Jakie przełączniki mechaniczne w klawiaturze gamingowej są najlepsze?

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jakie przełączniki mechaniczne w klawiaturze gamingowej są najlepsze?
 • Przełączniki mechaniczne to najważniejsze elementy charakteryzujące dobre klawiatury gamingowe. To właśnie odpowiednio dobrane rodzaje przełączników wpływają na satysfakcję z rozgrywek oraz prezentowanie rzeczywistych umiejętności podczas gry.
 • Które przełączniki klawiszy sprawdzą się do FPS-ów? Zależy ci na możliwie cichej i szybkiej pracy przycisków, czy cenisz sobie słyszalny „klik”? A może wystarczy wyczuwalne „tyknięcie”? Czas na wybór mechanizmu najlepiej dopasowanego do Twojej specyfiki gry.

Zobacz również: Jaka klawiatura gamingowa do 500 zł? Membranówka, mechanik czy hybryda?

Jaki kolor przełączników wybrać?

O tym, z jakim typem konstrukcji przełącznika mechanicznego mamy do czynienia, informuje przypisany mu kolor. Najpopularniejsze z nich to przełączniki: czerwone, niebieskie oraz brązowe. Rodzajów jest jednak znacznie więcej. Znajdziemy przełączniki zielone, żółte, fioletowe, srebrne czy białe. Często są to autorskie przełączniki producentów, specyfika działania przycisków zbliżona jest do jednego z podstawowych gamingowych kolorów.

Najważniejsze to znać przeznaczenie i charakterystykę działania podstawowych rodzajów przełączników. To ułatwi ocenianie użyteczności pozostałych kolorów.

Klawiatury mechaniczne przełączniki

Przełącznik mechaniczne Kailh Red, Blue oraz Brown

Czym różnią się przełączniki mechaniczne?

Przełączniki mechaniczne różnią się między sobą następującymi cechami:

 • Wysokość punktu aktywacji klawisza
 • Siła nacisku
 • Sposób działania – linowy lub z wyczuwalnego momentu aktywacji
 • Słyszalność dźwięku podczas aktywacji klawisza 
 • Wytrzymałość mechanizmu klawisza (ilość kliknięć)

Przed zakupem klawiatury mechanicznej warto przeklinać kilka rodzajów przełączników, aby kierować się rzeczywistymi odczuciami i własną wygodą.

Można opisywać każdy rodzaj w lotnych słowach i przekonywać do niego opierając się na statystykach największej ilości zadowolonych graczy. Jednak w tej kwestii najważniejsze są wyłącznie realne odczucia gracza podczas użytkowania.

Klawiatury gamingowe przyciski

Czerwone przełączniki mechaniczne

Przełączniki mechaniczne oznaczone kolorem czerwonym należą do przełączników liniowych. Do ich aktywacji potrzebny jest niewielki nacisk. Są częstym wyborem graczy turniejowych, dla których liczy się szybkość kliku. Gorzej sprawdzają się do pisania, ponieważ przypadkowy niewielki nacisk może aktywować niepożądane klawisze (jak wyczuje się klawiaturę, powinno być ok).

Redy – do jakich gier? Miękko i lekko działające czerwone przełączniki sprawdzają się dla graczy FPS (strzelanki).

Zobacz również: TOP 5 strzelanek – gry typu FPS, które musisz znać

Niebieskie przełączniki mechaniczne

Niebieskie przełączniki mechaniczne charakteryzują się wyczuwalnym momentem aktywacji, który jesteśmy w stanie wyraźnie usłyszeć (kliknięcie klawisza o przełącznik jest słyszalne). Wyróżnia je miękki klik z wyraźnym skokiem klawisza, który dla dynamicznego gracza odczuwalny może być jako delikatne opóźnienie. Specyfika ich działania dająca poczucie dużej kontroli sprawiła, że reprezentują klawiatury mechaniczne do pisania.

Przełączniki Blue – do jakich gier? Raczej nie do gier. Doskonałe, gdy Twoim priorytetem jest pisanie, a grasz dodatkowo/sporadycznie i dla zabawy.

Brązowe przełączniki mechaniczne

Brązowe przełączniki mechaniczne łączą niewielką siłę niezbędną do aktywacji klawisza oraz wyczuwalny moment aktywacji, który nie jest słyszalny. To propozycja uniwersalna, która sprawdzi się i do gier i do pisania.

Rodzaje przełączników klawiszy

Brązowy przełącznik mechaniczny Cherry MX w klawiaturze Corsair

Najpopularniejsze przełączniki mechaniczne – topowi producenci

Najpopularniejsze i godne zaufania przełączniki to Cherry MX, KailhOutemu. Nie brakuje również autorskich przełączników takich producentów jak: Razer, Logitech (Romer-G), czy HyperX. Wybór jest ogromny i znacznie wykracza poza wymienione w tej publikacji rodzaje przełączników.

Najpopularniejsze rodzaje przełączników w skrócie:

 • Redy praktycznie nie wymagają siły do aktywowania, więc reakcja jest błyskawiczna. Działanie liniowe zapewnia cichą (jak na mechanika) pracę klawiszy, co sprawdzi się w nocnych rozgrywkach.
 • Browny wymagają minimalnej siły do aktywowania, gracz wyczuje moment aktywacji, jednak nie jest on słyszalny (docenią to osoby zmuszone do przebywania w otoczeniu Twojego stanowiska pracy/nauki/zabawy).
 • Blue stworzone są dla osób, które cenią dotykowe i dźwiękowe potwierdzenie wykonania akcji. Klawisz aktywowany jest w momencie wciśnięcia go do połowy. To najgłośniej pracująca konstrukcja klawiszy mechanicznych.

Zobacz również ranking: Tania klawiatura gamingowa – czego oczekiwać? Ranking TOP 10

Przełączniki mechaniczne Cherry MX – najpopularniejsze klawiatury

Cherry MX to zdecydowanie najpopularniejsze przełączniki mechaniczne, które cenione są za niezawodność, solidność i odporność na uszkodzenia. Znajdziemy je w droższych klawiaturach gamingowych, sporadycznie spotkamy je również w modelach ze średniej półki cenowej np. około 400 zł.

Przełączniki mechaniczne Cherry MX

Klawiatury posiadające przełączniki Kailh

Kolejne popularne przełączniki mechaniczne to Kailh. Za ich wyborem często przemawia obecność w przystępnych cenowo klawiaturach gamingowych.

 • SPC GEAR GK540 Magna: klawiatura do 250 zł
 • SPC GEAR GK550 Omnis RGB: klawiatura do 300 zł
 • Sharkoon Skiller SGK3: klawiatura do 350 złKlawiatury posiadające przełączniki Outemu

Zaufaniem wśród graczy cieszą się również klawiatury gamingowe z przełącznikami Outemu, które znajdziemy w tańszych modelach.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO