Radeon RX 7600 XT już niedługo stawi czoła RTX 4060

| autor: Sandra Kicińska | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Radeon RX 7600 XT już niedługo stawi czoła RTX 4060

„Czerwoni” planują w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na średniobudżetowych kartach graficznych. To dobra wiadomość – nie da się ukryć, że GPU najnowszej generacji ze średniej półki cenowej to zdecydowanie coś, czego brakuje na rynku. Jak twierdzi Moore’s Law is Dead, firma AMD poinformowała swoich partnerów o embargu na nadchodzącego desktopowego Radeona RX 7600 XT.

Radeon RX 7600 XT – premiera szybciej, niż zakładaliśmy?

Wszystko na to wskazuje. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami Radeon RX 7600 XT trafi na sklepowe półki 25 maja.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że nowego GPU dla komputerów stacjonarnych zobaczymy oficjalnie dopiero podczas targów Computex. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 30 maja – 2 czerwca. Z raportu Moore’s Law is Dead wynika jednak, że nowe układy zadebiutują nieco wcześniej.

Jeśli przeciek okaże się prawdziwy, to już niedługo poznamy Radeon RX 7600 XT.
Jeśli przeciek okaże się prawdziwy, to już niedługo AMD będzie miało kolejną propozycję na rynku kart graficznych.

Partnerzy AMD dostali zielone światło na rozpoczęcie wysyłki sampli do recenzentów i influencerów. Pierwsze RX 7600 XT mają trafić do testów 15 maja, co zagwarantuje specjalistom do 10 dni na sprawdzenie GPU w akcji. Mówi się również o tym, że AMD postanowiło pójść śladem Nvidii i podzielić embargo na dwa etapy. W pierwszej kolejności zobaczymy recenzje kart graficznych, które zadebiutują w cenie sugerowanej przez producenta. Dopiero później drzwi otworzą się dla tych droższych jednostek.

Radeon RX 7600 XT – czego możemy się spodziewać?

Podobno Radeon RX 7600 XT ma być bezpośrednim konkurentem GeForce’a RTX 4060 od Nvidii. Spodziewamy się, że GPU będzie bazować na rdzeniu Navi 33 i zaoferuje 32 jednostki obliczeniowe (1792 zunifikowane shadery) w połączeniu z 8 GB pamięci GDDR6. Próbka inżynieryjna wypadła ponoć o 11% lepiej od zeszłorocznego Radeona RX 6650 XT (oczywiście na niedopracowanych sterownikach). Co więcej, podczas testów w grach nowy Radeon miał osiągnąć taktowanie powyżej 2,6 GHz, pobierając około 175 W.

Jakiej wydajności możemy oczekiwać po Radeonie RX 7600 XT? Bazując na powyższych doniesieniach, nowy GPU AMD mógłby zająć miejsce gdzieś pomiędzy RX 6700 a RX 6750 XT. Ostatecznie wszystko zależy jednak od ceny, która wciąż nie jest znana. Jeśli – tak, jak to przewidujemy – czerwoni będą w stanie umieścić RX 7600 XT w przedziale cenowym 300-350 dolarów (ok.1247-1455 zł), to otrzymamy ciekawy GPU.

Warto zauważyć, że wszystkie informacje, które pojawiły się do tej pory na temat Radeona RX 7600 XT, to wciąż spekulacje, do których należy podchodzić z dystansem. Musimy uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości i poczekać na dostęp do oficjalnych wieści.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Przygodę z grami rozpoczęła w wieku trzech lat. Najwięcej radości sprawiają jej szeroko pojęte gry RPG i strategie, choć nabiła też niewyobrażalne ilości godzin w symulatorach pokroju The Sims czy ETS. Poza tym miłośniczka literatury, anime i czarnego humoru.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.6/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO