PS5 Pro – kiedy premiera? Warto czekać na ulepszonego następcę PS5?

Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (3 głosy)
| autor: Patrycja Ulatowska |Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
PS5 Pro – kiedy premiera? Warto czekać na ulepszonego następcę PS5?

Każdy nowy sprzęt gamingowy wzbudza ogrom emocji – tak było z pewnością w przypadku premiery najnowszej generacji konsol, zarówno od Microsoftu jak i Sony. PS5 cieszy się nadal bardzo dużą popularnością (półtora roku po premierze) i z pewnością jej pełny potencjał nie został jeszcze wykorzystany. Mimo to bez problemu można znaleźć różne dociekania na temat debiutu wzmocnionej wersji konsoli. Jeśli i Ty zadajesz sobie pytanie, czy będzie PS5 Pro, sprawdź, co już wiemy na jej temat.

Spis treści:

Specyfikacja PS5 Pro – ogromny przeskok technologiczny?

Najnowsze informacje na temat specyfikacji PS5 Pro można znaleźć między innymi na kanale RedGamingTech, jednak warto wiedzieć, że nie są to potwierdzone, oficjalne dane, a twórcy nie ujawniają swojego źródła wiedzy:

PS5 Pro zatem mogłoby zapewnić dwa razy większą wydajność, a także 2,5-krotnie lepsze osiągi w ray tracingu. Sprzęt ponadto wykorzystywać miałby proces technologiczny 5 nm lub 4 nm, stworzony z myślą o PS VR2. Pojawiła się również informacja o wyposażeniu konsoli w technologię podobną do AMD Fidelity FX Super Resolution 2.0.

PS5 Pro ma podobno zapewnić znacznie większy przeskok technologiczny niż miało to miejsce w przypadku poprzedniej generacji sprzętu.

Konsola PS4 Pro w porównaniu z bazowym modelem PS4 była około 2,5 razy mocniejsza, zatem można się spodziewać, iż PS5 Pro również będzie potężniejsze. PS5 ma moc 10,28 TFLOPs, zatem, w ulepszonej wersji, byłoby to około 25 TFLOPs. Oczywiście, wiązałoby się to też z wyższą ceną konsoli. Wystarczyłoby tylko spojrzeć, ile kosztuje PS4 Pro w dniu debiutu. Cena osiągnęła 400$, czyli około 1800-1900 zł.

W przypadku PS5 Pro cena może wynosić nawet 2800-3000 zł.

Wydajność w grach – 8K stanie się normą?

Pomimo braku potwierdzonych danych na temat specyfikacji czy wydajności, można mieć pewność, że urządzenie będzie posiadać większe możliwości niż podstawowa wersja. PS5 Pro ma pozwolić na standard rozrywki w natywnym 4K i 60 kl./s oraz 120 kl./s w FullHD.

Jakość 8K jest teoretycznie możliwa już na PS5, m.in. dzięki HDMI 2.1., jednakże została zablokowana przez producenta. Zatem, jeśli PS5 Pro ma być teoretycznie mocniejsze, to standardy te powinny się podnieść i gry w 8K pojawiałyby się znacznie częściej.

kiedy premiera ps5 pro
Jest szansa, że z PS5 Pro zagramy w 8K.

Jak zmieni się wygląd PS5 Pro?

Tak jak i w przypadku PS4 i PS4 Pro, kwestie wyglądu PS5 Pro można rozpatrywać w kontekście podstawowej wersji konsoli. Mimo, że w sprzęcie poprzedniej generacji różnice były zauważalne, to stylistyka oraz kolory były do siebie podobne. Zatem PS5 Pro będzie prawdopodobnie niesymetryczne, z falowanymi kształtami i o sporych rozmiarach. Koncepcje wyglądu konsoli można obejrzeć w filmie na kanale Concept Creator:

PS5 Pro i PlayStation VR2

Zgodnie z informacjami od RedGamingTech PS5 Pro jest projektowane z myślą o wykorzystaniu w jak najlepszy sposób możliwości, jakie daje PlayStation VR2. Pojawiają się głosy, iż Sony zwleka z premierą PS VR2 właśnie po to, by nowy sprzęt pojawił się w zestawie z PS5 Pro. Na razie jednak, zgodnie z plotkami, data premiery PlayStation VR2 planowana jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

premiera ps5 pro i vr2
Wspólna premiera VR2 i PS5 w wersji Pro?

PS 5 Pro – kiedy premiera?

Wzmocnione PlayStation 5 prawdopodobnie nie pojawi się w najbliższym czasie na sklepowych półkach. Jest to związane przede wszystkim z sytuacją na rynku półprzewodników. Szef firmy Intel – Pat Gelsinger ujawnił, że problemy będą utrzymywać się aż do 2024 roku. To niestety przełoży się na rynek kart graficznych oraz konsol.

Wygląda zatem na to, że potencjalna premiera PS5 Pro może odbyć się później niż jak wcześniej zakładano – pod koniec 2023 roku. Raczej będzie to dopiero 2024 rok, jak nie później.

Zakładamy, że premiera PlayStation 5 Pro będzie miała miejsce najwcześniej w 2024 roku.

Wersja PS5 Pro Digital Edition raczej nie powstanie

Raczej nie ma też co liczyć na powstanie wersji PS5 Pro Digital Edition. W przypadku PS5 takowa powstała i od podstawowej wersji różniła się brakiem napędu Blu-ray, a co za tym idzie niższą ceną. Jak jednak pokazują dane, nie był to zbyt udany eksperyment dla Sony. Sprzedaż PS5 Digital była znacznie gorsza i konsola nie cieszyła się zainteresowaniem wśród graczy.

ps5 pro digital
Zdecydowanie lepiej sprzedaje się PS5 z napędem Blu-ray.

PS5 Pro ma być skierowane do tych najbardziej wymagających i świadomych klientów, dlatego raczej mało możliwe jest wydanie wersji bez napędu Blu-ray.

PS5 Pro – warto czekać na mocniejszą wersję PS5?

Premiera PS5 Pro wydaje się być dosyć odległą kwestią, szczególnie przy braku oficjalnych zapowiedzi na temat powstawania konsoli. Warto zatem zastanowić się, czy w ogóle powinno się wypatrywać debiutu.

PS5 istnieje na rynku tak naprawdę od niedawna i nie wydaje się, by było aż tak słabe, by wymagało dużego, jakościowego przeskoku.

Konsola PlayStation 5 pozwala na granie w 60 kl./s w rozdzielczościach, które zbliżają się do pełnego 4K, a przy niektórych produkcjach nawet 4K i 120 kl./s. Wystarczy popatrzeć chociażby na Horizon Forbidden West – jest to produkcja, której absolutnie niczego nie brakuje.

Poza tym, ze szczątkowych informacji na temat PS5 Pro wynika, że tak naprawdę nie wiadomo, na co konkretnie czekamy. Wydaje się jednak, że będzie to dobry zakup tylko wtedy, jeśli faktycznie przeskok technologiczny będzie tak duży, jak mówią plotki.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO