Rangi w League of Legends – jakie są rangi w LoLu i jak działają?

| autor: Wiktor Granowski | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Rangi w League of Legends – jakie są rangi w LoLu i jak działają?

Rangi w League of Legends to podstawowa mechanika, którą każdy fan produkcji powinien dobrze kojarzyć. Rangi w LoLu są szczególnie istotne dla graczy uczestniczących w rozgrywkach e-sportowych i traktujących LoLa jako coś więcej niż tylko sposób na przyjemną zabawę.

W niniejszym poradniku opisujemy, jakie są rangi w LoLu i co oznaczają. Poruszamy także tematykę rang w Teamfight Tactics i sposób awansowania. Ponadto przedstawiamy, jak rozpocząć rozgrywkę rankingową oraz ilu graczy ma poszczególne rangi.

Spis treści:

Rangi w League of Legends – po co nam one?

League of Legends, czyli potocznie LoL, od 2009 roku funkcjonuje w naszej świadomości jako najpopularniejsza gra typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). W produkcji dwa zespoły graczy walczą o zwycięstwo. Celem jest zniszczenie centralnej budowli (tzw. Nexusa), należącej do drużyny przeciwnej.

Rywalizacyjny charakter LoLa sprawił, że jest to jeden z najważniejszych tytułów e-sportowych. Zawody w grze Riot Games są organizowane w ramach 12 lokalnych lig, rozlokowanych na całym świecie. W rozgrywkach biorą udział tysiące graczy, a najlepsi są wyłaniani dzięki systemowi rankingowemu.

Rangi w LoLu i ich kolejność
Rangi w LoLu i ich kolejność – od najniższej do najwyższej.

Rangi w LoLu wyznaczają poziom doświadczenia gracza. Założenie, które im przyświeca, jest następujące: im wyższą masz rangę, tym bardziej zaprawionym w bojach graczem jesteś.

System ten pozwala na dopasowanie poziomu uczestników rankingowej rozgrywki. LoL wykorzystuje rangi do dobierania odpowiednich osób do obu zespołów w meczu – tak, aby rozgrywka miała wyrównany poziom i przebiegała możliwie uczciwie. Dzięki temu rozwiązaniu nowi gracze w League of Legends nie konkurują na arenie z wyjadaczami, znającymi grę jak własną kieszeń.

Lista rang w LoLu

Zastanawiacie się, jakie są rangi w LoLu? Zacznijmy od tego, że dzielą się one na 9 tzw. tierów, czyli poziomów. Najniższy to żelazny, a najwyższym jest pretendent.

  1. Poziom żelazny (Iron)
  2. Poziom brązowy (Bronze)
  3. Poziom srebrny (Silver)
  4. Poziom złoty (Gold)
  5. Poziom platynowy (Platinum)
  6. Poziom diamentowy (Diamond)
  7. Poziom mistrza (Master)
  8. Poziom arcymistrza (Grandmaster)
  9. Poziom pretendenta (Challenger)

Ponadto każdy poziom został podzielony na dywizje, przez które musimy przejść, jeśli chcemy awansować do kolejnej rangi w systemie rankingowym.

Większość osób osiąga brązową, srebrną lub złotą rangę w LoLu. Dokonują tego gracze dobrze orientujący się w grze, potrafiący wykorzystać mocne strony dostępnych postaci i potencjał drzemiący w drużynowej współpracy.

Rangi w LoLu na poziomie platynowym i wyższym są już tak trudne do osiągnięcia, że wymagają sporego poświęcenia i wkroczenia do świata profesjonalnych rozgrywek e-sportowych. Na tym poziomie zaawansowania przeciwnicy nie wybaczają nawet najmniejszych potknięć, a współpraca z innymi graczami jest absolutnie kluczowa i musi być prowadzona w umiejętny sposób. Warto dodać, że najwyższe rangi w League of Legends mają ograniczoną liczbę miejsc, więc musimy dbać o utrzymanie zdobytej pozycji.

Lista rang w TFT

Skoro już wiecie, jakie są rangi w LoLu, to nie pogubicie się również w TFT (Teamfight Tactics). Także w przypadku tej gry przechodzimy od poziomu żelaznego do poziomu pretendenta, a prawie każda z rang jest dodatkowo podzielona na dywizje. Wyjątkiem są tylko trzy ostatnie rangi, które są jednolite. Obydwie produkcje zostały przygotowane przez tego samego dewelopera i nie zdecydował się on na wprowadzenie większych różnic między ich systemami rankingowymi.

Jak awansować na wyższe rangi w LoLu?

Gracze chcący sięgać po kolejne rangi w LoLu, muszą zdobywać tzw. Punkty Ligi (LP). LP przyznawane są za zwycięstwa w meczach rankingowych, a ich liczba jest uzależniona od rang naszych wrogów w danym meczu. Pod uwagę brane są także pozycje w rankingu innych osób z naszej drużyny. Awans do kolejnej dywizji można otrzymać po uzyskaniu 100 LP oraz wygraniu dwóch z trzech tzw. meczów eliminacyjnych.

Przy awansach do wyższych dywizji należy wygrać trzy z pięciu meczów eliminacyjnych, a porażka skutkuje odjęciem lub wyzerowaniem LP. W skrajnych przypadkach prowadzi to do degradacji do niższej dywizji.

Rangi w LoLu - jak sprawdzić rangi innych graczy?
Rangi innych graczy w League of Legends możemy sprawdzić np. na stronie tracker.gg

Walka o kolejne rangi w LoLu jest zatem niezwykle trudna. Im wyższa ranga, tym bardziej zaawansowani przeciwnicy i jeszcze trudniejsze starcia. Warto po raz kolejny podkreślić, że rangi w LoLu na wyższych poziomach wymagają dużego oddania, tj. wielu godzin spędzonych na treningach i analizowaniu własnego stylu gry.

Co więcej, League of Legends będzie odejmować nam punkty LP po okresach bezczynności. Jeśli nie będziemy grać w meczach rankingowych w LoLu, po pewnym czasie nasze punkty zaczną przepadać. Narzuca to dodatkową presję i wymusza nieustanne doskonalenie swoich umiejętności w grze.

Rangi League of Legends a sezony

W LoL rangi resetują się za każdym razem, gdy zaczyna się nowy sezon wieloosobowych rozgrywek rankingowych. Nowe sezony najczęściej startują w styczniu, a kończą się w listopadzie.

W trakcie sezonu gracze od zera zbierają punkty LP i walczą o rangi w LoLu. Od czasu do czasu producent tytułu, firma Riot Games, wprowadza pewne zmiany w regułach rządzących rozgrywką.

Jak rozpocząć rozgrywkę rankingową w LoLu?

Rozgrywki rankingowe w LoLu nie są od razu dostępne dla wszystkich nowych graczy. Po założeniu konta należy najpierw zdobyć 30. poziom i zebrać przynajmniej 20 czempionów. Na podstawie pierwszych osiągnięć gra automatycznie przyzna Ci Twoją pierwszą rangę w LoLu.

Jak rozpocząć rozgrywkę rankingową w LoLu?
Rangi w LoLu nie są dostępne od razu – najpierw trzeba zebrać wystarczająco dużo czempionów i punktów doświadczenia.

Jeżeli masz już sporo doświadczenia wyniesionego z poprzedniego sezonu rankingowego, otrzymasz serię 10 meczów eliminacyjnych do rozegrania. Na podstawie wyników w tych spotkaniach zostanie Ci przypisana ranga w LoLu w nowym sezonie.

Rangi League of Legends – ilu graczy ma poszczególne rangi w LoLu?

W lutym 2023 roku graczom zostały przyznane poszczególne rangi w LoLu zgodnie z poniższym wykresem:

Ilu graczy ma poszczególne rangi w LoLu - wykres luty 2023 rok
Oto wykres pokazujący, ilu graczy ma poszczególne rangi w LoLu.

Jak widać, większości graczom League of Legends przypisano rangi brązowe i srebrne, a na poziomach od złotego wzwyż panuje zacięta rywalizacja o miejsce w rankingu. Zauważalne różnice pomiędzy poszczególnymi dywizjami pokazują również, jak trudno jest wygrać wystarczającą liczbę meczów eliminacyjnych, aby uzyskać awans.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z wykształcenia księgowy, z zawodu analityk, z zamiłowania gracz. Łączy pasję do gier ze spostrzeżeniami na temat branży elektronicznej rozrywki i światowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO