Premiery gier 2023 – lista nowych gier na PC, PlayStation, Xbox i Switch

| autor: Michał Grygorcewicz |Przeczytasz w 14 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Premiery gier 2023 – lista nowych gier na PC, PlayStation, Xbox i Switch

Zebraliśmy najważniejsze premiery gier 2023. Poprzedni rok obfitował w wiele świetnych tytułów, a z prawdziwych killerów na miarę Wiedźmina 3 czy Red Dead Redemption 2 dostaliśmy Elden Ringa. Liczymy na to, że przed nami jeszcze mocniejszy okres z nowymi grami na PC, PlayStation, Xbox i Switch, które za 10 lat będziemy wspominać z rozrzewnieniem.

Mimo mroźnych temperatur luty będzie wyjątkowo gorącym miesiącem. W pierwszej jego połowie zadebiutuje jedna z najbardziej wyczekiwanych gier 2023 roku – osadzone w uniwersum Harry’ego Pottera Hogwarts Legacy. W kolejnych dniach miesiąca czeka nas powrót kultowych Settlersów, kontrowersyjne Atomic Heart czy pokazujące potęgę nowej generacji wirtualnej rzeczywistości Horizon: Call of the Mountain. Będzie się działo! Poniżej znajdziecie zestawienia obejmujące najważniejsze gry 2023 roku z aktualnymi datami premier.

Aktualne premiery gier – luty 2023

Luty rozgrzeje nas premierami mocno wyczekiwanych tytułów. Lista nadchodzących premier zawiera same potencjalne hity.

Nadchodzące premiery gier 2023:

Plotki i przecieki o premierach dużych produkcji:

Aktualny kalendarz premier gier 2023 zawiera wiele produkcji oczekiwanych w poprzednim roku, a ostatecznie przełożonych na ten. obecny. Dodatkowo lista wyczekiwanych tytułów bez precyzyjnych dat nadal jest dość długa. Nie znaczy to jednak, że w najbliższych miesiącach nie będziemy mieli w co grać. Oto najważniejsze premiery gier w 2023 roku. Oto najważniejsze zwiastuny premier gier w 2023 roku.

Season: A Letter to the Future – premiera 31 stycznia 2023 r.

 • PC, PS5, PS4

W narracyjnej przygodówce Season: A Letter to the Future wcielimy się w młodą kobietę, udającą się w rowerową podróż po świecie, który już wkrótce ulegnie gwałtownym zmianom. Eksplorując, odkrywając różnorodne kultury i wdając się w rozmowy z napotkanymi ludźmi, stworzymy kronikę odchodzącego świata. Produkcję ma wyróżniać charakterystyczna oprawa wizualna oraz melancholijny, spokojny, zachęcający do refleksji klimat.

Hogwarts Legacy – premiera 10 lutego 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5, PS4, Xbox One

Gorąco wyczekiwane premiery gier 2023 to między innymi Hogwarts Legacy. Grono osób znających i kochających uniwersum Harry’ego Pottera można liczyć w milionach. Hogwarts Legacy właśnie do niego nas zabierze i pozwoli wcielić się w początkującego czarodzieja. Zdobywanie wiedzy nie będzie jedynym zajęciem, bo dość szybko pojawi się poważna misja, w której trzeba będzie wykorzystać magiczne umiejętności. Jeśli wyczekujecie z niecierpliwością tej premiery, to warto zerknąć na wymagania sprzętowe Hogwarts Legacy, bo niestety są dość wysokie.

Like a Dragon: Ishin – premiera 17 lutego 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5, PS4, Xbox One

Ishin to poboczna odsłona popularnej serii Yakuza, przenosząca lubianą formułę do nowych realiów – główny cykl rozgrywa się we współczesnej Japonii, a spin-off przenosi nas do Kyoto roku 1867. Tam śledzimy losy Sakamoto Ryomy, jednego z ostatnich samurajów. Like a Dragon: Ishin oryginalnie zadebiutowało w 2014 roku, ale wtedy premiera była ograniczona wyłącznie do terytorium Azji. Europa i Stany Zjednoczone musiały czekać na okazję do wypróbowania tego tytułu długie lata, ale żeby nam to wynagrodzić, twórcy wydadzą od razu pełnoprawny remake z nowymi mechanikami i odświeżoną oprawą wizualną. 

The Settlers: New Allies – premiera 17 lutego 2023 r.

 • PC

Dacie wiarę, że minęło już 13 lat, odkąd ostatni raz wytyczyliśmy ścieżki dla naszych dzielnych osadników? Ubisoft długo nie mógł się namyślić, jak powinna wyglądać współczesna wizja tej serii klasycznych strategii ekonomicznych. A kiedy w końcu wymyślił, to okazało się, że to nie to, czego chcą fani, odbiór beta testów był zły i projekt na kolejne miesiące wrócił na deski kreślarskie. W lutym w końcu przekonamy się, co z tych wprowadzanych na ostatnią chwilę poprawek wynikło. Na szczęście wymagania The Settlers: New Allies nie są szczególnie wygórowane.

Atomic Heart – premiera 21 lutego 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, Xbox One, PS5, PS4

Atomic Heart intryguje miejscem osadzenia akcji. Gra zabiera nas do klimatycznej, retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego, pełnej niezwykłych robotów. Jako tajny agent spróbujemy zgłębić tajemnice placówki badawczej, w której doszło do buntu maszyn. Atomic Heart swoim unikalnym stylem wzbudza skojarzenia z cyklem BioShock. Posiadacze abonamentu Game Pass będą mogli wypróbować grę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozostaje zatem sprawdzić wymagania sprzętowe Atomic Heart.

Horizon: Call of the Mountain – premiera 22 lutego 2023 r.

 • PS5 

Sony już niedługo pozwoli nam wypróbować nową generację swoich gogli do wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Taki sprzęt nic jednak nie znaczy bez gier pokazujących jego możliwości, a Horizon: Call of the Mountain ma być jednym z flagowych tytułów, dla którego rzucimy się tłumnie na kosztowną zabawkę. Osadzona w tym samym uniwersum, co Horizon: Zero Dawn i Horizon: Forbidden West przygoda pozwoli stoczyć bój z mechanicznymi dinozaurami w tak wciągający sposób, jak nigdy wcześniej.

Sons of the Forest – premiera 23 lutego 2023 r.

 • PC

Sons of the Forest to kontynuacja cieszącego się wielką popularnością symulatora przetrwania The Forest, w którym trafialiśmy na pełną kanibali oraz mutantów wyspę i staraliśmy się przeżyć. Kontynuacja rozwinie sprawdzoną formułę, dodając do niej zmieniające sytuację pory roku, więcej przedmiotów do wytwarzania czy groźniejszych przeciwników. Wyraźnej poprawie ulegnie również oprawa graficzna.

Company of Heroes 3 – premiera 23 lutego 2023 r.

 • PC

Można rzec – w końcu. Jedna z najlepszych, dla niektórych wręcz kultowa seria strategii RTS powraca w nowej odsłonie. Za prace znów odpowiada Relic Entertainment, ale tym razem studio szykuje dla nas przygody w Afryce Północnej oraz we Włoszech. Podobno z niezwykle zróżnicowanymi mapami.

The Last of Us: Part 1 – premiera 3 marca 2023 r.

 • PC

Dzięki serialowi HBO o The Last of Us mówią w tym roku nawet osoby, które grami się nie interesują. Sony zamierza wykorzystać tę popularność i zaatakować dotąd niezdobyte przez cykl rejony, wydając remake pierwszej odsłony serii na PC. Możemy spodziewać się jeszcze ładniejszej oprawy wizualnej oraz drobnych usprawnień, które powinny uczynić poznawanie tej wybitnej historii jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem niż dotychczas. Niestety wymagania sprzętowe The Last of Us: Part 1 nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Star Wars Jedi: Survivor – premiera 17 marca 2023 r. 

 • PC, PS5, Xbox Series X/S

Star Wars Jedi: Fallen Order było spełnieniem marzeń fanów Gwiezdnych wojen, latami czekających na udaną grę osadzoną w ich ukochanym uniwersum. Teraz wzrok i nadzieje miłośników tego świata skupione są na Survivor – bezpośredniej kontynuacji przedstawiającej dalsze losy Cala Kestisa, czyli Jedi, który cudem przetrwał masakrę swojego zakonu. Cal będzie kontynuować walkę ze ścigającym go Imperium, zwiedzając różne rejony galaktyki i zgłębiając arkana Mocy. Dzięki aktualizacji karty tej gry na Steamie mamy już informacje na temat wymagań sprzętowych Star Wars Jedi: Survivor.

Resident Evil 4 Remake – premiera 24 marca 2023 r.

 • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S

Na ten remake fani serii Resident Evil czekają z wielkimi nadziejami. Czwarta część cyklu cieszy się mianem jednej z najlepszych odsłon serii, a historia jej powstania jest tak burzliwa i pełna nagłych zmian, że czerpiąc z porzuconych pomysłów, nowa wersja może przynieść sporo świeżości. W grze wcielimy się w znanego z Resident Evil 2 Leona, który szukając porwanej córki prezydenta Stanów Zjednoczonych, trafia do hiszpańskiej wioski. Tam czeka go starcie z niebezpieczną sektą oraz tubylcami zamienionymi w potwory za sprawą tajemniczego pasożyta.

Redfall – premiera w pierwszej połowie 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Arkane Studios to zespół, który unika schematów i każdą swoją grę robi inaczej. Otrzymaliśmy już od tego studia steampunkową skradankę Dishonored, zachęcającą do rozmyślań strzelankę Prey czy wykorzystującego motyw pętli czasu Deathloopa. Redfall ma być natomiast grą przypominającą serię Far Cry. Tyle że z wampirami. I czterema grywalnymi postaciami o unikalnych zdolnościach. I opcjonalną kooperacją dla kilku osób. 

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – premiera 12 maja 2023 r.

 • Nintendo Switch

Pozycja obowiązkowa na liście prezentującej najbardziej oczekiwane gry na Nintendo Switch. W roli głównej oczywiście ponownie pojawi się Link, na którego wedle zapowiedzi czeka masa niesamowitych przygód. I komu jak komu, ale Nintendo można chyba zaufać.

Suicide Squad: Kill the Justice League – premiera 26 maja 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5

Coś dla fanów uniwersum DC. W głównych rolach wystąpią tutaj Harley Quinn, Deadshot, Captain Boomerang oraz King Shark, ale spodziewać można się też innych dobrze znanych twarzy. Legion Samobójców czeka trudne zadanie, lecz to tylko podkręca oczekiwania i daje nadzieje na wciągającą zabawę. Głównie w kooperacji, ponieważ przede wszystkim z myślą o niej ta gra powstaje. Produkuje ją studio Rocksteady, które dało nam serię Batman: Arkham. Trudno o lepszą rekomendację.

Forza Motorsport – premiera maj 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Na nową Forzę Motorsport musieliśmy czekać tak długo, że poprzednia została w międzyczasie usunięta ze sprzedaży i od jakiegoś czasu można ją było zdobyć, polując jedynie na ostatnie egzemplarze wydania pudełkowego. Cierpliwość powinna się opłacić, gdyż materiały przedpremierowe zapowiadają zjawiskowo wyglądający symulator samochodowy. O model jazdy i realizm jesteśmy spokojni – w końcu to Forza. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wszystko, co wiemy o Forza Motorsport 8.

Street Fighter 6 – premiera 2 czerwca 2023 r.

 • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S

To będzie prawdopodobnie najważniejsza bijatykowa premiera roku. Street Fighter 6 zaoferuje nie tylko zmiany w systemie walki, które docenią gatunkowi wymiatacze, lecz także nowy schemat sterowania dedykowany amatorom. Ciekawie zapowiada się oprawa wizualna, silnie inspirowana kulturą ulicznego graffiti. Capcom zamierza również poważniej niż wcześniej podejść do trybu dla pojedynczego gracza – tym razem sami stworzymy sobie postać i w jej skórze będziemy eksplorować okolicę.

Diablo IV – premiera 6 czerwca 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5

W końcu się doczekaliśmy. Premiery gier 2023 zaszczyci wyczekiwane Diablo 4. Klasyka gatunku RPG. Niby pojawiają się głosy, że nowsze odsłony serii Diablo to już nie to samo, co kiedyś, ale finalnie i tak sięgają po nie miliony graczy. Z Diablo IV zapewne nie będzie inaczej. Blizzard ma swoje wady, ale poniżej pewnego poziomu nie schodzi. A jeśli spełni swoje zapowiedzi, to dzięki Diablo IV może znów rozkochać sobie wszystkich fanów gatunku. Oficjalne wymagania sprzętowe Diablo 4 nie zostały jeszcze ujawnione, ale eksperci z Game Debate przygotowali te, których się spodziewamy.

Final Fantasy XVI – premiera 22 czerwca 2023 r.

 • PS5

Final Fantasy XVI zapowiada się na spełnienie marzeń fanów serii. Fabuła, powracająca do klasycznych motywów waśni i intryg politycznych różnych królestw, została napisana przez wychwalanych za ten aspekt scenarzystów MMORPG Final Fantasy 14. Za zręcznościowy system walki odpowiadają z kolei mistrzowie slasherów, mający w swoim dorobku choćby Devil May Cry 5. Na dodatek produkcja powstaje z myślą o PS5, co ma zapewnić doskonałą oprawę wizualną. Mamy co do tego tytułu dobre przeczucia!

Starfield – premiera w pierwszej połowie 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Starfield to nowa gra studia Bethesda, które przez ostatnich kilkanaście lat tworzyło kolejne odsłony Falloutów oraz cyklu The Elder Scrolls. Tym razem deweloper zabierze nas daleko w kosmos, gdzie zwiedzimy tysiące planet i przeżyjemy epicką przygodę w skórze samodzielnie wykreowanej postaci.

Baldur’s Gate 3 – premiera sierpień 2023 r.

 • PC

Trzecia odsłona kultowej serii cRPG, Baldur’s Gate, od 2020 roku jest dostępna w programie wczesnego dostępu na Steamie, co oznacza, że każdy zainteresowany mógł śledzić jej stopniowy rozwój. Ci, którzy się skusili, w większości są zgodni – choć Baldur’s Gate 3 sporo rzeczy robi inaczej niż poprzednie części, to robi je dobrze i ma szansę być jedną z najlepszych gier fabularnych naszych czasów. Możemy grać we wczesnym dostępie, więc znamy wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3.

Senua’s Saga: Hellblade II – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Gra, która miała rozpalić nowego Xboxa na premierę. Już wiemy, że się nie udało. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Senua’s Saga: Hellblade II powinno imponować skalą, grafiką, klimatem mitologii celtyckiej, oprawą dźwiękową, no i oczywiście wciągającą rozgrywką.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Na wstępie trzeba przyznać, że najważniejsze premiery gier 2023 reprezentuje S.T.A.L.K.E.R. 2. Klimat, klimat i jeszcze raz klimat. Może i nie jest to szczególnie wyszukany wstęp, ale w S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl gęsta atmosfera postapo powinna wręcz wylewać się z ekranu. Każdy z dotychczasowych materiałów daje taką nadzieję. Poza tym, umówmy się, GSC Game World potrafi o to zadbać w swoich strzelankach. Wiemy już, że wymagania sprzętowe gry STALKER 2 nie są szczególnie wygórowane, więc jest duża szansa, że Twój komputer sobie poradzi.

Ark 2 – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S

Wszelkiej maści symulatory przetrwania mają się ostatnio bardzo dobrze. Ark 2 ma szansę okazać się jednym z najlepszych w ostatnich latach. I to nie tylko dlatego, że w prace zaangażował się Vin Diesel – aktor użyczył wizerunku bohaterowi, a jednocześnie został jednym z producentów.

Test Drive Unlimited: Solar Crown – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5, Nintendo Switch

Wyścigi z otwartym światem odwzorowanym w skali 1:1? Szybkie i luksusowe fury, takie jak Ferrari, Lamborghini, Porsche czy Bugatti? Piękne widoki i pasująca do tego muzyka? Zabawa w pojedynkę, ale i przez sieć? To wszystko i wiele więcej ma nam dać właśnie Test Drive Unlimited: Solar Crown.

The Lord of the Rings: Gollum – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Czy Gollum nadaje się na głównego bohatera gry? Wreszcie będzie okazja, aby się przekonać. I to nie tylko zwiedzając dobrze znane wielu osobom rejony, ale też umiejętnie przemykając pomiędzy przeciwnikami na drodze do celu. Walka? Tu z racji swojej postury Gollum nie będzie miał dużych szans. Trzeba będzie wykazać się sprytem. Na ten moment zakłada się, że premiera The Lord of the Rings: Gollum będzie miała miejsce w okresie pomiędzy 1 kwietnia a 30 września 2023 roku.

Skull and Bones – premiera 2023 r.

 • PC, Xbox Series X/S, PS5

Skull and Bones to piracka gra, która została zapowiedziana jeszcze w 2017 roku, a ostatecznie na długi czas spisano ją na straty. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że produkcja jednak żyje i wraz z kolejnymi udostępnionymi materiałami budzi coraz większe zainteresowanie. Dodatkowo wymagania sprzętowe Skull and Bones nie są szczególnie wygórowane, co zachęca do jej wyczekiwania. Ostatecznie premiera tego tytułu zaliczyła kolejne opóźnienie, ponieważ twórcy potrzebują więcej czasu na jego dopracowanie.

Marvel’s Spider-Man 2 – premiera 2023 r.

 • PS5

W kontynuacji świetnie przyjętego Marvel’s Spider-Man z 2018 roku Peter Parker i Miles Morales połączą siły, by wspólnie stawić czoło jeszcze potężniejszym zagrożeniom. Na ich drodze stanie m.in. Venom, więc obaj obdarzeni pajęczymi mocami bohaterowie będą mieć więc sporo roboty. Niestety dokładna data premiery Marvel’s Spider-Man 2 nie jest jeszcze znana.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, Xbox Series X/S, PS4, Xbox One

Bloodlines 2 powstaje w wielkich bólach – gra została zapowiedziana jeszcze w 2019 roku, a w 2021 r., po szeregu opóźnień i problemów, wydawca rozwiązał współpracę z dotychczasowymi twórcami i przekazał projekt w inne ręce. Według najnowszych doniesień produkcja ma do nas trafić w 2023 r. Trzymamy kciuki, że tak się stanie. Tytuł będzie osadzoną w mrocznym uniwersum Maskarady grą fabularną, dającą nam sporą swobodę działania i pozwalającą sprzymierzyć się z wybranym wampirycznym klanem.

Gothic Remake – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, Xbox Series X/S

Twórcy remake’u absolutnie kultowego w naszym kraju Gothica zdają sobie sprawę, że jeśli nie chcą zawieść fanów, muszą stworzyć tytuł wierny wszystkiemu, co przesądziło o sukcesie pierwowzoru. Stąd obiecują, że nowa wersja to nadal stary, dobry Gothic, tyle że dostosowany do współczesnych realiów – z lepszym sterowaniem, ładniejszą oprawą wizualną i nową zawartością. Jednocześnie deweloperzy zamierzają zrobić wszystko, by zachować nieprzystępny, ciężki klimat Kolonii i odwzorować unikalne mechaniki gry. Najnowsze informacje o grze znajdziesz tutaj: Wszystko o Gothic Remake

Alan Wake 2 – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, Xbox Series X/S

Aż 13 lat przyjdzie nam czekać na pełnoprawny ciąg dalszy przygód pisarza, którego kryzys twórczy zaprowadził do pełnego strachów miasteczka Bright Falls. Ale kto raz zmierzył się z szaleństwem nawiedzonych kombajnów, czy uczestniczył w koncercie Bogów Asgardu, ten raczej nie ma wątpliwości, że warto być cierpliwym. Kontynuacja powstaje w studiu Remedy, czyli u twórców oryginału, którzy w międzyczasie podtrzymywali Alana przy życiu m.in. w wydanym kilka lat temu dodatku do Control, gdzie bohater pełnił ważną rolę. Zobacz także: Alan Wake 2 będzie potworem

Alone in the Dark – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, Xbox Series X/S

Dziadek wszystkich survival horrorów powraca po siedmioletniej przerwie. Liczymy, że w lepszej formie niż ostatnim razem. Najnowsza odsłona ma być rebootem serii, który opowie na nowo o wydarzeniach z pierwszego Alone in the Dark z 1992 roku. Akcja zostanie ukazana z perspektywy trzecioosobowej, a podczas zabawy wcielimy się w Emily Hartwood, która spróbuje rozwikłać zagadkę zaginionego ojca, oraz w towarzyszącego jej detektywa Edwarda Carnby’ego. Para zbada tajemniczy dwór, opanowany przez złowrogie siły.

Armored Core VI – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One

Przez ostatnich 10 lat studio FromSoftware tworzyło głównie kolejne odsłony i wariacje cyklu Dark Souls. Wcześniej w portfolio japońskiego zespołu znajdowała się jeszcze seria Armored Core, pozwalająca stworzyć własnego mecha z szeregu różnorodnych części i za jego sterami toczyć emocjonujące starcia. Marka w tym roku zaliczy powrót – zobaczymy, czy FromSoftware zdoła ożywić modę na wielkie roboty, jak udało się to w przypadku trudnych gier.

Assassin’s Creed Mirage – premiera 2023 r.

 • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One

W ostatnich latach dało się słyszeć sporo głosów, że nowy kierunek serii Assassin’s Creed to nie do końca to, czego chcą fani. Mirage ma być odpowiedzią na ich troski i powrotem do korzeni cyklu. Będzie grą o wiele mniejszą od Valhalli czy Odyssey i położy większy nacisk na skradanie się, odcinając się jednocześnie od nadmiaru RPG-owych naleciałości. Akcja Mirage rozegra się w IX-wiecznym Bagdadzie, a fabuła pozwoli nam m.in. ponownie odwiedzić znaną z pierwszej części cyklu fortecę asasynów. Brzmi jak odtrutka na to, co mogło się nie podobać w ostatnich częściach cyklu! Dowiedz się więcej o grze: Wszystko o Assassin’s Creed Mirage

Premiery gier 2023, które już się odbyły:

One Piece Odyssey – premiera 12 stycznia 2023 r.

 • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S

Manga One Piece publikowana jest nieprzerwanie od 1997 roku i wciąż cieszy się olbrzymią popularnością. Miłośnicy świata wykreowanego przez Eiichiro Odę mogą również oglądać mające już ponad 1000 odcinków anime, czy samodzielnie odkrywać piracki świat w rozmaitych grach. Do tych ostatnich dołącza Odyssey, jRPG pozwalający wcielić się w kultowych bohaterów i wraz z nimi eksplorować tajemniczą wyspę oraz toczyć widowiskowe (choć turowe) potyczki. One Piece Odyssey opowiada autorską historię, ale napisaną w ścisłej współpracy z Odą, który zadbał o to, aby przedstawione tu wydarzenia były spójne z mangą i anime.

Aquatico – premiera 12 stycznia 2023 r.

 • PC

Debiutancki projekt studia Digital Reef Games to strategia ekonomiczna, w której możemy zbudować podwodne miasto, niczym Rapture znane z serii BioShock. Zadbamy o potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców, zmierzymy się z potęgą natury i spróbujemy wyrwać oceanowi głęboko skrywane sekrety. Przede wszystkim jednak nacieszymy oczy, mogąc obserwować, jak nasza własna Atlantyda rodzi się z niczego i przemienia się z małej wioseczki w imponującą metropolię.

Dragon Ball Z: Kakarot – premiera 13 stycznia 2023 r.

 • PS5, Xbox Series X/S

Nie tylko fani One Piece mają w styczniu powody do radości. Zaledwie dzień po premierze Odyssey na rynek trafia dedykowana nowym konsolom wersja Dragon Ball Z: Kakarot – fabularnej gry akcji z 2020 roku, pozwalającej przeżyć wydarzenia z trzech głównych sag wchodzących w skład kultowego anime Dragon Ball Z. Dzięki większej mocy obliczeniowej PS5 i XSX/S nowa wersja oferuje znacznie ulepszoną oprawę graficzną. Przy okazji jej debiutu zarówno nowe, jak i stare wersje Kakarota otrzymały również kolejny sezon płatnych DLC, w tym historię Bardocka, ojca Son Goku. 

SimRail: The RailWay Simulator – premiera 13 stycznia 2023 r. (wczesny dostęp)

 • PC

SimRail: The Railway Simulator to polski symulator kolei opracowany na zlecenie firmy PlayWay. Celem twórców jest wiarygodne i realistyczne odwzorowanie pracy maszynisty oraz kontrolera ruchu. Na tle konkurencji gra na pewno wyróżnia się swojskim ulokowaniem akcji – już we wczesnym dostępie do naszej dyspozycji oddane zostało około 500 kilometrów tras, spośród których większość została zlokalizowana na terenie Górnego Śląska i utrzymana w zgodzie z faktycznymi danymi geodezyjnymi.

Persona 3 Portable i Persona 4 Golden – premiera 19 stycznia 2023 r.

 • PC, PS4, XSX, XOne, Switch

Chociaż popularność serii Persona osiągnęła szczyt dopiero wraz z debiutem piątej odsłony, cykl w swojej niszy cieszył się dużą renomą w zasadzie od pierwszej części. Szczególną miłością darzone były Persona 3 i Persona 4, które teraz w końcu możemy wypróbować na współczesnych platformach sprzętowych. Obie gry to rozgrywające się w realiach współczesnej Japonii jRPG-i, w których pomiędzy emocjonującymi walkami staramy się prowadzić zwyczajne życie. W przypadku wersji na konsole Xbox oba tytuły trafiły nie tylko do sklepów, lecz także do usługi Game Pass, pozwalając jej abonentom na granie bez dodatkowych opłat.

Monster Hunter Rise – premiera 20 stycznia 2023 r.

 • PS4, PS5, XSX, XOne

Hit z Nintendo Switcha w końcu trafi na konsole PlayStation i Xbox. Monster Hunter Rise to kolejna odsłona cyklu, który w Japonii cieszy się popularnością już od wielu lat, a na Zachodzie stał się bardziej rozpoznawalny w 2018 roku, wraz z debiutem Monster Hunter World. Gra pozwala wcielić się w tytułowego łowcę potworów, podróżującego po barwnym świecie i polującego na potężne, często olbrzymie bestie. Nowością w tej odsłonie jest możliwość huśtania się na lianach, co znacząco przyspiesza podróże i daje nowe możliwości taktyczne.

Fire Emblem: Engage – premiera 20 stycznia 2023 r.

 • Nintendo Switch

W najnowszej odsłonie cyklu jRPG Fire Emblem wcielamy się w Boskiego Smoka Aleara, budzącego się z trwającego tysiąc lat snu, i niesiemy ratunek zagrożonemu światu. Cel osiągniemy w tradycyjny sposób – eksplorując krainy, wchodząc w interakcje z mieszkańcami i nade wszystko tocząc taktyczne starcia z wrogimi siłami. Ciekawostką wyróżniającą Engage od poprzedniczek jest możliwość przywołania na pole bitwy wojowników ze starszych gier, którzy wspomogą nas w walce.

Forspoken – premiera 24 stycznia 2023 r.

 • PC, PS5

Kolejny jRPG debiutujący w styczniu to Forspoken. Tytuł opracowywany jest przez Square Enix, mistrzów gatunku odpowiedzialnych m.in. za serię Final Fantasy, i ma wyróżniać się grafiką należycie wykorzystującą możliwości PlayStation 5 oraz dynamicznym, nastawionym na wartką akcję systemem walki. Podczas zabawy wcielimy się we Frey – młodą kobietę, która w tajemniczy sposób zostaje przeniesiona ze współczesnego Nowego Jorku do świata fantasy. Aby przetrwać i wrócić do domu, musi nauczyć się magii oraz reguł rządzących tą obcą, niezwykłą rzeczywistością. Niestety wiemy już, że wymagania sprzętowe Forspoken na PC są dość wysokie.

Dead Space Remake – premiera 27 stycznia 2023 r.

 • PC, PS5, Xbox Series X/S

Niektóre gry nie potrzebują remake’ów i myślę, że Dead Space do nich należy. Chociaż pierwowzór ma już 15 lat na karku, wciąż wygląda nieźle, bardzo dobrze się w niego gra i potrafi przestraszyć. Ale skoro już remake tego survival horroru powstaje, a na dodatek ma on zostać rozbudowany o nowe etapy, których z różnych względów nie udało się umieścić w oryginalnej grze – nie ma co narzekać. W remake’u ma być jeszcze straszniej, jeszcze ciekawiej, jeszcze bardziej emocjonująco. Nawet jeśli tych obietnic nie uda się spełnić i będzie tylko tak strasznie, ciekawie i emocjonująco jak w oryginalnym Dead Space, to wciąż będzie bardzo dobrze. Czas zatem zerknąć na wymagania sprzętowe Dead Space Remake.

Premiery gier 2023 – podsumowanie

Prawda, że powyższe zestawienie prezentujące najciekawsze premiery gier 2023 robi wrażenie? W minionych 12 miesiącach wielu twórcom nie udało się dotrzymać planów i ostatecznie przełożyli swoje gry na ten rok. Dzięki temu możemy liczyć na wiele potencjalnych hitów, które mają szansę umilić nam nadchodzące miesiące.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Michał Grygorcewicz
Pisze o grach od dwunastego roku życia. Najpierw amatorsko, potem zawodowo, a teraz głównie dlatego, że nie umie już przestać. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO