PS Plus Essential, Extra i Premium – ceny i porównanie abonamentów

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
PS Plus Essential, Extra i Premium – ceny i porównanie abonamentów

Użytkownicy, którzy posiadają konsolę PlayStation 5 lub PlayStation 4 i chcieliby mieć dostęp do dodatkowych gier, a także wielu ciekawych przywilejów, powinni zainteresować się abonamentem PlayStation Plus. Początki tej usługi miały miejsce przy premierze trzeciej generacji konsol Sony i nadal wystarczy miesięczna opłata, aby cieszyć się pełnym dostępem do biblioteki gier i specjalnych zniżek. Sprawdź, czy warto mieć abonament PS Plus oraz która wersja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza – Essential, Extra czy Premium?

Najważniejsze informacje:

Najczęściej zadawane pytania:

PS Plus – cena subskrypcji

PlayStation Plus to płatny abonament na PlayStation 5 oraz PlayStation 4. W ramach miesięcznej opłaty, która różni się w zależności od wybranego przez nas wariantu, otrzymujemy dostęp do różnego rodzaju korzyści i kolekcji gier. Obecnie do wyboru mamy 3 pakiety: Essential, Extra i Premium. Subskrypcja każdego z nich daje co miesiąc dostęp do darmowych gier PS+, bez żadnych dodatkowych opłat (oprócz samego abonamentu). Który wariant zatem wybrać? Zacznijmy od tego, Ile kosztuje PlayStation Plus. Oto aktualne ceny i krótki opis każdego abonamentu oraz tego, czego możemy się po nich spodziewać.

Cena PlayStation Plus Essential:

 • 1 miesiąc – 37 zł
 • 3 miesiące – 100 zł
 • 12 miesięcy – 295 zł

PlayStation Plus Essential to najbardziej podstawowy typ abonamentu. Oferuje darmowe gry co miesiąc, ekskluzywne zniżki oraz możliwość zabawy przez sieć.

Cena PlayStation Plus Extra:

 • 1 miesiąc – 58 zł
 • 3 miesiące – 165 zł
 • 12 miesięcy – 520 zł

PlayStation Plus Extra gwarantuje subskrybentom dodatkowy dostęp do setek tytułów z biblioteki PlayStation 4 i PlayStation 5.

Cena PlayStation Plus Premium:

 • 1 miesiąc – 70 zł
 • 3 miesiące – 200 zł
 • 12 miesięcy – 630 zł

PlayStation Plus Premium oferuje dodatkowo dostęp do szeregu gier ze starszych konsol PlayStation: PSOne, PS2, PS3 oraz PSP. Nie ma tu jednak mowy o pełnej wstecznej kompatybilności. Co prawda część tytułów pobierzemy na dysk konsoli, lecz sporo z nich oferowanych jest tylko za pośrednictwem „chmury” (tj. tytuł zostanie uruchomiony na urządzeniu zewnętrznym, a my będziemy w niego grali za pośrednictwem Internetu). Dodatkowo po wykupieniu tej subskrypcji otrzymamy możliwość sprawdzenia różnych tytułów dzięki wersjom demonstracyjnym.

Za abonament można zapłacić bezpośrednio z poziomu konsoli lub przeglądarki, wchodząc na stronę PS Store. Drugą opcją jest zakup kodu aktywacyjnego u oficjalnego sprzedawcy, np. PlayStation Plus 365 dni, który przedłuża subskrypcję konta o dokładnie rok.

PlayStation Plus abonament – który wybrać?

3 warianty abonamentu PS Plus: Essential, Extra oraz Premium.
Do wyboru mamy aż trzy warianty abonamentu PS Plus: Essential, Extra oraz Premium.

PlayStation Plus Essential

 • Dodawane co miesiąc darmowe gry PlayStation Plus
 • Sieciowy tryb wieloosobowy – bez subskrypcji nie jest możliwe zagranie online w gry Co-op czy PvP, zatem zakup abonamentu jest tutaj konieczny, nie tylko, jeśli chcecie zagrać ze znajomymi, ale także brać udział w turniejach online.
 • Funkcja Share Play – to możliwość wirtualnego przekazania pada innej osobie. Gracz, który uruchamia funkcję Share Play, jest określany mianem gospodarza, a dołączający – gościa. Z jej pomocą można oglądać, jak znajomi grają, lub pozwolić obserwować naszą rozgrywkę, a przy okazji porozmawiać online. Osoba, która nie ma danej gry, może w ten sposób ją poznać lub zagrać w trybie multiplayer.
 • 100 GB dodatkowej pamięci w chmurze – jest to przydatne nie tylko z uwagi na to, że po zakupie nowej konsoli można bez problemu kontynuować grę od ostatniego zapisu, lecz także staje się to kluczowe w przypadku chociażby awarii sprzętu. Ma się wtedy pewność, że bez problemu odzyska się save’y z gry.
 • Zniżki na gry, dodatki i preordery – promocja czeka na graczy każdego miesiąca, a rabaty można ze sobą łączyć. Szczególnie interesująco wygląda powracająca promocja Podwójne Rabaty, gdzie zwykli użytkownicy mogą kupić gry za 30% niższą cenę, a subskrybenci PS+ kupią gry aż 60% taniej.

PlayStation Plus Extra

 • Wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential.
 • Dodatkowy katalog zawierający około 400 gier na PS4 i PS5 (między innymi będą tutaj hity z katalogu PlayStation Studios)
 • Dostęp do kolekcji gier Ubisoft+ Classics

PlayStation Plus Premium

 • Wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential i PlayStation Plus Extra.
 • Dostęp do próbnych wersji gier.
 • Około 340 gier, wśród których znajdują się gry na PS3 (dostępne poprzez strumieniowe przesyłanie w chmurze) oraz katalog klasyki z PlayStation, PS2 i PSP.
 • Możliwość strumieniowego przesyłania w chmurze oryginalnych gier z PlayStation, PS2, PSP i PS4 oferowanych na poziomach Ekstra i Premium.

Popularne akcesoria do PlayStation


Najlepsze gry w PS Plus Extra i Premium – TOP 10

Na chwilę obecną katalog gier PS Plus Extra i Premium ma do zaoferowania łącznie kilkaset gier. Pełna lista dostępnych tytułów dla tych subskrypcji jest dostępna na oficjalnej stronie PlayStation. Znajdziecie tam również spis produkcji Ubisoft+ Classics, wersje próbne gier oraz katalog klasyki dla PS Plus Premium.

Oto lista najpopularniejszych gier, w które zagracie w ramach subskrypcji PS Plus Extra i PS Plus Premium:

 1. Horizon Forbidden West – wciel się w Aloy i wyrusz w pełną niebezpieczeństw podróż po „Zakazany Zachód” postapokaliptycznej Ameryki. Zmierz się z gigantycznymi mechanicznymi bestiami i uratuj świat przed tajemniczą plagą.
 2. DOOM Eternal – eternal to najnowsza odsłona kultowej serii Doom. Podróżuj po obcych planetach i wymiarach, stawiając czoła piekielnym inwazjom demonów. Korzystaj ze śmiercionośnego arsenału broni i nadludzkich zdolności. 
 3. Returnal – wcielamy się w astronautkę, która rozbija swój statek na obcej planecie i zostaje uwięziona w pętli czasu. Naszym zadaniem jest odkrycie tajemnic nieznanego świata i wyrwanie się z czasowej pułapki.
 4. Immortals Fenyx Rising – osadzona w baśniowym świecie przygodowa gra akcji z otwartym światem. Zanurz się w starożytnego świat mitów jako Fenyx – skrzydlate półbóstwo – i wyrusz na ratunek greckim bogom. 
 5. Outriders – mroczna strzelanka w klimacie science fiction od polskiego studia People Can Fly. Outriders  to specjalna jednostka wyszkolonych żołnierzy, którzy przylatują na wrogą planetę Enoch, aby zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie rasie ludzkiej.
 6. Back 4 Blood – pierwszoosobowa strzelanka twórców kultowego Left 4 Dead. Wejdź do apokaliptycznego świata i zawalcz z hordami krwiożerczych zombie wraz z przyjaciółmi. Do wyboru otrzymujemy osiem postaci, z czego każda z nich może pochwalić się unikalnymi umiejętnościami i ekwipunkiem.
 7. Scarlet Nexus – futurystyczne jRPG od Bandai Namco odda nam do dyspozycji pozazmysłowe zdolności psioniczne, które pozwolą nam zawalczyć z obłąkanymi mutantami. Od naszej wygranej lub przegranej zależą losy całej ludzkości.
 8. Marvel Strażnicy Galaktyki – przygodowa gra akcji opowiadająca o tytułowych Strażnikach Galaktyki. Wcielamy się w Petera „Star-Lorda” Quilla, który wraz ze swoją załogą spróbuje zapobiec kolejnemu galaktycznemu kryzysowi.
 9. Marvel’s Spider-Man Miles Morales – Marvel’s Spider-Man Miles Morales to kontynuacja gry akcji Spider-Man z 2018 roku. Wciel się w następcę Petera Parkera i chroń NowyJork przed groźnymi złoczyńcami.
 10. Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo Złodziei – kolekcja Dziedzictwo Złodziei to połączenie kultowego Uncharted 4 Kres Złodzieja oraz dodatku Zaginione Dziedzictwo w zremasterowanych wersjach. W grze wcielamy się w Nathana Drake’a, poszukiwacza skarbów, który wraz z zaginionym bratem wyrusza na poszukiwania legendarnego skarbu.

Jak aktywować PS Plus?

Usługę PS Plus można aktywować poprzez opłacenie abonamentu lub wpisanie kodu ze specjalnej karty podarunkowej PS+. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko dodać środki do konta PlayStation i wybrać opcję zakupu abonamentu.

Aktywacja kodu dostępna jest w dwóch miejscach: z poziomu przeglądarki internetowej lub bezpośrednio na konsoli. W przypadku PC-ta wystarczy wejść na stronę sklepu PlayStation i kliknąć ikonę swojego awatara.

Jak aktywować PS Plus?

Następnie rozwinąć menu i kliknąć „Wykorzystaj kod”. Teraz wystarczy tylko wpisać kod z treści maila, wkleić go w polu tekstowym i kliknąć „Dalej”.

W przypadku aktywacji kodu na PS4 konieczne jest wejście do sklepu PlayStation Store, a następnie przewinięcie na bocznym pasku do opcji „Wykorzystaj kody”, gdzie można wpisać posiadany kod.

Na PS5 natomiast opcja ta znajduje się w „Ustawieniach”, gdzie trzeba przejść do opcji „Użytkownicy i konta”. Po wejściu w „Konto” należy wybrać „Płatności i subskrypcje”, a następnie „Wykorzystaj kody”.

Realizacja kodów PS+
Realizacja kodów PS+

Czy gry z PlayStation Plus zostają na zawsze?

Czy pobrane gry z PS Plus zostają na zawsze dla nas dostępne? I tak i nie, bo to zależy od wykupionej subskrypcji. Bez jej przedłużenia nie ma już możliwości dalszego grania w daną produkcję.

Gry z PlayStation Plus to bardzo często tytuły nowe, które normalnie kosztują sporą kwotę pieniędzy. Dzięki subskrypcji można powiększać sukcesywnie swoją kolekcję gier. Aby w nie zagrać, wystarczy skorzystać ze sklepu PS Store, a „zakupione” gry pojawią się na konsoli. Jedyne, co trzeba następnie zrobić, to pobrać je na dysk.

PlayStation Plus za darmo – jak włączyć i anulować okres próbny?

Na samym początku, jeśli chce się jedynie przetestować tę funkcję, warto zainteresować się 14-dniowym okresem próbnym. Aby z niej skorzystać, na koncie w PlayStation Network musi być zarejestrowana karta kredytowa, debetowa lub konto PayPal. Każdej osobie przysługuje tylko jeden okres próbny.

Po jego zakończeniu subskrypcja PS+ jest automatycznie odnowiona jako płatna, za którą co miesiąc jest pobierana określona kwota. Gdy jednak nie będziesz zainteresowany dalszym korzystaniem z abonamentu, można ją anulować przed zakończeniem 14-dniowego okresu próbnego. Nawet jeśli zrezygnuje się z opłacania usługi już na samym początku, można bez problemu korzystać z niej do końca wspomnianego czasu.

Co jest dostępne na platformie PS4/PS5 bez abonamentu?

Abonament PS+ jest niezbędny, by zagrać ze znajomymi w trybie sieciowym. Można się bez niego obejść w przypadku rozgrywki „kanapowej”, dostępnej bez wykupywania subskrypcji PS+. Gracze wówczas nie łączą się z siecią, korzystają z jednej konsoli, a ich ekran zostaje podzielony. Wszystkie kontrolowane przez graczy postaci są widoczne w oknie gry.

Nie musisz mieć abonamentu PS+, aby grać na jednej konsoli w dwie osoby.

PS Plus czy Xbox Game Pass – która konsola ma lepszą usługę?

Minusem PS + może być tutaj oferta, która jest mniejsza (ale też tańsza) niż chociażby w przypadku Xbox Game Pass, czyli odpowiednika PS+ na konsole Xbox. W katalogu znaleźć można około 400 tytułów, po które można sięgnąć w każdej chwili. Co więcej, nowe tytuły pojawiają się tam znacznie szybciej niż na PlayStation Plus, często nawet w liczbie kilkunastu na miesiąc. Ponadto w dniu premiery do usługi trafiają wszystkie gry tworzone przez Xbox Game Studios.

Czy warto wykupić PlayStation Plus?

PlayStation Plus jest z pewnością atrakcyjny dla każdego gracza, który chciałby mieć dostęp do promocji, dodatków, a przede wszystkim nowych gier (wartych znacznie więcej, niż wykupienie rocznej subskrypcji). Niekiedy można trafić na prawdziwe perełki, na które być może nie zwróciłoby się wcześniej uwagi. Jeśli zatem macie dużo czasu wolnego i chcecie ogrywać co miesiąc ciekawe tytuły, a także macie już konsolę PS4 lub PS5, to z pewnością warto zapoznać się z PlayStation Plus.

PS Plus Extra i Premium – kupować czy nie kupować?

Warto zadać sobie pytanie, czy warto wydawać większe pieniądze, by zyskać dostęp do wszystkich dodatkowych opcji oferowanych przez abonamenty PS Plus Extra i PS Plus Premium? Oczywiście wszystko zależy od preferencji. Osobiście żałuję, że Sony nie oferuje i zapewne już nie zaoferuje pełnej wstecznej kompatybilności z PlayStation 3. Lecz jeśli biblioteka streamingowa jeszcze się powiększy, przemyślę zakup opcji Premium.


A może czas na nową konsolę PS5?

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (13 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO