Pyrkon 2022 – bilety, cena, data, najważniejsze informacje

Autor
Zbigniew Woźnicki
Fan gier wszelakich, który nie boi się wyzwań, nawet takich jak tutorial do Cupheada. Kiedy ma czas to gra, a czas ciągle ma i udaje mu się go znaleźć jeszcze na czytanie książek, wśród których Władca Pierścieni i Wiedźmin zajmują wyjątkowe miejsce. Najlepiej działa pod presją czasu, gdy coś miało być wykonane na za dwa dni temu.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)
| autor: Zbigniew Woźnicki |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Pyrkon 2022 – bilety, cena, data, najważniejsze informacje

Pyrkon jest jednym z największych konwentów fantastyki w Europie. W czerwcu 2022 roku impreza zalicza wielki powrót i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zbiór najważniejszych informacji o trwającym właśnie wydarzeniu.

Spis treści:

To już ponad 20 lat

Pyrkon to wydarzenie, na którym można spotkać osoby o rozmaitych zainteresowaniach oraz pasjach. Korzenie imprezy sięgają 1999 roku, gdy ­– jeszcze jako Dzień z Fantastyką – była organizowana przez lokalny Klub Fantastyki „Druga Era” w osiedlowym klubie „Słońce”.

To, co pierwotnie było osiedlowym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, szybko zaczęło się rozrastać. Po zaledwie kilku latach na Pyrkona (pod tą nazwą impreza funkcjonuje od 2000 roku) zjeżdżały osoby z najróżniejszych zakątków Polski, a później również i Europy.

We wspomnianym 2000 roku w konwencie wzięło udział około 500 osób, a 19 lat później ustanowiono rekord – Poznań odwiedziło 52 120 uczestników.

Mający już ponad 20 lat konwent mogą odwiedzić dosłownie wszyscy. Dorośli z dziećmi, fani cosplayu, miłośnicy papierowych RPG, a także osoby zainteresowane nauką, ponieważ i taki blok jest organizowany w ramach wydarzenia. Już w czerwcu wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pyrkon cosplay
Źródło: pyrkon.pl

Pyrkon 2022 – lista atrakcji

Konwent w Poznaniu jest naprawdę wielkim wydarzeniem i żeby wszyscy uczestnicy mogli łatwiej się na nim odnaleźć, impreza została podzielona na specjalne bloki programowe. To w ich ramach organizowane są przeróżne wydarzenia, które składają się na cały Pyrkon.

Pierwszą atrakcją, o której wspominają organizatorzy, jest Strefa Gier Video. Tam wszyscy zapaleni gracze mogą sprawdzić się na konsolach, komputerach, a także sprzęcie VR. Dodatkowo dojdzie do spotkań z osobami, które z tworzenia gier zrobiły metodę na życie. Przybliżą one słuchaczom, jak wygląda proces powstawania większych i mniejszych hitów.

Zobacz również:
Jak działają okulary VR?

Jeśli ktoś woli rozrywkę niewymagającą elektronicznego sprzętu, to świetnie odnajdzie się na terenie Bloku Gier Bez Prądu. Gry planszowe, karciane oraz bitewne będą czekały na największych fanów. Znajdzie się tam również miejsce dla nowych graczy, których wolontariusze nauczą wszystkich zasad, tak aby i oni mogli z łatwością wciągnąć się w świat bardziej tradycyjnego gamingu.

Pyrkon uczestnicy
Źródło: pyrkon.pl

Na Pyrkonie świetnie mogą się bawić również dzieci. W Strefie Dziecięcej za zabawę odpowiadają animatorzy, którzy zadbają o to, by młodsi fani fantastyki w wieku od 4 do 12 lat nie narzekali na nudę. Nic nie stanie też na przeszkodzie, żeby dzieci w tym miejscu rozpoczęły swoją przygodę z grami planszowymi oraz cosplayem, którym pochwalą się przed swoimi rodzicami.

Pyrkon - strefa dla dzieci
Źródło: pyrkon.pl

Blok Filmowo-Serialowy to idealne miejsce dla koneserów widowisk przedstawianych na srebrnym ekranie oraz w domowym zaciszu. Uczestnicy poznają najnowsze informacje o największych hitach, a także o niszowych produkcjach. Oprócz tego zostaną zorganizowane spotkania z osobami związanymi ze światem filmu, od których będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy (w tym spoilerów).

Dzięki Strefie Mangi i Anime uczestnicy przeniosą się na Daleki Wschód i zapoznają się bliżej z japońską sztuką rysunku i animacji, a także dowiedzą się więcej na temat chińskich dram oraz artystów K-popu. Poruszone zostaną również tematy dotyczące historii i kultury tych krajów. Strefa Mangi i Anime to również przestrzeń dla sztuki, ponieważ każdy chętny nauczy się origami oraz podstaw cosplayu.

Na głodnych wiedzy czeka Blok Naukowy. Prelegenci odpowiedzą na pytania dotyczące przemiany materii w złoto, obalą różne teorie spiskowe oraz skonfrontują efekty z hitów filmowych z rzeczywistością. Na wystawie pojawią się też wynalazki, które będzie można obejrzeć z bliska.

Pyrkon 2022 – Strefa Festiwalowa

Jeśli ktoś marzył o tym, żeby przenieść się w czasie lub odwiedzić miejsca znane z książek, to będzie miał ku temu okazję w Strefie Festiwalowej Wioskach. W nich będzie można na żywo zobaczyć średniowiecznego rycerza albo wikinga grabiącego osadę. Fani postapo mogą na własnej skórze poczuć klimat życia po końcu świata. Nie zabraknie również areny, na której zobaczymy epickie walki lub sami weźmiemy w nich udział.

Pyrkon - strefa festiwalowa
Źródło: pyrkon.pl

Druga część Strefy Festiwalowej, czyli Wystawy, uderzy w bardziej artystyczną strunę. Kostiumy, rzeźby, makiety, rysunki – to wszystko będzie można zobaczyć właśnie tutaj. Dodatkowo odwiedzający rzucą okiem na gadżety związane z popularnymi markami pochodzącymi ze świata kina lub gier.

Integracja to trzeci segment Strefy Festiwalowej. Ma ona pomóc w zacieśnianiu więzów oraz wspomóc tych, którzy poszukują towarzystwa na konwencie.

Strefa Festiwalowa – Konkursy przetestuje wiedzę odważnych, gotowych stanąć do pojedynku na wiedzę o fantasy, science fiction, literaturze lub mandze. Na zwycięzców czekają oczywiście nagrody.

Pozostałe atrakcje

Nie wiesz, czy w Twoim regionie odbywają się ciekawe wydarzenia związane z fantastyką albo chcesz zareklamować własny konwent? Właśnie w tym celu organizatorzy stworzyli Strefę Fantastycznych Inicjatyw. Zasięgnięcie tam informacji dotyczących organizowania konwentów w innych częściach kraju, pokażecie się światu, a także nawiążecie współpracę z innymi wydarzeniami.

Blok Literacki pozwoli czytelnikom prowadzić dyskusje na temat ulubionej serii, gatunku lub formy literackiej. Dodatkowo autorzy chętnie odpowiedzą na pytania i złożą autograf na przyniesionym egzemplarzu książki lub opowiadania.

Pyrkon - strefa literacka
Źródło: pyrkon.pl

Dla osób preferujących sztukę obrazkową z dymkami tekstu, bardziej odpowiedni będzie Blok Komiksowy. Pojawia się możliwość odkrycia nowych faktów o wybranym uniwersum, a także nauki tworzenia od podstaw własnego komiksu.

Strefa Fabularna to sekcja, gdzie nowicjusze odkryją tajniki sesji RPG, a weterani będą mogli przedstawić swoje ulubione kampanie. To w tym miejscu odwiedzający zamienią się w krasnoludzkich wojowników, kosmicznych piratów lub najemników przemierzających cyberpunkowe metropolie.

Krewni Pyrkonu to jeden z najważniejszych punktów całego festiwalu. Organizatorzy wydzielą specjalną przestrzeń, gdzie każdy będzie mógł oddać krew dla najbardziej potrzebujących osób. Hojni dawcy zostaną wynagrodzeni.

Więcej informacji o atrakcjach Pyrkonu można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia. Natomiast szczegółowy harmonogram imprezy dostępny jest pod tym adresem.

Bilety na Pyrkon 2022 – ceny

Wejściówki na Pyrkon zostały podzielone na trzy kategorie (karnety, bilety jednodniowe oraz bilety ulgowe) i każda z nich ma swój własny przedział cenowy. Wejściówki można kupić online w tym miejscu.

Karnety obejmują wszystkie trzy dni imprezy (od 17 do 19 czerwca):

  • 149 zł – karnety kupione online w dniach od 16 maja do 16 czerwca 2022 roku (dodatkowo 1 token)
  • 159 zł – karnety kupione na miejscu w trakcie trwania imprezy

Bilety jednodniowe kosztują tyle samo, nieważne czy zostały kupione online, czy na miejscu (nie zawierają tokenów):

  • 79 zł – bilety na piątek 17 czerwca
  • 109 zł – bilety na sobotę 18 czerwca
  • 59 zł – bilety na niedzielę 19 czerwca

Bilety ulgowe będą dostępne do kupienia jedynie podczas trwania festiwalu, co organizatorzy uzasadniają względami bezpieczeństwa:

  • 39 zł – bilety ulgowe na piątek 17 czerwca
  • 55 zł – bilety ulgowe na sobotę 18 czerwca
  • 29 zł – bilety ulgowe na niedzielę 19 czerwca

Gdzie i kiedy odbywa się Pyrkon 2022?

Pyrkon 2022 odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, zlokalizowanych w samym centrum stolicy Wielkopolski. Co szczególnie istotne dla gości przyjeżdzających z innych części Polski, teren MTP sąsiaduje z Dworcem Głównym w Poznaniu. Po podróży autobusem lub pociągiem, można udać się bezpośrednio na imprezę. Posiadając identyfikatory, na teren imprezy można wejść przez Hol Wschodni, Zachodni lub Północny.

Pyrkon 2022 potrwa od piątku 17 czerwca od godziny 10:00 do niedzieli 19 czerwca.

Po kilkuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, Pyrkon powraca i robi to w wielkim stylu. Ogromna liczba paneli, miejsc do zabawy oraz integracji sprawia, że ponownie będziemy mieli do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem. Jest to prawdziwe polskie święto fantastyki.

Z okazji Pyrkonu 2022 Komputronik przygotował ofertę specjalną:

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO