Rangi w Valorant – kompletny poradnik

| autor: Paweł Woźniak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Rangi w Valorant – kompletny poradnik

System rang w Valorancie bez tajemnic! W niniejszym poradniku przedstawiamy, jakie są rangi w Valorant, jak piąć się w nich coraz wyżej oraz od którego momentu możecie grać ze znajomymi. Raczej większość osób w końcu interesuje się właśnie tzw. „trybem rankingowym”, by z jeszcze wyraźniejszym zapałem rywalizować z innymi graczami. To oznacza, że warto się nad tym tematem trochę pochylić. 

Przede wszystkim kolejne rangi w Valorant, które zdobywamy, pokazują innym, jak dobrymi zawodnikami jesteśmy. Współzawodnictwo motywuje do rozwijania swoich umiejętności w grze, a tym samym tryb rankingowy cieszy się sporą popularnością.

Spis treści:

Jak funkcjonuje system rang w Valorant?

System rang w Valorancie ma dosyć proste założenia, które wieloletni gracze sieciowych tytułów znają bardzo dobrze z innych tego typu produkcji. Przede wszystkim, jak to zwykle bywa, gracze ze „świeżym kontem” nie mogą od samego początku brać udziału w potyczkach rankingowych. Dopiero wbicie 20. poziomu konta odblokowuje rankedy w Valorancie. Następnie po pięciu rozegranych meczach w tym trybie dostajemy pierwszą rangę, która zależeć będzie od naszych wyników. Teraz możemy wreszcie rozpocząć zabawę z wbijaniem wyższych rang. Jak tego dokonać? Bardzo prosto – trzeba grać i wygrywać.

Każda z rang w Valorancie (oprócz najwyższej – Promienistej) jest podzielona na trzy kręgi i aby awansować, trzeba uzyskać 100 punktów tzw. „Oceny Rankingowej”.

Punkty te zdobywamy za zwycięstwa i tracimy za porażki, a ich dokładna liczba zależy od naszych indywidualnych wyczynów. Należy zaznaczyć, że system ten działa tak tylko do rangi Wschodzący. Gracze z rangą Nieśmiertelny, aby awansować do kolejnych kręgów, muszą uzyskać wyznaczoną liczbę punktów (jest ona zależna od danego regionu). Co więcej, awans do rangi Promienisty (najwyższej) wymaga nie tylko uzyskania określonej liczby punktów, ale również znalezienia się wśród najlepszych 500 graczy na danym serwerze.

Ekran po wbiciu rangi Nieśmiertelny.
Ekran po wbiciu rangi Nieśmiertelny.

Wszystkie rangi w Valorant – pełna lista 2024

Tak, jak wspominaliśmy wyżej, w Valorancie istnieje dziewięć rang i aż osiem z nich podzielonych jest na trzy kręgi (pierwszy krąg jest tym najniższym). Poczynając od najniższej rangi – Żelaza – gracze wspinają się ku randze Promienistej. Warto pamiętać, że wraz z premierą każdego nowego Aktu lub Odcinka rangi resetują się.

Oto lista wszystkich rang w Valorancie:

 • Żelazo
 • Brąz
 • Srebro
 • Złoto
 • Platyna
 • Diament
 • Wschodzący
 • Nieśmiertelny
 • Promienisty (tylko jeden krąg)

Czy można spaść z rangi Valorant?

Oczywistym jest, że celem każdego gracza jest zdobywanie coraz to wyższych rang w Valorancie. Niestety życie (nawet to wirtualne) nie zawsze usłane jest różami i niejednokrotnie dojdzie do sytuacji, w której to porażka będzie gonić porażkę. Co w takiej sytuacji? Czy można w ogóle spaść z rangi w Valorancie? Otóż nie można.

Po zdobyciu kolejnej rangi Valorant nie możemy już spaść poniżej niej w danym Akcie.

Degradacja następuje wyłącznie na przestrzeni kręgów – po zejściu do 0 punktów Oceny Rankingowej oraz przegraniu kolejnej rozgrywki, lądujemy w niższym kręgu z 70 punktami (nie dotyczy pierwszych kręgów, z których spaść już nie można). Wyjątkiem od tej reguły jest ranga Promienista, w której miejsce jest wyłącznie dla najlepszych 500 graczy (po spadku w rankingu następuje degradacja do rangi Nieśmiertelny).

Jak szybko awansować w Valorant?

Zdobycie wysokiej rangi w Valorancie to marzenie większości graczy. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić to szybko i skutecznie, wcale nie jest łatwa. Najprościej mówiąc – trzeba wygrywać. Co jednak w przypadku, gdy mamy niezwykłego pecha i mimo największych starań przegrywamy większość starć i przez to nie możemy wbić rangi w Valorancie? Przede wszystkim należy skupić się na indywidualnym wyniku, nawet jeśli naszej drużynie totalnie nie wychodzi. Utrzymanie pozytywnych statystyk i dobre zarządzanie ekonomią sprawi, że mimo porażki liczba straconych punktów wcale nie będzie aż tak duża.

Wbicie wysokiej rangi w Valorant to cel większości graczy.
Wbicie wysokiej rangi w Valorant to cel większości graczy.

W przypadku posiadania wystarczającej ilości wolnego czasu jego część możemy również przeznaczyć na dokształcanie się poza samą grą – oglądanie profesjonalnych zawodników czy trenowanie celności w specjalnie do tego stworzonych programach. Ta pierwsza czynność pozwoli na lepsze zapoznanie się z mechanikami rządzącymi grą. Dowiemy się, w jaki sposób najefektywniej zarządzać ekonomią oraz jak korzystać z możliwości, jakie posiadają ulubione postacie Valorant.

Samo trenowanie celności przyczyni się z kolei do zwiększania umiejętności i wzrostu pewności siebie w krytycznych momentach. I chociaż obie te rzeczy wydawać się mogą bardziej czasochłonne niż samo granie, to jednak na dłuższą metę poświęcenie im należytej uwagi przyczyni się do znacznie szybszego wbijania rang w Valorancie. Warto też zerknąć na celowniki Valorant, z których korzystają pro gracze, bo być może zmiana celownika będzie strzałem w dziesiątkę.

Dodajmy też, że trudno opanować do perfekcji wszystkich agentów w grze, dlatego – szczególnie na początku – warto wybrać sobie kilku z nich i nauczyć się grania nimi. Najlepiej, jeżeli będą to postacie pełniące różne funkcje, aby później, w danym meczu, zdecydować się na tę, która najbardziej przyda się drużynie. Następnie kolekcję opanowanych bohaterów warto stale powiększać.

Czy można grać rankedy ze znajomymi mającymi inne rangi?

W Valorancie grupy 2-,3- oraz 5-osobowe mogą ze sobą rozgrywać mecze w trybie rankingowym. Wyjątkiem na wszystkich poziomach są ekipy 4-osobowe, a powyżej rangi Nieśmiertelny 1 znika również możliwości grania we trójkę. Pełne drużyny nie muszą martwić się o różnice w rangach, ale powinny pamiętać, że im większy rozstrzał między najsłabszym a najlepszym zawodnikiem, tym mniej punktów drużyna dostawać będzie za zwycięstwo. Pozostałe zespoły powinny sugerować się poniższą rozpiską, która jasno wskazuje, jaka może być różnica rang w drużynie.

 • Najniższa ranga w drużynie: Żelazo i Brąz / Najwyższa ranga w drużynie: Srebro
 • Najniższa ranga w drużynie: Srebro / Najwyższa ranga w drużynie: Złoto
 • Najniższa ranga w drużynie: Złoto / Najwyższa ranga w drużynie: Platyna
 • Najniższa ranga w drużynie: Platyna i wyżej / Najwyższa ranga w drużynie: maksymalnie 1 ranga różnicy – np. Platyna 1 może grać co najwyżej z Diamentem 1.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO