PS5 Pro: kiedy premiera? Co już wiemy o PlayStation 5 Pro?

| autor: Marcin Nic | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
PS5 Pro: kiedy premiera? Co już wiemy o PlayStation 5 Pro?

Plotki na temat PlayStation 5 Pro pojawiają się już od dłuższego czasu. Nic dziwnego, bowiem spora część branży technologicznej, a przede wszystkim graczy, czeka na ulepszoną wersję najlepiej sprzedającej się konsoli obecnej generacji. I chociaż istnienie sprzętu nie zostało do tej pory przez Sony potwierdzone, tak jego pojawienie się jest absolutnie pewne. Kiedy więc premiera PS5 Pro? Czego dowiadujemy się z ostatnich doniesień na temat urządzenia?

Spis treści:

Kiedy wyjdzie PlayStation 5 Pro?

Podobno prezentacja PS5 Pro planowana jest na wrzesień 2024 roku. Aktualnie wiele przecieków wskazuje na to, że premiera PS5 Pro będzie miała miejsce w listopadzie 2024 roku. Data premiery może jednak w dalszym ciągu ulec zmianie. Wszystko za sprawą braku gier first-party w końcowym okresie 2024 roku, które miałyby zachęcić do kupna PS5 Pro.

Wcześniej plotki na temat PlayStation 5 Pro były różne. Mówiło się, że problem z dostępnością półprzewodników sprawi, iż konsola nie pojawi się pod koniec 2024 roku. W tej kwestii wypowiedział się znany insider, Tom Henderson. Z podanych przez niego informacji wynika, że PS5 Pro trafi na półki sklepowe jesienią bieżącego roku. Jak można się domyślić, pojawienie się konsoli przed świętami Bożego Narodzenia byłoby bardzo dobrym ruchem ze strony Sony.

PS5 Pro potwierdzone przez Digital Foundry

W ostatnim czasie w sieci pojawiło się sporo informacji dotyczących PlayStation 5 Pro. Najważniejsza wiadomość padła jednak z ust inżynierów Digital Foundry, którzy postanowili nagrać film ze specyfikacją techniczną urządzenia (więcej na ten temat przeczytacie poniżej). 

Na powyższym nagraniu redaktorzy ujawnili, że mieli już okazję zapoznać się z dokumentacją techniczną dotyczącą specyfikacji PlayStation 5 Pro i pokrywa się ona z wcześniejszymi przeciekami. Redakcja uważa, że konsola będzie skierowana do bardziej wymagających graczy, ale jej cena nie będzie aż tak wysoka jak komputerów o podobnych możliwościach.

Cena PS5 Pro raczej będzie wyższa niż głoszą plotki

Redaktorzy z Digital Foundry prognozują, że PS5 Pro będzie kosztować około 599 dolarów, co dałoby w przeliczeniu nieco ponad 2375 złotych. Raczej nie ma co liczyć na podobną wycenę PlayStation 5 Pro, zważywszy na fakt, że obecną wersję konsoli można kupić za 2349 zł. Pojawienie się mocniejszego wariantu z pewnością okupione będzie adekwatnie wyższą ceną. Wystarczyłoby tylko spojrzeć, ile kosztowało PS4 Pro w dniu debiutu. Cena osiągnęła 400$, czyli około 1800-1900 zł. W przypadku PlayStation 5 Pro cena może wynosić nawet 2800-3000 zł.

Specyfikacja PlayStation 5 Pro

Przez długi czas specyfikacja techniczna PS5 Pro pozostawała wielką tajemnicą. Mogliśmy posiłkować się jedynie przeciekami, które rzucały nieco światła na to, czego można spodziewać się w związku z nową wersją konsoli Sony. W ostatnim czasie tak naprawdę wszystko stało się jasne i wiemy już, co zaoferuje PlayStation 5 Pro – a to za sprawą filmu, który nagrał popularny twórca na YouTubie – Moore’s Law is Dead. Według tego (już niedostępnego) wideo:

  • PlayStation 5 Pro otrzyma GPU z 60 jednostkami CU. Z podanych informacji wynika, że ma to zapewnić o około 45% lepszą wydajność renderowania względem bazowego PS5.
  • Zmianie nie ulegnie ilość pamięci, której (podobnie jak w zwykłej wersji) będzie 16 GB.
  • Sony postawi jednak na kości z większą przepustowością, która podobno wyniesie 576 GB/s.
  • Zastosowany w PS5 Pro procesor powinien pozwolić na osiągnięcie taktowania na poziomie 3,85 GHz. Całość przełoży się na 33,5 teraflopów mocy układu obliczeniowego, co w porównaniu z 10,28 zwykłego PS5 jest znacznym wzrostem. 

Informacje podane przez Moore’s Law is Dead zostały potwierdzone przez prawdopodobnie najbardziej znanego insidera w branży, czyli Toma Hendersona. Redaktor Insider Gaming dodał jednak jeszcze coś od siebie. Zapewnia on bowiem, że zastosowany w PS5 Pro układ graficzny ma zagwarantować nawet 4-krotnie wyższą wydajność dla technologii ray tracing. Rzekomo jest to zasługa wykorzystania shaderów BVH8, które posiadają 8-poziomową hierarchię woluminów. 

PlayStation 5 Pro z własnym DLSS

Powyższe informacje nie są jedynymi, którymi podzielił się wspomniany wyżej Tom Henderson. Potwierdza on bowiem wcześniejsze doniesienia Jeffa Grubba, jakoby PS5 Pro miało posiadać własny system DLSS. Tak się faktycznie stanie, a układ graficzny zostanie wyposażony w nową technologię upscalingu o nazwie PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution). Czym ona będzie się charakteryzować? 

Z informacji podanych przez portal Insider Gaming wynika, że Sony planuje, by technologia ta pozwoliła uzyskać rozdzielczość 4K przy 120 kl./s i 8K przy 60 kl./s. Nie jest do końca jasne, czy założenia te są kierowane do PS5 Pro, czy też firma przygotowuje grunt pod PlayStation 6.

Jak zmieni się wygląd PS5 Pro?

Tak jak i w przypadku PS4 i PS4 Pro, kwestie wyglądu PlayStation 5 Pro można rozpatrywać w kontekście podstawowej wersji konsoli. Mimo, że w sprzęcie poprzedniej generacji różnice były zauważalne, to stylistyka oraz kolory były do siebie podobne. Zatem PS5 Pro będzie prawdopodobnie niesymetryczne, z falowanymi kształtami i o sporych rozmiarach. Koncepcje wyglądu konsoli można obejrzeć w filmie na kanale Concept Creator:


Aktualnie dostępne wersje konsoli PlayStation 5:


Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (56 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO