Polska reprezentacja w grze FIFA – czas na konkretny rozwój e-sportu

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Polska reprezentacja w grze FIFA – czas na konkretny rozwój e-sportu

FIFA to akronim, który znają wszyscy fani piłki nożnej. Pierwsza myśl to Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, kolejna to uwielbiana przez graczy seria gier komputerowych o tematyce piłki nożnej. W tym artykule wprowadzamy w temat FIFA tych, którzy dopiero się zainteresowali grą i dodajemy istotną nowinkę, dla tych którzy siedzą w tym od lat 😉

Spis treści:

  • Co to jest FIFA?
  • Troszkę o historii gry FIFA…
  • Polska reprezentacja e-sportowa w FIFA

Co to jest FIFA?

Nazwę FIFA znają wszyscy fani piłki nożnej. Akronim ten oznacza Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej (z fr. Fédération Internationale de Football Associatio). Jest to znana na całym świecie organizacja pozarządowa, która została założona w Paryżu dnia 21 maja 1904 roku.

Obecnie FIFA rzesza 211 narodowych federacji piłki nożnej i jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych, czyli: UEFA w Europie, AFC w Azji, CAF w Afryce, CONMEBOL w Ameryce Południowej, CONCACAF w Ameryce Północnej, Środkowej i na Karaibach oraz OFC w Oceanii

Obecnie FIFA rzesza 211 narodowych federacji piłki nożnej i jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych, czyli: UEFA w Europie, AFC w Azji, CAF w Afryce, CONMEBOL w Ameryce Południowej, CONCACAF w Ameryce Północnej, Środkowej i na Karaibach oraz OFC w Oceanii

Troszkę o historii gry FIFA…

Nazwą FIFA jest również zatytułowana seria gier komputerowych o tematyce piłki nożnej. Została ona wyprodukowana przez firmę EA Sports – kanadyjską odnogę amerykańskiego przedsiębiorstwa Electronic Arts.

Nazwa gry pochodzi oczywiście od wspomnianej wcześniej organizacji FIFA, od której EA wykupiło licencję na używanie nazwy. Pierwsza odsłona tej serii gier miała miejsce w 1994 roku, kiedy to na rynek została wypuszczona FIFA International Soccer. Jak widzicie było to już dość dawno i niektórych z Was mogło wtedy jeszcze nawet nie być na świecie ?

Od tego czasu powstało bardzo wiele edycji i podserii, a wśród nich między innymi cieszące się dużą popularnością FIFA Street, w której rozgrywka odbywa się na ulicy oraz FIFA Manager, gdzie można wcielić się w rolę menadżera piłkarskiego.

W polskiej wersji językowej, która zadebiutowała w grze FIFA 06 swojego głosu udzielili znani polscy komentatorzy meczów piłkarskich – Dariusz Szpakowski i Włodzimierz Szaranowicz.

FIFA eWorld Cup

FIFA zawsze była trochę na uboczu jeśli chodzi o największe imprezy esportowe. Jest to tym bardziej zadziwiające, że liczba graczy w tą grę od wielu lat pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Sytuację postanowili zmienić sami wydawcy gry – firam Electronic Arts.

Od 2016 roku organizują oni turniej FIFA eWorld Cup, który nieformalnie nazywany jest mistrzostwami świata w FIFĘ i co roku przyciąga coraz większą rzeszę uczestników.

Do rywalizacji przystępują drużyny e-sportowe z całego świata, które drogą kwalifikacji przechodzą do kolejnych jego etapów. Do finałowej rywalizacji w fazie drużynowej dopuszczanych jest tylko szesnaście teamów. Mogą one rywalizować ze sobą w rozgrywkach 1 v 1 oraz 2 v 2 zarówno na Playstation, jak i na Xboxie. Nagrodą główną jest oczywiście nagroda pieniężna. W tym roku wyniesie ona 40 tysięcy dolarów dla zespołu oraz 1500 punktów EA Sports dla każdego zawodnika z drużyny.

Same rozgrywki składają się jednak z kilku pomniejszych turniejów, na których również przewidziane są nagrody. Zawodnicy konkurują, ze sobą w rozgrywkach online i w trakcie imprez lokalnych, dzięki czemu zdobywają coraz to wyższe miejsca w rankingu. Jedynie garstka najlepszych dostanie zaproszenie na Wielki Finał.

Jednym z turniejów eliminacyjnych jest m.in. FIFA eNations Cup, którego finały odbędą się w tym roku w dniach 13 i 14 kwietnia, czyli już w najbliższy weekend. O mistrzowski tytuł będzie walczyć dwadzieścia drużyn z całego świata. Będzie je można oglądać na oficjalnym kanale FIFA eWorldCup.

Polska reprezentacja e-sportowa w FIFA

Pomimo rosnącej popularności rozgrywek i wysokiego poziomu polskich zawodników, niestety w tym roku jeszcze nie będziemy mieli okazji zobaczyć w tych turniejach. JESZCZE, ponieważ w ten weekend doszło do pewnych zmian i…

na wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy, powołana zostanie polska reprezentacja e-sportowa w grze FIFA.

Od przyszłego roku będą oni konkurować z najlepszymi i walczyć o miejsce w finałach FIFA eWorld Cup.

Informacja po raz pierwszy pojawiła się na oficjalnym funpage’u Kancelarii Prezydenta RP na platformie Facebook.

Możemy tam przeczytać:

‘’⚽ Prezydent zainicjował powołanie Drużyny Narodowej w wirtualnej piłce nożnej! Andrzej Duda spotkał się dziś z czterokrotnym Mistrzem Polski w grę FIFA Miłosz ‚milosz93’ Bogdanowski, a niebawem przedstawimy Państwu pełny skład Narodowej Drużyny esportowej.

? To odpowiedź na apel graczy FIFA, którzy ubolewają, że Polska nie wystawiła swojej reprezentacji w pierwszych FIFA eNations Cup. Dzięki inicjatywie Prezydenta Narodowa Drużyna e-sportowa będzie mogła wystartować w kolejnych rozgrywkach.

?? Będzie to jedna z pierwszych drużyn narodowych powołanych w Europie. Polska chce uczestniczyć w rozwoju świata sportów elektronicznych. Teraz Miłosz ‚milosz93′ Bogdanowski wraz z Jakub „cyanide” Mikołajewski skompletują zespół składający się z najlepszych polskich graczy reprezentujących m.in. różne kluby sportowe’’.

Oprócz reprezentowania Polski na rozgrywkach międzynarodowych, celem utworzenia drużyny narodowej ma być również promocja e-sportu wśród Polaków.

Twórcom drużyny zależy również na tym by pokazać, że również tego typu rozgrywki można łączyć z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia.

Podsumowując

Tym samym mamy już pierwszych powołanych przez Prezydenta RP graczy, którzy będą reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. Są nimi obecni reprezentanci Legii Warszawa – Miłosz ,,Miłosz93” Bogdanowski, oraz Jakub ,,Cyanide” Mikołajewski.

Kolejnych członków kadry poznamy niedługo, ale już teraz wiemy, że na pewno będą to wartościowi gracze. W Polsce mamy bowiem kilka oficjalnych zespołów e-sportowych w FIFE, którzy wspierani są przez największe piłkarskie kluby np. z Ekstraklasy. Zawodnicy będą mogli współpracować na zasadach podobnych do normalnych piłkarzy – reprezentując jednocześnie swój klub, w rozgrywkach regionalnych i swój kraj na największych rozgrywkach międzynarodowych.

Wspieranie e-sportu w Polsce oraz utworzenie pierwszej narodowej drużyny e-sportowej w piłce nożnej ma bardzo duże znaczenie. Jest to duży krok na przód w rozwoju tej gałęzi sportowej. Może on przyczynić się zarówno do popularyzacji tego rodzaju aktywności, jak również obalenia swoistego tabu.

Pokazuje to również, że coraz więcej najwyższych organów państwowych i administracyjnych zdaje sobie sprawę z olbrzymiego potencjału oraz zainteresowania jakie budzą w dzisiejszym świecie rozgrywki elektroniczne. Być może jest to jeden z małych elementów zbliżających nas do e-posrotwej Olimpiady

Autorem artykułu jest Wojciech „WojtkoloS” Witczak


Gra FIFA


Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO