PS5 Slim – kiedy premiera? Nowe plotki o mniejszej wersji konsoli

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
PS5 Slim – kiedy premiera? Nowe plotki o mniejszej wersji konsoli

PS5 to konsola, która ma duży potencjał i szybko podbiła listy sprzedaży. Wśród zalet warto wspomnieć z pewnością o wstecznej kompatybilności, kontrolerze DualSense, szybkim czasie ładowania oraz świetnym interfejsie użytkownika. Jak jednak wiadomo, nie ma urządzeń idealnych pod każdym względem i mimo wielu zalet PS5, znajdzie się też w nim trochę minusów. Jednym z nich, na który najczęściej narzekają gracze, jest rozmiar konsoli, stąd wielu z nich czeka na wersję PS5 Slim. Kiedy możemy spodziewać się jej premiery?

W sieci pojawiły się nowe pogłoski mówiące o tym, że PlayStation 5 w wersji Slim posiadać będzie odłączaną stację dysków, którą będzie można kupić w zestawie lub osobno. Podobno nie będzie ona działać z wersją Digital.

Spis treści:

PlayStation 5 Slim – kiedy premiera i jaka cena?

Początkowo wydawało się, że PS5 Slim może zadebiutować pod koniec 2023 roku. Niestety termin ten będzie trudny do zrealizowania, przede wszystkim z uwagi na ciągły niedobór półprzewodników, który utrzyma się do 2024 roku (według szefa firmy Intel – Pata Gelsingera,).

Jednakże Tom Henderson twierdzi, że produkcja nowego sprzętu wystartuje w kwietniu tego roku. To oznaczałoby, że premiery PS5 Slim doczekamy się we wrześniu 2023 r. Jak będzie w istocie? Czas pokaże, wszak nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.

Cena nowej konsoli na ten moment jest nieznana, jednak śmiało można założyć, że w dniu premiery PS5 Slim będzie tańsza niż klasyczna wersja.

Odłączany napęd Blu-ray w nowym PS5 Slim

Tom Henderson, znany informator branżowy, co jakiś czas rzuca nowymi informacjami na temat PlayStation 5 w „odchudzonej” wersji. W ostatnim czasie podzielił się doniesieniami, które mogą być źródłem niezadowolenia. To, że nowa wersja konsoli nie będzie się szczególnie różnić specyfikacją, to żadna tajemnica – mowa o kwestii dołączanej stacji dysków, która prawdopodobnie nie będzie kompatybilna z PlayStation 5 Digital.

Poniekąd można zrozumieć głosy niezadowolenia pochodzące od posiadaczy „cyfrowej” wersji PS5. Wspomnianą wyżej stację dysków prawdopodobnie można będzie kupić w zestawie z konsolą lub osobno – osoby, które kiedyś błędnie założyły, że będą w pełni zadowolone z cyfrowej kolekcji swoich gier, mogłyby stosunkowo niskim kosztem pozbyć się ograniczeń. Wychodzi jednak na to, że przynajmniej na początku, licząc od premiery nowego sprzętu, nie będą mieć takiej możliwości. Mimo iż problemu z samym podłączeniem prawdopodobnie nie będzie, bo odbywać ma się to za sprawą portu USB-C umiejscowionego z tyłu urządzenia.

Sytuacja może się zmienić z czasem. Tak twierdzi Tom Henderson, który przyznał, że kompatybilność odłączanego napędu mogłaby zostać poszerzona wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu.

Dlaczego czekamy na wersję Slim?

PS5 jest największą konsolą w historii Sony, co dla wielu graczy jest nie do przyjęcia – jej rozmiary to 390 mm szerokości, 104 mm wysokości oraz 260 mm głębokości, przy wadze 4,5 kg. Jak wynika z komentarza wiceszefa działu doświadczeń użytkownika PlayStation, Matta MacLaurina, powodem, dla którego PS5 jest tak duże, była chęć gwarancji odpowiedniego chłodzenia oraz przeciwdziałania przegrzaniu, a także cichszej pracy.

ps5 vs ps5 slim
Gracze narzekają na wielkość PS5

Pod względem wysokości PS5 przewyższa nie tylko Xbox Series X/S, ale także wszystkie inne konsole Sony i Microsoftu dwóch poprzednich generacji. Dla porównania – PS4 Pro mierzy 295 mm szerokości, 55 mm wysokości oraz 327 mm głębokości. Wielu graczy zatem spodziewa się, że wkrótce pojawi się odchudzona wersja PS5.

PS5 Slim – wymiary i wygląd

Producenci przyzwyczaili już nas do tego, że kilka lat po premierze konsoli najnowszej generacji, przygotowuja kolejny model – “odchudzony”.

Tak było chociażby w przypadku konsoli PS4, której wersja Slim zadebiutowała 3 lata po premierze podstawowej. Zmniejszeniu uległy gabaryty konsoli, waga, ale też rozmiary podzespołów czy pobór prądu.

PS5 Slim zatem mogłoby nie tylko być:

 • mniejsze rozmiarowo i wagowo,
 • ale też zużywać mniej energii i mieć przeprojektowany system chłodzenia, dzięki czemu nie wymagałoby intensywnego chłodzenia.

Na ten moment oficjalnych informacji na temat wymiarów czy wyglądu nie ma, jednakże ciekawie prezentuje się koncept przygotowany przez serwis LetsGoDigital oraz Jermaine’go Smita – “Concept Creatora”:

PS5 Slim – specyfikacja i możliwości

W przypadku specyfikacji konsoli w “odchudzonej” wersji, należałoby się spodziewać mniej więcej tego, co oferuje dzisiaj PS5:

 • CPU: Zen 2, 8 rdzeni 3.5 GHz (zmienna częstotliwość),
 • GPU: 10.28 TFLOPS, 36 CUs @ 2.23 GHz (zmienna częstotliwość),
 • RAM: 16 GB GDDR6, 256-bit,
 • Przepustowość pamięci: 448GB/s,
 • Dysk twardy: 825GB SSD,
 • Rozszerzanie pamięci: NVMe SSD Slot, USB HDD,
 • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray,
 • Dedykowany chip audio Tempest 3D.

Sony zapewne zdecyduje się na podobną do PS5, jeśli nie identyczną, moc obliczeniową przy PS5 Slim.

PS5 Slim czy Pro?

Oczywiście PS5 Pro będzie wymagało dość zasobnego portfela, dlatego wybór między tą konsolą a PS5 Slim będzie zależał od Twoich preferencji.

 • PS5 Slim powinno mieć podobną wydajność co PS5, a różnicą będą z pewnością rozmiary oraz lepsza energooszczędność. Jeśli zatem zależy Ci po prostu na konsoli najnowszej generacji, która nie jest kolosem, jest tańsza, a mimo to oferuje taki sam poziom rozrywki, to PS5 Slim będzie dla Ciebie idealne.
 • PS5 Pro z kolei będzie mieć zapewne mocniejsze podzespoły oraz zwiększoną wydajność. Teoretycznie, dodatkowa moc mogłaby sprawić, że rozgrywka w natywnym 4K oraz 60 kl/s stałaby się standardem, a więcej gier można by uruchomić nawet w 120 kl/s. Częściej mogłoby się pojawić pełne wsparcie dla technologii ray tracing.

Czy warto czekać na PlayStation 5 Slim?

Na początku warto zaznaczyć, że nie wiadomo, zarówno w przypadku PS5 Pro, tak i PS5 Slim – kiedy te konsole pojawią się na rynku. Ciągłe braki półprzewodników mogą sprawić, że czekanie może znacznie się przedłużyć. Istnieje jednak kilka powodów, które przemawiają za tym, że warto wypatrywać premiery.

Przede wszystkim na PS5 należy poświęcić sporo wolnego miejsca, gdy PS5 Slim będzie charakteryzować się ergonomicznym designem, a przy tym taką samą wydajnością. Argumentem zdaje się też być cena – PS5 Slim będzie kosztować mniej niż oryginał w dniu premiery. Jeśli zatem masz sporo cierpliwości to może to być rozwiązanie dla Ciebie.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (6 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO