Czy PS5 Slim będzie lepsze niż PS5? Moim zdaniem warto wymienić konsolę na nową

| autor: Konrad Bosiacki | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Czy PS5 Slim będzie lepsze niż PS5? Moim zdaniem warto wymienić konsolę na nową

Każda generacja konsol prędzej, czy później otrzyma odchudzony model, tzw. wersję slim. Nie inaczej jest w przypadku dziewiątej generacji konsol PlayStation. Na początku października firma Sony oficjalnie ogłosiła, że w okresie świątecznym do sklepów trafi PS5 Slim, a ja nie mogę się doczekać tego momentu. Z wielką chęcią wymienię swoją PS5 Digital Edition na nowszy model. Jesteście ciekawi dlaczego?

Brałem, co było

Być może nie wszyscy z was pamiętają, ale gdy konsole PS5 debiutowały na świcie w listopadzie 2020 roku, to mieliśmy kryzys gospodarczy spowodowany pandemią. Fabryki były zamykane lub pracowały ze znacznie mniejszą wydajnością. Czas oczekiwania na produkcję części elektronicznych znacznie się wydłużył, co odbiło się niestety na bardzo skromnej liczbie konsol PS5, które trafiły do Europy, a szczególnie do Polski. Sklepy w Polsce przyjęły znacznie więcej zamówień, niż finalnie otrzymały konsol.

Moje zamówienie na PS5 było dwukrotnie anulowane, szczerze przyznaję, że frustracja z zakupem PS5 była ogromna. Finalnie udało mi się kupić konsolę w pierwszym kwartale 2021 roku u jednego z operatorów sieci komórkowych, niestety w wersji bez napędu i w cenie o sto złotych większej niż w normalnym sklepie.

Konsekwencje braku napędu w PS5

Z czasem przyzwyczaiłem się do tego, że nie mam napędu w konsoli. Oczywiście nie raz bolał mnie fakt, że nie skorzystam ze świetnych przecen na gry pudełkowe lub po prostu nie odkupie od kogoś używanej gry za połowę ceny. Wymiana PS5 Digital Edition na PS5 z napędem nigdy nie wydawała mi się opłacalnym krokiem, cierpliwie czekałem, aż Sony przygotuje nowe wersje swoich konsol: slim lub pro. Przyznaje, że bardzo się ucieszył na pierwsze nieoficjalne informacje o PS5 Slim z odłączanym napędem Blu-ray, które jako pierwszy ujawnił Tom Henderson.

Konsekwencje braku napędu w PS5 przekonują do wyboru nowego PSa
Dostałem EA Sports FC 24 w pudełku, teraz wiem, jak się czuje łysy obdarowany suszarką.

Mniejsza, zgrabna, po prostu ładna

Oczywiście odłączany napęd w nowej PS5 Slim to nie jedyny powód, dla którego chciałbym wymienić swoją już trzyletnią konsolę PS5. Zajmowane miejsce też ma znaczenie, a w przypadku nowej konsoli mówimy nawet o parametrach o 30% mniejszych oraz wadze, którą udało się zbić z 4.5 na 3.2 kg (bez napędu 2.6 kg!). Długość PS5 Slim udało się skrócić o 32 cm, a szerokość o 44 cm., wysokość pozostała niemal bez zmian. Jeden z użytkowników Reddita przygotował specjalne, trójwymiarowe porównanie dużej PS5 z slimką i patrząc na te zdjęcia dopiero czuć różnice.

Na szczęście, jeżeli chodzi o podzespoły, to nic się nie zmienia. Nadal będzie to potężna konsola zdolna do wyświetlania gier w rozdzielczości 4K i 120 klatkach na sekundę.

PS5 Slim

Zwiększono kluczowy parametr

Co ciekawe przy odchudzaniu udało się nawet zwiększyć jeden parametr, który z pewnością ucieszy wielu graczy. Mam tu na myśli wbudowany dysk SSD, który w odchodzącej wersji będzie miał teraz równy 1 TB pojemności. Duża PS5 ma tylko 825 GB, z czego dla gracza pozostało 667 GB. Oczywiście bez problemu rozszerzymy pamięć nowej konsoli za pomocą dysku SSD M.2 NVMe, którego prędkość odczytu wynosi co najmniej 5,500 MB/s.

To mnie niepokoi

Niestety mam też pewne obawy związane z miniaturyzacją PS5 oraz… ceną. Moja konsola, choć jest cicha i regularnie czyszczona sprężonym powietrzem, to wyrzuca bardzo dużo gorącego powietrza. W PS5 Slim z pewnością będzie zamontowany znacznie mniejszy wentylator, który będzie szybciej się obracał. Ciekaw jestem, jak to wpłynie na kulturę jego pracy. Mam nadzieję, że grając w nocy nie będę go słyszał.

Nie będę ukrywał, że trochę przeraża mnie też cena, za konsole PS5 Slim z napędem przyjdzie nam zapłacić aż 549,99 euro. To przekłada się na niemal 2500 zł, nawet jak uda mi się sprzedać moją konsolę z kilkoma dodatkami za 1500 zł, to i tak cały tysiąc będę musiał dołożyć. Ponad połowa z tego tysiąca pójdzie na odłączany napęd Blu-ray, a mniejsza część na nowe i mniejsze komponenty. W sumie to raczej nie ma co marudzić, odłączany napęd i mniejsze wymiary są tego warte.

Podstawka od Apple?

Sporo kontrowersji zbiera też brak możliwości ustawienia konsoli pionowo. Znaczy, będzie można to zrobić, ale za dodatkową opłatą. Podstawkę umożliwiającą pionowe ustawienie konsoli wyceniono aż na 30 euro. Przypomnę tylko, że duża PS5 ma plastikową podstawkę w zestawie, niestety słabej jakości i konsola buja się na niej niczym kuter łowiący kraby na Discovery. Mam nadzieję, ze PS5 Slim w pozycji horyzontalnej będzie leżeć stabilnie, tak, aby nawet kot mógł po niej chodzić.

Podstawka pod PS5

Kupisz PS5 Slim? Ja z pewnością kupię

Jak widzicie, mam duże chęci, a nawet potrzeby, aby wymienić PS5 Digital na nową slimkę, oczywiście razem z napędem. Ciekaw jestem jednak, ilu graczy również zamierza wymienić swoją dużą PS5. Sporo osób mogło też wstrzymywać się z zakupem PS5, czekając na premierę wersji Slim. Jest szansa, że ostatecznie bardziej przekonująca okaże się cena aktualnie dostępnych konsol PlayStation.


Zobacz także popularne akcesoria do PS5:

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Strażnik w Destiny 2, czarodziej w Diablo IV. W weekendy kierowca F1. Od realistycznej grafiki woli płynną rozgrywkę w 120 Hz. Nie ma dnia, w którym nie odpali PS5 lub Xbox Series X. Od 10 lat regularnie pisze o grach i konsolach.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO