W tym miejscu zebraliśmy najważniejsze premiery gier 2023. Trzeba przyznać, że to był zdecydowanie mocny rok. Gry 2023 na PC, PlayStation, Xbox i Switch to zaskakująco duża ilość hitów, które będziemy za 10 lat wspominać z rozrzewnieniem. A pewnie byłoby ich więcej, gdyby nie obsuwy, przez które wiele ciekawych produkcji reprezentuje ostatecznie premiery gier 2024.
Trzeba przyznać, że zeszły rok przyniósł sporo gorących premier gier, które zapadną nam w pamięć. Poniżej znajdziecie podsumowanie zbierające wszystkie najważniejsze gry, które wyszły w 2023 roku wraz z datami ich premier.
Manga One Piece publikowana jest nieprzerwanie od 1997 roku i wciąż cieszy się olbrzymią popularnością. Miłośnicy świata wykreowanego przez Eiichiro Odę mogą również oglądać mające już ponad 1000 odcinków anime, czy samodzielnie odkrywać piracki świat w rozmaitych grach. Do tych ostatnich dołącza Odyssey, jRPG pozwalający wcielić się w kultowych bohaterów i wraz z nimi eksplorować tajemniczą wyspę oraz toczyć widowiskowe (choć turowe) potyczki. One Piece Odyssey opowiada autorską historię, ale napisaną w ścisłej współpracy z Odą, który zadbał o to, aby przedstawione tu wydarzenia były spójne z mangą i anime.
Debiutancki projekt studia Digital Reef Games to strategia ekonomiczna, w której możemy zbudować podwodne miasto, niczym Rapture znane z serii BioShock. Dbamy o potrzeby i bezpieczeństwo mieszkańców, mierzymy się z potęgą natury i próbujemy wyrwać oceanowi głęboko skrywane sekrety. Przede wszystkim jednak cieszymy oczy, mogąc obserwować, jak nasza własna Atlantyda rodzi się z niczego i przemienia się z małej wioseczki w imponującą metropolię.
Nie tylko fani One Piece mieli w styczniu powody do radości. Zaledwie dzień po premierze Odyssey na rynek trafiła dedykowana nowym konsolom wersja Dragon Ball Z: Kakarot – fabularnej gry akcji z 2020 roku, pozwalającej przeżyć wydarzenia z trzech głównych sag wchodzących w skład kultowego anime Dragon Ball Z. Dzięki większej mocy obliczeniowej PS5 i XSX/S nowa wersja oferuje znacznie ulepszoną oprawę graficzną. Przy okazji jej debiutu zarówno nowe, jak i stare wersje Kakarota otrzymały również kolejny sezon płatnych DLC, w tym historię Bardocka, ojca Son Goku.
SimRail: The Railway Simulator to polski symulator kolei opracowany na zlecenie firmy PlayWay. Celem twórców jest wiarygodne i realistyczne odwzorowanie pracy maszynisty oraz kontrolera ruchu. Na tle konkurencji gra na pewno wyróżnia się swojskim ulokowaniem akcji – już we wczesnym dostępie do naszej dyspozycji oddane zostało około 500 kilometrów tras, spośród których większość została zlokalizowana na terenie Górnego Śląska i utrzymana w zgodzie z faktycznymi danymi geodezyjnymi.
Chociaż popularność serii Persona osiągnęła szczyt dopiero wraz z debiutem piątej odsłony, cykl w swojej niszy cieszył się dużą renomą w zasadzie od pierwszej części. Szczególną miłością darzone były Persona 3 i Persona 4, które teraz w końcu możemy wypróbować na współczesnych platformach sprzętowych. Obie gry to rozgrywające się w realiach współczesnej Japonii jRPG-i, w których pomiędzy emocjonującymi walkami staramy się prowadzić zwyczajne życie. W przypadku wersji na konsole Xbox oba tytuły trafiły nie tylko do sklepów, lecz także do usługi Game Pass, pozwalając jej abonentom na granie bez dodatkowych opłat.
Hit z Nintendo Switcha w końcu trafił na konsole PlayStation i Xbox. Monster Hunter Rise to kolejna odsłona cyklu, który w Japonii cieszy się popularnością już od wielu lat, a na Zachodzie stał się bardziej rozpoznawalny w 2018 roku, wraz z debiutem Monster Hunter World. Gra pozwala wcielić się w tytułowego łowcę potworów, podróżującego po barwnym świecie i polującego na potężne, często olbrzymie bestie. Nowością w tej odsłonie jest możliwość huśtania się na lianach, co znacząco przyspiesza podróże i daje nowe możliwości taktyczne.
W najnowszej odsłonie cyklu jRPG Fire Emblem wcielamy się w Boskiego Smoka Aleara, budzącego się z trwającego tysiąc lat snu, i niesiemy ratunek zagrożonemu światu. Cel osiągniemy w tradycyjny sposób – eksplorując krainy, wchodząc w interakcje z mieszkańcami i nade wszystko tocząc taktyczne starcia z wrogimi siłami. Ciekawostką wyróżniającą Engage od poprzedniczek jest możliwość przywołania na pole bitwy wojowników ze starszych gier, którzy wspomogą nas w walce.
Kolejny jRPG debiutujący w styczniu to Forspoken. Tytuł opracowywany jest przez Square Enix, mistrzów gatunku odpowiedzialnych m.in. za serię Final Fantasy, i ma wyróżnia się grafiką należycie wykorzystującą możliwości PlayStation 5 oraz dynamicznym, nastawionym na wartką akcję systemem walki. Podczas zabawy wcielamy się we Frey – młodą kobietę, która w tajemniczy sposób zostaje przeniesiona ze współczesnego Nowego Jorku do świata fantasy. Aby przetrwać i wrócić do domu, musi nauczyć się magii oraz reguł rządzących tą obcą, niezwykłą rzeczywistością. Niestety wymagania sprzętowe Forspoken na PC są dość wysokie.
Niektóre gry nie potrzebują remake’ów i myślę, że Dead Space do nich należy. Chociaż pierwowzór ma już 15 lat na karku, wciąż wygląda nieźle, bardzo dobrze się w niego gra i potrafi przestraszyć. Ale skoro już remake tego survival horroru powstał, a na dodatek został rozbudowany o nowe etapy, których z różnych względów nie udało się umieścić w oryginalnej grze – nie ma co narzekać. W remake’u jest jeszcze straszniej, jeszcze ciekawiej, jeszcze bardziej emocjonująco. Czas zatem zerknąć na wymagania sprzętowe Dead Space Remake.
W narracyjnej przygodówce Season: A Letter to the Future wcielamy się w młodą kobietę, udającą się w rowerową podróż po świecie, który już wkrótce ulegnie gwałtownym zmianom. Eksplorując, odkrywając różnorodne kultury i wdając się w rozmowy z napotkanymi ludźmi, stworzymy kronikę odchodzącego świata. Produkcję wyróżnia charakterystyczna oprawa wizualna oraz melancholijny, spokojny, zachęcający do refleksji klimat.
Gorąco wyczekiwane premiery gier 2023 to między innymi Hogwarts Legacy. Grono osób znających i kochających uniwersum Harry’ego Pottera można liczyć w milionach. Hogwarts Legacy właśnie do niego nas zabiera i pozwala wcielić się w początkującego czarodzieja. Zdobywanie wiedzy nie jest tu jedynym zajęciem, bo dość szybko pojawia się poważna misja, w której trzeba wykorzystać magiczne umiejętności. Warto zerknąć na wymagania sprzętowe Hogwarts Legacy, bo niestety są dość wysokie.
Ishin to poboczna odsłona popularnej serii Yakuza, przenosząca lubianą formułę do nowych realiów – główny cykl rozgrywa się we współczesnej Japonii, a spin-off przenosi nas do Kyoto roku 1867. Tam śledzimy losy Sakamoto Ryomy, jednego z ostatnich samurajów. Like a Dragon: Ishin oryginalnie zadebiutowało w 2014 roku, ale wtedy premiera była ograniczona wyłącznie do terytorium Azji. Europa i Stany Zjednoczone musiały czekać na okazję do wypróbowania tego tytułu długie lata, ale żeby nam to wynagrodzić, twórcy wydali od razu pełnoprawny remake z nowymi mechanikami i odświeżoną oprawą wizualną.
Dacie wiarę, że minęło już 13 lat, odkąd ostatni raz wytyczyliśmy ścieżki dla naszych dzielnych osadników? Ubisoft długo nie mógł się namyślić, jak powinna wyglądać współczesna wizja tej serii klasycznych strategii ekonomicznych. A kiedy w końcu wymyślił, to okazało się, że to nie to, czego chcą fani, odbiór beta testów był zły i projekt na kolejne miesiące wrócił na deski kreślarskie. W lutym w końcu przekonaliśmy się, co z tych wprowadzanych na ostatnią chwilę poprawek wynikło. Na szczęście wymagania The Settlers: New Allies nie są szczególnie wygórowane.
Atomic Heart intryguje miejscem osadzenia akcji. Gra zabiera nas do klimatycznej, retrofuturystycznej wersji Związku Radzieckiego, pełnej niezwykłych robotów. Jako tajny agent próbujemy zgłębić tajemnice placówki badawczej, w której doszło do buntu maszyn. Atomic Heart swoim unikalnym stylem wzbudza skojarzenia z cyklem BioShock. Posiadacze abonamentu Game Pass mogą wypróbować grę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozostaje zatem sprawdzić wymagania sprzętowe Atomic Heart.
Sony pozwala nam wypróbować nową generację swoich gogli do wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR. Taki sprzęt nic jednak nie znaczy bez gier pokazujących jego możliwości, a Horizon: Call of the Mountain to w teorii jeden z flagowych tytułów, dla którego rzucimy się tłumnie na kosztowną zabawkę. Osadzona w tym samym uniwersum, co Horizon: Zero Dawn i Horizon: Forbidden West przygoda pozwala stoczyć bój z mechanicznymi dinozaurami w tak wciągający sposób, jak nigdy wcześniej.
Sons of the Forest to kontynuacja cieszącego się wielką popularnością symulatora przetrwania The Forest, w którym trafialiśmy na pełną kanibali oraz mutantów wyspę i staraliśmy się przeżyć. Kontynuacja rozwija sprawdzoną formułę, dodając do niej zmieniające sytuację pory roku, więcej przedmiotów do wytwarzania czy groźniejszych przeciwników. Wyraźnej poprawie uległa również oprawa graficzna.
Można rzec – w końcu. Jedna z najlepszych, dla niektórych wręcz kultowa seria strategii RTS powraca w nowej odsłonie. Za prace znów odpowiada Relic Entertainment, ale tym razem studio przyszykowało dla nas przygody w Afryce Północnej oraz we Włoszech. Podobno z niezwykle zróżnicowanymi mapami.
Twórcy serii Nioh powrócili z kolejnym RPG akcji stawiającym na wartką akcję, wyśrubowany poziom trudności i soulslike’owe pomysły rodem ze studia FromSoftware. Tym razem zespół Team Ninja zabiera nas do fantastycznej wersji starożytnych Chin, gdzie za sprawą tradycyjnych sztuk walki oraz magii pokonujemy armię demonów, próbujących podbić Trzy Królestwa.
Japońskie survival horrory przeżywają renesans. Kolejnym odsłonom Resident Evil i wielkiemu powrotowi Silent Hilla towarzyszą pomniejsze premiery, takie jak remaster czwartej części kultowej serii Fatal Frame. Mask of the Lunar Eclipse oryginalnie zadebiutowało w 2008 roku na konsoli Wii, w 2023 roku zaś w ulepszonej wersji trafiło na współczesne sprzęty.. Gra wykorzystuje charakterystyczną dla cyklu mechanikę Camera Obscura – z atakującymi nas wrogami radzimy sobie, robiąc im zdjęcia. Im lepszą fotografię wykonamy, tym większe obrażenia zadamy.
Razem raźniej to kolejny dodatek do The Sims 4, tym razem skupiający się na rozbudowie możliwych interakcji pomiędzy Simami. Motywem przewodnim najnowszego rozszerzenia jest dojrzewanie oraz kształtowanie osobowości – otrzymujemy możliwość brania udziału w takich międzypokoleniowych aktywnościach, jak wspólne wypady na ryby, nauka jazdy na rowerze czy budowa domku na drzewie. Znacznej rozbudowie uległy również interakcje z niemowlakami. Wszystkie atrakcje możemy wypróbować w nowej okolicy – tętniącej życiem metropolii San Sequoia. Więcej dowiesz się w artykule: Nowości w dodatku The Sims 4: Razem raźniej
Seria WWE w zeszłym roku w końcu odzyskała formę i twórcy znów zaoferowali fanom wrestlingu coś, czego nie trzeba się było wstydzić. Nowa edycja próbuje podtrzymać tę dobrą passę. Oprócz szerokiego wachlarza znanych nazwisk i klasycznych trybów zabawy, WWE 2K23 oferuje możliwość rozgrywania meczów typu WarGames – pojedynków drużyn rozgrywanych w specjalnych klatkach. Twarzą tegorocznej odsłony jest John Cena. Podczas zabawy możemy przeżyć kluczowe momenty z jego dwudziestoletniej kariery.
Na ten remake fani serii Resident Evil czekali z wielkimi nadziejami. Czwarta część cyklu cieszy się mianem jednej z najlepszych odsłon serii, a historia jej powstania jest tak burzliwa i pełna nagłych zmian, że czerpiąc z porzuconych pomysłów, nowa wersja mogłaby przynieść sporo świeżości. W grze wcielamy się w znanego z Resident Evil 2 Leona, który szukając porwanej córki prezydenta Stanów Zjednoczonych, trafia do hiszpańskiej wioski. Tam czeka go starcie z niebezpieczną sektą oraz tubylcami zamienionymi w potwory za sprawą tajemniczego pasożyta. Twórcy podzielili się informacjami na temat wymagań sprzętowych Resident Evil 4 Remake.
Dzięki serialowi HBO o The Last of Us mówią w tym roku nawet osoby, które grami się nie interesują. Sony wykorzystało tę popularność i zaatakowało dotąd niezdobyte przez cykl rejony, wydając remake pierwszej odsłony serii na PC. Otrzymaliśmy jeszcze ładniejszą oprawę wizualną oraz drobne usprawnienia, które uczyniły poznawanie tej wybitnej historii jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem niż wcześniej. Warto zatem zerknąć na wymagania sprzętowe The Last of Us: Part 1.
Drugi duży dodatek do gry wyścigowej Forza Horizon 5 koncentruje się na wyścigach rajdowych. Trafiamy w nim do sporych rozmiarów regionu Sierra Nueva, zdominowanego przez pustynie, skaliste krajobrazy oraz kręte i wąskie drogi. Dostaliśmy tu nowy tryb kariery, a także typowe dla gier rajdowych wyścigi na czas, podczas których towarzyszy nam pilot czytający notatki. Ponadto Rally Adventure wzbogaciło kolekcję samochodów o dziesięć bryk, w tym kultowego Forda Focusa RS, którym jeździł legendarny Colin McRae
The Awakened to remake jednej z pierwszych odsłon rozwijanego od ponad dwóch dekad przez ukraińskie studio Frogwares cyklu gier o najsłynniejszym detektywie świata. Nowa wersja dopasowuje opowieść do wydarzeń z rebootu serii – Sherlock Holmes: Chapter One z 2021 roku – tym samym stając się bezpośrednią kontynuacją wspomnianej produkcji. Podczas zabawy przychodzi nam poprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczego i niebezpiecznego kultu czczącego siły z innego świata. Projekt jest nieco mniejszy i bardziej liniowy od poprzednich odsłon serii.
Minecraft był już narracyjną grą przygodową, hack’n’slashem w stylu Diablo, interaktywnym serialem Netfliksa i narzędziem dydaktycznym. Przy takim dorobku pomysł, aby zrobić z niego jeszcze mieszankę gry akcji i strategii wcale nie wydaje się szalony. W Legends wcielamy się w obrońców Overworldu, stawiających czoła najeźdźcom z Netheru. Eksplorujemy, budujemy fortyfikacje, zawiązujemy strategiczne sojusze i przyjaźnie oraz dowodzimy armiami. Tutaj znajdziecie: wymagania sprzętowe Minecraft Legends.
Duży dodatek do wydanego rok temu hitu na PlayStation. W Burning Shores znów wcielamy się w wojowniczkę Aloy, która tym razem wyrusza do ruin dawnego Los Angeles, gdzie mierzy się z kolejnymi zastępami śmiercionośnych maszyn. W przeciwieństwie do bazowej gry, rozszerzenie zostało wydane wyłącznie na PlayStation 5, co pozwoliło twórcom na wykorzystanie pełni mocy konsoli – deweloperzy przygotowali m.in. bitwę o niewidzianej wcześniej skali i zapierające dech w piersiach efekty wizualne.
Prace nad Dead Island 2 rozpoczęły się jeszcze w 2012 roku, ale tytuł ten borykał się z licznymi problemami i długo nie było wiadomo, czy w ogóle powstanie. Wątpliwości rozwiały się dopiero w 2022 roku, a teraz nareszcie przekonaliśmy się, czy warto było tyle czekać. Dead Island 2 zabiera nas do opanowanej przez plagę zombie Kalifornii, gdzie wcielając się w jedną z sześciu różnorodnych postaci, próbujemy wydostać się ze zniszczonego Los Angeles. Z zombiakami poradzimy sobie za pomocą arsenału różnorodnych broni – zarówno białej, jak i palnej.
Inspirowana twórczością H.P. Lovecrafta i kryminałami noir metroidvania zabiera nas do opuszczonej posiadłości w Bostonie lat 20. XX wieku. Tam próbujemy rozwiązać zagadkę morderstwa młodego małżeństwa i porwania jego dziecka. Gra wyróżnia się ciekawym stylem wizualnym, luźno inspirowanym twórczością Tima Burtona, rozgrywką mieszającą elementy platformówek i przygodowych gier akcji oraz systemem walki rodem z tytułów soulslike.
Star Wars Jedi: Fallen Order było spełnieniem marzeń fanów Gwiezdnych wojen, latami czekających na udaną grę osadzoną w ich ukochanym uniwersum. Teraz wzrok i zainteresowanie miłośników tego świata skupiły się na Survivor – bezpośredniej kontynuacji przedstawiającej dalsze losy Cala Kestisa, czyli Jedi, który cudem przetrwał masakrę swojego zakonu. Cal kontynuuje walkę ze ścigającym go Imperium, zwiedzając różne rejony galaktyki i zgłębiając arkana Mocy. Oto informacje na temat wymagań sprzętowych Star Wars Jedi: Survivor.
Age of Wonders to znany i lubiany cykl strategii turowych. Seria zwyczajowo rozgrywa się w realiach fantasy, choć wydany w 2019 roku Age of Wonders: Planetfall pozwolił nam dla odmiany zasmakować realiów rodem z powieści science fiction. Age of Wonders 4 wraca do korzeni, przedstawiając osadzoną w magicznym świecie historię czarowników powracających po długiej nieobecności, by przejąć władzę nad ludem. Nowością w cyklu i dużą atrakcją jest specjalny kreator królestwa, w którym sami ustalamy reguły rządzące wirtualnym światem, a nawet tworzymy zamieszkujące go rasy.
Arkane Studios to zespół, który unika schematów i każdą swoją grę robi inaczej. Otrzymaliśmy już od tego studia steampunkową skradankę Dishonored, zachęcającą do rozmyślań strzelankę Prey czy wykorzystującego motyw pętli czasu Deathloopa. Redfall to natomiast gra przypominająca serię Far Cry. Tyle że z wampirami. I czterema grywalnymi postaciami o unikalnych zdolnościach. I opcjonalną kooperacją dla kilku osób. Zerknijcie na minimalne wymagania sprzętowe Redfall.
Pozycja obowiązkowa na liście gier dostępnych na Nintendo Switch. W roli głównej oczywiście ponownie pojawił się Link, który przeżywa kolejne niesamowite przygody. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom zachowuje unikalny styl wizualny i większość mechanik z Breath of the Wild, ale dorzuca do tego sporo nowych umiejętności i atrakcji. Główny bohater może eksplorować nie tylko powierzchnię, ale również podniebne wyspy, oraz uczy się łączenia ze sobą przedmiotów celem tworzenia unikalnych broni czy nawet środków transportu, takich jak tratwa.
Mógłbym się rozpisywać o wyjątkowości Humanity, ale w tym wypadku istnieje znacznie prostsze rozwiązanie – podpięty wyżej zwiastun powie Wam więcej niż tysiąc słów. Uzupełnię jedynie przekazane przez niego szaleństwo garścią informacji. Humanity zostało stworzone przez ten sam zespół, który dał nam niesamowite Tetris Effect, a rozgrywka jest inspirowana kultowymi Lemingami. Posiadacze abonamentów PlayStation Plus Extra i premium mogą zagrać bez dodatkowych opłat. Wcielamy się w psa rasy shiba inu, który poprowadzi ludzkość ku światłu. Poważnie, obejrzyjcie trailer.
LEGO Racers to jedna z tych gier, która wychowała całe pokolenie graczy – swego czasu niemal każdy miał większy albo mniejszy kontakt z tym tytułem. Aż dziw bierze, że mimo trwającej od dobrych kilku lat wielkiej mody na LEGO tak długo musieliśmy czekać, aż ktoś wróci do tego konceptu i zaoferuje nam współczesne wyścigi pojazdów zbudowanych z klocków. LEGO 2K Drive to jednak nie prosty klon klasyki – gra oferuje nam wypełniony atrakcjami otwarty świat, który zwiedzimy równie swobodnie, co w cyklu Forza Horizon. No i oczywiście nie brakuje możliwości samodzielnego zbudowania pojazdu przy użyciu całej gamy różnorodnych klocków!
Kolejna odsłona bijącej rekordy popularności serii pozwalającej nam spełnić sen o rolniczym życiu i prowadzeniu własnego gospodarstwa. Tegoroczna edycja Farming Simulator 23 jest pełnoprawną, dużą grą, a pomniejszym tytułem dedykowanym konsoli Nintendo Switch oraz urządzeniom mobilnym. Wśród nowości znalazły się m.in. dodatkowe prace rolne, inspirowane Europą i Ameryką Północną dwie nowe mapy oraz garść usprawnień w mechanice zabawy.
Czy Gollum nadaje się na głównego bohatera gry? Wreszcie trafiła się okazja, aby się o tym przekonać. I to nie tylko zwiedzając dobrze znane wielu osobom rejony, ale też umiejętnie przemykając pomiędzy przeciwnikami na drodze do celu. Walka? Tu z racji swojej postury Gollum nie ma dużych szans. Trzeba wykazać się sprytem. Oto wymagania sprzętowe The Lord of the Rings: Gollum.
To najważniejsza bijatykowa premiera roku. Street Fighter 6 oferuje nie tylko zmiany w systemie walki, które docenią gatunkowi wymiatacze, lecz także nowy schemat sterowania dedykowany amatorom. Ciekawie wygląda oprawa wizualna, silnie inspirowana kulturą ulicznego graffiti. Capcom podeszło również poważniej niż wcześniej do trybu dla pojedynczego gracza – tym razem sami tworzymy sobie postać i w jej skórze eksplorujemy okolicę. Gra otrzymała wersję demonstracyjną.
W końcu się doczekaliśmy. Premiery gier 2023 zaszczyciło wyczekiwane Diablo 4. Klasyka gatunku RPG. Niby pojawiają się głosy, że nowsze odsłony serii Diablo to już nie to samo, co kiedyś, ale finalnie i tak sięgają po nie miliony graczy. Z Diablo IV nie jest inaczej. Blizzard ma swoje wady, ale poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Spełniono zapowiedzi i dziś w kolejną część kultowego hack’n’slasha grywa mnóstwo osób na całym świecie. Oficjalne wymagania sprzętowe Diablo 4 są oczywiście już dawno znane.
Frictional Games zaatakowało rynek gier nową odsłoną swojej serii, należącej do gatunku survival horrorów. Amnesia: The Bunker opowiada o francuskim żołnierzu, który musi stawić czoła zagrożeniom, jakie zagnieździły się w bunkrze z I wojny światowej. Znalazły się tam potwory rodem z kosmosu. Wcielając we wspomnianego głównego bohatera, możemy z nimi walczyć przy pomocy broni palnej czy granatników, co stanowi nowość dla tego cyklu. Na konfrontację nie mamy za dużo czasu (zegar tyka!), a do tego produkcja ta wymaga kilkukrotnego podejścia ze względu na zróżnicowane skutki naszych działań.
Najnowsza odsłona rozwijanego przez polskie studio Bloober Team cyklu horrorów psychologicznych jest nie tyle kolejnym rozdziałem serii, co raczej dość specyficzną reinterpretacją. Specyficzną, gdyż na tapet wzięto tu nie tylko pierwszą część cyklu, ale również jej kontynuację, oraz dodano sporo nowości. W efekcie gra opowiada zupełnie nową historię, wykorzystując do tego miejsca, wydarzenia oraz motywy znane z oryginalnego Layers of Fear i Layers of Fear 2.
Coś nam się zdaje, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost liczby fanów Formuły 1… Niezależnie od tego, czy wyścigami interesujecie się od niedawna, czy może pamiętacie czasy pierwszego startu Roberta Kubicy, F1 23 jest idealną grą dla Was. To produkcja wyścigowa od studia Codemasters, w której stajemy za sterami bolidu i rywalizujemy z innymi kierowcami w sezonie 2023. W tej odsłonie powraca tryb fabularny, a całość otrzymała rozmaite usprawnienia w porównaniu do poprzednich części. To jak – ścigamy się? Zobacz koniecznie wymagania sprzętowe F1 23.
Ksenomorfy atakują, a my stajemy na czele kolonialnych marines, którzy mają za zadanie pozbyć się tych stworzeń. Akcja dzieje się na księżycu Lethe, gdzie też przyjdzie nam walczyć z agentami korporacji Weyland-Yutani. Całość ma charakter taktycznej gry akcji, a nasze działania wpływają na otoczenie. Istnieje tu sporo dostępnych opcji, dzięki którym zabawa jest ciekawsza i pozwala na różne sposoby przejścia danej misji
Final Fantasy XVI to spełnienie marzeń fanów serii. Fabuła, powracająca do klasycznych motywów waśni i intryg politycznych różnych królestw, została napisana przez wychwalanych za ten aspekt scenarzystów MMORPG Final Fantasy 14. Za zręcznościowy system walki odpowiadają z kolei mistrzowie slasherów, mający w swoim dorobku choćby Devil May Cry 5. Na dodatek produkcja powstaje z myślą o PS5, co ma zapewnić doskonałą oprawę wizualną. Na dodatek produkcja powstała z myślą o PS5, co gwarantuje doskonałą oprawę wizualną.
Rolnicze symulatory życia wzbogacone elementami RPG cieszą dużą popularnością, dlatego nie dziwi, że Marvelous Interactive podjęło się stworzenia remake’u Harvest Moon: A Wonderful Life. Nowa wersja gry z 2004 r. nosi tytuł Story of Seasons: A Wonderful Life zabiera nas do Zapomnianej Krainy, gdzie za sprawą spadku obejmujemy kontrolę nad jedną z farm. Poza prowadzeniem gospodarstwa dostępnych jest więcej aktywności, m.in. możliwość znalezienia prawdziwej miłości wśród mieszkańców społeczności, z którymi będziemy mogli się zapoznawać.
Deweloperzy ze studia Yuke’s są weteranami wrestlingowych gier, opracowali bowiem serię WWE. AEW: Fight Forever to kolejna produkcja pozwalająca wejść na ring, by tam oddać się rozkoszy walki – arsenał dostępnych ruchów jest oczywiście bogaty, a poza różnymi chwytami i ciosami możemy także sięgnąć po jedną z kilkudziesięciu broni, takich jak krzesło czy… kosz na śmieci. Grunt to efektowna walka! Oczywiście nie brakuje tu prawdziwych legend wrestlingu, pojawi się np. Chris Jericho czy Kenny Omega.
Seria Jagged Alliance powraca – ze swoją trzecią pełnoprawną odsłoną. W tej turowej strategii trafiamy do fikcyjnego państwa Grand Chien. Prezydent kraju zaginął, zaś władzę przejęła organizacja paramilitarna Legion. Nadzieją na zaprowadzenie ładu jesteśmy my, stający na czele najemników, wpływający podejmowanymi decyzjami na świat. Oprócz głównej historii są tu też zadania poboczne, a każda ze sterowanych postaci ma własny charakter, odrębną przeszłość oraz wyjątkowy dla siebie zestaw zdolności i słabości.
Henryk Sienkiewicz nie mógł przewidzieć, że wiele lat po jego śmierci będą powstawać gry wideo i ktoś postanowi stworzyć luźną, grową adaptację właśnie Krzyżaków. I to nie taką zwyczajną! To produkcja z gatunku RPG, zawierająca elementy karcianki i rozgrywająca się w fantastycznej wersji rzeczywistości. Za tytuł odpowiada chiński deweloper LongYou Game Studio, nie brak tu elementów nadnaturalnych, a całość charakteryzuje się specyficzną oprawą graficzną w mangowym stylu. Nasze premiery 2023 nie miały chyba bardziej wyróżniającego się rodzynka!
Czwarta odsłona serii zapoczątkowanej w 2001 roku. W grze Pikmin 4, kierowanej wyłącznie na przenośną konsolę Nintendo Switch, wcielamy się w istotę z kosmosu, którą możemy sami stworzyć i która przy pomocy uroczych Pikminów ma za zadanie wyswobodzić kapitana Olimera i członków Korpusu Ratunkowego, uwięzionych na planecie, gdzie rozgrywa się akcja produkcji. Aby wykonać tę misję, trzeba eksplorować otoczenie, zbierać cenne przedmioty i stawać w szranki z przeciwnikami – a to wszystko w strategiczno-logicznej pozycji przeznaczonej dla graczy w każdym wieku.
Produkcja ta jest kontynuacją wydanego w 2019 r. Remnant: From the Ashes. Mechanika nie uległa zbytniej przemianie – twórcy ze studia Gunfire Games stawiają raczej na rozwój niż rewolucję wypracowanego przed czterema laty przepisu na grę. Dostaliśmy zatem trzecioosobową produkcję akcji z elementami RPG osadzoną w postapokaliptycznym świecie, gdzie mierzymy się z przerażającymi istotami, wykorzystując do walki z nimi zarówno broń palną, jak i białą. Remnant 2 pozwala na rozgrywkę solo, jak i w trybie kooperacji.
Sony kontynuuje swoją politykę wydawania gier na PC, które dotychczas były dostępne jedynie na konsolach PlayStation. Ratchet & Clank: Rift Apart dołącza do tej grupy. Uwielbiany duet bohaterów musi stawić czoła nowym kłopotom, m.in. Doktorowi Nefariousowi rządzącemu wymiarem, do którego trafił Ratchet i Clank. Ta przygodowa gra akcji jest przeznaczona dla graczy w każdym wieku, a zatem zawiera pełną polską lokalizację, obejmującą napisy i dubbing.
Telltale Games jest znane z brania na warsztat znanej marki i tworzenia w jej świecie nowej, interesującej historii. Tym razem na ruszt poszła franczyza The Expanse – to uniwersum SF możecie kojarzyć z serialu o tym tytule, jak również serii książek Jamesa S.A. Coreya. Tradycyjnie dla tego dewelopera całość ma charakter podzielonej na epizody narracyjnej przygodówki, w której podejmujemy trudne decyzje i mierzymy się z ich konsekwencjami (mniej lub bardziej dotkliwymi).
F1 2023 już się okazało – w tej grze możemy stanąć za kierownicą bolidu i ścigać się w Formule 1. Powyższa propozycja też korzysta z licencji pozwalającej na wykorzystanie najpopularniejszych wyścigów na świecie. Tutaj jednak mamy do czynienia ze strategią sportową, w której wcielamy się w rolę managera. Klasycznie jest to rozwój odsłony sprzed roku. Podczas rozgrywki układamy taktykę na rywalizację, wprowadzamy ulepszenia do pojazdów oraz zarządzamy zespołem i pieniędzmi tak, by zbliżyć się do osiągnięcia na mecie ostatecznej wiktorii.
Oklahoma to dziewiąty dodatek do cieszącego się dużą popularnością symulatora jazdy ciężarówką – American Truck Simulator. Rozszerzenie dodaje do gry cały tytułowy stan USA, rozszerzając tym samym sieć dróg, po których mogą poruszać się wirtualni kierowcy. Podczas rozgrywki możemy zwiedzić najbardziej znane i wiernie odwzorowane miasta w Oklahomie.
Trzecia odsłona kultowej serii cRPG, Baldur’s Gate, była dostępna od 2020 roku, ale dopiero teraz mieliśmy okazję poznać ją w pełnej wersji. Baldur’s Gate 3 sporo rzeczy robi inaczej niż poprzednie części, ale robi je dobrze, stając się tym samym jedną z najlepszych gier fabularnych naszych czasów. Płynące zewsząd zachwyty nie kłamią – to prawdziwy hit 2023 r. Poznaj wymagania sprzętowe Baldur’s Gate 3.
To jest dopiero oryginalna mieszanka! Przygotujcie pady lub klawiatury i myszki na połączenie interaktywnego musicalu z narracyjną przygodówką. Muzykę, istotną w tak pomyślanej produkcji, skomponował Austin Wintory (nominowany do Grammy za ścieżkę dźwiękową w Journey). Opowieść należy do gatunku urban fantasy i skupia się na bohaterce, która otrzymuje muzyczne zdolności od umierającej muzy – co rozpoczyna kalejdoskop wydarzeń umiejscowionych we współczesnej rzeczywistości wzbogaconej mitologicznymi składnikami.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników słowiańskiego folkloru. Gord to osadzona w mrocznym świecie fantasy strategia, w której pełno mitycznych koszmarów, krwiożerczych bestii i bezlitosnych bogów. Podczas rozgrywki zarządzamy ludem, dbając o potrzeby i bezpieczeństwo każdego mieszkańca.
Atlas Fallen to surowy, pokryty piaskiem świat, w którym na każdym rogu czyha na nas niebezpieczna bestia. W takim środowisku może przetrwać jedynie prawdziwy heros o nadludzkich zdolnościach. Cechami tej produkcji są otwarty świat do eksploracji oraz dynamiczny i efektowny system walki.
W Immortals of Aveum wcielamy się bitewnego maga, członka Zakonu Nieśmiertelnych, który walczy o pokój w fantastycznej krainie Aveum. Świat pochłonięty przez Wszechwojnę zbliża się powoli ku zagładzie i tylko od nas będą zależą jego dalsze losy. Co ciekawe, nie mówimy tu o żadnej przygodówce czy grze RPG, ale o pierwszoosobowej strzelance, tylko że zamiast broni palnej w walce wykorzystujemy magię.
Wreszcie doczekaliśmy się pierwszego – i jedynego – fabularnego dodatku do Cyberpunka 2077. Podstawowa produkcja była bodaj najważniejszą premierą 2020 roku, więc rozszerzenie również zostało przywitane z dużymi emocjami. CD Projekt RED za jego sprawą udowodniło, że potrafi dostarczyć graczom dopracowaną zawartość, nietonącą w morzu błędów. Na graczy czekają m.in. nowa historia, świeżutkie zadania, atmosfera szpiegowskiego thrillera i Idris Elba wcielający się w Solomona Reeda. Cyberpunk 2077: Widmo wolności pomija jednak konsole starej generacji – i zważywszy na problemy, jakie wcześniej sprawiły one twórcom, może to i lepiej. Zobacz, czy Twój komputer spełnia: wymagania sprzętowe Cyberpunk 2077: Phantom Liberty.
EA zostawiło legendarną piłkarską serię FIFA, ale to nie oznacza, że zerwało z symulatorem piłki nożnej – przeciwnie, powrócił on w odświeżonej wersji i pod nową nazwą. EA Sports FC 24 zabiera nas na znajome boiska i pozwala wziąć udział w rozgrywkach na światowym poziomie. Na boisku kierujemy drużynami, w których pojawiają się najpopularniejsi zawodnicy, tacy jak Haaland czy Mbappé. Jedną z ciekawszych nowości jest obecność kobiet w trybie Ultimate Team. Warto zatem sprawdzić: wymagania sprzętowe EA Sports FC 24.
The Lamplighters League to taktyczna gra RPG od studia Harebrained Schemes. Produkcja ta przenosi nas do czasów międzywojennych XX wieku. Gracze przejmują kontrolę nad tytułową Ligą Latarników, aby stawić czoła niebezpiecznemu kultowi. Znajdziemy tu nietypowe podejście do turowych strategii i ciekawą interpretację bohaterskich organizacji.
W ostatnich latach dało się słyszeć sporo głosów, że nowy kierunek serii Assassin’s Creed to nie do końca to, czego chcą fani. Mirage jest odpowiedzią na ich troski i powrotem do korzeni cyklu. Jest to gra o wiele mniejsza od Valhalli czy Odyssey i kładąca większy nacisk na skradanie się, odcina się zatem od nadmiaru RPG-owych naleciałości. Akcja Mirage rozgrywa się w IX-wiecznym Bagdadzie, a fabuła pozwala nam m.in. ponownie odwiedzić znaną z pierwszej części cyklu fortecę asasynów. Brzmi jak odtrutka na to, co mogło się nie podobać w ostatnich częściach cyklu! Dowiedz się więcej o grze:: wymagania sprzętowe Assassin’s Creed Mirage.
Na nową Forzę Motorsport musieliśmy czekać tak długo, że poprzednia została w międzyczasie usunięta ze sprzedaży i od jakiegoś czasu można ją było zdobyć, polując jedynie na ostatnie egzemplarze wydania pudełkowego. Cierpliwość się opłaciła, ponieważ doczekaliśmy się zjawiskowo wyglądającego symulatora samochodowego. Więcej informacji znajdziesz w artykule: wymagania sprzętowe Forza Motorsport 8.
Najnowsza odsłona strategicznej serii Total War od studia Creative Assembly zabiera nas do starożytnego Egiptu. Twórcy po raz kolejny sięgają po typowe dla siebie rozwiązanie – turowa strategia połączona została ze spektakularnymi bitwami w czasie rzeczywistym. Pomimo zastosowania sprawdzonej formuły rozgrywki nie zabrakło nowości i kilku usprawnień.
Reboot serii soulslike’owych gier RPG z 2014 roku – Lords of the Fallen – pojawił się jesienią 2023 roku. Podczas rozgrywki wcielamy się w samotnego krzyżowca, który musi stawić czoła potężnemu demonowi – bogowi Adyr. Aby go dopaść, bohater wyrusza w podróż w nieznane krainy, pełne koszmarnych i śmiercionośnych stworzeń.
W kontynuacji świetnie przyjętego Marvel’s Spider-Man z 2018 roku Peter Parker i Miles Morales połączyli siły, by wspólnie stawić czoło jeszcze potężniejszym zagrożeniom. Na ich drodze staje m.in. Venom, więc obaj obdarzeni pajęczymi mocami bohaterowie mają więc sporo roboty. Dowiedz się więcej: Wszystko o Marvel’s Spider-Man 2.
City Skylines to propozycja dla fanów strategicznych wyzwań. Kontynuacja jednego z najpopularniejszych city builderów pozwala nam tworzyć jeszcze lepsze i bardziej zaawansowane metropolie. To nie tylko obracanie ogromną ilością pieniędzy, lecz także dbanie o zbilansowaną i konsekwentną ekonomię. W grze musimy wziąć pod uwagę całą masę różnorodnych aspektów – od dochodowego przemysłu, przez dobre samopoczucie mieszkańców, aż po działającą logistykę i poziom zanieczyszczenia.
Survival w fantastycznym świecie Tolkiena? Się robi! W The Lord of the Rings: Return to Moria wcielamy się w krasnoluda i wyruszamy w podziemną podróż pełną niebezpieczeństw. Naszym celem jest odbicie największej krasnoludzkiej siedziby w Śródziemiu. Czeka Was tu sporo eksploracji i walka o przetrwanie.
Dobrze przyjęta, cyberpunkowa gra akcji powraca w nowej odsłonie! W Ghostrunnerze 2 główny bohater – Jack – ponownie spróbuje uchronić ludzkość przed zagładą i zagrożeniem ze strony SI. W tej grze liczy się zręczność i dobra taktyka. Akcja drugiej części rozgrywać się będzie rok po wydarzeniach przedstawionych w pierwszym Ghostrunnerze.
Aż 13 lat przyszło nam czekać na pełnoprawny ciąg dalszy przygód pisarza, którego kryzys twórczy zaprowadził do pełnego strachów miasteczka Bright Falls. Ale kto raz zmierzył się z szaleństwem nawiedzonych kombajnów czy uczestniczył w koncercie Bogów Asgardu, ten raczej nie ma wątpliwości, że warto być cierpliwym. Kontynuacja powstała w studiu Remedy, czyli u twórców oryginału, którzy w międzyczasie podtrzymywali Alana przy życiu m.in. w wydanym kilka lat temu dodatku do Control, gdzie bohater pełnił ważną rolę. Wszystko wskazuje na to, że to jedna z ciekawszych premier tego roku. Znamy już oficjalne wymagania sprzętowe Alana Wake 2, które niestety są dość wysokie.
EA Sports UFC 5 to piąta odsłona gier sportowych wykorzystujących licencję UFC. Tegoroczna część nie jest rewolucją, ale oferuje kilka interesujących usprawnień i unowocześnień. Po raz kolejny otrzymujemy mieszane sztuki walki zakrapiane sporą ilością krwi i wysokiej jakości oprawą graficzną. Fani MMA nie powinni przejść obojętnie obok tego tytułu.
Debiutancki projekt polskiego studia Dark Point Games. To izometryczne RPG akcji zabiera nas w podróż po greckiej mitologii. Gracze wcielają się w Achillesa, którego celem jest zakończyć ciągnącą się w nieskończoność wojnę pomiędzy dwoma bogami – Aresem i Hadesem. W produkcję można zagrać zarówno w pojedynkę, jak i w trybie współpracy.
Haus to pierwszy dodatek do wydanego w kwietniu tego roku Dead Island 2, które znane jest z bardziej amerykańskiego podejścia do tematu zombie. Klasycznie – chodzi o przetrwanie w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez krwiożercze bestie. Tym razem Deep Silver postanowiło jednak narzucić dość nietypową otoczkę. Podczas gry trafiamy do willi należącej do hedonistycznej sekty „techno-śmierci”.
For the King II to kontynuacja zapoczątkowanego w 2018 roku, rougelike’owego RPG-a z walką turową. Gracze po raz kolejny walczą o spokój i sprawiedliwość w fantastycznej krainie Fahrul. Sprawujemy kontrolę nie nad jednym bohaterem, a nad całą drużyną. Rozgrywkę charakteryzuje proceduralnie generowany świat oraz częsta śmierć. Nie ma się jednak czego obawiać, bo każde kolejne podejście wiąże się ze zwiększona siłą na start.
RoboCop: Rogue City to kolejny tytuł powstający w naszych rodzimych stronach. Studio Teyon przygotowało dla nas strzelankę FPS, która zgodnie z duchem filmowego pierwowzoru rozgrywa się w retrofuturystycznym, borykającym się z problemem przestępczości Detroit. Nasz bohater niegdyś był sierżantem próbującym zaprowadzić tu porządek – a po tym, jak został poważnie zraniony, swoją misję realizuje już jako cyborg, dzięki czemu stał się jeszcze skuteczniejszy w walce z tutejszymi kryminalistami.
Football Manager 2024 to najnowsza odsłona popularnej serii gier piłkarskich, w których wcielamy się w menadżera drużyny. Zadaniem gracza jest całościowe zarządzanie klubem – włącznie z zapleczem biznesowym, transferowym, szkoleniowym oraz PR-owym. Aby osiągnąć zwycięstwo, konieczne jest również zadbanie o zawodników – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Oto growa adaptacja jednej z powieści Stanisława Lema pod tytułem Niezwyciężony. Produkcja została stworzona przez polskie studio Starward Industries, w którego w skład wchodzą branżowi weterani pracujący wcześniej nad tytułami takimi jak Wiedźmin 3, Dying Light czy Cyberpunk 2077. Wcielamy się tutaj w Yasnę – członkinię kosmicznej wyprawy badawczej, która budzi się na obcej planecie (Regis III) i dowiaduje się, że została całkowicie sama. Warto zatem zerknąć na wymagania sprzętowe The Invincible.
Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name to coś dla fanów pierwszych odsłon kultowej Yakuzy. Do roli głównego bohatera powraca dobrze nam znany Kazuma Kiryu, ponadto możemy spodziewajcie się (tradycyjnie) zręcznościowego systemu walki. Produkcja ta jest poboczną częścią przygodowej serii gier akcji o japońskim gangu. Akcja została umiejscowiona pomiędzy wydarzeniami z szóstej i siódmej Yakuzy.
Call of Duty: Modern Warfare III to kolejna z niezliczonych już odsłon serii pierwszoosobowych strzelanek. Jak zwykle otrzymaliśmy pełną akcji kampanię fabularną oraz tryb sieciowy. Producenci obiecywali w nowej części większą swobodę podczas rozgrywki oraz największy jak dotąd tryb zombie z otwartym światem.
Kultowa już seria Assassin’s Creed powróciła w niespotykanej dotąd formie – w nadchodzącą odsłonę można zagrać, wykorzystując gogle VR. W grze wcielamy się w zakapturzonych bohaterów znanych z poprzednich części – Ezio Auditore da Firenze (Assassin’s Creed II, Brotherhood i Revelations), Connora (Assassin’s Creed III) oraz Kassandrę (Odyssey).
Są tu fani światów stworzonych przez Disneya i Pixara? Disney Dreamlight Valley to gra stworzona właśnie dla Was. Ta produkcja to połączenie przygodówki z symulatorem życia. Naszym zadaniem jest pomóc mieszkańcom tytułowej doliny – słynnym bohaterom kreskówek, których życie zmieniło zjawisko zwane Zapomnieniem. Przez nie postacie tracą swoje wspomnienia. Musimy odbudować krainę, rozwiązywać zagadki, stawiać czoła różnym trudnościom i wykonywać powierzane nam zadania.
Warhammer 40,000: Rogue Trader to produkcja wykorzystująca turowy system walki, która została opracowana przez studio Owlcat Games – twórców takich pozycji jak Pathfinder: Kingmaker oraz Pathfinder: Wrath of the Righteous. To pierwszy klasyczny RPG w tym uniwersum, wymagający umiejętnego kierowania drużyną bohaterów, rozwijania ich, wykonywania questów, a także podejmowania trudnych decyzji w ramach rozbudowanej kampanii fabularnej.
Świat Avatara stał się zbyt popularny, żeby poprzestać tylko na podboju kin. Avatar: Frontiers of Pandora to przygodowa gra akcji, która ma zaczarować graczy siedzących przed monitorami i telewizorami. Otwarty świat do eksploracji, różnorodne zadania i fabuła do poznania – brzmi jak typowy produkt Ubisoftu (ta firma zresztą wydaje niniejszy tytuł). Wyczuwam tutaj ducha serii Far Cry.
House Flipper 2 od polskiego studia Frozen District to symulator budowlańca, w którym możesz kupować stare, podniszczone domy w celu dokonania ich renowacji, a następnie sprzedawać je za wyższą cenę. Jeśli chcecie się zrelaksować przy czymś przyziemnym, ale niepozbawionym dystansu do rozgrywki – mówimy wszak o porządkach i remontach – ta pozycja może być dobrym wyborem.
Duże produkcje, które nie mają jeszcze daty premiery: