Rangi w CS:GO – czym są i jak działają?

| autor: Michał „Qskan’ Ciężadlik |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Rangi w CS:GO – czym są i jak działają?

Counter-Strike: Global Offensive posiada system rang, funkcjonujący przy turniejowych meczach. Obecnie w CS:GO rangi można zdobywać w trzech różnych trybach gry: Turniejowym, Wingman (Skrzydłowy) oraz wprowadzonym w 2018 roku Danger Zone (Strefa Zagrożenia), działającym na zasadach battle royale. W przypadku dwóch trybów – Turniejowego (5 vs 5) oraz Skrzydłowego (2 vs 2) – gracze są przydzielani do jednej z 18 dostępnych rang. W przypadku Strefy Zagrożenia system jest nieco inny i składa się z 15 rang.

W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy, czym są rangi CS:GO, jakie mają znaczenie i jak je zdobyć oraz doradzamy, jak awansować w CS:GO.

Spis treści:

Rangi w CS:GO – po co nam one?

System rang w Counter-Strike’u jest istotny z trzech powodów, które służą zarówno graczom, jak i samej grze.

Po pierwsze – nasza ranga to sygnał dla gry odnośnie do tego, na jakim poziomie w tym momencie znajdują się nasze umiejętności, dzięki czemu w matchmakingu dobierani są gracze o podobnych możliwościach. Dzięki temu mecze mają być zbalansowane i każdy powinien mieć (przynajmniej w teorii) równe szanse na zwycięstwo.

Po drugie – rangi to widoczny znak progresu. Pokazują nam, w jaki sposób nasze umiejętności rozumienia gry zmieniły się od czasu przyznania rangi. Przykładowo: jeśli w ciągu kilku tygodni udało się nam awansować z poziomu Silver Elite do Gold Nova Master, nasz postęp jest znaczący.

Po trzecie – rangi dają poczucie tego, że gramy o jakąś stawkę, co daje graczom więcej motywacji, by stawać się lepszymi. Ponadto sama rozgrywka jest bardziej emocjonująca, jeśli wiemy, że awans do dywizji wyżej jest blisko. O wiele bardziej niż w przypadku meczów o „pietruszkę”.

Rangi w CS:GO – Tryb Turniejowy oraz Skrzydłowy

W dwóch wymienionych wyżej trybach gry możecie zostać przypisani do jednej z 18 dywizji. Prezentują się one następująco (w kolejności od najniższej do najwyższej):

 1. Srebro I (Silver I)
 2. Srebro II (Silver II)
 3. Srebro III (Silver III)
 4. Srebro IV (Silver IV)
 5. Elitarne srebro (Silver Elite)
 6. Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
 7. Złoty laur I (Gold Nova I)
 8. Złoty laur II (Gold Nova II)
 9. Złoty laur III (Gold Nova III)
 10. Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
 11. Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
 12. Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
 13. Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
 14. Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
 15. Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
 16. Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
 17. Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
 18. Elita światowa (Global Elite)
Rangi w CS:GO – Tryb Turniejowy oraz Skrzydłowy

Rangi w CS:GO – tryb Danger Zone

W trybie Strefa Zagrożenia (Danger Zone) mamy do czynienia z osobnym systemem rang, w którym gracze są przyporządkowywani do jednego z 15 szczebli, które znajdziecie poniżej (ponownie zostały uszeregowane w porządku od najniższego do najwyższego). Są to:

 1. Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
 2. Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
 3. Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
 4. Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
 5. Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
 6. Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
 7. Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite)
 8. Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
 9. Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
 10. Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
 11. Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
 12. Leśny Wilk (Timber Wolf)
 13. Żarzący Wilk (Ember Wolf)
 14. Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
 15. Wyjący Alfa (The Howling Alfa)
Rangi CS:GO w trybie Danger Zone
Tak prezentują się rangi w trybie Danger Zone

Rangi w CS:GO – wyjaśniamy ich znaczenie

Jak mogliście zauważyć, rangi w Counter-Strike’u są podzielone na kilka grup, zazwyczaj w kilkustopniowej gradacji. Każda z grup odpowiada pewnemu poziomowi umiejętności. Wyjaśniamy, jak to działa.

Strefa Silver

Strefa Silver (Silver I – Silver Elite Master) – tu trafiają najczęściej początkujący gracze, oraz ci, którzy niestety nie ogarniają mechanik gry i dostają łatkę tzw. nooba. Najczęściej można tu spotkać tzw. smurfów – czyli graczy o wyższych umiejętnościach, którzy bawią się na drugim koncie, z łatwością ogrywając dużo słabszych oponentów. Wyjście z Silvera dla początkujących graczy potrafi być nie lada wyzwaniem, a sukces jest jednym z kamieni milowych w karierze gracza CS:GO.

Strefa Gold Nova

Strefa Gold Nova (Gold Nova I – Gold Nova Master) – w tym przedziale znajdują się gracze, którzy mają już nieco doświadczenia. Opanowali podstawowe mechaniki rządzące grą, takie jak ekonomię, kontrolę odrzutu broni czy korzystanie z granatów. Wyjście powyżej tego poziomu wymaga jednak już czegoś więcej, jak np. znajomości choćby prostych taktyk.

Strefa Master Guardian

Strefa Master Guardian (Master Guardian – Master Guardian Elite) – od tych dywizji powszechnie nazywanych „kałachami” zaczynają się gracze, którzy faktycznie znają się na rzeczy. Celowanie i strzelanie w CS:GO zazwyczaj mają w małym palcu, tak jak i większość mechanik gry, oraz na ogół potrafią dostosowywać taktykę do sytuacji. Teraz jedyne, czego im trzeba, to dalsze doskonalenie umiejętności, by móc nazwać się prawdziwym „prosem”.

Strefa Elitarna

Strefa Elitarna (Distinguished Master Guardian – Global Elite) – tu mamy już do czynienia z osobami, którzy w pełni rozumieją CS:GO. Większość profesjonalnych graczy posiada lub posiadało tytuł Global Elite. Jeśli jesteście w hierarchii niżej i traficie na przeciwników z tej grupy, boleśnie odczujecie to na własnej skórze.

Jak zdobyć rangę w CS:GO?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Global Offensive, musimy Cię uprzedzić. Nie będziesz mógł/mogła od razu rzucić się w wir walki o jak najlepszą rangę.

 • Wpierw będziesz musiał/a zdobyć przynajmniej drugi poziom doświadczenia, rozgrywając mecze w pozostałych dostępnych trybach (np. Uproszczony lub Deathmatch).
 • Kiedy już osiągniesz wymagany poziom, kolejnym krokiem będzie wygranie 10 meczów rankingowych w wybranym przez siebie trybie (lub wszystkich, tu nie ma ograniczeń; w CS:GO można mieć trzy osobne rangi – po jednej na każdy tryb).
 • Po dziesięciu wygranych system przydzieli Ci odpowiednią rangę. Jeśli to jest Twoja pierwsza styczność z grą, bardzo możliwe, że trafisz do Srebra, jednak nie powinieneś się tym przejmować – jeśli będziesz czynić progres, to gra powinna szybko to docenić, nagradzając Cię awansem w hierarchii.

Warto wspomnieć o jednym ważnym aspekcie – po 30 dniach braku aktywności (czytaj: nierozegrania żadnego meczu rankingowego), Twoja ranga zniknie.

Na szczęście do jej odzyskania nie trzeba będzie wygrywać 10 gier od nowa. Po pierwszym zwycięstwie od resetu rangi zostanie przyznana Ci nowa.

Jak awansować w CS:GO?

Chociaż odpowiedź na to pytanie jest pozornie prosta – wygrywać mecze – to jednak pod spodem kryje się sporo warstw, które nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Valve nie zdradza, jakie są dokładne kryteria brane pod uwagę przy awansach, by uniknąć sytuacji, w której gracze skupiają się wyłącznie na wbijaniu rang.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy w tej materii kompletnie ślepi i głusi. Wiemy, że sporą wagę w awansie odgrywa liczba zdobytych tytułów MVP (Most Valuable Player) w trakcie meczu, oraz to, kto został MVP całego spotkania.

Jak awansować w CS:GO?
Na koniec rundy najskuteczniejszy gracz otrzymuje tytuł MVP.

Ważne jest również to, by grać zespołowo. Nasz indywidualny wynik jest ważny, ale na koniec dnia liczy się zwycięstwo. Większą szansę na wiktorię powinniście mieć w grupie znajomych. Granie z losowymi osobami też może przynieść sukces, jednak nigdy nie wiemy, na kogo trafimy, a w CS:GO niestety nie brakuje trolli i cheaterów. 

Są różne szacunki odnośnie tego, ilu zwycięstw potrzeba do awansu. Niektóre źródła podają, że cztery, inne pięć, jednak należy pamiętać, że są to tylko uśrednione wyniki i często mogą rozmijać się z rzeczywistością.

Pamiętajmy też, że wraz z niektórymi aktualizacjami Valve dokonuje zmian w matchmakingu i dokonuje resetu rang (ostatnia miała miejsce niedawno, bo 1 sierpnia tego roku).

Matchmaking w CS:GO to z pewnością ważna rzecz i trudno wyobrazić sobie strzelankę Valve bez niego, pamiętajmy jednak o tym, by w pogoni za coraz to lepszymi osiągami i błyszczącymi ikonami rangi nie zatracić „funu” z gry, bo to zabawa jest w tym wszystkim najważniejsza.

Przy okazji zobacz popularne komendy w CS GO:

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zaintersować:

Autor
Michał „Qskan’ Ciężadlik
Autor piszący dla GRY-Online.pl, który lubuje się przede wszystkim w tematyce e-sportowej. Na Counter-Strike’u zjadł zęby, chociaż nigdy nie umiał w niego dobrze grać. Oprócz tego student dziennikarstwa oraz muzyk-amator.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO

Polecane produkty

TP-Link Archer A6
TP-Link Archer A6
Cena od 189,00zł
Logitech G Pro X
Logitech G Pro X
Cena od 499,00zł
California Access Boa CA-1731 USB RGB
California Access Boa CA-1731 USB RGB
Cena od 149,00zł
Komputronik Infinity X512 [N02]
Komputronik Infinity X512 [N02]
Cena od 5 890,00zł
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
Cena od 4 199,00zł
MSI G274QPF QD
MSI G274QPF QD
Cena od 1 999,00zł
Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon
Cena od 399,00zł
Razer Viper Ultimate
Razer Viper Ultimate
Cena od 649,00zł
Netgear RAX30-100EUS
Netgear RAX30-100EUS
Cena od 799,00zł
Logitech G213 Prodigy
Logitech G213 Prodigy
Cena od 199,00zł
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
Cena od 2 099,00zł
Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
Cena od 279,00zł
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
Cena od 999,00zł
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
Cena od 4 999,00zł
Razer Kraken V3 X
Razer Kraken V3 X
Cena od 369,00zł
SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
Cena od 309,00zł
Roccat Burst Core AIMO czarna
Roccat Burst Core AIMO czarna
Cena od 89,00zł
California Access Sunda CA1045
California Access Sunda CA1045
Cena od 69,00zł
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
Cena od 3 699,00zł
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
Cena od 649,00zł
ASUS RT-AX86S
ASUS RT-AX86S
Cena od 739,00zł
Komputronik Infinity X512 [S2]
Komputronik Infinity X512 [S2]
Cena od 5 390,00zł
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
Cena od 169,00zł
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
HyperX Cloud II Czerwone
HyperX Cloud II Czerwone
Cena od 349,00zł
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Cena od 3 299,00zł
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Cena od 3 499,00zł
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
ASUS TUF-AX5400
ASUS TUF-AX5400
Cena od 594,99zł