13 września konsola PlayStation 5 dostała nową aktualizację. W wersji oprogramowania systemowego numer 8.0 znalazło się kilka interesujących funkcji. W dalszej części artykuły przedstawię niektóre z nich.
PlayStation 5 jest na rynku już czwarty rok. Od listopadowej premiery (w 2020 roku) sprzęt japońskiego giganta dostał oczywiście mnóstwo aktualizacji systemu. W tę środę ukazała się jedna z najciekawszych. Pełna lista wprowadzanych w niej udogodnień jest naturalnie na blogu PlayStation. Ja jednak skupię się w tym wpisie na subiektywnie najbardziej interesujących nowościach. Oto one:
Dźwięk jest niesamowicie istotną częścią niemal każdej formy wirtualnej rozgrywki. Czy chodzi o filmy (VOD lub Blu-ray, które oczywiście odtwarza PS5), czy o gry, dobre nagłośnienie potrafi ogromnie wpływać na klimat i odczucia z konsumowania treści. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie grania w God of War bez słuchawek, podobnie jak na przykład oglądania jednego z moich ulubionych filmów, Mrocznego Rycerza, bez możliwości zanurzenia się w świecie dźwięków.
Od tego tygodnia doznania mogą być jeszcze lepsze. Na zgodnych urządzeniach HDMI doszła bowiem opcja korzystania z technologii Dolby Atmos, zdecydowanie poprawiającej wrażenia dźwiękowe. Szczerze zalecam włączenie tej opcji. Znajdziecie ją w menu ustawień dźwięku w Waszych konsolach PS5.
Często piszę recenzje, więc przycisk Create jest jednym z moich ulubionych na kontrolerze DualSense. Sam pad to także moje ulubione akcesorium konsoli, ale to temat na inny artykuł. Wracając do zrzutów, to na pewno wielu graczy lubi dzielić się swoimi ulubionymi momentami z jakiejś produkcji. Zresztą nie bez kozery coraz więcej tytułów zawiera w sobie Tryb Fotograficzny. O ile jednak decydując się na uchwycenie w nim kadru, na ogół wiemy jak będzie wyglądał finalny obrazek, o tyle inaczej jest z dynamicznymi ujęciami. Bez wątpienia często chcieliście uchwycić jakiś zrzut w biegu, a ostatecznie okazywało się, że czegoś mu brakuje.
Sytuacje te może ograniczyć funkcja dostępna w aktualizacji 8.00. Zobaczymy bowiem podgląd uchwyconego ujęcia, a nie tylko symbol informujący o wykonaniu zrzutu. Ja na pewno będę chętnie korzystał z tej opcji, a Wy? Należy pamiętać, że podgląd dotyczy przekazywania ekranu osobom uczestniczącym z nami w Imprezie.
Jeśli lubicie rozmawiać ze znajomymi podczas grania, to na pewno ucieszy Was informacja o nowej funkcji, która doszła w oprogramowaniu 8.0. Mianowicie, możemy teraz reagować na wiadomości za pomocą tak zwanych emotikonek.
Emotki, czy też emoji, pozwalają nierzadko wyrazić więcej niż tysiąc słów. Suche słowa nie zawsze odpowiednio przekażą emocje. Emoji są też bardzo dobrym sposobem na szybkie odpowiedzenie, nie odrywając się na długo od rozgrywki. Nie musimy też kazać czekać naszemu znajomemu długo na naszą odpowiedź. Emotki niewątpliwie upłynnią niejedną konwersację.
Nie sposób zaprzeczyć, że na konsole wychodzi coraz więcej gier. Gdyby tego było mało – choć patrząc na nadchodzące premiery gier 2023, nie powinno być – konsola PS5 jest zgodna również z niemal wszystkimi produkcjami dostępnymi na PlayStation 4 (zobacz także: gry z PS4 na PS5). W związku z tym nasza cyfrowa biblioteka jest w stanie liczyć nawet setki i tysiące tytułów. Co za tym idzie, znalezienie tej jednej, jedynej produkcji może trwać bardzo długo.
Przeglądanie przepastnej biblioteki w dość ograniczonym interfejsie konsoli nie jest też wygodne. Na szczęście środowa aktualizacja żegna ten problem. Dodała ona bowiem wyszukiwarkę gier. Teraz możecie szybko odszukać swoją ulubioną produkcję, czy też sprawdzić kompletność danej serii. Mam wrażenie, że korzystanie z tej funkcji niezwykle szybko wejdzie nam w krew i nie minie wiele czasu, a zapomnimy, że nie było jej w PS5 od samego początku.
Ta funkcja była początkowo dostępna tylko dla beta testerów aktualizacji, ale już każdy może z niej skorzystać. Już tłumaczę, o co w niej chodzi. Przesuwając się po menu PS5 nasz kontroler DualSense odpowiednio reaguje wibracjami, symulując ruch.
Wypada to oczywiście najbardziej interesująco w połączeniu z Sense’ami do PS VR2 – poczucie faktycznego istnienia w wirtualnym świecie może być wtedy niesamowicie głębokie. Oczywiście efekty te są dostępne również na kontrolerach DualSense (w tym także w modelu Edge). Bardzo podoba mi się cofanie się do wcześniejszego ekranu – wibracje niejako wygasają wtedy, co daje świetny efekt.
Na koniec tego artykułu warto jeszcze wspomnieć o dostępnej już opcji. Możemy zmniejszyć głośność (a nawet całkowicie wyciszyć) dźwięku towarzyszącego włączaniu i wyłączaniu konsoli. Jeśli Wasi współdomownicy mają lekki sen, to z pewnością docenią tę możliwość. Ja już wyłączyłem ten dźwięk.
Przy okazji zobacz akcesoria do PlayStation:
Mogą Cię zainteresować: