Nowa nadzieja e-sportu – Quake Champions

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Nowa nadzieja e-sportu – Quake Champions
 • Przeszło dwadzieścia lat temu powstała pierwsza gra FPS wyprodukowana przed id Software we współpracy z Saber Interactive o nazwie Quake. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w historii gier. Jego najnowsza odsłona jest obecnie dostępna na platformie Steam (wersja early access). Twórca gry może poszczycić się również wyprodukowaniem takich kultowych gier, jak Doom czy Wolfenstein.
 • Quake Champions jest kolejną, czyli już piątą z serii produkcją, która stanowi powrót do szaleńczo szybkiej rywalizacji w trybie FPS. Sama gra powstał jednak głównie z myślą o podbiciu sceny esportowej i dzięki temu możemy już ją oglądać na różnego rodzaju turniejach takich jak np. Dreamhack.

Quake Champions  – rozgrywka

Patrząc na sam model rozgrywki możemy zauważyć, że gra łączy w sobie mitologię stworzoną w części pierwszej, wyśmienite elementy walki multiplayer – Quake III Arena – oraz odświeżoną wersję czempionów. Każdy z bohaterów posiada unikalne cechy i umiejętności, dzięki którym sama rozgrywka staje się ciekawsza, a każdy gracz ma okazję dobrania postaci do swojego stylu gry.

Quake posiada zróżnicowane tryby rozgrywki, jak np.:

 • deathmatch,
 • deatchmatch drużynowy,
 • pojedynki 1 vs 1,
 • bądź też nowy tryb drużynowy, czyli furia

Krwawa i dynamiczna walka pomiędzy bohaterami toczy się na stosunkowo ciasnych arenach, przy użyciu arsenału znanych już broni, jak strzelba czy wyrzutnia rakiet.

QC DHW

Power upy i unikalne zdolności bohaterów

Co jakiś czas na mapie pojawiają się różnego rodzaju power upy, dzięki którym możemy np. ulepszysz swój pancerz. Podobnie, jak to było w pierwszej części, gracze nie wybierają swojego uzbrojenia na cały mecz. Mogą je zmieniać, szukając go w najskrytszych zakamarkach mapy.

Studio id Software odeszło nieco od tradycji i zadecydowało, iż każdy z bohaterów będzie posiadać unikalną zdolność specjalną. Umiejętność ta może dać graczowi przewagę w kluczowym momencie rozgrywki.

Opierając się na przykładzie – Visor może chwilowo widzieć rywali przez ścianę, a Ranger posiada podręczny teleporter. Oczywiście o wygranej i porażce decydują same umiejętności graczy, wyczucie mapy i mechaniki rozgrywki. Na pewno przez pierwszą godzinę gry będziemy musieli zapoznać się z detalami rozgrywki, aby czerpać z niej maksimum przyjemności.

Na samym początki gra może wydawać się przytłaczająco szybka i skomplikowana, jednak dajcie sobie chwilę, a zobaczycie, że później będzie już tylko łatwiej. Ciekawym elementem obecnym na mapach są liczne platformy i trampoliny, które sprzyjają wykonywaniu rozmaitych skoków z jednoczesnym strzelaniem rakietami.

Quake champions

Wymagania techniczne

Nie ukrywajmy, że jednym z najlepszych elementów gry jest fakt, że możecie ją dostać zupełnie za darmo.

Twórcy gry postarali się, aby każdy miał szansę przetestować swoje możliwości, a ich zyski czerpią jedynie z kosmetycznych mikrotransakcji.

Od strony technicznej Quake Champions na platformę Windows powstał w oparciu o relatywnie wymagający silnik id Engine 6, który pozwala wygenerować ładną grafikę nawet na starszych maszynach.

Podkreśleniem e-sportowego nastawienia tytułu jest fakt, iż w grze można wygenerować stałe 120 klatek na sekundę, a nawet dużo więcej, ponieważ nie ma limitu ilości FPSów, co powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających graczy ?

Na platformie Steam podane są następujące wymagania systemowe:

Minimalne:

 • System operacyjny: Windows 7 and later
 • Procesor: AMD Phenom II X4-810 / Core i5-750 / Core i3-530
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD R7 240 GB / Nvidia GT 730 2GB / Intel HD 530
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

 • System operacyjny: Windows 7 and later
 • Procesor: AMD FX-8320 / Intel i5-2400
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD R9 290 4GB / Nvidia GTX 770 4GB
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Sam fakt, że grę można odpalić na zintegrowanej w procesorze karcie graficznej mówi sam za siebie. Produkcję może uruchomić praktycznie każdy na swoim blaszaku, co oznacza, że gronem odbiorców może ona śmiało konkurować między innymi z Counter Strike: Global Offensive oraz League of Legends.

Quake wymagania

Quake Champions – podsumowanie

Quake Champions jest grą, która potrafi wciągnąć w wir rozgrywki. Każdy gracz może wybrać swój typ bohatera i nie jest ograniczony do broni, które wybrał na początku meczu. Na mapie występują różnego rodzaju bonusy oraz platformy, co może mieć konkretny wpływ na przewagę nad przeciwnikiem. Gra jest bardzo dynamiczna i posiada olbrzymi potencjał e-sportowy.

Wymagania sprzętowe nie są wysokie, co ma duży wpływ na komfort rozgrywki, bo wszyscy wiemy, że im więcej FPSów, tym większy skill ? Brak ograniczenia ilości klatek na sekundę pozwoli wykorzystać moc naszego monitora nawet w sytuacji, gdy ma on odświeżanie na poziomie 240 Hz. Quake Champions jest grą, która z pewnością Was zainteresuje dajcie jej tylko szansę i pobierzcie, póki jest jeszcze darmowa.

Komputronik Gaming Google News

Autorem artykułu jest Wojtek „WojtkoloS” Witczak

Najpopularniejsze komputery do gier w Komputronik.pl

Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO