PS5 Slim vs PS5 – co lepsze? Porównanie najlepszych konsol PlayStation

| autor: Konrad Bosiacki | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
PS5 Slim vs PS5 – co lepsze? Porównanie najlepszych konsol PlayStation

Każda generacja konsol PlayStation trwa średnio siedem lat. W połowie tego okresu na rynek trafia odchudzona wersja, którą nazywamy Slim. Nie inaczej było z wydaną w listopadzie 2020 roku konsolą PS5, która pod koniec zeszłego roku doczekała się wersji Slim. O nowej konsoli Sony wiemy już wszystko, możemy więc przeprowadzić porównanie najnowszych konsol PlayStation, w którym zmierzą się PS5 Slim vs PS5.

Zwykłe PS5 vs PS5 Slim: porównanie 2024

Porównanie zwykłego PS5 vs PS5 Slim opieramy na podstawie analizy 8 kluczowych dla graczy obszarów:

Czy opłaca się dziś kupować PS5 Slim?

W momencie debiutu, czyli pod koniec listopada 2023 roku konsola PS5 Slim wyceniona była na astronomiczne 2699 zł. Moim zdaniem firma Sony spadła z byka, ale to tylko moja opinia. Być może na tak przestrzeloną cenę miały wpływ wysokie koszty produkcji po pandemii oraz szalejąca w naszym kraju inflacja.

Jednak widząc oficjalną cenę wynoszącą 549 euro, spodziewałem się w Polsce maksymalnie 2499 zł. Przypomnę tylko, że zwykła PS5 z napędem na premierę kosztowała w naszym kraju 2299 zł. Dziś cena PS5 Slim z napędem wygląda już przyzwoicie i konsolę możemy kupić za 2349 zł.

Czy PS5 Slim naprawdę zasługuje na miano mniejszej konsoli?

Zacznijmy od tego, czy PS5 Slim naprawdę zasługuje na miano mniejszej konsoli? Zwykła PlayStation 5 wydana pod koniec 2020 roku, to największa konsola w historii japońskiego producenta. Urządzenie zdolne do wyświetlania grafiki 4K wraz ze śledzeniem promieni musi bez dwóch zdań być wyposażone w dużą kartę graficzną oraz ogromny radiator i wentylator, który odpowiednio będzie chłodził wszystkie podzespoły.

Zwykła PS5 z napędem Blu-ray ma wymiary 390 x 104 x 260, do tego waży aż 4.5 kilograma. PS5 Slim udało się zmniejszyć do wymiarów 358 x 96 x 216, jednak największy postęp osiągnięto w wadze urządzenia, która teraz wynosi 3.2 kilograma. Jak widzicie, firma Sony miała z czego schodzić, aby odchudzić PS5, wersja Slim jest mniejsza, ale jej wymiary i wagą są większe od wydanej w 2006 roku konsoli PS3. PS5 Slim to nadal dużych rozmiarów konsola.

PS5 Slim to nadal duża konsola

Czym się różni PS5 Slim od PS5?

W tabeli poniżej znajdziecie porównanie specyfikacji PS5 Slim oraz PS5. Różnice pojawiają się jedynie w pojemności dysku twardego, portach z przodu, możliwości odłączania napędu Blu-Ray, wymiarach oraz wadze.

Typ PS5 Slim PS5
Procesor: AMD Ryzen Zen 2, 8 rdzeni i 16 wątków, 3.5 GHz (zmienna częstotliwość)
Procesor graficzny: 10.28 TFLOPS, AMD Radeon RDNA 2, 36 CUs @ 2.23 GHz (zmienna częstotliwość)
Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, 256-bit @ 448GB/s
Dysk twardy: 1 TB SSD 825 GB SSD
Rozszerzenie pamięci: NVMe SSD Slot – od 256 GB do 8 TB (PCI-Express Gen4x4), USB HDD (gry z PS4 i starsze)
Napęd optyczny: 4K UHD Blu-Ray (odłączany) 4K UHD Blu-Ray
Audio: Tempest 3D AudioTech
Porty (przód): 1x USB-C (Hi-Speed USB)
Porty (przód): 1x USB-C (SuperSpeed USB 10 Gb/s) 1x USB-A (SuperSpeed USB 10 Gb/s)
Porty (tył): 1x HDMI 2.1
1x Ethernet (10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T)
2x USB-A (SuperSpeed USB 10 Gb/s)
Karta sieciowa: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Wyjście wideo: Obsługa ekranów 4K z 120 Hz, telewizorów 8K, VRR (przez HDMI 2.1)
Wymiary: 358 x 96 x 216 mm 390 x 104 x 260 mm
Waga: 3.2 kg 4.5 kg

Jak widać w kwestii podzespołów nie zaszły żadne zmiany, w końcu to model PS5 Slim, nie PS5 Pro (o tym modelu dowiesz się więcej tutaj: Kiedy wyjdzie PS5 Pro?). Kilka podzespołów zmniejszono oraz zamontowano bardziej wydajne chłodzenie. Tak naprawdę jedynym profitem odróżniającym PS5 Slim od zwykłej wersji jest wbudowany dysk SSD o pojemności 1 TB zamiast 825 GB. Na gry zostaje nam prawie 850 GB zamiast 665 GB.

Przejdźmy do zmian wizualnych, które zaszły w obudowie. Zwykła PS5 miała tylko dwa duże panele, w wersji Slim mamy ich aż cztery, ale dzięki temu łatwiej i szybciej teraz dostaniemy się do gniazda od dodatkowego dysku SSD, czy zamontujemy napęd Blu-ray. Do prawidłowego ustawienia w pozycji horyzontalnej konsola wymaga zamontowania dwóch małych plastikowych nóżek – te na szczęście są w zestawie. Niestety do postawienia konsoli w pionie potrzebujemy już specjalnej podstawki, której nie ma w pudełku, a jej koszt zakupu wynosi aż 130 zł.

Z przodu na czarnym panelu nie znajdziemy przycisku od napędu, teraz jest on umieszczony w odłącznym napędzie Blu-ray. Na froncie nie znajdziemy też zwykłego gniazda USB, zastąpił je drugi port USB-C. To nie jest do końca dobre rozwiązanie, gdyż wszystkie dodatkowe akcesoria, jak kierownice, adaptery USB do padów i słuchawek są zakończone zwykłą wtyczką USB.

Na szczęście z tyłu konsoli nadal znajdziemy dwa zwykłe porty USB – jednak dostęp do nich nie zawsze jest prosty. Niestety za duże rozczarowanie uważam zmianę podświetlenia. W PS5 Slim pasek LED umieszczono tylko w lewej dolnej części, tuż nad napędem Blu-ray. Podświetlenie zwykłej PS5, w której oświetlenie umieszczono na górnym prawy boku oraz froncie wygląda zdecydowanie lepiej.

Czy gry na PS5 Slim działają lepiej niż na PS5?

Często pojawia się pytanie, czy gry na PS5 Slim działają lepiej i są ładniejsze. Niestety nic z tych rzeczy, pod względem mocy obliczeniowej są to nadal dwie takie same konsole. Wyposażone w ten sam układ graficzny oraz procesor. Najnowsze gry będą tak samo prezentować się na zwykłej PS5, jak i PS5 Slim.

Jedyną, aczkolwiek nadal minimalną różnicę odczujecie w czasach uruchomiania gier, bądź wczytywania zapisów na korzyść bardziej nowoczesnego dysku zamontowanego w PS5 Slim. Na konkretną zmianę w wydajności musimy jeszcze poczekać, stanie się to prawdopodobnie pod koniec 2024 roku, kiedy to ma zadebiutować PS5 Pro.

Czy PS5 Slim też ma kompatybilność wsteczną?

Podobnie jak w przypadku wydajności gier na bieżącej generacji konsol, tak samo PS5 Slim obsługuje całą bibliotekę gier kompatybilnych wstecz, które do tej pory działały na zwykłej PS5. Niby to oczywiste, ale historia zna przypadki, w których firma Sony usuwała wsteczną kompatybilność z modeli Slim. Było tak choćby w przypadku PS3 Slim, w której usunięto obsługę gier z PS2. Sony usunęło moduł „mini konsoli PS2”, który w zwykłej PS3 pozwał grać w gry z poprzednich konsol.

Które PS5 jest cichsze? Zwykłe czy Slim?

Według zagranicznych serwisów PS5 Slim jest nieznacznie cichsze, ale za to bardziej się grze. Znajdziemy tu wydajniejszy radiator, więcej rurek odprowadzających ciepło oraz wentylator z większą liczbą łopatek. Oczywiście praca wentylatora zależy w głównej mierze od intensywności używania konsoli i gry, w jaką gramy. Jeżeli jesteś typowym kanapowym graczem, który siedzi dobre dwa metry od konsoli, to nie zauważysz żadnej różnicy. PS5 Slim to nadal cicha konsola, która generuje hałas dopiero przy dużym obciążeniu.

Generowany hałas: które PS5 jest cichsze?
Źródło: Dave2D

Czy PS5 Slim jest energooszczędna?

Pomimo mniejszych rozmiarów konsola PS5 Slim nie wydaje się bardziej energooszczędna niż zwykła konsola PS5. Testy uznanych zagranicznych portali wykazały, że pobór mocy w obu modelach jest niemal identyczny. Spowodowane jest to oczywiście tym, że obie konsole mają nadal ten sam procesor i układ graficzny wykonany w technologii 6 nm, który nie uległ zmniejszeniu. Obie konsole w spoczynku pobierają 4 W oraz do 225 W przy pełnym obciążeniu.

Odłączany napęd Blu-ray to mocny atut PS5 Slim

Jeżeli miałbym za coś pochwalić i powiedzieć wam, że dla tej zmiany warto kupić PS5 Slim, to z pewnością będzie to odłączany napęd Blu-ray. Warto przypomnieć, że zwykła PS5 trafiła do sklepów w dwóch wersjach: tańszej Digital bez napędu i w standardowym wydaniu z napędem Blu-ray. W 2020 i 2021 roku dostępność konsol w sklepach była bardzo ograniczona, brało się to, co trafiło na półki. Stąd też wielu graczy wyposażyło się w zwykły model PS5 Digital. Dziś na szczęście tego problemu już nie ma, zarówno zwykłą PS5, jak i model PS5 Slim kupisz w sklepie z elektroniką.

Odłączany napęd Blu-ray: mocny atut PS5 Slim

Podobnie jak cztery lata temu, tak i dzisiaj do wyboru mamy dwie wersje konsol PS5 Slim Digital i PS5 Slim z napędem Blu-ray. Wersja Digital jest oczywiście znacznie tańsza od standardowego wydania i będzie świetna, gdy zamierzacie grać głównie w darmowe produkcje lub gry z abonamentów PlayStation Plus, EA Play, czy Ubisoft+.

Z czasem za 500 zł możecie dokupić napęd Blu-ray do waszej konsoli, aby grać w gry wydane na płytach. Montaż napędu w konsoli jest prosty jak dopasowanie dwóch klocków Lego. Ściągamy jeden z paneli bocznych, montujemy napęd, tak aby wtyczka z niego oraz gniazdo w konsoli do siebie pasowały i gotowe.

Porównanie: PS5 Slim vs PS5
Foto: Reddit

Którą wersję PS5 lepiej kupić? Podsumowanie

  • Jeżeli ma to być wasza pierwsza konsola od Sony, to zakup PS5 Slim jak najbardziej jest opłacalny. Tym bardziej że zwykła PS5 nie będzie już produkowana, a model Slim stanie główną konsolą japońskiego producenta.
  • Jeżeli masz już zwykłą konsolę PS5 w wersji Digital, to możesz rozważyć jej sprzedaż, aby kupić PS5 Slim z napędem.
  • Natomiast w przypadku posiadania zwykłej PS5 z napędem – bez znaczenia, czy została kupiona w 2020, czy 2023 roku – to jej wymiana nie ma sensu. W takim przypadku radze uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości i zaczekać na premierę PS5 Pro, która odbędzie się według przecieków pod koniec tego roku.

PS5 Slim skupia się wyłącznie na udoskonaleniach układu chłodzenia i minimalizacji obudowy, w żaden sposób nie przesuwa granic technologicznych. Dla nowych użytkowników, którzy kiedyś uznali, że zwykłe PS5 jest zbyt duże i nieporęczne do ich centrum rozrywki, smuklejsze PS5 Slim będzie na ten moment prawdopodobnie najbardziej atrakcyjną opcją.


Popularne akcesoria do PlayStation:


Najczęściej kupowane pady do PlayStation 5:


Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Strażnik w Destiny 2, czarodziej w Diablo IV. W weekendy kierowca F1. Od realistycznej grafiki woli płynną rozgrywkę w 120 Hz. Nie ma dnia, w którym nie odpali PS5 lub Xbox Series X. Od 10 lat regularnie pisze o grach i konsolach.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO