Counter-Strike: Global Offensive posiada system rang, funkcjonujący w meczach turniejowych, który można traktować jako system graficznej reprezentacji umiejętności danego gracza w CS:GO.
Obecnie rangi w CS:GO można zdobywać w trzech różnych trybach gry: Turniejowym, Wingman (Skrzydłowy) oraz wprowadzonym w 2018 roku Danger Zone (Strefa Zagrożenia), działającym na zasadach battle royale. W przypadku dwóch trybów – Turniejowego (5 vs 5) oraz Skrzydłowego (2 vs 2) – gracze są przydzielani do jednej z 18 dostępnych rang. W przypadku Strefy Zagrożenia system jest nieco inny i składa się z 15 rang.
Tegoroczna premiera Counter-Strike 2 z pewnością przyniesie nowy system zdobywania rang, dlatego warto przedtem odświeżyć swoją wiedzę na temat obecnych rang w CS:GO.
W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym są rangi CS:GO, jakie mają znaczenie i jak je zdobyć oraz doradzamy, jak awansować w CS:GO.
Spis treści:
Dla nowego gracza rangi w CS GO mogą wydawać się mało znaczące, ot tylko grafika plakietek za zdobywane kille… ale czy na pewno?
System rang w Counter-Strike’u jest istotny z trzech powodów, które służą zarówno graczom, jak i samej grze.
Po pierwsze – nasza ranga w CS GO to sygnał dla gry odnośnie do tego, na jakim poziomie w tym momencie znajdują się nasze umiejętności, dzięki czemu w matchmakingu dobierani są gracze o podobnych możliwościach. Docelowo mecze mają być zbalansowane i każdy powinien mieć równe szanse na zwycięstwo. Tu właśnie pojawiają się rangi CS:GO – mają za zadanie (przynajmniej w teorii) dobranie dla nas najbardziej optymalnych przeciwników i towarzyszy.
Po drugie – rangi to świetny motywator, widoczny znak progresu. Pokazują nam, w jaki sposób nasze umiejętności rozumienia gry zmieniły się od czasu przyznania rangi i jak jeszcze możemy je doszlifować. Przykładowo: jeśli w ciągu kilku tygodni udało się nam awansować z poziomu Silver Elite do Gold Nova Master, nasz postęp jest znaczący.
Po trzecie – rangi dają poczucie tego, że gramy o jakąś stawkę, co daje graczom więcej motywacji, by stawać się lepszymi. Ponadto sama rozgrywka jest bardziej emocjonująca, jeśli wiemy, że awans do dywizji wyżej jest blisko. O wiele bardziej niż w przypadku meczów o „pietruszkę”.
W dwóch wymienionych wyżej trybach gry możecie zostać przypisani do jednej z 18 dywizji. Prezentują się one następująco (w kolejności od najniższej do najwyższej):
W trybie Strefa Zagrożenia (Danger Zone), wprowadzonym w 2018 roku, mamy do czynienia z osobnym systemem rang CS GO, w którym gracze mierzą się ze sobą na małej mapie w trybie na zasadach battle royale.
W trybie Danger Zone gracze są przyporządkowywani do jednego z 15 szczebli, które znajdziecie poniżej (ponownie zostały uszeregowane w porządku od najniższego do najwyższego). Są to
Jak mogliście zauważyć, rangi w Counter-Strike’u są podzielone na kilka grup, zazwyczaj w kilkustopniowej gradacji. Każda z grup odpowiada pewnemu poziomowi umiejętności. Wyjaśniamy, jak to działa.
Strefa Silver (Silver I – Silver Elite Master) – tu trafiają najczęściej początkujący gracze, dopiero zaczynający swoją przygodę z CS GO, oraz ci, którzy niestety nie ogarniają mechanik gry i dostają łatkę tzw. nooba. Najczęściej można tu spotkać tzw. smurfów – czyli graczy o wyższych umiejętnościach, którzy bawią się na drugim koncie, z łatwością ogrywając dużo słabszych oponentów. Wyjście z Silvera dla początkujących graczy potrafi być nie lada wyzwaniem, a sukces jest jednym z kamieni milowych w karierze gracza CS:GO.
Strefa Gold Nova (Gold Nova I – Gold Nova Master) – w tym przedziale znajdują się gracze, którzy mają już nieco doświadczenia. Opanowali podstawowe mechaniki rządzące grą, takie jak ekonomię, kontrolę odrzutu broni czy korzystanie z granatów. Wyjście powyżej tego poziomu wymaga jednak już czegoś więcej, jak np. znajomości choćby prostych taktyk.
Strefa Master Guardian (Master Guardian – Master Guardian Elite) – od tych dywizji powszechnie nazywanych „kałachami” zaczynają się gracze, którzy faktycznie znają się na rzeczy. Celowanie i strzelanie w CS:GO zazwyczaj mają w małym palcu, tak jak i większość mechanik gry, oraz na ogół potrafią dostosowywać taktykę do sytuacji. Teraz jedyne, czego im trzeba, to dalsze doskonalenie umiejętności, by móc nazwać się prawdziwym „prosem”.
Strefa Elitarna (Distinguished Master Guardian – Global Elite) – tu mamy już do czynienia z osobami, którzy w pełni rozumieją CS:GO. Większość profesjonalnych graczy posiada lub posiadało tytuł Global Elite. Jeśli jesteście w hierarchii niżej i traficie na przeciwników z tej grupy, boleśnie odczujecie to na własnej skórze.
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Counter Strike Global Offensive, musimy Cię uprzedzić. Rzucenie się w wir walki o jak najlepszą rangę nie będzie możliwe od samego początku gry w CS:GO.
Na szczęście do jej odzyskania nie trzeba będzie wygrywać 10 gier od nowa. Po pierwszym zwycięstwie od resetu rangi zostanie przyznana Ci nowa.
Chociaż odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta – wygrywać mecze – to jednak pod spodem kryje się sporo warstw, które nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Valve nie zdradza, jakie są dokładne kryteria brane pod uwagę przy awansach, by uniknąć sytuacji, w której gracze skupiają się wyłącznie na wbijaniu rang.
Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w tej materii kompletnie ślepi i głusi. Wiemy, że sporą wagę w awansie odgrywa liczba zdobytych tytułów MVP (Most Valuable Player) w trakcie meczu, oraz to, kto został MVP całego spotkania.
Jest to odznaka przyznawana graczowi, który w danym meczu osiągnął najwyższy wynik i/lub miał największy wkład w wynik całej drużyny. Brane pod uwagę są tutaj takie czynniki jak podłożenie/rozbrojenie bomby czy też killcount.
Ważne jest również to, by grać zespołowo. Nasz indywidualny wynik jest ważny, ale na koniec dnia liczy się zwycięstwo. Większą szansę na wiktorię powinniście mieć w grupie znajomych. Granie z losowymi osobami też może przynieść sukces, jednak nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, a w CS:GO niestety nie brakuje trolli i cheaterów.
Są różne szacunki odnośnie tego, ilu zwycięstw potrzeba do awansu. Niektóre źródła podają, że cztery, inne pięć, jednak należy pamiętać, że są to tylko uśrednione wyniki i często mogą rozmijać się z rzeczywistością.
Pamiętajmy też, że wraz z niektórymi aktualizacjami Valve dokonuje zmian w matchmakingu i dokonuje resetu rang (ostatnia miała miejsce 1 sierpnia 2022 roku).
Matchmaking w CS:GO to z pewnością ważna rzecz i trudno wyobrazić sobie strzelankę Valve bez niego, pamiętajmy jednak o tym, by w pogoni za coraz to lepszymi osiągami i błyszczącymi ikonami rangi nie zatracić „funu” z gry, bo to zabawa jest w tym wszystkim najważniejsza.
Odpowiedź na pytanie postawione w nagłówku jest najprawdopodobniej bardzo prosta. Jeśli Valve nie przeprowadza akurat kalibracji rang – co może oznaczać też ich zniknięcie – to istnieją dwa możliwe wyjaśnienia.
Nie należy się tym martwić. Valve przygotowało taki system, który w doborze rozgrywki bierze pod uwagę także zdolności naszych znajomych. Poza tym przegrana przy posiadaniu w drużynie słabszego gracza nie decyduje o randze, jaką posiadamy. Wszystko, co musimy robić, to po prostu reprezentować jak najwyższy poziom – a gra już sama zajmie się tym, by w meczu znalazły się osoby o porównywalnych umiejętnościach.
W ramach ciekawostki dodajmy, że strona leetify co rok przygotowuje statystyki dotyczące CS:GO. Wśród nich znajdują się dane prezentujące, ile osób ma daną rangę w CS:GO, z podziałem na poszczególne kraje. Nas – zważywszy na miejsce zamieszkania – najbardziej interesuje Polska. Według informacji z 2022 roku najmniej polskich graczy miało podstawową rangę – Silver 1 (1,6%). Podobnie wygląda to w innych państwach, więc najwyraźniej mało osób znajduje się na tak niskim poziomie w grze.
Z kolei najbardziej prestiżową rangą, czyli Global Elite, mogło pochwalić się 2,16% polskich graczy. Jest to drugi najniższy wynik w naszym kraju. Najwięcej osób reprezentujących Polskę posiada natomiast rangę Gold Nova Master (8,62%).
Przy okazji zobacz popularne komendy w CS:GO, oto one
Mogą Cię zainteresować: