PS5 Pro – kiedy premiera? Nowe informacje o ulepszonej konsoli

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
PS5 Pro – kiedy premiera? Nowe informacje o ulepszonej konsoli

Każda wyczekiwana premiera sprzętu gamingowego wzbudza ogrom emocji – tak jest też, w przypadku PS5 Pro. Fani czekający na ulepszoną wersję japońskiej konsoli muszą uzbroić się jeszcze w odrobinę cierpliwości. Nowe wieści dotyczące PlayStation 5 Pro mają pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy.

Konsole PlayStation 5 cieszą się nadal bardzo dużą popularnością i z pewnością ich pełen potencjał nie został jeszcze wykorzystany. Mimo to bez problemu można znaleźć różne dociekania na temat debiutu wzmocnionej wersji konsoli. Jeśli i Ty zadajesz sobie pytanie, czy będzie PS5 Pro, sprawdź, co aktualnie wiemy na jej temat. Najnowsze doniesienia wskazują, że lepsza wersja konsoli pojawi się dopiero w przyszłym roku.

Spis treści:

PlayStation 5 Pro – kiedy premiera?

Dotychczasowe doniesienia na temat PlayStation 5 Pro były różne. Mówiło się, że problem z dostępnością półprzewodników sprawi, iż konsola nie pojawi się wcześniej niż w 2024 roku. Tom Henderson, znany i ceniony dziennikarz branżowy, utrzymywał, iż ulepszone PS5 może w ogóle nie powstać – zamiast tego miałby pojawić się nowy model standardowego PS5.

W ostatnim czasie nieco jednak zmieniła się narracja cenionego insidera. Na swojej stronie napisał post, w którym przekazał, że prace nad PlayStation 5 Pro prawdopodobnie trwają.

Insider Gaming przypuszcza, że premiera PS5 Pro będzie miała miejsce dopiero pod koniec 2024 roku.

Na ten moment trudno ocenić, co wprowadzi ulepszona wersja PlayStation 5. Przypuszcza się, że będzie to poprawiony ray tracing. Poinformował o tym profil Gamingnews na Twitterze. Dodatkowo możemy się spodziewać, że tak, jak w przypadku PS4 Pro, zapewniona zostanie większa płynność i wyższa jakość oprawy wizualnej. Na pierwsze oficjalne informacje trzeba będzie jednak poczekać.

Zastanawiający jest także artykuł serwisu Tweaktown, w którym zwrócono uwagę na przesyłki zlecone przez Sony. Ich zawartość nie jest oczywiście znana, ale można podejrzewać, iż są to nowe dev-kity – wskazuje na to nazwa dostawy: „Development Kits for Interactive Entertainment Software”. Gdyby była to prawda, deweloperzy mogliby już zacząć prace nad wykorzystaniem sprzętu o większej mocy. Warto jednak podejść do tego z dystansem, bo mogą to być także standardowe modele deweloperskie. Zgadzałoby się to jednak z doniesieniami Toma Hendersona.

Gdyby PS5 Pro faktycznie pojawiło się pod koniec 2024 roku, mogłoby to oznaczać przedłużenie życia obecnej generacji. Pandemia niestety wywróciła wiele planów do góry nogami. Pozostaje czekać na oficjalne informacje.

Wersja PS5 Pro Digital Edition raczej nie powstanie

Niemal pewne jest jednak, że raczej nie ma co liczyć na powstanie wersji PS5 Pro Digital Edition. W przypadku PS5 takowa powstała i od podstawowej wersji różniła się brakiem napędu Blu-ray, a co za tym idzie niższą ceną. Jak jednak pokazują dane, nie był to zbyt udany eksperyment dla Sony. Sprzedaż PS5 Digital była znacznie gorsza i konsola nie cieszyła się zainteresowaniem wśród graczy.

PlayStation 5 Pro ma być skierowane do tych najbardziej wymagających i świadomych klientów, dlatego raczej mało możliwe jest wydanie wersji bez napędu Blu-ray.

Wersja PS5 Pro Digital Edition raczej nie powstanie.
Zdecydowanie lepiej sprzedaje się PS5 z napędem Blu-ray.

Specyfikacja PlayStation 5 Pro – ogromny przeskok technologiczny?

Informacje na temat specyfikacji PS5 Pro można znaleźć między innymi na kanale RedGamingTech, jednak warto wiedzieć, że nie są to potwierdzone, oficjalne dane, a twórcy nie ujawniają swojego źródła wiedzy:

PlayStation 5 Pro zatem mogłoby zapewnić dwa razy większą wydajność, a także 2,5-krotnie lepsze osiągi w ray tracingu. Sprzęt ponadto wykorzystywać miałby proces technologiczny 5 nm lub 4 nm, stworzony z myślą o PS VR2. Pojawiła się również informacja o wyposażeniu konsoli w technologię podobną do AMD Fidelity FX Super Resolution 2.0.

PS5 Pro ma podobno zapewnić znacznie większy przeskok technologiczny niż miało to miejsce w przypadku poprzedniej generacji sprzętu.

Konsola PS4 Pro w porównaniu z bazowym modelem PS4 była około 2,5 razy mocniejsza, zatem można się spodziewać, iż PS5 Pro również będzie potężniejsze. PS5 ma moc 10,28 TFLOPs, zatem, w ulepszonej wersji, byłoby to około 25 TFLOPs. Oczywiście, wiązałoby się to też z wyższą ceną konsoli. Wystarczyłoby tylko spojrzeć, ile kosztuje PS4 Pro w dniu debiutu. Cena osiągnęła 400$, czyli około 1800-1900 zł.

W przypadku PlayStation 5 Pro cena może wynosić nawet 2800-3000 zł.

Inne nieoficjalne doniesienia na temat PlayStation 5 Pro pojawiły się na francuskim portalu Phonandroid. Jego dziennikarze, powołując się na anonimowe źródła, podają, że ulepszona wersja najnowszego sprzętu Sony będzie znacznie wydajniejsza i wykorzysta usprawniony układ od AMD. Dodatkowo konsola ma wykorzystywać chłodzenie wodne, co powinno dać efekt w postaci chociażby cichszej pracy. Rozwiązanie to ma również spowodować, że wygląd urządzenia będzie wyraźnie różnił się od oryginału.

Premiera PS5 Pro - jest szansa, że zagramy w 8K.
Jest szansa, że z PlayStation 5 Pro zagramy w 8K.

Wydajność w grach – 8K stanie się normą?

Pomimo braku potwierdzonych danych na temat specyfikacji czy wydajności, można mieć pewność, że urządzenie będzie posiadać większe możliwości niż podstawowa wersja. PS5 Pro ma pozwolić na standard rozrywki w natywnym 4K i 60 kl./s oraz 120 kl./s w FullHD.

Jakość 8K jest teoretycznie możliwa już na PS5, m.in. dzięki HDMI 2.1., jednakże została zablokowana przez producenta. Zatem, jeśli PlayStation 5 Pro ma być teoretycznie mocniejsze, to standardy te powinny się podnieść i gry w 8K pojawiałyby się znacznie częściej.

Jak zmieni się wygląd PS5 Pro?

Tak jak i w przypadku PS4 i PS4 Pro, kwestie wyglądu PlayStation 5 Pro można rozpatrywać w kontekście podstawowej wersji konsoli. Mimo, że w sprzęcie poprzedniej generacji różnice były zauważalne, to stylistyka oraz kolory były do siebie podobne. Zatem PS5 Pro będzie prawdopodobnie niesymetryczne, z falowanymi kształtami i o sporych rozmiarach. Koncepcje wyglądu konsoli można obejrzeć w filmie na kanale Concept Creator:

Kiedy więcej informacji o PS5 Pro?

Wciąż trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że przytoczone tutaj doniesienia nie są w żaden sposób oficjalne. Czy i kiedy możemy spodziewać się potwierdzenia? Wie to tylko Sony. Zanim jednak pojawi się oficjalna zapowiedź konsoli, możemy oczekiwać kolejnych przecieków. Zasugerował to podczas swojej niedawnej transmisji na żywo kilkakrotnie wspomniany już w niniejszym tekście Tom Henderson.

Według niego nowe informacje na temat PS5 Pro powinny pojawić się w sieci w ciągu najbliższych kilku miesięcy – najprawdopodobniej poprzez nieoficjalne kanały.

Ponadto insider zdradził, że Sony ma w planach jeszcze jeden model PlayStation (via GamingBolt). Szczegółów jednak nie podał. Miejmy nadzieję, że o prawdziwości jego słów przekonamy się szybciej niż później.

PlayStation 5 Pro – warto czekać?

Premiera PS5 Pro wydaje się być dosyć odległą kwestią, szczególnie przy braku oficjalnych zapowiedzi na temat powstawania konsoli. Warto zatem zastanowić się, czy w ogóle powinno się wypatrywać debiutu. PS5 istnieje na rynku stosunkowo od niedawna i nie wydaje się, by było aż tak słabe, by wymagało dużego, jakościowego przeskoku.

Specyfikacja PlayStation 5 pozwala na granie w 60 kl./s w rozdzielczościach, które zbliżają się do pełnego 4K, a przy niektórych produkcjach nawet 4K i 120 kl./s. Wystarczy popatrzeć chociażby na Horizon Forbidden West – jest to produkcja, której absolutnie niczego nie brakuje.Poza tym, ze szczątkowych informacji na temat PlayStation 5 Pro wynika, że tak naprawdę nie wiadomo, na co konkretnie czekamy. Wydaje się jednak, że będzie to dobry zakup tylko wtedy, jeśli faktycznie przeskok technologiczny będzie tak duży, jak mówią plotki.

Mogą Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (10 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO