Rangi CS2: przewodnik po systemie rankingowym. Sprawdź, jak wbić wyższą rangę w Counter-Strike 2

| autor: Aleksandra Nowak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Rangi CS2: przewodnik po systemie rankingowym. Sprawdź, jak wbić wyższą rangę w Counter-Strike 2

Granie w Counter-Strike’a 2 przeciwko profesjonalistom mogłoby nie być zbyt przyjemne dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tą grą. Podobnie dla weterana, rozgrywka na niższym poziomie mogłaby stać się nudna – i dlatego istnieją rangi CS2. Strzelanka Valve, tak jak wiele innych tytułów nastawionych na rywalizację, ma wbudowany specjalny system, który pozwala dobierać graczy zgodnie z ich umiejętnościami.

Rangi w CS2 mają zapewnić każdemu jak największą przyjemność z gry. To wszystko dzięki dopasowaniu ich w drużyny, które w teorii mają ten sam poziom umiejętności, a co za tym idzie, taką samą szansę na wygraną.

Spis treści:

Czym są rangi w CS2 i jak działają?

Rangi działały już w CS:GO, jednak po przejściu na CS2 cały system został znacznie zmieniony. Co prawda w nowej odsłonie zobaczymy znane nam już odznaczenia, jednak sposób ich otrzymywania jest nieco bardziej skomplikowany. Ma on zapewnić trafniejsze dobieranie drużyn, tak aby gwarantować równą rozgrywkę dla osób na podobnym poziomie.

Rangi CS2 to specjalny system, który na podstawie rozegranych wcześniej meczów dobiera graczy w grupy zgodnie z ich umiejętnościami. Aby to zrobić, wykorzystuje się punkty Matchmaking Rating (MMR). Są one dodawane za każdą wygraną i odbierane w przypadku porażki. Później punkty MMR mają przełożenie na konkretną rangę przyznawaną graczowi. 

Tak wyglądają rangi w CS2 przyznane osobno dla każdej z map.
Tak wyglądają rangi w CS2 przyznane osobno dla każdej z map.

Pierwszy wyznacznik umiejętności otrzymamy dopiero po rozegraniu 10 meczów. Zostaje on przypisany na podstawie ich wyników. Później będzie się zmieniał w zależności od bilansu zwycięstw i porażek. Może również nastąpić sytuacja, w której ranga całkowicie zniknie. Dzieje się tak w przypadku, kiedy gracz nie rozegrał żadnego meczu w ciągu 30 dni. Wtedy jednak wystarczy tylko jedna gra, aby ją odzyskać.

W CS2 istnieje kilka rodzajów rang, które zobaczymy w różnych trybach gry. Tak więc inną rangę będziemy mieć podczas meczów turniejowych, a inną w trybie Premier.

Rangi turniejowe CS2

W CS2 tryby Turniejowy i Skrzydłowy posługują się tymi samymi rangami, które można było zobaczyć w CS:GO. Różnią się one jednak pod względem przyznawania i ich widoczności na profilu, a to ze względu na istotną zmianę, która sprawia, że cały system jest bardziej dokładny. Rangi turniejowe w CS2 są osobne dla każdej z map.

W przeciwieństwie do CS:GO, w CS 2 otrzymujemy rangę turniejową przypisywaną do danej mapy. To oznacza nie tylko, że możemy mieć różne odznaczenia w czasie grania na różnych arenach. Ten system sprawia również, że aby mieć jakąkolwiek rangę w każdej lokacji, musimy w nich wszystkich rozegrać po 10 meczów. Dzięki takiemu rozdysponowaniu poziomów brana jest również pod uwagę znajomość mapy, która może znacząco wpływać na to, jak będziemy radzić sobie w rozgrywce.

Rangi turniejowe w CS2
Rangi turniejowe w CS2.

Rangi turniejowe od najniższej do najwyższej to kolejno:

  • Srebro 1
  • Srebro 2
  • Srebro 3
  • Srebro 4 
  • Elitarne Srebro
  • Mistrzowskie Elitarne Srebro
  • Złoty Laur 1
  • Złoty Laur 2
  • Złoty Laur 3
  • Mistrzowski Złoty Laur
  • Mistrzowski Obrońca 1
  • Mistrzowski Obrońca 2
  • Elitarny Mistrzowski Obrońca
  • Wybitny Mistrzowski Obrońca
  • Legendarny Orzeł
  • Mistrzowski Legendarny Orzeł
  • Mistrzowska Pierwsza Klasa
  • Elita Światowa

W Srebrze znajdziemy graczy początkujących, którzy dopiero uczą się map, odpowiedniego rzucania granatów czy kontroli nad konkretnymi karabinami. Są to również zazwyczaj osoby grające dość rzadko lub nieskupiające się jedynie na wbiciu kolejnej rangi. 

Od Złotego Lauru możemy uświadczyć już coraz więcej strategicznych zachowań oraz współpracy z drużyną. Gracze, którzy chcą utrzymać wyższe rangi, zazwyczaj grają regularnie, ćwiczą celowanie i różne taktyki. 

W Mistrzowskiej Pierwszej Klasie oraz Elicie Światowej znajdą się jedynie osoby bardzo doświadczone, z ogromnymi umiejętnościami i wiedzą oraz najprawdopodobniej imponującą liczbą godzin spędzonych w grze.

Rangi Premier CS2

Gracze mający status Prime i 10. poziom w CS2 mają dostęp do trybu Premier, który ma przypominać profesjonalne rozgrywki, szczególnie pod względem wyboru map oraz stron, na których drużyny rozpoczną grę. Oferuje on również sezonowe rankingi i gry ligowe. Ma osobny system oceniający umiejętności graczy, który polega na zbieraniu punktów Elo nazywanych Ratingiem. Tutaj zasada działania jest prosta – im więcej punktów, tym wyżej w rankingu znajdzie się dana osoba

W przeciwieństwie do rang w trybie Turniejowym, gdzie MMR jest ukryte, podczas meczów Premier Rating jest widoczny dla wszystkich i wyświetlany przy profilu gracza. Dzięki temu znamy konkretną liczbę punktów, których potrzebujemy do znalezienia się „poziom wyżej”. Warto również zaznaczyć, że punkty Premier są wspólne dla wszystkich map. 

Punkty Elo w trybie Premier nie są zamieniane na konkretne rangi, ale zamiast tego podzielono je na 7 grup oznaczonych kolorami. Oto one:

  • do 4999 punktów – szary
  • od 5000 do 9999 punktów – jasnoniebieski
  • od 10 000 do 14 999 punktów – niebieski
  • od 15 000 do 19 999 punktów – fioletowy
  • od 20 000 do 24 999 punktów – różowy
  • od 25 000 do 29 999 punktów – czerwony
  • 30 000 punktów i więcej – złoty
Rangi Premier CS2
Rating jest widoczny w rankingu Premier.

Punkty Premier są zupełnie nowym w CS2 rankingiem. Aby lepiej wyobrazić sobie ogólny poziom umiejętności typowy dla danej liczby punktów, gracze porównują je do rang z trybu Turniejowego. Tak więc kolor szary odpowiada Srebrom, jasnoniebieski – Złotym Laurom, niebieski – Mistrzowskim Obrońcom, fioletowy – Elitarnemu i Wybitnemu Mistrzowskiemu Obrońcy, różowy – “orzełkom”, czerwony to Mistrzowska Pierwsza Klasa, a złoty – Elita Światowa.

Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie porównanie poglądowe. To zupełnie oddzielne rangi w CS2 i inna jest pula graczy, którzy o nie rywalizują. Żadne mecze z trybu Premier nie wpływają na rangę w trybie Turniejowym i na odwrót. Tak więc nie należy traktować powyższych odniesień jako absolutne.

Jak wbić wyższą rangę w CS2?

Ranga w CS2 ma odzwierciedlać poziom umiejętności gracza, dlatego jej „wbijanie” nie zawsze jest proste i może wymagać poświęcenia bardzo dużej ilości czasu. Mimo że wszyscy gracze będą uczyli się gry nieco inaczej, jest kilka uniwersalnych rad, które może zastosować każdy.

Przede wszystkim trzeba jak najwięcej grać – to pozwala zapoznać się z różnymi mapami oraz rodzajami broni, a także lepiej zrozumieć rozgrywkę. Mówi się, że praktyka czyni mistrza, i jak najbardziej jest to prawdziwe również w CS2.

Warto nauczyć się również tak zwanych line-upów, czyli sposobów rzucania różnych granatów, co zbliży nas do jak najbardziej efektywnego zajmowania stref podkładania bomby bądź zatrzymywania prób ich opanowania. To pozwoli również na swobodne posługiwanie się granatami i pełne wykorzystywanie oferowanych przez nie możliwości.

Należy przykładać uwagę do każdej mapy z osobna. Im lepiej znamy konkretny teren, tym lepiej będziemy wiedzieli, jak się na nim poruszać – skąd mogą przyjść przeciwnicy, a gdzie możemy się schować. Polecam zorientować się również, które ściany da się skanować, aby pozbawić przeciwników nieco punktów zdrowia.

Na koniec przypomnę o ćwiczeniu poruszania się i celowania. CS2 oferuje specjalne mapy, na których możemy strzelać do botów lub innych nieszkodliwych celów. Trzeba również przyzwyczaić się do specyficznego ruchu w tej grze. 

Te porady pozwolą Wam na sprawniejsze pokonywanie kolejnych szczebli w produkcji Valve, natomiast same rangi CS2 nie powinny już stanowić żadnej tajemnicy! Pamiętajcie jednak, żeby w ferworze rywalizacji dalej po prostu cieszyć się rozgrywką.

Inne poradniki do CS2:

Komputronik Gaming Google News
Miłośniczka gier, do których pasję realizuje m.in. w pisaniu. Szczególnie upodobała sobie gatunek RPG, a do tego chętnie szuka e-sportowych emocji. Od czasu do czasu próbuje swoich sił w komentowaniu turniejów w League of Legends.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO