Nowy model PS5 jest lżejszy i zużywa mniej energii

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Nowy model PS5 jest lżejszy i zużywa mniej energii

Sony zaczęło sprzedawać nowy model PS5. Z zewnątrz wygląda on tak samo, ale ma inne oznaczenie i różni się wnętrzem. Pierwsze egzemplarze trafiły do sklepów w Australii, toteż możemy dowiedzieć się o różnicach względem poprzedników. Okazuje się, że modele oznaczone jako CFI-1200 są lżejsze i zużywają mniej energii. W środku znajduje się też inna płyta główna oraz nowy system chłodzenia.

Spis treści:

Nowy model PS5 w australijskich sklepach

O tym wszystkim wiadomo dzięki youtuberowi Austinowi Evansowi, do którego trafiło nowe PS5 Digital. Potwierdza to doniesienia z końcówki sierpnia, w których mowa była o znacznym zmniejszeniu masy w dwóch wariantach najnowszej konsoli Sony. Obawy o to, że zmniejszenie wagi sprzętu pogorszy jego jakość, okazały się niesłuszne.

Nowy model PS5 (CFI-1200) ma mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Z pomiarów wynika, że w przypadku wersji bez napędu jest to 201 W w stosunku do 218 W z najstarszego wariantu, czy nawet 229 W z nieco nowszego. Przy tym podobnie radzi sobie ona z chłodzeniem. Można zauważyć jednak nieco głośniejszą pracę.

Wnętrze nowego modelu PlayStation 5 

Tak, jak wspomniałem wyżej, nowy model PS5 na zewnątrz wygląda niemal identycznie. Znaczące zmiany nastąpiły jednak we wnętrzu, które widać od razu po zdjęciu zewnętrznego panelu. W oczy rzuca się nowy kształt płyty głównej, elementów związanych z chłodzeniem czy obudowy dysku twardego.

Nowy model PS5 - wnętrze
Porównanie wnętrza trzech modeli. Po lewej znajduje się poprzednia rewizja, czyli model 1100. Pośrodku jest najnowsza wersja – model 1200. Po prawej natomiast model oryginalny.

Widać też różnice w budowie samego chłodzenia. Wiąże się to jednak z jednym problemem – teraz bateria CMOS jest całkowicie zasłonięta, więc jej ewentualna wymiana wymusi niemal całkowite rozebranie konsoli. Niemniej, dzięki nowemu rozwiązaniu inżynierom Sony udało się zapewnić stosunkowo niską temperaturę podczas grania przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi.

Dodatkowym problemem dla osób szczególnie wrażliwych na dźwięki może być to, że mimo poprawionego chłodzenia nowa wersja PS5 nie jest specjalnie cichsza od poprzednika. Wciąż generuje ona hałas o natężeniu ok. 45 dB.

PS5 - nowa wersja
Zdjęcie przedstawiające układ chłodzenia trzech różnych modeli

Nowa technologia procesora

Poprawione chłodzenie to nie wszystko. W nowej wersji konsoli PlayStation 5, noszącej sygnaturę CFI-1202, znalazł się także procesor AMD Oberon Plus, wykonany w technologii 6 nm. Zapewnia on wzrost gęstości tranzystorów o 18,8%, wyraźnie obniża zużycie energii oraz gwarantuje niższe temperatury.

Ponadto w porównaniu z matrycą użytą w dotychczasowego modelu PlayStation 5, stworzoną w litografii 7 nm, ta nowa jest o około 15% mniejsza (300 mm² konta 260 mm²). Jednocześnie AMD Oberon Plus 6 nm jest technologicznie w pełni zgodny z wcześniejszą wersją. Oznacza to, że producent nie powinien mieć większych problemów z produkcją tych jednostek. Co więcej, dzięki mniejszej powierzchni przy tych samych kosztach szacunkowo będzie on mógł przygotować do 20% więcej procesorów (via PurePC). Istnieje zatem szansa, że przejście na technologię 6 nm okaże się zbawienne, jeśli chodzi o dostępność PlayStation 5 na rynku. 

PS5 Pro oraz PS5 Slim – doczekamy się?

W takich momentach powraca pytanie o znacznie bardziej usprawnione wersje najnowszej konsoli Sony. W poprzedniej generacji otrzymaliśmy PlayStation 4 Pro, które charakteryzowało się znacznie lepszymi osiągami. Obok tego pojawiła się również wersja Slim, która oferowała wszystko to, co podstawowa wersja, ale posiadała znacznie mniejsze gabaryty. Nie ma jednak żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Jedynie domysły, które znajdziecie w poniższych artykułach:

Mogą Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej