Radeon RX 7000 – nowa karta graficzna AMD oficjalnie zaprezentowana

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Radeon RX 7000 – nowa karta graficzna AMD oficjalnie zaprezentowana

Na oficjalnym pokazie nowej generacji procesorów z serii Ryzen 7000, dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, zaprezentowała nie tylko nowe procesory, ale również uchyliła rąbka tajemnicy na temat nadchodzących kart Radeon RX 7000. Konferencja AMD together we advance_PCs pozwoliła rzucić okiem na jedną z nadchodzących kart graficznych.

AMD Radeon RX 7000 na oficjalnej prezentacji

Nie ujawniono specyfikacji – nie wiadomo też, jaki model zaprezentowano. Możemy się jedynie domyślać, że chodzi o któryś z wariantów z najwyższej półki. Nowa karta graficzna została ujawniona pod koniec prezentacji, dokładnie w 30 minucie poniższego filmu. Towarzyszyła temu próbka gry Lies of P, która mogła działać w rozdzielczości 4K przy ustawieniach Ultra. Wszystko dzięki sparowaniu procesora Ryzen 9 7950X i nowej karty.

Dyrektor generalna AMD dodała jeszcze, że nowe układy testowane są obecnie w laboratoriach i dotychczasowe wyniki badań są bardzo obiecujące.

Mowa o 50% wzroście efektywności energetycznej względem poprzedniej generacji.

Wiemy, że świeże układy graficzne mają być oparte o architekturę RDNA 3 i wprowadzić nowe jednostki obliczeniowe. Do tego dojdzie kolejna generacja pamięci AMD InfinityCache. Budowa nowych układów ma natomiast być oparta o chiplety wykonane w 5-nanometrowej litografii.

AMD Radeon RX 7000
Tak prezentują się oficjalne informacje na temat nowych kart AMD.

Plotki wskazują natomiast na to, że nowy układ korzystać będzie z procesora graficznego Navi 31 z 12 288 procesorów strumieniowych. Do tego dochodzi do 24 GB pamięci GDDR6.

AMD Ryzen RX 7000 zadebiutuje jeszcze w tym roku

Nie podano jeszcze dokładnej daty premiery nowych kart. Lisa Su zapewniła jednak, że pojawią się one jeszcze w tym roku. Wtedy też poznamy więcej informacji. Czas pokaże, jak wypadną w stosunku do konkurencji w postaci GeForce RTX 4000.

Dowiedz się więcej o RTX 4000:
GeForce RTX 4000 – data premiery i specyfikacja
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO