrydowa?

Jest też rozwiązanie, łączące kluczowe cechy obu wyżej wymienionych technologii, a właściwie będące kompromisem pomiędzy jedną a drugą. To hybrydowa klawiatura dla gracza (czy też mecha-membranowa). Zastosowane w niej przełączniki mają zarówno gumową membranę, jak i mechanizm przypominający klasycznego „switcha” z klawiatury mechanicznej. Zapewnia „miękkie” działanie niczym „membranówka”, ale też szybszy czas aktywacji i odskoku klawisza, a do tego „klikanie” charakterystyczne dla „mechanika”. Hybrydowa klawiatura dla graczy to dobra opcja dla osób poszukujących rozwiązania uniwersalnego, którzy lubią pograć w wolniejsze i w te bardziej dynamiczne produkcje.

Najlepsze klawiatury membranowo-mechaniczne:


Klawiatura gamingowa bezprzewodowa czy przewodowa?

Sposób łączności to istotna cecha każdego sprzętu i jak to zwykle bywa, trudno jednoznacznie stwierdzić, która opcja jest lepsza. Skupmy się raczej na tym, jakie plusy i minusy mają oba te rozwiązania.

 • Bezprzewodowa klawiatura gamingowa – ogólnie rzadko zdarzają się bezprzewodowe klawiatury dla graczy. Połączenie bez kabelka prowadzi bowiem do powstawania opóźnień i konieczności regularnego sprawdzania poziomu energii (nie mówimy tutaj o modelach z górnej półki cenowej). Z drugiej strony zyskujemy pełen komfort i możliwość bezproblemowego transportu takiego urządzenia. A jeśli chodzi o opóźnienia, to czołowym producentom udało się z nimi uporać, niestety cena w takim przypadku jest zdecydowanie wyższa (dochodzi nawet do tysiąca złotych).
 • Przewodowa klawiatura gamingowa – powyższe minusy klawiatur bezprzewodowych sprawiają, że przewodowych klawiatur dla graczy jest po prostu więcej i cieszą się większą popularnością. Są niezawodne, szybsze, a także – co nie jest bez znaczenia – wyraźnie tańsze. Jeśli więc nie masz konkretnego powodu, by wybrać urządzenie bezprzewodowe, to klawiatura gamingowa przewodowa będzie dla ciebie idealna.
Jaka klawiatura do gier? Przewodowa czy bezprzewodowa?

Funkcje gamingowe w klawiaturach

To, czy urządzenie nadaje się do gier, w dużej mierze zależy od funkcjonalności, jaką może się pochwalić. Poniżej przedstawiamy kilka spośród kluczowych funkcji i cech, jakie powinna mieć dobra klawiatura gamingowa:

 • Makra, a konkretnie możliwość ich zaprogramowania. Dzięki nim masz możliwość aktywowania sekwencji poprzez wciśnięcie jednego klawisza. To przydatne rozwiązanie w grach MMO czy MOBA, w których często wykonuje się akcje w określony sposób. Najlepsze klawiatury gamingowe mają dodatkowe przyciski przeznaczone właśnie do tego celu.
 • Blokada klawisza Windows to niby nie taka duża rzecz, a jednak pozwala uniknąć wielu frustracji spowodowanych przypadkowym wciśnięciem tego właśnie klawisza.
 • Anti-ghosting chroni przed przypadkowym zarejestrowaniem wciśnięć klawiszy, które wcale nie zostały wciśnięte.
 • Key rollover zapewnia prawidłowe zarejestrowanie wciśnięcia wielu klawiszy naraz. Producenci określają liczbę tych klawiszy: np. 6 Key Rollover/6KRO oznacza możliwość wciśnięcia 6 klawiszy równocześnie, 10KRO – dziesięciu, a N Key Rollover – nieograniczonej liczby klawiszy.

Jakie znaczenie mają przełączniki w klawiaturach mechanicznych?

Najpopularniejsze są klawiatury gamingowe z przełącznikami Cherry MX Red, Blue i Brown. Kilku innych producentów podchwyciło tę „kolorową nomenklaturę” (dzięki czemu łatwo jest wybrać odpowiednie dla siebie „switche”).

 • Czerwone – zapewniają najszybszą reakcję i najlepiej sprawdzają się w strzelankach.
 • Niebieskie – najmocniej wyczuwalne (i słyszalne) kliknięcie, są więc w sam raz do strategii.
 • Brązowe – stanowią kompromis pomiędzy jednymi a drugimi.

Oprócz klawiatur do gier z przełącznikami Cherry MX mamy też modele z Outemu lub Kailh (to ich tańsze odpowiedniki). Niektórzy producenci stosują własne, autorskie rozwiązania. To między innymi Logitech, HyperX i Razer.

Jaki układ klawiszy wybrać?

Decydując, jaka klawiatura do gier będzie najlepsza zwróć też uwagę na układ klawiszy. Dwa najpopularniejsze układy klawiszy to amerykański (zwany też ANSI) oraz europejski (określany czasem jako ISO).

 • Amerykański charakteryzuje się jednowierszowym Enterem i długim Shiftem.
 • Europejski wysokim Enterem i krótkim Shiftem.

Może i nie jest to jakaś szczególnie istotna różnica, ale w pewnych przypadkach może mieć realne przełożenie na to, czy gra się dobrze, czy nie.

Jaka klawiatura do gier? 100%, TKL, 75% czy 60%?

Pozostańmy przy kwestii układów klawiszy, bo warto też wspomnieć o tym, że klawiatury gamingowe mogą występować w czterech formatach:

 • Pełnej klawiatury – z panelem strzałek i przycisków funkcyjnych oraz klawiaturą numeryczną.
 • TKL czyli klawiatura 80% – z panelem strzałek, ale bez klawiatury numerycznej.
 • Klawiatura 75% – bez panelu strzałek (ale ma strzałki), bez klawiatury numerycznej.
 • Klawiatura 60% – z samą główną częścią (bez panelu strzałek ani klawiatury numerycznej).

Pełna klawiatura jest najbardziej uniwersalna (to znaczy: dobrze sprawdza się też w innych zastosowaniach niż gry). Dodatkowe przyciski na klawiaturze numerycznej można ponadto wykorzystać do zaprogramowania makr lub aktywacji jakichś akcji w grze.

klawiatura tkl
Klawiatura TKL

Klawiatura TKL  jest mała i jest wygodna w transporcie, przez co jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością wśród e-sportowców i uczestników LAN-party.

klawiatura 60 procent
Klawiatura 60 %

Podobnie jest z klawiaturą 60%, która zajmuje najmniej miejsca.

klawiatura 75 procent
Klawiatura 75%

Klawiatura 75% ze strzałkami stanowi kompromis pomiędzy tymi opcjami.

Zwykłe podświetlenie czy RGB?

Podświetlenie RGB to jedna z najbardziej charakterystycznych cech klawiatur dla graczy. Zresztą nie tylko ich, a wszystkich gamingowych peryferii. Fakty są jednak takie, że dość często nie daje ono niczego innego, a tylko efektowny wygląd.

klawiatura rgb

Klawiatura z podświetleniem RGB nie ułatwia rozgrywki po zmroku bardziej niż ta, w której wykorzystano podświetlenie jednokolorowe czy o kilku kolorach. Istotniejsze jest to, by możliwa była regulacja jasności, by zapewnić sobie komfortowe warunki do zabawy.

Wygoda użytkowania – na co zwrócić uwagę?

Skoro jesteśmy już przy komforcie, to opowiedzmy sobie pokrótce o cechach, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na to, czy z klawiatury korzysta się wygodnie.

Najlepsza klawiatura gamingowa musi być wygodna dla gracza.

W kwestii komfortu użytkowania klawiatury gamingowej zwróć uwagę na następujące elementy:

 • Regulacja wysokości – to kolejna cecha umożliwiająca zadbanie o ergonomię podczas rozgrywki. Możliwość ustalenia odpowiedniego nachylenia jest bardzo ważna.
 • Pokrętła i przyciski do obsługi multimediów – nie mają wprawdzie żadnego znaczenia w rozgrywce, ale przecież nie samym graniem człowiek żyje. Dzięki nim sterowanie odtwarzaczem muzycznym jest po prostu wygodniejsze.
 • Podpórka pod nadgarstki – dzięki niej dłonie i ręce nie męczą się aż tak bardzo. Mimo wszystko dobrze, gdy jest ona odłączana, choćby na potrzeby transportu.
Komputronik Gaming Google News
Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO